Obrady Episkopatu Polski. W planie wybory i dyskusja m.in. o Funduszu Kościelnym
W środę w Warszawie rozpoczyna się 397. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Gościem specjalnym będzie członek papieskiej komisji ds. ochrony nieletnich dr Ewa Kusz.
– Jej wystąpienie ma być pomocą w przygotowaniu standardów ochrony małoletnich i osób bezbronnych w placówkach prowadzonych przez podmioty kościelne – powiedział sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Dodał, że ta tematyka związana jest z tzw. ustawą Kamilka, która od lutego br. obowiązuje w prawie polskim. Biskupi wybiorą także nowego przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Episkopatu.
Głównymi tematami będą jednak kwestie związane z zapowiedziami rządu dotyczącymi obecności lekcji religii w szkole oraz Funduszu Kościelnego - poinformował bp Miziński.
Tematy związane z duszpasterstwem rodzin omówi przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny bp Wiesław Śmigiel.
Bp Miziński zapowiedział, że biskupi wybiorą także nowych członków prezydium KEP - przewodniczącego KEP, który zastąpi abp. Stanisława Gądeckiego i jego zastępcę, którym dotychczas był abp Marek Jędraszewski. W marcu obaj hierarchowie kończą drugą pięcioletnią kadencję. Na czele Kościoła katolickiego w Polsce stali od 2014 r.
–Zebranie Plenarne wybiera przewodniczącego KEP i jego zastępcę spośród biskupów diecezjalnych - powiedział PAP rzecznik KEP, jezuita ks. Leszek Gęsiak. Dodał, że funkcje te mogą oni pełnić przez dwie kolejne pięcioletnie kadencje.
Wyjaśnił, że przewodniczący KEP reprezentuje Konferencję Episkopatu na forum zewnętrznym i wraz z zastępcą i sekretarzem generalnym tworzą Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Poza tym, zwołuje on spotkanie Rady Stałej, Zebranie Plenarne i Radę Biskupów Diecezjalnych i przewodniczy ich obradom. – Przesyła również sprawozdania i dokumenty z obrad gremiów do Stolicy Apostolskiej za pośrednictwem nuncjatury apostolskiej – podkreślił ks. Gęsiak.
Dopytywany, jaką rangę mają jego apele i oświadczenia przewodniczącego KEP, ks. Gęsiak powiedział, że przewodniczący KEP reprezentuje Konferencję Episkopatu na zewnątrz i ma mandat Konferencji, aby w jej imieniu wypowiadać się publicznie.
Wraz ze zmianą funkcji przewodniczącego KEP i jego zastępcy zmieni się także skład Prezydium KEP. W skład tego gremium wchodzi zawsze przewodniczący KEP, jego zastępca i sekretarz generalny.
– Kiedy nie jest możliwe zebranie Rady Stałej, Prezydium KEP może zajmować stanowisko w sprawach publicznych, jeśli wymaga tego dobro Kościoła lub potrzeby wiernych – powiedział ks. Gęsiak. Zastrzegł, że stanowisko to powinno być zgodne ze zdaniem członków Konferencji Episkopatu.
Poinformował, że Prezydium KEP przedstawia także kandydatów na przewodniczących komisji, rad, zespołów, a także na delegatów i duszpasterzy krajowych oraz rektorów polskich misji katolickich i rektorów polskich instytucji katolickich, które podlegają Konferencji. – Wyznacza także delegatów reprezentujących Konferencję na zewnątrz – dodał ks. Gęsiak (...).
Zobacz także

Koalicja Obywatelska i Nowa Lewica przedstawiły bydgoskie listy. Partie mierzą w 17 mandatów
2024-02-22, 22:22Przed ogłoszeniem wspólnych list kandydatów na radnych Michał Sztybel (przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Bydgoszczy) i Mirosław Kozłowicz (współprzewodniczący Rady Miejskiej Nowej Lewicy w Bydgoszczy), podpisali wspólną… Czytaj dalej »

