Obrady Episkopatu Polski. W planie wybory i dyskusja m.in. o Funduszu Kościelnym
W środę w Warszawie rozpoczyna się 397. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Gościem specjalnym będzie członek papieskiej komisji ds. ochrony nieletnich dr Ewa Kusz.
– Jej wystąpienie ma być pomocą w przygotowaniu standardów ochrony małoletnich i osób bezbronnych w placówkach prowadzonych przez podmioty kościelne – powiedział sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Dodał, że ta tematyka związana jest z tzw. ustawą Kamilka, która od lutego br. obowiązuje w prawie polskim. Biskupi wybiorą także nowego przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Episkopatu.
Głównymi tematami będą jednak kwestie związane z zapowiedziami rządu dotyczącymi obecności lekcji religii w szkole oraz Funduszu Kościelnego - poinformował bp Miziński.
Tematy związane z duszpasterstwem rodzin omówi przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny bp Wiesław Śmigiel.
Bp Miziński zapowiedział, że biskupi wybiorą także nowych członków prezydium KEP - przewodniczącego KEP, który zastąpi abp. Stanisława Gądeckiego i jego zastępcę, którym dotychczas był abp Marek Jędraszewski. W marcu obaj hierarchowie kończą drugą pięcioletnią kadencję. Na czele Kościoła katolickiego w Polsce stali od 2014 r.
–Zebranie Plenarne wybiera przewodniczącego KEP i jego zastępcę spośród biskupów diecezjalnych - powiedział PAP rzecznik KEP, jezuita ks. Leszek Gęsiak. Dodał, że funkcje te mogą oni pełnić przez dwie kolejne pięcioletnie kadencje.
Wyjaśnił, że przewodniczący KEP reprezentuje Konferencję Episkopatu na forum zewnętrznym i wraz z zastępcą i sekretarzem generalnym tworzą Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Poza tym, zwołuje on spotkanie Rady Stałej, Zebranie Plenarne i Radę Biskupów Diecezjalnych i przewodniczy ich obradom. – Przesyła również sprawozdania i dokumenty z obrad gremiów do Stolicy Apostolskiej za pośrednictwem nuncjatury apostolskiej – podkreślił ks. Gęsiak.
Dopytywany, jaką rangę mają jego apele i oświadczenia przewodniczącego KEP, ks. Gęsiak powiedział, że przewodniczący KEP reprezentuje Konferencję Episkopatu na zewnątrz i ma mandat Konferencji, aby w jej imieniu wypowiadać się publicznie.
Wraz ze zmianą funkcji przewodniczącego KEP i jego zastępcy zmieni się także skład Prezydium KEP. W skład tego gremium wchodzi zawsze przewodniczący KEP, jego zastępca i sekretarz generalny.
– Kiedy nie jest możliwe zebranie Rady Stałej, Prezydium KEP może zajmować stanowisko w sprawach publicznych, jeśli wymaga tego dobro Kościoła lub potrzeby wiernych – powiedział ks. Gęsiak. Zastrzegł, że stanowisko to powinno być zgodne ze zdaniem członków Konferencji Episkopatu.
Poinformował, że Prezydium KEP przedstawia także kandydatów na przewodniczących komisji, rad, zespołów, a także na delegatów i duszpasterzy krajowych oraz rektorów polskich misji katolickich i rektorów polskich instytucji katolickich, które podlegają Konferencji. – Wyznacza także delegatów reprezentujących Konferencję na zewnątrz – dodał ks. Gęsiak (...).
Zobacz także
„Włocławek musi się przestać zadłużać". Barbara Moraczewska kandyduje na prezydenta
2024-03-04, 18:54- Włocławek zasługuje na więcej - przekonuje kandydatka Trzeciej Drogi na prezydenta Włocławka. Z obecnym włodarzem miasta zmierzy się jego była zastępczyni, Barbara Moraczewska. Czytaj dalej »
Pieniądze są, a drogi wciąż dziurawe. Łukasz Schreiber i Bydgoska Prawica chcą to zmienić [zdjęcia]
2024-03-04, 17:24Przedstawiciele Bydgoskiej Prawicy przedstawili 9. punkt swojego programu - obietnicę, że po wygranych wyborach samorządowych, co roku na budowę dróg gruntowych w mieście przeznaczone zostanie minimum 35-40 milionów złotych. Czytaj dalej »
Kto zaskoczony, a kto zadowolony? Komentarze po starcie Joanny Czerskiej-Thomas
2024-03-04, 12:26Jak zareagowali kandydaci na prezydenta Bydgoszczy po tym, jak w niedzielę dołączyła do nich reprezentantka Trzeciej Drogi - Joanna Czerska-Thomas? Czytaj dalej »
Politycy z regionu o wyborach prezydentów Bydgoszczy i Torunia. Radiokonferencja w PR PiK [wideo]
2024-03-04, 11:24Trzecia Droga dołącza do walki o prezydenturę Bydgoszczy. Czy trzeci kandydat to poważny problem dla Koalicji Obywatelskiej i Bydgoskiej Prawicy? Czytaj dalej »
Adrian Mól w PR PiK: Nie będę prowadził agresywnej kampanii [Rozmowa dnia]
2024-03-04, 08:58- Jako duża, znacząca partia musimy wystawić kandydata na prezydenta w takim mieście, jak Toruń - mówił w „Rozmowie dnia” Polskiego Radia PiK Adrian Mól - zastępca prezydenta i kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta … Czytaj dalej »
Szeroka oferta dla Inowrocławia. Jakie propozycje przygotowało Porozumienie Samorządowe?
2024-03-03, 22:03W Inowrocławiu odbyła się konwencja wyborcza Porozumienia Samorządowego dla Inowrocławia. Podczas spotkania przedstawiono program wyborczy i kandydatów na miejskich radnych. Czytaj dalej »
Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło listy kandydatów do Sejmiku Województwa
2024-03-03, 21:10Władze regionalne Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowały kandydatów do Sejmiku Województwa z zachodniej części regionu. Czytaj dalej »
Trzeci kandydat na prezydenta Grudziądza. Prawo i Sprawiedliwość wskazało na radnego
2024-03-03, 20:47Krzysztof Kosiński został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach na prezydenta Grudziądza. Wiceprzewodniczący Rady Miasta chce rozwijać turystykę, będzie dążył do niższych podatków i zmniejszenia zadłużenia szpitala. Czytaj dalej »
Kandydatka Trzeciej Drogi na prezydenta Bydgoszczy. Zasiada w Prezydium Rady Miasta [zdjęcia, wideo]
2024-03-03, 15:30Joanna Czerska-Thomas będzie ubiegać się o fotel prezydenta Bydgoszczy z ramienia Trzeciej Drogi. Obecna wiceprzewodnicząca bydgoskiej Rady Miasta startuje w wyborach samorządowych z hasłem „Idzie nowe”. Czytaj dalej »
Schreiber proponuje Bydgoski Bon Żłobkowy: do 500 zł na opiekę w prywatnej placówce
2024-03-02, 19:15Posiadacze Karty Bydgoszczanina, niemający możliwości, by skorzystać ze żłobka miejskiego, dostaną maksymalnie 500 zł na opiekę w placówce niepublicznej - to kolejna propozycja Bydgoskiej Prawicy Łukasza Schreibera. Czytaj dalej »