PKW przed II turą wyborów: Zakaz agitacji obowiązuje na terenie całego kraju
Agitacja wpływa na wyborców bez względu na to, gdzie jest prowadzona. Zakaz należy przestrzegać na terenie całego kraju – mówił szef PKW Sylwester Marciniak przed rozpoczęciem ciszy wyborczej poprzedzającej drugą turę wyborów samorządowych.
W najbliższą niedzielę, w drugiej turze wyborów samorządowych, wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów w 748 gminach i miastach. Głosowanie odbędzie się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w dziewięciu miastach wojewódzkich: Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze.
Na piątkowej konferencji prasowej szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak podkreślił, że kampania wyborcza kończy się 24 godziny przed dniem ponownego głosowania. – Szeroki zasięg oddziaływania mediów oraz internetu powoduje, że agitacja wyborcza wpływa na wyborców w gminach i miastach, w których przeprowadzane jest głosowanie, bez względu na to, gdzie prowadzone są działania agitacyjne. Zakazu agitacji należy zatem przestrzegać na terenie całego kraju – wskazał.
Szef PKW zwrócił w tym kontekście uwagę, że oceny konkretnych działań „nie dokonują organy wyborcze, lecz organy ścigania i sądy, bowiem naruszenie tzw. ciszy wyborczej stanowi wykroczenie”.
Marciniak odniósł się przy tym do organizowania w sobotę i niedzielę wydarzeń związanych z kampanią wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Przypomniał, że komitety wyborcze w wyborach samorządowych i europejskich utworzone są odrębnie. – Odrębność ta dotyczy w szczególności komitetów utworzonych przez te same partie polityczne, ale działalność komitetów wyborczych uczestniczących w poszczególnych wyborach musi być od siebie ściśle oddzielona – powiedział.
Zasady finansowania nie bez znaczenia
– Niedopuszczalne jest prowadzenie przez komitet wyborczy, uczestniczący w jednych wyborach, agitacji na rzecz kandydatów zgłoszonych w drugich – podkreślił szef PKW. Przypomniał, że komitety w obu tych wyborach muszą prowadzić odrębną gospodarkę finansową.
Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak dodała, że „cisza wyborcza dotyczy zakazu agitacji w wyborach samorządowych”. – Wszystko zależy od konkretnego działania. Trzeba mieć też na względzie i to, że dla niektórych granica prowadzenia tej agitacji jednej bądź drugiej może być również przekroczona – zauważyła. Jak przypomniała, jeżeli ktoś uzna, że nastąpiło zdarzenie, które powinno być obłożone sankcjami karnymi, może to zgłosić do policji lub prokuratury.
– To samo dotyczy mediów, które transmitują takie wydarzenia. Też muszą mieć na względzie to, że ta agitacja musi być ściśle związana wyłącznie z tymi jednymi wyborami. Żeby to nie było związane z agitacją do samorządu – dodała Pietrzak.
Szef PKW przypomniał także zasady prowadzenia i finansowania kampanii wyborczej w okresie między pierwszym, a ponownym głosowaniem w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miasta. – Kampanię wyborczą przed ponownym głosowaniem w wyborach włodarzy gmin mogą prowadzić wyłącznie te komitety wyborcze, których kandydaci uczestniczą w tym głosowaniu. Komitety wyborcze, których kandydaci w nim nie uczestniczą, nie mogą pozyskiwać środków finansowych po dniu 7 kwietnia – dodał.
Oficjalne wyniki w poniedziałek
Podał też dane statystyczne. – W ponownych wyborach włodarzy, przewidzianych na 21 kwietnia, utworzono 11 888 obwodów głosowania, w tym 11 099 stałych i 789 odrębnych. W tych gminach, gdzie będą wybierani włodarze gmin, liczba mieszkańców wynosi 14 mln 778 tys. 593 osoby, a liczba wyborców, czyli osób uprawnionych do głosowania, jest równoznaczna liczbie 12 mln 49 tys. 292 osoby – mówił.
Szef PKW przypomniał, że w wyborach samorządowych w 2018 r. druga tura odbyła się w znacznie mniejszej liczbie gmin, bo w niespełna 650 gminach, natomiast uprawnionych do głosowania było niespełna 10 mln. – W tym roku o 20 proc. więcej osób jest uprawnionych do głosowania – zaznaczył.
Podając dane dotyczące podziału kandydatów ze względu na płeć, szef PKW ocenił, że „parytet nie wygląda najlepiej”. – Kobiet jest tylko 20,59 proc., a mężczyzn prawie 80 proc., dokładnie 79,41 proc. Średnia wieku kandydatów na włodarzy gmin wynosi niespełna 50 lat – mówił Marciniak. Podała też, że najmłodszy kandydat na wójta gminy liczy 25 lat, a najstarszy 77 lat.
