Obrady Episkopatu Polski. W planie wybory i dyskusja m.in. o Funduszu Kościelnym
W środę w Warszawie rozpoczyna się 397. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Gościem specjalnym będzie członek papieskiej komisji ds. ochrony nieletnich dr Ewa Kusz.
– Jej wystąpienie ma być pomocą w przygotowaniu standardów ochrony małoletnich i osób bezbronnych w placówkach prowadzonych przez podmioty kościelne – powiedział sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Dodał, że ta tematyka związana jest z tzw. ustawą Kamilka, która od lutego br. obowiązuje w prawie polskim. Biskupi wybiorą także nowego przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Episkopatu.
Głównymi tematami będą jednak kwestie związane z zapowiedziami rządu dotyczącymi obecności lekcji religii w szkole oraz Funduszu Kościelnego - poinformował bp Miziński.
Tematy związane z duszpasterstwem rodzin omówi przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny bp Wiesław Śmigiel.
Bp Miziński zapowiedział, że biskupi wybiorą także nowych członków prezydium KEP - przewodniczącego KEP, który zastąpi abp. Stanisława Gądeckiego i jego zastępcę, którym dotychczas był abp Marek Jędraszewski. W marcu obaj hierarchowie kończą drugą pięcioletnią kadencję. Na czele Kościoła katolickiego w Polsce stali od 2014 r.
–Zebranie Plenarne wybiera przewodniczącego KEP i jego zastępcę spośród biskupów diecezjalnych - powiedział PAP rzecznik KEP, jezuita ks. Leszek Gęsiak. Dodał, że funkcje te mogą oni pełnić przez dwie kolejne pięcioletnie kadencje.
Wyjaśnił, że przewodniczący KEP reprezentuje Konferencję Episkopatu na forum zewnętrznym i wraz z zastępcą i sekretarzem generalnym tworzą Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Poza tym, zwołuje on spotkanie Rady Stałej, Zebranie Plenarne i Radę Biskupów Diecezjalnych i przewodniczy ich obradom. – Przesyła również sprawozdania i dokumenty z obrad gremiów do Stolicy Apostolskiej za pośrednictwem nuncjatury apostolskiej – podkreślił ks. Gęsiak.
Dopytywany, jaką rangę mają jego apele i oświadczenia przewodniczącego KEP, ks. Gęsiak powiedział, że przewodniczący KEP reprezentuje Konferencję Episkopatu na zewnątrz i ma mandat Konferencji, aby w jej imieniu wypowiadać się publicznie.
Wraz ze zmianą funkcji przewodniczącego KEP i jego zastępcy zmieni się także skład Prezydium KEP. W skład tego gremium wchodzi zawsze przewodniczący KEP, jego zastępca i sekretarz generalny.
– Kiedy nie jest możliwe zebranie Rady Stałej, Prezydium KEP może zajmować stanowisko w sprawach publicznych, jeśli wymaga tego dobro Kościoła lub potrzeby wiernych – powiedział ks. Gęsiak. Zastrzegł, że stanowisko to powinno być zgodne ze zdaniem członków Konferencji Episkopatu.
Poinformował, że Prezydium KEP przedstawia także kandydatów na przewodniczących komisji, rad, zespołów, a także na delegatów i duszpasterzy krajowych oraz rektorów polskich misji katolickich i rektorów polskich instytucji katolickich, które podlegają Konferencji. – Wyznacza także delegatów reprezentujących Konferencję na zewnątrz – dodał ks. Gęsiak (...).
Zobacz także

UKW w Bydgoszczy zaprosiło kandydatów na prezydenta miasta. Debata na uczelni
2024-03-27, 07:00O przyszłości Bydgoszczy debatowali na UKW kandydaci na urząd prezydenta miasta: Maja Adamczyk z Europejskiej Lewicy, ubiegający się o reelekcję obecny prezydent Bydgoszczy - Rafał Bruski z Koalicji Obywatelskiej, Joanna Czerska-Thomas… Czytaj dalej »

Bartosz Kownacki o degradacji Inowrocławia. „Trzy spalarnie to antyreklama"
2024-03-26, 23:22Kandydat na prezydenta Inowrocławia poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartosz Kownacki wyraził swój sprzeciw wobec budowy spalarni na terenie Inowrocławia. Czytaj dalej »

Wenderlich: Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy jest godne, by stać się Muzeum Narodowym
2024-03-26, 20:00Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy przekształcone w Muzeum Narodowe byłoby wizytówką miasta, a zmiana rangi wpłynęłaby pozytywnie na promocję Bydgoszczy - uważa Jarosław Wenderlich, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do sejmiku wojew… Czytaj dalej »

Serduszka „faryzeuszka" i „kawiorowa Lewica". We Włocławku o podwyżce VAT-u na żywność
2024-03-26, 19:00Burzliwie rozpoczęła się sesja Rady Miejskiej Włocławka. Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości chciał rozszerzyć porządek obrad o apel do premiera, by ten odstąpił od podwyżki VAT-u na żywność - ze stawki zerowej na pięć procent… Czytaj dalej »

Debata wyborcza z kandydatami na prezydenta Grudziądza w Polskim Radiu PiK [słuchaj i oglądaj!]
2024-03-26, 12:00W studiu Polskiego Radia PiK w Bydgoszczy zakończyła się debata wyborcza z kandydatami na prezydenta Grudziądza. Czytaj dalej »

Politycy PiS: Powrót do 5-procentowego VAT-u na żywność oznacza wzrost inflacji
2024-03-26, 11:44Do kupowania produktów bezpośrednio od rolników - zachęcała w Toruniu posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Gembicka. Czytaj dalej »

Co z naborem do przedszkola na włocławskim Zazamczu? Działacze PiS zabrali głos
2024-03-25, 20:06Włocławscy działacze Prawa i Sprawiedliwości zajęli się problemami miejskiej oświaty. Na konferencji prasowej przy przedszkolu „Ekoludki” na Zazamczu lider PiS-u we Włocławku i kandydat na radnego Jarosław Chmielewski mówił… Czytaj dalej »

Katarzyna Kotula poparła Piotra Wielgusa w wyborach na prezydenta Torunia
2024-03-25, 19:21Zmiany w zarządzaniu miastem, powołanie pełnomocnika ds. zielonej transformacji i pełnomocniczki ds. równości - to kolejne propozycje przedstawione przez Piotra Wielgusa, kandydata Lewicy na prezydenta Torunia. Podczas poniedziałkowej… Czytaj dalej »

Debata wyborcza z kandydatami na prezydenta Bydgoszczy w Polskim Radiu PiK [zobacz i posłuchaj!]
2024-03-25, 13:00W poniedziałek (25 marca) w studiu Polskiego Radia PiK odbyła się pierwsza debata z kandydatami na prezydenta Bydgoszczy. Czytaj dalej »

Artur Laska, Bernard Mendlik i Jarosław Burczyk kandydują na rektora UKW Bydgoszcz
2024-03-25, 11:01Komisja Wyborcza UKW zakończyła przyjmowanie zgłoszeń na rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i zaakceptowała listę kandydatów. W wyborach, które odbędą się 11 kwietnia, kolegium elektorów wybierze jednego z trzech… Czytaj dalej »