Powstanie komisja śledcza do zbadania kulis tak zwanych „wyborów kopertowych"
Sejm przyjął w czwartek uchwałę ws. powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, wyborów Prezydenta RP w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego; jej powstanie połowie poparli jednogłośnie. Według marszałka Sejmu Szymona Hołowni jest szansa, aby 12 grudnia powołać członków komisji.
Za uchwałą głosowało 446 posłów - wszyscy obecni na sali, reprezentujący wszystkie kluby i koła w Sejmie. Wcześniej posłowie przyjęli zarekomendowane przez sejmową komisję ustawodawczą poprawki, które doprecyzowały zakres działań komisji, zgodnie z zaleceniami sejmowych specjalistów od legislacji.
Wybór składu komisji
Zadaniem komisji będzie przede wszystkim, jak czytamy w uchwale: „zbadanie i ocena legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego przez organy administracji rządowej, w szczególności działań podjętych przez członków Rady Ministrów, w tym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina, i podległych im funkcjonariuszy publicznych".
W uchwale wskazano m.in. na konieczność ustalenia, czy działania rządzących doprowadziły do „niekorzystnego rozporządzenia środkami publicznymi lub innymi, lub niekorzystnego gospodarowania mieniem Skarbu Państwa lub mieniem innych osób prawnych".
Po powołaniu komisji śledczej Sejm wybiera jej skład osobowy. Kandydaci na członków komisji śledczej zgłaszani są marszałkowi Sejmu przez przewodniczących klubów i kół wchodzących w skład Konwentu Seniorów. W każdej z komisji ma zasiadać 11 osób. Zgodnie z ustawą o sejmowej komisji śledczej, skład komisji powinien odzwierciedlać reprezentację w Sejmie klubów i kół poselskich mających swoich przedstawicieli w Konwencie Seniorów, odpowiednio do jej liczebności.
W czwartek wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak poinformował, że Prezydium Sejmu przyjęło jednomyślnie parytet podziału miejsc w komisji śledczej ws. wyborów kopertowych w sposób uwzględniający proporcjonalność i zarazem dający wszystkim klubom możliwość zasiadania w komisji: 4-3-1-1-1-1.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że 12 grudnia możliwe obsadzenie jest składu komisji ws. wyborów kopertowych. Poinformował też, że jeśli wszystko pójdzie dobrze, to w czwartek rozpisze termin dla klubów na zgłaszanie swoich reprezentantów.
– Później jest proces zgłaszania zastrzeżeń przez posłów, każdy poseł może zgłosić zastrzeżenia do każdej kandydatury członka komisji, później zbiera się prezydium Sejmu i rozpatruje to, odrzuca albo przyjmuje, i później jest głosowanie Sejmu nad składem osobowym takiej komisji – mówił Hołownia.
Cztery poprawki
Przed głosowaniem nad powołaniem komisji Przemysław Czarnek (PiS) zapowiedział poparcie uchwały. – Dlatego, że chcemy wykazać całkowitą waszą bezradność w sytuacji, kiedy wasza kandydatka dołowała w sondażach i chcieliście po prostu przewrócić państwo tylko po to, by do wyborów nie dopuścić. To wykażemy przed tą komisją – mówił zwracając się do posłów KO. – To będzie głosowanie „za", ale warunkowo. Bo dzisiaj przyjmujemy uchwałę o powołaniu komisji, nie wiemy co będziecie kombinować w przyszłym tygodniu – dodał.
Jak zauważył, artykuł 2 ustawy o sejmowej komisji śledczej nakazuje, żeby klub PiS miał największą liczbę członków komisji. – Jeśli tak będzie będziemy brać w niej udział. Nie pozwolimy sobie też na to, byście dyktowali kto, z naszych przedstawicieli w tej komisji będzie. To jest nasze prawo – akcentował. – Jeśli będzie ta komisja zgodna z prawem, będziemy za i będziemy w niej uczestniczyć. Dziś głosujemy za warunkowo – podkreślił Czarnek.
Marszałek Hołownia zareagował na te słowa mówiąc: – Jestem w stanie uspokoić zaniepokojone serce posła, jeśli chodzi o to, co będzie się dalej działo z komisją. – Będzie powołana absolutnie zgodnie z prawem i proszę nie mieć co do tego żadnych wątpliwości - zadeklarował (...).
