Tajwan: Sobotnie wybory to jedno z najważniejszych wydarzeń geopolitycznych w roku [wideo]
W sobotnim głosowaniu mieszkańcy wyspy zdecydują, czy zacieśnią więzy z komunistycznymi Chinami, które pod rządami Xi Jinpinga nie wykluczają inwazji na Tajwan, czy też wzmocnią swoją autonomię i demokrację.
Zwycięzca, wyłoniony z trzech kandydatów, zastąpi obecną prezydent Tsai Ing-wen, której druga kadencja upływa 20 maja, i będzie kształtował relacje zarówno z Pekinem, jak i Waszyngtonem.
Zdaniem wielu obserwatorów te wybory wpłyną na napięte stosunki USA-Chiny i bezpieczeństwo w regionie Azji i Pacyfiku, bowiem w dalszej perspektywie nowy prezydent zdecyduje o tym, czy Tajpej będzie nadal odpierać wojownicze zapędy Pekinu, czy też wzmocni swoją obecność na arenie międzynarodowej jako partner w obozie państw demokratycznych.
Faworytem, choć z niewielką przewagą, w wyścigu o fotel prezydenta Tajwanu jest Lai Ching-te (William Lai), kandydat Demokratycznej Partii Postępowej (DPP) - wynika z ostatniego sondażu ogłoszonego 2 stycznia (później ich publikowanie jest zakazane).
W tle gra na linii Chiny – Tajwan
Lai mierzy się z dwoma rywalami: Hou Yu-ih z największej tajwańskiej partii opozycyjnej, Partii Nacjonalistycznej (Kuomintang, KMT), i byłym burmistrzem Tajpej Ko Wen-je z małej Tajwańskiej Partii Ludowej (TPP), założonej dopiero w 2019 roku.
DPP tradycyjnie opowiada się za odrębną tożsamością Tajwanu od Chin i odrzuca roszczenia Pekinu do suwerenności, twierdząc, że tylko mieszkańcy Tajwanu mogą decydować o swojej przyszłości. Pekin, wprowadzając np. blokadę importu ryb czy owoców z Tajwanu, próbuje wpłynąć na wyborców, aby głosowali na KMT lub TPP, które opowiadają się za zbliżeniem z Chinami.
Lai, który obecnie pełni funkcję wiceprezydenta, podczas sprawowania urzędu premiera opowiadał się za niepodległością Tajwanu. Obecnie wstrzymuje się z takimi deklaracjami i zapowiada, że będzie kontynuował "stabilną i pragmatyczną" politykę prezydent Tsai i "zawsze będzie utrzymywał przyjazne podejście" do dialogu z Chinami. Jednak Lai zdecydowanie sprzeciwia się agresywnemu zachowaniu Chin wobec wyspy. Oskarżył również Chiny, o próbę ingerencji w głosowanie poprzez szerzenie dezinformacji i wywieranie dalszej presji militarnej i gospodarczej na wyspę.
Partia Lai, DPP, uważa, że utrzymanie pokojowego status quo Tajwanu zależy od budowania silniejszych relacji na arenie światowej, zwłaszcza z USA.
Dialog poprzez kulturę i społeczeństwo
Hou, wykluczył prowadzenie rozmów z Pekinem na temat "zjednoczenia" Tajwanu i Chin. Oprócz "wzmocnienia" zdolność Tajwanu do obrony przed potencjalnym atakiem ze strony Chin, Hou zobowiązał się do wznowienia dialogu z Pekinem – poprzez wymianę kulturalną i dotyczącą społeczeństwa obywatelskiego – w ramach swojej strategii "3d", która oznacza odstraszanie, dialog i deeskalację.
Kuomintang, który rządził Chinami przed ucieczką na Tajwan po przegranej wojnie domowej z komunistami w 1949 r., opowiada się za bliskimi więzami z Chinami, ale zdecydowanie zaprzecza, że jest propekińska. KMT utrzymuje stanowisko, że Tajwan i Chiny należą do "jednych Chin".
Rząd w Pekinie formalnie nigdy nie sprawował władzy nad Tajwanem, ale twierdzi, że rządzona demokratycznie wyspa jest "nierozerwalną" częścią chińskiego terytorium i "zbuntowaną prowincją".
Chiński przywódca Xi Jinping i minister spraw zagranicznych Wang Yi wielokrotnie ostrzegali, że chińskie wojsko jest gotowe zająć Tajwan siłą, jeśli zajdzie taka potrzeba, określając tegoroczny wyścig prezydencki jako "wybór między wojną a pokojem".
Większy nacisk na obronność
Trzeci kandydat, Ko Wen-je, założyciel TPP uznawanej za "trzecią drogę" w tajwańskiej polityce, mówi, że Tajwan powinien promować dialog z Chinami, zapewniając jednocześnie demokratyczny i wolny system polityczny oraz styl życia. Podkreśla potrzebę zmniejszenia ryzyka wojny, jednocześnie chroniąc autonomię Tajwanu poprzez takie środki, jak np. zwiększenie wydatków na obronę. Ko zyskał poparcie, zwłaszcza wśród młodych wyborców, koncentrując się na kwestiach związanych ze sprawami krajowymi, takimi jak wysokie koszty mieszkań.
