PKW przed II turą wyborów: Zakaz agitacji obowiązuje na terenie całego kraju
Agitacja wpływa na wyborców bez względu na to, gdzie jest prowadzona. Zakaz należy przestrzegać na terenie całego kraju – mówił szef PKW Sylwester Marciniak przed rozpoczęciem ciszy wyborczej poprzedzającej drugą turę wyborów samorządowych.
W najbliższą niedzielę, w drugiej turze wyborów samorządowych, wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów w 748 gminach i miastach. Głosowanie odbędzie się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w dziewięciu miastach wojewódzkich: Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze.
Na piątkowej konferencji prasowej szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak podkreślił, że kampania wyborcza kończy się 24 godziny przed dniem ponownego głosowania. – Szeroki zasięg oddziaływania mediów oraz internetu powoduje, że agitacja wyborcza wpływa na wyborców w gminach i miastach, w których przeprowadzane jest głosowanie, bez względu na to, gdzie prowadzone są działania agitacyjne. Zakazu agitacji należy zatem przestrzegać na terenie całego kraju – wskazał.
Szef PKW zwrócił w tym kontekście uwagę, że oceny konkretnych działań „nie dokonują organy wyborcze, lecz organy ścigania i sądy, bowiem naruszenie tzw. ciszy wyborczej stanowi wykroczenie”.
Marciniak odniósł się przy tym do organizowania w sobotę i niedzielę wydarzeń związanych z kampanią wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Przypomniał, że komitety wyborcze w wyborach samorządowych i europejskich utworzone są odrębnie. – Odrębność ta dotyczy w szczególności komitetów utworzonych przez te same partie polityczne, ale działalność komitetów wyborczych uczestniczących w poszczególnych wyborach musi być od siebie ściśle oddzielona – powiedział.
Zasady finansowania nie bez znaczenia
– Niedopuszczalne jest prowadzenie przez komitet wyborczy, uczestniczący w jednych wyborach, agitacji na rzecz kandydatów zgłoszonych w drugich – podkreślił szef PKW. Przypomniał, że komitety w obu tych wyborach muszą prowadzić odrębną gospodarkę finansową.
Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak dodała, że „cisza wyborcza dotyczy zakazu agitacji w wyborach samorządowych”. – Wszystko zależy od konkretnego działania. Trzeba mieć też na względzie i to, że dla niektórych granica prowadzenia tej agitacji jednej bądź drugiej może być również przekroczona – zauważyła. Jak przypomniała, jeżeli ktoś uzna, że nastąpiło zdarzenie, które powinno być obłożone sankcjami karnymi, może to zgłosić do policji lub prokuratury.
– To samo dotyczy mediów, które transmitują takie wydarzenia. Też muszą mieć na względzie to, że ta agitacja musi być ściśle związana wyłącznie z tymi jednymi wyborami. Żeby to nie było związane z agitacją do samorządu – dodała Pietrzak.
Szef PKW przypomniał także zasady prowadzenia i finansowania kampanii wyborczej w okresie między pierwszym, a ponownym głosowaniem w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miasta. – Kampanię wyborczą przed ponownym głosowaniem w wyborach włodarzy gmin mogą prowadzić wyłącznie te komitety wyborcze, których kandydaci uczestniczą w tym głosowaniu. Komitety wyborcze, których kandydaci w nim nie uczestniczą, nie mogą pozyskiwać środków finansowych po dniu 7 kwietnia – dodał.
Oficjalne wyniki w poniedziałek
Podał też dane statystyczne. – W ponownych wyborach włodarzy, przewidzianych na 21 kwietnia, utworzono 11 888 obwodów głosowania, w tym 11 099 stałych i 789 odrębnych. W tych gminach, gdzie będą wybierani włodarze gmin, liczba mieszkańców wynosi 14 mln 778 tys. 593 osoby, a liczba wyborców, czyli osób uprawnionych do głosowania, jest równoznaczna liczbie 12 mln 49 tys. 292 osoby – mówił.
Szef PKW przypomniał, że w wyborach samorządowych w 2018 r. druga tura odbyła się w znacznie mniejszej liczbie gmin, bo w niespełna 650 gminach, natomiast uprawnionych do głosowania było niespełna 10 mln. – W tym roku o 20 proc. więcej osób jest uprawnionych do głosowania – zaznaczył.
Podając dane dotyczące podziału kandydatów ze względu na płeć, szef PKW ocenił, że „parytet nie wygląda najlepiej”. – Kobiet jest tylko 20,59 proc., a mężczyzn prawie 80 proc., dokładnie 79,41 proc. Średnia wieku kandydatów na włodarzy gmin wynosi niespełna 50 lat – mówił Marciniak. Podała też, że najmłodszy kandydat na wójta gminy liczy 25 lat, a najstarszy 77 lat.
Szef PKW wyraził także nadzieję, że oficjalne wyniki drugiej tury wyborów samorządowych będą znane w poniedziałek.
Podczas piątkowej konferencji prasowej szefowa KBW przypomniała też najważniejsze zasady dotyczące głosowania w niedzielnych wyborach, m.in. to, że lokale wyborcze będą otwarte między godz. 7:00 a 21:00. Podała, że jeżeli jeszcze ktoś z wyborców nie wie, czy w jego gminie odbywa się ponowne głosowanie, to może to sprawdzić na stronie danej gminy lub stronie PKW. Przypomniała też najważniejsze informacje dotyczące głosowania w komisji wyborczej, m.in. o wymaganych dokumentach i kartach do głosowania.
Zobacz także