Roman Jasiakiewicz podjął decyzję w sprawie startu w wyborach samorządowych
2024-02-22, 22:08W najbliższych wyborach samorządowych nie wystartuje Roman Jasiakiewicz. Radny województwa, były prezydent Bydgoszczy i przewodniczący Rady Miasta poinformował o tym w mediach społecznościowych. Czytaj dalej »

Konfederacja i społecznicy wspólnie do wyborów w Grudziądzu. „O krok od porozumienia”
2024-02-21, 20:41Chcą połączyć siły ze stowarzyszeniami i wygrać wybory - to plan grudziądzkich polityków Konfederacji. Zapowiadają ochronę interesów przedsiębiorców i bezpieczną infrastrukturę drogową. Czytaj dalej »

Centra mediacji pomogą rozwiązywać problemy uczniów? Tego chciałby Arkadiusz Fajok
2024-02-21, 19:50Więcej patroli policyjnych w mieście i utworzenie w szkołach tzw. centrów mediacji - to kolejne pomysły, jakie przedstawił kandydat na urząd prezydenta Inowrocławia Arkadiusz Fajok. Czytaj dalej »

„W Bydgoszczy powinno się odbywać żużlowe Grand Prix". Łukasz Schreiber o promocji miasta
2024-02-19, 17:45- Musimy nie tylko odkorkować Bydgoszcz, ale sprawić, by stała się atrakcyjnym miejscem do zamieszkania - mówił na konferencji prasowej Łukasz Schreiber. Kandydat Bydgoskiej Prawicy na prezydenta miasta przedstawił listę sześciu… Czytaj dalej »

Kolejny kandydat na prezydenta Włocławka. Start w wyborach ogłosił Rafał Sobolewski
2024-02-19, 13:38O urząd prezydenta Włocławka z list Prawa i Sprawiedliwości będzie ubiegał się Rafał Sobolewski - obecnie radny sejmiku województwa, były przewodniczący włocławskiej Rady Miasta - wówczas z ramienia PO, prawnik i przedsiębi… Czytaj dalej »

Partyjne szyldy zostawione w tyle? Łukasz Schreiber: Chcemy przyłączenia różnych środowisk
2024-02-18, 16:29- Mamy wreszcie kontrkandydata - podkreślił na niedzielnej konferencji prasowej Łukasz Schreiber. Kandydat „Bydgoskiej Prawicy” na prezydenta miasta zwołał spotkanie z dziennikarzami tuż po konferencji Rafała Bruskiego, który ogłosił… Czytaj dalej »

Rafał Bruski powalczy o reelekcję. Prezydent Bydgoszczy z poparciem PO i Lewicy
2024-02-18, 13:17Rafał Bruski wspólnym kandydatem Platformy Obywatelskiej i bydgoskiej Lewicy na prezydenta Bydgoszczy. „Razem dla Bydgoszczy” - to hasło kampanii wyborcze środowisk, które popierają obecnego włodarza miasta w staraniach o czwartą… Czytaj dalej »

„Bydgoska Prawica” Łukasza Schreibera zaprezentowała kandydatów do Rady Miasta [lista]
2024-02-17, 17:03Komitet Wyborczy „Bydgoska Prawica” Łukasza Schreibera ogłosił nazwiska kandydatów na miejskich radnych. Jedynkami w pięciu okręgach wyborczych są: Szymon Róg, Michał Krzemkowski, Wojciech Bielawa, Paweł Bokiej i Grażyna Szabelska… Czytaj dalej »

Tusk na konwencji KO: Jesteśmy gwarantami zakończenia wojny rządu z samorządem
2024-02-17, 16:49- Ta kampania samorządowa to będzie powrót do autentycznej samorządności. Idziemy do wyborów, żeby oddać władzę ludziom - powiedział w sobotę (17 lutego) w Warszawie premier, prezes PO Donald Tusk podczas konwencji inaugurującej… Czytaj dalej »