Obrady Episkopatu Polski. W planie wybory i dyskusja m.in. o Funduszu Kościelnym
W środę w Warszawie rozpoczyna się 397. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Gościem specjalnym będzie członek papieskiej komisji ds. ochrony nieletnich dr Ewa Kusz.
– Jej wystąpienie ma być pomocą w przygotowaniu standardów ochrony małoletnich i osób bezbronnych w placówkach prowadzonych przez podmioty kościelne – powiedział sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Dodał, że ta tematyka związana jest z tzw. ustawą Kamilka, która od lutego br. obowiązuje w prawie polskim. Biskupi wybiorą także nowego przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Episkopatu.
Głównymi tematami będą jednak kwestie związane z zapowiedziami rządu dotyczącymi obecności lekcji religii w szkole oraz Funduszu Kościelnego - poinformował bp Miziński.
Tematy związane z duszpasterstwem rodzin omówi przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny bp Wiesław Śmigiel.
Bp Miziński zapowiedział, że biskupi wybiorą także nowych członków prezydium KEP - przewodniczącego KEP, który zastąpi abp. Stanisława Gądeckiego i jego zastępcę, którym dotychczas był abp Marek Jędraszewski. W marcu obaj hierarchowie kończą drugą pięcioletnią kadencję. Na czele Kościoła katolickiego w Polsce stali od 2014 r.
–Zebranie Plenarne wybiera przewodniczącego KEP i jego zastępcę spośród biskupów diecezjalnych - powiedział PAP rzecznik KEP, jezuita ks. Leszek Gęsiak. Dodał, że funkcje te mogą oni pełnić przez dwie kolejne pięcioletnie kadencje.
Wyjaśnił, że przewodniczący KEP reprezentuje Konferencję Episkopatu na forum zewnętrznym i wraz z zastępcą i sekretarzem generalnym tworzą Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Poza tym, zwołuje on spotkanie Rady Stałej, Zebranie Plenarne i Radę Biskupów Diecezjalnych i przewodniczy ich obradom. – Przesyła również sprawozdania i dokumenty z obrad gremiów do Stolicy Apostolskiej za pośrednictwem nuncjatury apostolskiej – podkreślił ks. Gęsiak.
Dopytywany, jaką rangę mają jego apele i oświadczenia przewodniczącego KEP, ks. Gęsiak powiedział, że przewodniczący KEP reprezentuje Konferencję Episkopatu na zewnątrz i ma mandat Konferencji, aby w jej imieniu wypowiadać się publicznie.
Wraz ze zmianą funkcji przewodniczącego KEP i jego zastępcy zmieni się także skład Prezydium KEP. W skład tego gremium wchodzi zawsze przewodniczący KEP, jego zastępca i sekretarz generalny.
– Kiedy nie jest możliwe zebranie Rady Stałej, Prezydium KEP może zajmować stanowisko w sprawach publicznych, jeśli wymaga tego dobro Kościoła lub potrzeby wiernych – powiedział ks. Gęsiak. Zastrzegł, że stanowisko to powinno być zgodne ze zdaniem członków Konferencji Episkopatu.
Poinformował, że Prezydium KEP przedstawia także kandydatów na przewodniczących komisji, rad, zespołów, a także na delegatów i duszpasterzy krajowych oraz rektorów polskich misji katolickich i rektorów polskich instytucji katolickich, które podlegają Konferencji. – Wyznacza także delegatów reprezentujących Konferencję na zewnątrz – dodał ks. Gęsiak (...).
Zobacz także

12 pań walczyło o tytuł Miss 80+: Nic nie musimy, wszystko możemy
2025-02-02, 17:45Wybory Miss 80+ odbywały się na terenie Politechniki Bydgoskiej. Uczestniczki prezentowały się publiczności w sukienkach koktajlowych, stroju sportowym i sukniach wieczorowych. Czytaj dalej »

Prosili o podpisy i o pieniądze. Działacze PiS z regionu promują kandydaturę Karola Nawrockiego
2025-02-01, 16:48Trwa kampania prezydencka. Karol Nawrocki odwiedzi Pomorze i Kujawy 12 lutego. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości już teraz zachęcają do oddania na niego głosu. Apelują o podpisy i o wsparcie finansowe. Podkreślają także swoją… Czytaj dalej »

Wybory prezydenckie w Polsce pod cyberparasolem. O co chodzi? Wyjaśniamy w „Rozmowie Dnia"
2025-01-30, 09:11Jak groźny jest DeepSeek - darmowy, chiński odpowiednik ChatGPT? O to pytaliśmy w „Rozmowie Dnia” Cezarego Graula, wykładowcę i eksperta Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu i Bydgoszczy. Poruszyliśmy także temat cyberochrony wyborów… Czytaj dalej »

Białoruskie media: Alaksandr Łukaszenka zdobył w wyborach prezydenckich 87,6 procent głosów
2025-01-26, 19:08Alaksandr Łukaszenka zdobył 87,6 procent głosów w wyborach prezydenckich na Białorusi - podały białoruskie media państwowe, powołując się na wyniki exit poll. Niedzielne wybory nie są uznawane za demokratyczne przez białoruską… Czytaj dalej »

Białorusini z regionu manifestowali w Bydgoszczy. Za wschodnią granicą trwają wybory
2025-01-26, 17:21„Precz z dyktaturą” - to hasło, które pojawiło się na białym banerze, obok biało-czerwono-białych flag historycznej Białorusi. Czytaj dalej »

Włocławianin chce wystartować w wyborach prezydenckich. Utworzył już komitet wyborczy
2025-01-22, 19:51Pojawił się kolejny kandydat na prezydenta kraju. Tym razem z naszego regionu. To włocławianin, Maciej Maciak - twórca i lider „Ruchu Dobrobytu i Pokoju”, właściciel niedziałającej już włocławskiej telewizji CW-24. Czytaj dalej »

Zagłosują na nowego burmistrza Piotrkowa Kujawskiego. Znana jest data wyborów
2025-01-21, 16:50Przedterminowe wybory burmistrza Piotrkowa Kujawskiego (powiat radziejowski) odbędą się 9 marca - wynika z rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów. Czytaj dalej »

PKW zarejestrowała sześć komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta
2025-01-21, 09:56Sześć komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta: Sławomira Mentzena, Rafała Trzaskowskiego, Grzegorza Brauna, Szymona Hołowni, Adriana Zandberga i Wiesława Lewickiego - zarejestrowała do tej pory Państwowa Komisja Wyborcza. Czytaj dalej »

Zbierają podpisy, bo chcą by Rafał Trzaskowski był prezydentem. Potrzeba ich aż 100 tysięcy
2025-01-19, 17:55Bydgoski sztab kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego rozpoczął zbiórkę podpisów poparcia dla prezydenta Warszawy. Czytaj dalej »

Marszałek Sejmu zarządził wybory prezydenckie. Zaczyna się kampania wyborcza
2025-01-15, 10:51Szymon Hołownia poinformował, że zarządził wybory prezydenckie, które odbędą się 18 maja. Jego postanowienie przekazane zostało przewodniczącemu PKW i premierowi, jeszcze w środę ma zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw i wtedy… Czytaj dalej »