Obrady Episkopatu Polski. W planie wybory i dyskusja m.in. o Funduszu Kościelnym
W środę w Warszawie rozpoczyna się 397. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Gościem specjalnym będzie członek papieskiej komisji ds. ochrony nieletnich dr Ewa Kusz.
– Jej wystąpienie ma być pomocą w przygotowaniu standardów ochrony małoletnich i osób bezbronnych w placówkach prowadzonych przez podmioty kościelne – powiedział sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Dodał, że ta tematyka związana jest z tzw. ustawą Kamilka, która od lutego br. obowiązuje w prawie polskim. Biskupi wybiorą także nowego przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Episkopatu.
Głównymi tematami będą jednak kwestie związane z zapowiedziami rządu dotyczącymi obecności lekcji religii w szkole oraz Funduszu Kościelnego - poinformował bp Miziński.
Tematy związane z duszpasterstwem rodzin omówi przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny bp Wiesław Śmigiel.
Bp Miziński zapowiedział, że biskupi wybiorą także nowych członków prezydium KEP - przewodniczącego KEP, który zastąpi abp. Stanisława Gądeckiego i jego zastępcę, którym dotychczas był abp Marek Jędraszewski. W marcu obaj hierarchowie kończą drugą pięcioletnią kadencję. Na czele Kościoła katolickiego w Polsce stali od 2014 r.
–Zebranie Plenarne wybiera przewodniczącego KEP i jego zastępcę spośród biskupów diecezjalnych - powiedział PAP rzecznik KEP, jezuita ks. Leszek Gęsiak. Dodał, że funkcje te mogą oni pełnić przez dwie kolejne pięcioletnie kadencje.
Wyjaśnił, że przewodniczący KEP reprezentuje Konferencję Episkopatu na forum zewnętrznym i wraz z zastępcą i sekretarzem generalnym tworzą Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Poza tym, zwołuje on spotkanie Rady Stałej, Zebranie Plenarne i Radę Biskupów Diecezjalnych i przewodniczy ich obradom. – Przesyła również sprawozdania i dokumenty z obrad gremiów do Stolicy Apostolskiej za pośrednictwem nuncjatury apostolskiej – podkreślił ks. Gęsiak.
Dopytywany, jaką rangę mają jego apele i oświadczenia przewodniczącego KEP, ks. Gęsiak powiedział, że przewodniczący KEP reprezentuje Konferencję Episkopatu na zewnątrz i ma mandat Konferencji, aby w jej imieniu wypowiadać się publicznie.
Wraz ze zmianą funkcji przewodniczącego KEP i jego zastępcy zmieni się także skład Prezydium KEP. W skład tego gremium wchodzi zawsze przewodniczący KEP, jego zastępca i sekretarz generalny.
– Kiedy nie jest możliwe zebranie Rady Stałej, Prezydium KEP może zajmować stanowisko w sprawach publicznych, jeśli wymaga tego dobro Kościoła lub potrzeby wiernych – powiedział ks. Gęsiak. Zastrzegł, że stanowisko to powinno być zgodne ze zdaniem członków Konferencji Episkopatu.
Poinformował, że Prezydium KEP przedstawia także kandydatów na przewodniczących komisji, rad, zespołów, a także na delegatów i duszpasterzy krajowych oraz rektorów polskich misji katolickich i rektorów polskich instytucji katolickich, które podlegają Konferencji. – Wyznacza także delegatów reprezentujących Konferencję na zewnątrz – dodał ks. Gęsiak (...).
Zobacz także

Wyścig o fotel prezydenta Torunia. Michał Zaleski podjął decyzję w sprawie wyborów
2024-03-01, 09:16Prezydent Torunia Michał Zaleski powalczy o reelekcję. W nocy ogłosił start w wyborach, publikując wideo w mediach społecznościowych. Toruniem rządzi od ponad 20 lat. Czytaj dalej »

Prawo i Sprawiedliwość przedstawia swojego kandydata na prezydenta Torunia
2024-02-29, 18:38Adrian Mól zapowiada, że chcę być kandydatem na włodarza miasta z ramienia środowisk konserwatywnych, prawicowych. Obecny wiceprezydent Torunia podczas konferencji przedstawił „piątkę dla Torunia'. Wśród jego postulatów jest… Czytaj dalej »

Bydgoska Prawica zebrała podpisy i złożyła listy do Miejskiej Komisji Wyborczej
2024-02-29, 18:00Bydgoska Prawica w czwartek zakończyła zbieranie podpisów poparcia dla kandydata na prezydenta miasta Łukasza Schreibera i dla kandydatów na radnych. Na obie listy zebrano po 10 tys. podpisów. Czytaj dalej »

O tej inwestycji mówi się we Włocławku od lat. Czy tunel ujrzy wreszcie światło dzienne?
2024-02-29, 17:37We Włocławku ma powstać bezkolizyjny przejazd pod torami kolei warszawsko-bydgoskiej. Chodzi o połączenie Zazamcza ze Śródmieściem. Tunel ma powstać pod torowiskiem w linii ulicy Wienieckiej - obiecuje prezydent Marek Wojtkowski ubiegający… Czytaj dalej »

Politechnika we Włocławku? To jedna z wyborczych propozycji tamtejszej Lewicy
2024-02-29, 16:11Utworzenie Politechniki Włocławskiej i mieszkania dla studentów, gabinet psychologiczny i stomatologiczny w każdej szkole oraz 15-minutowa komunikacja miejska to wyborcze obietnice Lewicy we Włocławku skierowane do młodych ludzi. Czytaj dalej »

Komitet „przyjdzie z młotami i skruszy beton”. Społecznicy z Torunia startują w wyborach
2024-02-29, 14:08Komitet Wyborczy Wyborców Koalicja Ruchów Miejskich przedstawił w czwartek kandydatów do Rady Miasta Torunia. Aktywiści zapowiedzieli także wystawienie kandydata na prezydenta. Będziemy młotem kruszyli beton - powiedziała Magdalena… Czytaj dalej »

Krzysztof Kułakowski przedstawił plany dla Świecia. Jezioro Deczno w centrum uwagi
2024-02-29, 12:03Burmistrz Świecia rozpoczął kampanię wyborczą. Krzysztof Kułakowski chce kontynuować to, co zaczął pięć lat temu. Czytaj dalej »

Toruń zyska most śródmiejski? Chce tego kandydat na prezydenta Paweł Gulewski
2024-02-28, 17:21- Budowa mostu śródmiejskiego to jeden z pomysłów na usprawnienie poruszania się po Toruniu i lepsze skomunikowanie lewobrzeża - zapewniał podczas konferencji Paweł Gulewski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta miasta. Obiekt… Czytaj dalej »

Wojciech Piniewski: Inowrocław łączy walory uzdrowiskowe z biznesowymi [Rozmowa dnia]
2024-02-28, 09:40W Inowrocławiu zapowiada się ostra walka o fotel prezydenta. Swój start w wyborach potwierdziło dotąd czworo kandydatów. Jeden z nich, Wojciech Piniewski, był gościem „Rozmowy Dnia” Polskiego Radia PiK. Czytaj dalej »

„Razem dla Bydgoszczy”: nie zgadzamy się, by w Radzie Miasta były osoby dyskryminujące innych
2024-02-27, 18:54Kandydaci z komitetu „Razem dla Bydgoszczy” nie chcą by, w Radzie Miasta „zasiadały osoby, które obrażają ludzi o odmiennych poglądach, są nietolerancyjne oraz wykluczają i dyskryminują innych”. - A takie osoby można znaleźć… Czytaj dalej »