Obrady Episkopatu Polski. W planie wybory i dyskusja m.in. o Funduszu Kościelnym
W środę w Warszawie rozpoczyna się 397. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Gościem specjalnym będzie członek papieskiej komisji ds. ochrony nieletnich dr Ewa Kusz.
– Jej wystąpienie ma być pomocą w przygotowaniu standardów ochrony małoletnich i osób bezbronnych w placówkach prowadzonych przez podmioty kościelne – powiedział sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Dodał, że ta tematyka związana jest z tzw. ustawą Kamilka, która od lutego br. obowiązuje w prawie polskim. Biskupi wybiorą także nowego przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Episkopatu.
Głównymi tematami będą jednak kwestie związane z zapowiedziami rządu dotyczącymi obecności lekcji religii w szkole oraz Funduszu Kościelnego - poinformował bp Miziński.
Tematy związane z duszpasterstwem rodzin omówi przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny bp Wiesław Śmigiel.
Bp Miziński zapowiedział, że biskupi wybiorą także nowych członków prezydium KEP - przewodniczącego KEP, który zastąpi abp. Stanisława Gądeckiego i jego zastępcę, którym dotychczas był abp Marek Jędraszewski. W marcu obaj hierarchowie kończą drugą pięcioletnią kadencję. Na czele Kościoła katolickiego w Polsce stali od 2014 r.
–Zebranie Plenarne wybiera przewodniczącego KEP i jego zastępcę spośród biskupów diecezjalnych - powiedział PAP rzecznik KEP, jezuita ks. Leszek Gęsiak. Dodał, że funkcje te mogą oni pełnić przez dwie kolejne pięcioletnie kadencje.
Wyjaśnił, że przewodniczący KEP reprezentuje Konferencję Episkopatu na forum zewnętrznym i wraz z zastępcą i sekretarzem generalnym tworzą Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Poza tym, zwołuje on spotkanie Rady Stałej, Zebranie Plenarne i Radę Biskupów Diecezjalnych i przewodniczy ich obradom. – Przesyła również sprawozdania i dokumenty z obrad gremiów do Stolicy Apostolskiej za pośrednictwem nuncjatury apostolskiej – podkreślił ks. Gęsiak.
Dopytywany, jaką rangę mają jego apele i oświadczenia przewodniczącego KEP, ks. Gęsiak powiedział, że przewodniczący KEP reprezentuje Konferencję Episkopatu na zewnątrz i ma mandat Konferencji, aby w jej imieniu wypowiadać się publicznie.
Wraz ze zmianą funkcji przewodniczącego KEP i jego zastępcy zmieni się także skład Prezydium KEP. W skład tego gremium wchodzi zawsze przewodniczący KEP, jego zastępca i sekretarz generalny.
– Kiedy nie jest możliwe zebranie Rady Stałej, Prezydium KEP może zajmować stanowisko w sprawach publicznych, jeśli wymaga tego dobro Kościoła lub potrzeby wiernych – powiedział ks. Gęsiak. Zastrzegł, że stanowisko to powinno być zgodne ze zdaniem członków Konferencji Episkopatu.
Poinformował, że Prezydium KEP przedstawia także kandydatów na przewodniczących komisji, rad, zespołów, a także na delegatów i duszpasterzy krajowych oraz rektorów polskich misji katolickich i rektorów polskich instytucji katolickich, które podlegają Konferencji. – Wyznacza także delegatów reprezentujących Konferencję na zewnątrz – dodał ks. Gęsiak (...).
Zobacz także
Antypartia: To wyborcy, a nie partie powinny trzymać posła za gardło
2021-07-24, 20:05Likwidacja progu referendalnego, zmiana ordynacji wyborczej na większościową, wprowadzenie możliwości odwoływania posła w czasie kadencji - to niektóre z postulatów Antypartii. Nowe ugrupowanie polityczne zaprezentowano podczas konferencji… Czytaj dalej »
Przekładane od grudnia cztery razy: w niedzielę wybory w Warlubiu
2021-06-13, 07:35Troje kandydatów powalczy wreszcie o fotel wójta gminy Warlubie w powiecie świeckim. Wybory miały się odbyć już 20 grudnia, ale ze względu na pandemię, dla bezpieczeństwa głosujących, trzeba było je odwoływać. Czytaj dalej »
Pierwsze, częściowo wolne wybory w Polsce odbyły się 4 czerwca, 32 lata temu
2021-06-04, 19:4932 lata temu, 4 czerwca 1989 r., na mocy porozumień między władzami PRL a częścią opozycji odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne. Zwycięstwo „S” otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski oraz wpłynęło… Czytaj dalej »
NIK zawiadamia prokuraturę ws. wyborów korespondencyjnych
2021-05-25, 16:17W związku z organizacją wyborów w trybie korespondencyjnym z 10 maja 2020 r. Najwyższa Izba Kontroli kieruje do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego, szefa KPRM Michała… Czytaj dalej »
Rzecznik rządu w odpowiedzi na raport NIK ws. wyborów prezydenckich. Decyzje zgodne z prawem
2021-05-13, 14:50Wszystkie decyzje o rozpoczęciu technicznych przygotowań do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich były wydane zgodne z przepisami prawa; zarzuty wobec Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych nie mają… Czytaj dalej »
NIK negatywnie ocenia przygotowanie korespondencyjnych wyborów prezydenta RP
2021-05-13, 11:20- Organizowanie i przygotowanie wyborów na podstawie decyzji administracyjnej nie powinno mieć miejsca i było pozbawione podstaw prawnych - oświadczył w czwartek (13.05.) prezes NIK Marian Banaś. Na te zarzuty odpowiada Centrum Informacji… Czytaj dalej »
Był już styczeń, kwiecień, teraz jest maj. Wybory w Warlubiu znowu przełożone
2021-03-31, 14:38Dopiero 9 maja odbędą się wybory na wójta w gminie Warlubie w powiecie świeckim. Tak zdecydował premier mając na uwadzę sytuację pandemiczną w kraju. Czytaj dalej »
Głosowanie w terminie, w systemie zdalnym - tego chcą toruńskie rady okręgu
2021-02-24, 16:50„Nie ograniczajcie demokracji lokalnej' - apelują do Rady Miasta społecznicy z Torunia. Przedstawiciele rad osiedli, których kadencję z powodu epidemii wydłużono o pół roku, domagają się przeprowadzenia wyborów nowych rad terminowo… Czytaj dalej »
Przepisy powinny się zmienić, żeby rady mogły skuteczniej działać
2021-02-08, 17:41- To zabijanie aktywności obywatelskiej - alarmują członkowie rad osiedlowych w Toruniu. Oczekują takich zmian w ordynacji wyborczej, które ułatwią powoływanie rad oraz będą sprzyjać pracy społeczników na rzecz mieszkańców. Czytaj dalej »
Joe Biden ma zostać dziś (20.01.) zaprzysiężony na prezydenta USA
2021-01-20, 08:59Uroczystość, z powodu pandemii i zamieszek na Kapitolu, będzie miała inny przebieg niż nakazuje tradycja. Zamiast tłumów, dla bezpieczeństwa zmobilizowano 26 tys. żołnierzy Gwardii Narodowej. Udziału w uroczystości nie weźmie… Czytaj dalej »