Obrady Episkopatu Polski. W planie wybory i dyskusja m.in. o Funduszu Kościelnym
W środę w Warszawie rozpoczyna się 397. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Gościem specjalnym będzie członek papieskiej komisji ds. ochrony nieletnich dr Ewa Kusz.
– Jej wystąpienie ma być pomocą w przygotowaniu standardów ochrony małoletnich i osób bezbronnych w placówkach prowadzonych przez podmioty kościelne – powiedział sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Dodał, że ta tematyka związana jest z tzw. ustawą Kamilka, która od lutego br. obowiązuje w prawie polskim. Biskupi wybiorą także nowego przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Episkopatu.
Głównymi tematami będą jednak kwestie związane z zapowiedziami rządu dotyczącymi obecności lekcji religii w szkole oraz Funduszu Kościelnego - poinformował bp Miziński.
Tematy związane z duszpasterstwem rodzin omówi przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny bp Wiesław Śmigiel.
Bp Miziński zapowiedział, że biskupi wybiorą także nowych członków prezydium KEP - przewodniczącego KEP, który zastąpi abp. Stanisława Gądeckiego i jego zastępcę, którym dotychczas był abp Marek Jędraszewski. W marcu obaj hierarchowie kończą drugą pięcioletnią kadencję. Na czele Kościoła katolickiego w Polsce stali od 2014 r.
–Zebranie Plenarne wybiera przewodniczącego KEP i jego zastępcę spośród biskupów diecezjalnych - powiedział PAP rzecznik KEP, jezuita ks. Leszek Gęsiak. Dodał, że funkcje te mogą oni pełnić przez dwie kolejne pięcioletnie kadencje.
Wyjaśnił, że przewodniczący KEP reprezentuje Konferencję Episkopatu na forum zewnętrznym i wraz z zastępcą i sekretarzem generalnym tworzą Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Poza tym, zwołuje on spotkanie Rady Stałej, Zebranie Plenarne i Radę Biskupów Diecezjalnych i przewodniczy ich obradom. – Przesyła również sprawozdania i dokumenty z obrad gremiów do Stolicy Apostolskiej za pośrednictwem nuncjatury apostolskiej – podkreślił ks. Gęsiak.
Dopytywany, jaką rangę mają jego apele i oświadczenia przewodniczącego KEP, ks. Gęsiak powiedział, że przewodniczący KEP reprezentuje Konferencję Episkopatu na zewnątrz i ma mandat Konferencji, aby w jej imieniu wypowiadać się publicznie.
Wraz ze zmianą funkcji przewodniczącego KEP i jego zastępcy zmieni się także skład Prezydium KEP. W skład tego gremium wchodzi zawsze przewodniczący KEP, jego zastępca i sekretarz generalny.
– Kiedy nie jest możliwe zebranie Rady Stałej, Prezydium KEP może zajmować stanowisko w sprawach publicznych, jeśli wymaga tego dobro Kościoła lub potrzeby wiernych – powiedział ks. Gęsiak. Zastrzegł, że stanowisko to powinno być zgodne ze zdaniem członków Konferencji Episkopatu.
Poinformował, że Prezydium KEP przedstawia także kandydatów na przewodniczących komisji, rad, zespołów, a także na delegatów i duszpasterzy krajowych oraz rektorów polskich misji katolickich i rektorów polskich instytucji katolickich, które podlegają Konferencji. – Wyznacza także delegatów reprezentujących Konferencję na zewnątrz – dodał ks. Gęsiak (...).
Zobacz także
Ewa Koman: Przyszłość jest kobietą, wybierzmy Porozumienie Samorządowe dla Inowrocławia
2024-04-05, 13:12Porozumienie Samorządowe dla Inowrocławia podsumowało kampanię wyborczą. - Miała dwa oblicza - mówili kandydaci. Czytaj dalej »
Kandydaci do sejmiku o gospodarce i komunikacji. Debata w PR PiK [wideo, zdjęcia]
2024-04-05, 13:00W Polskim Radiu PiK zakończyła się ostatnia debata wyborcza z kandydatami do sejmiku kujawsko-pomorskiego. Czytaj dalej »
Wybory samorządowe: TVP, TVN i Polsat podadzą wyniki badania exit poll, które przeprowadzi Ipsos
2024-04-05, 11:09W niedzielę po zakończeniu ciszy wyborczej TVP, TVN i Polsat podadzą szacunkowe wyniki głosowania w wyborach samorządowych oparte na sondażu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokali wyborczy… Czytaj dalej »
Wyborczy finisz Bartosza Kownackiego. Obiecuje darmową komunikację i niższe podatki
2024-04-04, 23:00Poseł Bartosz Kownacki podsumował swoją kampanię Wyborczą. Przypomnijmy, polityk jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na urząd prezydenta Inowrocławia. Czytaj dalej »
Groźby i podpalenie banera wyborczego kandydata na radnego z Włocławka
2024-04-04, 22:12Zniszczony plakat przedstawia Jakuba Lewandowskiego. Pod zdjeciem nieznany sprawca napisał sprayem „spalę cię', dodając wulgaryzm. Lewandowski złożył do włocławskiej prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przest… Czytaj dalej »
Donos na burmistrza gminy Bobrowniki. Chodzi o zebranie OSP w ciszy wyborczej
2024-04-04, 18:50- Będę musiał uważać na każde słowo, ale pójdę tam, bo jestem urzędującym burmistrzem - tak o zbliżającym się walnym zebraniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Bobrownikach mówi burmistrz gminy, Jarosław Poliwko. A tłumaczy… Czytaj dalej »
Rafał Bruski: Przez działania rządu Zjednoczonej Prawicy miasto straciło 673 mln złotych
2024-04-04, 17:47Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski przedstawił wnioski z raportów Najwyższej Izby Kontroli, Związku Miast Polskich i Instytutu Finansów Publicznych dotyczące finansowania samorządów za czasów poprzedniej władzy. Czytaj dalej »
Pozew Łukasza Schreibera przeciwko Rafałowi Bruskiemu oddalony, ale będzie apelacja
2024-04-04, 17:12Łukasz Schreiber, kandydat Bydgoskiej Prawicy na prezydenta miasta odwołuje się od decyzji Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Polityk poinformował, że złożył apelację, która będzie rozpatrywana 5 kwietnia w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku… Czytaj dalej »
Koalicja Obywatelska w Grudziądzu podsumowała kampanię. Inne partie też
2024-04-04, 16:00Tomasz Szymański podsumował kampanię samorządową Koalicji Obywatelskiej w Grudziądzu. Poseł i sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji zachęcał do wzięcia udziału w wyborach podkreślając poparcie dla… Czytaj dalej »
Marek Gralik o likwidacji zadań domowych: Brutalna ingerencja w autonomię nauczycieli
2024-04-04, 15:49- Likwidacja prac domowych w szkołach podstawowych przyniesie wielką szkodę uczniom. To także votum nieufności rządu wobec nauczycieli, naruszenie ich autonomii - mówi Marek Gralik, były kujawsko-pomorski kurator oświaty, kandydat… Czytaj dalej »