Eksperci zwracają uwagę, że sygnalizowane przez Pekin groźby inwazji sprawiają, że wybory te są jednym z najbardziej decydujących wydarzeń geopolitycznych, zwłaszcza dla bezpieczeństwa w regionie Azji-Pacyfiku.
Jeśli Lai wygra wybory prezydenckie, a KMT zdobędzie większość w izbie ustawodawczej (Yuanie Legislacyjnym), może to oznaczać ciągłe walki między władzą wykonawczą a ustawodawczą.
Tajwańczycy zdecydują również w sobotę o tym, która z partii zdobędzie większość ze 113 mandatów w Yuanie Legislacyjnym.
W wyborach parlamentarnych startuje także kilka innych małych partii, takich jak proniepodległościowa Taiwan Statebuilding Party i jawnie prochińska New Party, ale większość z nich prawdopodobnie nie zdobędzie żadnych mandatów lub zyska ich niewiele
Zobacz także
Minister finansów odwiedza nasz region: Chcemy uczynić samorządy niezależnymi
2024-04-14, 14:35- Rząd chce radykalnie skończyć z polityką tekturowych czeków i sprawić, aby nowy system finansowania samorządów uczynił je niezależnymi - powiedział w niedzielę w Toruniu minister finansów Andrzej Domański. Czytaj dalej »
„Toruń stoi organizacjami pozarządowymi”. Paweł Gulewski stawia na dialog. Popiera go Adam Bodnar
2024-04-13, 15:54Odbudowanie praworządności i dialog z organizacjami pozarządowymi - tego chce kandydat na prezydenta Torunia, Paweł Gulewski. Czytaj dalej »
Minister Bodnar udzielił poparcia kandydatom KO na prezydenta Włocławka i Inowrocławia
2024-04-13, 11:14Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar przyjechał do Włocławka, by udzielić poparcia Markowi Wojtkowskiemu, który ubiega się o reelekcję w wyborach samorządowych. Następnie udał się do Torunia, gdzie rozmawiał… Czytaj dalej »
Piniewski: Mamy koalicyjną większość w Radzie Miejskiej. Porozumienie z Trzecią Drogą
2024-04-12, 21:02Wojciech Piniewski oznajmił, że inowrocławscy radni Koalicji Obywatelskiej stworzyli koalicję z Trzecią Drogą, osiągając tym samym większość w Radzie Miejskiej. - To też wielkie wsparcie dla mnie, jako kandydata na prezydenta Inowrocławia… Czytaj dalej »
Fajok chce zamknięcia dla samochodów części uliczek. Na rzecz ogródków gastronomicznych
2024-04-12, 20:40Na piątkowej (12 kwietnia) konferencji prasowej Arkadiusz Fajok, kandydat na prezydenta Inowrocławia, przypomniał swoje postulaty dotyczące rozwoju centrum miasta i przedstawił nowy pomysł w tej kwestii. Czytaj dalej »
Ogrzewanie mieszkań z pomocą wód geotermalnych? Kukucki o odwiercie badawczym
2024-04-12, 19:29Kandydat na prezydenta Włocławka, Krzysztof Kukucki, deklaruje, że po zwycięstwie w wyborach zbada przydatność włocławskich wód geotermalnych do wykorzystania przemysłowego. Czytaj dalej »
Zaleski: w kolejnej kadencji wybudujemy ponad 1000 mieszkań komunalnych i społecznych
2024-04-12, 17:47Ubiegający się o reelekcję prezydent Torunia Michał Zaleski zapowiedział, że przygotowywane są trzy kolejne lokalizacje pod budownictwo komunalne, społeczne. Podkreślił, że z kandydatem KO Pawłem Gulewskim różnią ich „detale… Czytaj dalej »
Na wyborach samorządowych skorzystają także... konie. Banery trafią do stajni
2024-04-12, 09:56Trzydzieści dni od dnia wyborów - tyle czasu mają sztaby na usunięcie reklam wyborczych. Wyjątek to nieliczne materiały związane z drugą turą wyborów prezydenckich. Na koniec banery trzeba jakoś zagospodarować lub zutylizować. Czytaj dalej »
Krzysztof Kukucki: Nie obiecywałem prezydentowi Włocławka, że nie wystartuję w wyborach
2024-04-11, 21:00Marek Wojtkowski twierdzi, że zawarł niepisane porozumienie z Krzysztofem Kukuckim. Wojtkowski i całe zaplecze KO mieli wspierać Kukuckiego w wyborach parlamentarnych, w których zdobył mandat senatora. Kukucki miał w zamian zadeklarować… Czytaj dalej »
Wojciech Piniewski o wykluczeniu i gorszym sorcie. Po oświadczeniu Arkadiusza Fajoka
2024-04-11, 19:26Wojciech Piniewski, kandydat na prezydenta Inowrocławia skrytykował ostatnie oświadczenie swojego kontrkandydata Arkadiusza Fajoka. Oświadczenie dotyczyło nieczystej, jego zdaniem, kampanii prowadzonej przez inowrocławskie struktury… Czytaj dalej »