Obrady Episkopatu Polski. W planie wybory i dyskusja m.in. o Funduszu Kościelnym
W środę w Warszawie rozpoczyna się 397. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Gościem specjalnym będzie członek papieskiej komisji ds. ochrony nieletnich dr Ewa Kusz.
– Jej wystąpienie ma być pomocą w przygotowaniu standardów ochrony małoletnich i osób bezbronnych w placówkach prowadzonych przez podmioty kościelne – powiedział sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Dodał, że ta tematyka związana jest z tzw. ustawą Kamilka, która od lutego br. obowiązuje w prawie polskim. Biskupi wybiorą także nowego przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Episkopatu.
Głównymi tematami będą jednak kwestie związane z zapowiedziami rządu dotyczącymi obecności lekcji religii w szkole oraz Funduszu Kościelnego - poinformował bp Miziński.
Tematy związane z duszpasterstwem rodzin omówi przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny bp Wiesław Śmigiel.
Bp Miziński zapowiedział, że biskupi wybiorą także nowych członków prezydium KEP - przewodniczącego KEP, który zastąpi abp. Stanisława Gądeckiego i jego zastępcę, którym dotychczas był abp Marek Jędraszewski. W marcu obaj hierarchowie kończą drugą pięcioletnią kadencję. Na czele Kościoła katolickiego w Polsce stali od 2014 r.
–Zebranie Plenarne wybiera przewodniczącego KEP i jego zastępcę spośród biskupów diecezjalnych - powiedział PAP rzecznik KEP, jezuita ks. Leszek Gęsiak. Dodał, że funkcje te mogą oni pełnić przez dwie kolejne pięcioletnie kadencje.
Wyjaśnił, że przewodniczący KEP reprezentuje Konferencję Episkopatu na forum zewnętrznym i wraz z zastępcą i sekretarzem generalnym tworzą Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Poza tym, zwołuje on spotkanie Rady Stałej, Zebranie Plenarne i Radę Biskupów Diecezjalnych i przewodniczy ich obradom. – Przesyła również sprawozdania i dokumenty z obrad gremiów do Stolicy Apostolskiej za pośrednictwem nuncjatury apostolskiej – podkreślił ks. Gęsiak.
Dopytywany, jaką rangę mają jego apele i oświadczenia przewodniczącego KEP, ks. Gęsiak powiedział, że przewodniczący KEP reprezentuje Konferencję Episkopatu na zewnątrz i ma mandat Konferencji, aby w jej imieniu wypowiadać się publicznie.
Wraz ze zmianą funkcji przewodniczącego KEP i jego zastępcy zmieni się także skład Prezydium KEP. W skład tego gremium wchodzi zawsze przewodniczący KEP, jego zastępca i sekretarz generalny.
– Kiedy nie jest możliwe zebranie Rady Stałej, Prezydium KEP może zajmować stanowisko w sprawach publicznych, jeśli wymaga tego dobro Kościoła lub potrzeby wiernych – powiedział ks. Gęsiak. Zastrzegł, że stanowisko to powinno być zgodne ze zdaniem członków Konferencji Episkopatu.
Poinformował, że Prezydium KEP przedstawia także kandydatów na przewodniczących komisji, rad, zespołów, a także na delegatów i duszpasterzy krajowych oraz rektorów polskich misji katolickich i rektorów polskich instytucji katolickich, które podlegają Konferencji. – Wyznacza także delegatów reprezentujących Konferencję na zewnątrz – dodał ks. Gęsiak (...).
Zobacz także
Sławomir Mentzen podsumował swoje wyborcze postulaty
2018-10-19, 20:55Kandydat na prezydenta Torunia Sławomir Mentzen podsumował kampanię wyborczą. Podczas briefingu przypomniał swoje najważniejsze postulaty. Czytaj dalej »
Tomasz Latos podsumował kampanię wyborczą
2018-10-19, 20:40- To była trudna i brudna kampania - mówił o atakach pod swoim adresem kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Bydgoszczy poseł Tomasz Latos. Polityk podsumowując kampanię zadeklarował jednak otwartość. Czytaj dalej »
Rafał Bruski podsumował kampanię wyborczą
2018-10-19, 20:19Ubiegający się o reelekcję prezydent Bydgoszczy podsumował kampanię wyborczą.- To są bardzo ważne wybory - mówił Rafał Bruski. Czytaj dalej »
Blok wyborczy "Postaw na Włocławek" zakończył kampanię wyborczą
2018-10-19, 19:43Blok wyborczy 'Postaw na Włocławek' oficjalnie zakończył kampanię wyborczą. Lider komitetu i kandydat na prezydenta, Jacek Kuźniewicz, jest przekonany o sukcesie. Czytaj dalej »
Paweł Skutecki z Kukiz'15 podsumowuje kampanię i zachęca do udziału w wyborach
2018-10-19, 19:13Komitet ugrupowania Kukiz '15 z Bydgoszczy podsumował kampanię. Walczący o prezydencki fotel poseł Paweł Skutecki oraz kandydaci do Rady Miasta i Sejmiku Województwa mówili o swoich spotkaniach z bydgoszczanami, a także zachęcali… Czytaj dalej »
Posłowie PiS Król i Kozanecka: wygrana Bruskiego oznacza sprowadzenie do Bydgoszczy imigrantów
2018-10-19, 18:26Posłowie Piotr Król i Ewa Kozanecka twierdzą, że ponowny wybór Rafała Bruskiego na prezydenta Bydgoszczy oznacza sprowadzenie do miasta imigrantów. Czytaj dalej »
Minister Przedsiębiorczości i Technologii poparła w Toruniu kandydatów Porozumienia
2018-10-19, 17:18Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz poparła dziś w Toruniu kandydatów Porozumienia do Rady Miasta i Powiatu oraz Sejmiku Województwa. Podkreślała też, jak ważne są niedzielne wybory samorządowe. Czytaj dalej »
Koalicja Obywatelska w Bydgoszczy krytykuje kampanię Prawa i Sprawiedliwości
2018-10-19, 16:07Koalicja Obywatelska w Bydgoszczy podsumowała kampanię wyborczą konkurenta Rafała Bruskiego do fotela prezydenta miasta - Tomasza Latosa z Prawa i Sprawiedliwości. Czytaj dalej »
Marcin Sypniewski wierzy, że przejdzie do drugiej tury wyborów
2018-10-19, 14:49Marcin Sypniewski, kandydat Czasu Bydgoszczy na prezydenta miasta, celuje w drugą turę wyborów. Wierzy, że będzie w niej rywalizować z obecnym gospodarzem Bydgoszczy, Rafałem Bruskim. Czytaj dalej »
Prezydent Michał Zaleski: Walczymy, by powstrzymać falę smogu
2018-10-19, 10:56- Walkę o czystsze powietrze zapowiada ubiegający się o reelekcję prezydent Torunia Michał Zaleski. Jak zapowiedział w Rozmowie Dnia w Polskim Radiu PiK, miasto zlikwidowało do tej pory około połowy starych palenisk, chce także kupić… Czytaj dalej »