Szef PKW wyraził także nadzieję, że oficjalne wyniki drugiej tury wyborów samorządowych będą znane w poniedziałek.
Podczas piątkowej konferencji prasowej szefowa KBW przypomniała też najważniejsze zasady dotyczące głosowania w niedzielnych wyborach, m.in. to, że lokale wyborcze będą otwarte między godz. 7:00 a 21:00. Podała, że jeżeli jeszcze ktoś z wyborców nie wie, czy w jego gminie odbywa się ponowne głosowanie, to może to sprawdzić na stronie danej gminy lub stronie PKW. Przypomniała też najważniejsze informacje dotyczące głosowania w komisji wyborczej, m.in. o wymaganych dokumentach i kartach do głosowania.
Zobacz także
Rafał Bruski: Na miejskie inwestycje przeznaczyliśmy już miliardy złotych
2024-04-05, 20:34Rafał Bruski finalizuje kampanię, w której ponownie ubiega się o urząd włodarza Bydgoszczy. - To czas na to, by prezydent dokończył wiele projektów, które rozpoczął - mówił na konferencji szef lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej… Czytaj dalej »
Kandydaci PiS do sejmiku chcą rozwoju linii kolejowych w województwie
2024-04-05, 20:17Zwiększenie finansowania imprez kulturalnych w Bydgoszczy i okolicach, więcej połączeń kolejowych dla dojeżdżających do szkoły i pracy - to niektóre postulaty kandydatów PiS do sejmiku. Czytaj dalej »
Tanie żłobki i przedszkola, biznes, budowa lokalnych ulic. Cichowicz wylicza postulaty
2024-04-05, 19:51Targowisko, Trasa Staromostowa, bezpieczeństwo - kandydat Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców na prezydenta Torunia Maciej Cichowicz przypomniał tematy, który poruszał w kampanii wyborczej. Czytaj dalej »
„Idzie nowe w urzędzie, przedsiębiorczości i komunikacji”. Trzecia Droga kończy kampanię [aktualizacja]
2024-04-05, 19:48- Jeżeli bydgoszczanie uważają, że w mieście są potrzebne zmiany, to zachęcam do głosowania na mnie i na kandydatów Trzeciej Drogi - mówiła dziś Joanna Czerska-Thomas, kandydatka na prezydenta Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Filharmonia Kujawska wyruguje budynek mieszkalny? Kukucki zapowiada interwencję
2024-04-05, 19:21Krzysztof Kukucki, kandydat na prezydenta Włocławka z Lewicy, zakończył swoją kampanię wyborczą. W trakcie konferencji podsumowującej zapowiedział, że po ewentualnym zwycięstwie zablokuje budowę Filharmonii Kujawskiej na parceli… Czytaj dalej »
Program napisali razem z mieszkańcami. Mól obiecuje realizację „Piątki dla Torunia”
2024-04-05, 18:44- Przedstawiliśmy realny program, który jest w zasięgu ręki - mówili, podsumowując kampanię wyborczą, działacze Prawa i Sprawiedliwości, kandydujący do Rady Miasta Torunia i sejmiku województwa. Czytaj dalej »
Sprostowania nie będzie. Zażalenie Łukasza Schreibera na decyzję sądu oddalone
2024-04-05, 18:38Łukasz Schreiber, kandydat Bydgoskiej Prawicy na prezydenta Bydgoszczy, domagał się sprostowania od obecnego prezydenta - Rafała Bruskiego. Chodziło o kwotę, jaką Miasto musiałoby zapłacić za wprowadzenie na pół roku darmowej … Czytaj dalej »
Maciak apeluje do włocławian przed wyborami: Nie ulegajcie gigantomanii plakatów
2024-04-05, 17:09- To była cudaczna kampania wyborcza, pełna dziwnych obietnic - mówił na konferencji prasowej Maciej Maciak - bezpartyjny kandydat na prezydenta Włocławka. Czytaj dalej »
Schreiber: Bydgoszczanie mają wybór – kolejne pięć lat „niedasizmu” albo ambitne miasto
2024-04-05, 16:22Bydgoska Prawica i jej kandydat na prezydenta Bydgoszczy Łukasz Schreiber podsumowali kampanię na bydgoskim Starym Rynku. Poseł PiS dziękował wszystkim za kampanijne spotkania. Czytaj dalej »
Stawia na równy rozwój całego Grudziądza. Prezydent Glamowski podsumowuje kampanię
2024-04-05, 14:48- Nasza kampania była merytoryczna, mówiliśmy w niej o równym rozwoju całego miasta - powiedział w piątek urzędujący prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, kończąc swoją kampanię wyborczą. Czytaj dalej »