Obrady Episkopatu Polski. W planie wybory i dyskusja m.in. o Funduszu Kościelnym
W środę w Warszawie rozpoczyna się 397. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Gościem specjalnym będzie członek papieskiej komisji ds. ochrony nieletnich dr Ewa Kusz.
– Jej wystąpienie ma być pomocą w przygotowaniu standardów ochrony małoletnich i osób bezbronnych w placówkach prowadzonych przez podmioty kościelne – powiedział sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Dodał, że ta tematyka związana jest z tzw. ustawą Kamilka, która od lutego br. obowiązuje w prawie polskim. Biskupi wybiorą także nowego przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Episkopatu.
Głównymi tematami będą jednak kwestie związane z zapowiedziami rządu dotyczącymi obecności lekcji religii w szkole oraz Funduszu Kościelnego - poinformował bp Miziński.
Tematy związane z duszpasterstwem rodzin omówi przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny bp Wiesław Śmigiel.
Bp Miziński zapowiedział, że biskupi wybiorą także nowych członków prezydium KEP - przewodniczącego KEP, który zastąpi abp. Stanisława Gądeckiego i jego zastępcę, którym dotychczas był abp Marek Jędraszewski. W marcu obaj hierarchowie kończą drugą pięcioletnią kadencję. Na czele Kościoła katolickiego w Polsce stali od 2014 r.
–Zebranie Plenarne wybiera przewodniczącego KEP i jego zastępcę spośród biskupów diecezjalnych - powiedział PAP rzecznik KEP, jezuita ks. Leszek Gęsiak. Dodał, że funkcje te mogą oni pełnić przez dwie kolejne pięcioletnie kadencje.
Wyjaśnił, że przewodniczący KEP reprezentuje Konferencję Episkopatu na forum zewnętrznym i wraz z zastępcą i sekretarzem generalnym tworzą Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Poza tym, zwołuje on spotkanie Rady Stałej, Zebranie Plenarne i Radę Biskupów Diecezjalnych i przewodniczy ich obradom. – Przesyła również sprawozdania i dokumenty z obrad gremiów do Stolicy Apostolskiej za pośrednictwem nuncjatury apostolskiej – podkreślił ks. Gęsiak.
Dopytywany, jaką rangę mają jego apele i oświadczenia przewodniczącego KEP, ks. Gęsiak powiedział, że przewodniczący KEP reprezentuje Konferencję Episkopatu na zewnątrz i ma mandat Konferencji, aby w jej imieniu wypowiadać się publicznie.
Wraz ze zmianą funkcji przewodniczącego KEP i jego zastępcy zmieni się także skład Prezydium KEP. W skład tego gremium wchodzi zawsze przewodniczący KEP, jego zastępca i sekretarz generalny.
– Kiedy nie jest możliwe zebranie Rady Stałej, Prezydium KEP może zajmować stanowisko w sprawach publicznych, jeśli wymaga tego dobro Kościoła lub potrzeby wiernych – powiedział ks. Gęsiak. Zastrzegł, że stanowisko to powinno być zgodne ze zdaniem członków Konferencji Episkopatu.
Poinformował, że Prezydium KEP przedstawia także kandydatów na przewodniczących komisji, rad, zespołów, a także na delegatów i duszpasterzy krajowych oraz rektorów polskich misji katolickich i rektorów polskich instytucji katolickich, które podlegają Konferencji. – Wyznacza także delegatów reprezentujących Konferencję na zewnątrz – dodał ks. Gęsiak (...).
Zobacz także
Dostęp do kultury, komunikacji i rehabilitacji - to oferta Bydgoskiej Prawicy dla seniorów
2024-03-14, 16:14Bydgoska Prawica przedstawiła kolejny punkt programu wyborczego - Aktywny Senior. Wśród dwóch filarów polityki senioralnej wymieniono: programy zdrowotne i programy aktywizacyjno-integracyjne. Czytaj dalej »
Kandydat PiS na prezydenta Grudziądza: Takie postępowanie wobec rolników jest niedopuszczalne
2024-03-14, 12:11Krzysztof Kosiński, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Grudziądza, zaapelował do rządu, aby bardziej szanował rolników. Jego zdaniem obecna napięta sytuacja tej grupy zawodowej może przenieść się na inne grupy i doprowadzić… Czytaj dalej »
Joanna Czerska-Thomas: Bydgoszczy potrzebny jest prezydent z wizją [Rozmowa dnia]
2024-03-14, 09:04Chce m.in. usprawnić zbiorową komunikację, zmienić Myślęcinek oraz otworzyć całodobowe gabinety ginekologiczne i psychologiczne. Jej pojawienie się w gronie kandydatów na prezydenta Bydgoszczy wywołało zadowolenie jednych i zdziwienie… Czytaj dalej »
Kandydat KO ma 20 pomysłów na silny Inowrocław. „To szczegółowo zaplanowane konkrety”
2024-03-13, 21:37Wojciech Piniewski, obecnie pełniący funkcję prezydenta Inowrocławia, odkrywa swój program wyborczy. Czytaj dalej »
„Nie tą drogą idziesz!”. Przedstawiciele KO w Bydgoszczy apelują do Joanny Czerskiej-Thomas
2024-03-13, 21:00Przedstawicielom Koalicji Obywatelskiej nie podobają się listy Trzeciej Drogi do bydgoskiej Rady Miasta. - Demokracja „tak”, ale nie z osobami o skrajnie antydemokratycznych poglądach - mówili na konferencji kandydaci na radnych… Czytaj dalej »
Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców: Chcemy kontrolować pieniądze płynące do firm
2024-03-13, 20:18Są zdeterminowani, by zadbać o uczciwe i skuteczne wykorzystanie środków finansowych z Unii Europejskiej, ale nie tylko. Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców zarejestrowała w Kujawsko-Pomorskiem pełną listę kandydatów do sejmiku… Czytaj dalej »
Nie chcą straszyć, tylko edukować. Prezentują program „Torunianie gotowi na czas kryzysu"
2024-03-13, 17:39Kandydat PiS na prezydenta Torunia Adrian Mól zaprezentował w środę program „Torunianie gotowi na czas kryzysu'. - Do mieszkańców trafiłyby ulotki informujące o sytuacjach zagrożenia, a oni sami mogliby uczestniczyć w warsztatach… Czytaj dalej »
Ma elektryzujące hasło wyborcze, jest bezpartyjny i chce być prezydentem Włocławka
2024-03-13, 07:58Prąd za 40 groszy? Maciej Maciak, kandydat na prezydenta Włocławka, właśnie z takim hasłem idzie do wyborów. Na wtorkowej konwencji wyborczej zaprezentował swój program i listy kandydatów na radnych. Czytaj dalej »
Jak zmniejszyć korki w Bydgoszczy? Bydgoska Prawica podaje rozwiązanie
2024-03-13, 07:00- Potrzeba zmian w komunikacji publicznej, lepszego planowania inwestycji drogowych - uważa Łukasz Schreiber - kandydat Bydgoskiej Prawicy na prezydenta Bydgoszczy i dodaje, że trzeba też podjąć odważne decyzje, a jedną z najważniejszych… Czytaj dalej »