Debaty prezydenckie straciły „pazur". Szansą na promocję mógłby być... viral! [ „Rozmowa Dnia" - posłuchaj!]
2025-04-16, 09:04W kampanii prezydenckiej odbyły się już trzy telewizyjne debaty. W żadnej kandydaci nie stawili się w komplecie. Jaką rolę współcześnie odgrywają takie spotkania? O to m.in. w Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK, Maciej Wilkowski… Czytaj dalej »

Sławomir Mentzen w Kujawsko-Pomorskiem: Prąd jest drogi przez szaloną politykę klimatyczną
2025-04-15, 20:51- Nikt nie płaci za prąd tyle, ile Polacy; w całej Europie prąd jest drogi przez „szaloną politykę klimatyczną' - ocenił na wiecu wyborczym w Radziejowie kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen. Przekonywał też, że… Czytaj dalej »

Karol Nawrocki chce podniesienia progu podatkowego. Politycy PiS: To inwestycja w Polaków
2025-04-15, 15:04Politycy PiS zaprezentowali w Toruniu „Plan dla Polski” Karola Nawrockiego. Kandydat na prezydenta zapowiada między innymi powrót do zerowej stawki VAT na żywność, podniesienie progu podatkowego i obniżenie cen energii. Czytaj dalej »

Paweł Szefernaker: Będziemy badali, kto zapłacił za piątkową debatę w trzech telewizjach
2025-04-14, 11:12Szef sztabu Karola Nawrockiego Paweł Szefernaker zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość będzie badać, ile kosztowała produkcja piątkowej debaty w Końskich i kto za nią zapłacił. Poseł ocenił, że „ludzie Rafała Trzaskowskiego”… Czytaj dalej »

Pierwsze debaty prezydenckie. W Końskich spotkała się tylko część kandydatów
2025-04-12, 08:53Miała być debata jeden na jeden w Końskich, finalnie odbyły się dwie debaty z udziałem kilku, choć nie wszystkich zarejestrowanych kandydatów na prezydenta. Nie zabrakło słów krytyki za formułę spotkania, a główni konkurenci… Czytaj dalej »

PKW zarejestrowała dwunastego kandydata na prezydenta. Pochodzi z Włocławka
2025-04-10, 11:41Przedstawiciel partii Ruch Dobrobytu i Pokoju - Maciej Maciak z Włocławka - to 12. kandydat w wyborach na prezydenta Polski. Jednocześnie PKW nie zgodziła się na rejestrację dwóch innych polityków. Czytaj dalej »

Trzaskowskiemu rośnie poparcie, Mentzen depcze Nawrockiemu po piętach
2025-04-08, 12:56Gdyby wybory prezydenckie obywały się w najbliższą niedzielę, w I turze kandydat KO Rafał Trzaskowski uzyskałby 38,3 proc., o 5,1 pkt proc. więcej niż pod koniec marca, a popierany przez PiS Karol Nawrocki 20,1 proc. - wynika z sondażu… Czytaj dalej »

Kampania prezydencka. Sławomir Mentzen w Chełmnie: W telewizji mówią o mnie same bzdury
2025-04-08, 00:33Polacy zasługują na niskie i proste podatki; emerytury powinny być zwolnione z podatków - przekonywał na wiecu wyborczym w Chełmnie kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen. Czytaj dalej »

Magdalena Biejat w Inowrocławiu: Obniżenie składki dla przedsiębiorców jest szkodliwe
2025-04-04, 20:00Kandydatka Nowej Lewicy na prezydenta RP Magdalena Biejat spotkała się dziś z mieszkańcami Inowrocławia. Skrytykowała przyjęcie przez sejm ustawy o obniżaniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Jej zdaniem skorzystają na tym… Czytaj dalej »

Wybory prezydenckie: koniec zgłoszeń. O urząd chce ubiegać się 17 osób [lista]
2025-04-04, 17:41W piątek o godzinie 16:00 minął czas na zgłaszanie do Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów przed tegorocznymi wyborami prezydenckimi. Według piątkowych danych ze strony PKW, zgłosiło się 17 kandydatów. Czytaj dalej »