Podczas głosowań posłowie przyjęli cztery poprawki do uchwały zgłoszone przez klub KO. Arkadiusz Myrcha (KO) mówił we wtorek podczas posiedzenia komisji ustawodawczej, że poprawki KO wychodzą naprzeciw uwagom zgłoszonym zarówno przez Biuro Analiz Sejmowych jak i Sejmowe Biuro Legislacyjne. Komisja zarekomendowała poprawki, które zostały przyjęte przez Sejm
Pierwsza poprawka polega na wykreśleniu z projektu całego ustępu drugiego artykułu pierwszego. Artykuł ten określał, co należy rozumieć przez działania podjęte w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego.
Druga i trzecia przyjęta poprawka doprecyzowują, że Komisja będzie badać organy administracji rządowej w szczególności działania podjęte przez członków Rady Ministrów, w tym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina i podległych im funkcjonariuszy publicznych.
W wyniku przyjęcia tych poprawek do uchwały dodano (za pomocą czwartej poprawki) cztery punkty artykułu, który doprecyzował zakres działania komisji, zgodnie z sugestiami Biura Analiz Sejmowych oraz Sejmowego Biura Legislacyjnego. Odrzucone zostały natomiast poprawki przygotowane przez Konfederację, rozszerzające zakres działań komisji.
Pięć osób z klubu PiS?
Rzecznik klubu Lewicy Marek Kacprzak przekazał PAP, że kandydatem Lewicy do komisji jest Anita Kucharska-Dziedzic. Szef klubu PSL-TD Krzysztof Paszyk na konferencji prasowej poinformował, że kandydatką PSL do komisji ds. wyborów kopertowych jest Agnieszka Kłopotek. Kandydatem klubu Polski 2050-Trzeciej Drogi jest Bartosz Romowicz.
Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak domagał się podczas konferencji prasowej, aby jego klub miał proporcjonalną reprezentację w komisjach śledczych. Jak dodał, przy 11 członkach komisji powinno być to 5 osób. Posłowie KO i Lewicy w rozmowie z PAP są sceptyczni, co do przydziału aż po pięciu miejsc dla PiS w komisjach. Chęć zasiadania w komisji ds. wyborów kopertowych wyraził w rozmowie z PAP poseł PiS Przemysław Czarnek.
Zobacz także
Koalicja Obywatelska z Torunia kończy kampanię i zachęca, by pójść na wybory
2023-10-13, 19:00Koalicja Obywatelska podsumowała w Toruniu kampanię wyborczą. Jak mówili kandydaci do Sejmu i Senatu, był to czas wytężonej pracy oraz spotkań z mieszkańcami. W konferencji przy pomniku Kopernika wziął udział marszałek województwa… Czytaj dalej »
Minister Paweł Szrot podsumowuje kampanię wyborczą: Była krótka, momentami ostra
2023-10-13, 18:41- Finiszowałem zaczynając od Mogilna, potem byłem w Strzelnie i w Kruszwicy i jeszcze odwiedziłem bazarek w Bydgoszczy na osiedlu Fordon. Rozmowy z mieszkańcami, rozdawanie ulotek, przyjmowanie wniosków od zwykłych obywateli. Ludzie… Czytaj dalej »
Jacek Saryusz-Wolski: To mogą być ostatnie wolne wybory. Unia szykuje zamach na ustrój
2023-10-13, 16:22Jacek Saryusz-Wolski na antenie Radia Wnet zwrócił uwagę na procesy centralizacji, które zachodzą w Unii Europejskiej i na zmiany w traktatach. Polityk dodał również, że istnieje geopolityczny plan przekształcenia Europy w superpaństwo… Czytaj dalej »
300 milionów złotych dla bydgoskiego Centrum Onkologii. Dyrektor CO już wie, na co je wyda
2023-10-13, 15:17Ministerstwo Zdrowia ogłosiło wyniki konkursu, w ramach którego 4,2 mld złotych trafi do szpitali onkologicznych w całej Polsce. Pieniądze otrzyma 19 podmiotów w 15 województwach. W naszym regionie 300 milionów złotych z Funduszu… Czytaj dalej »
Biurowiec w ramach „Fabryki”, inwestycje w służbę zdrowia. Anna Gembicka o sukcesach kadencji
2023-10-13, 14:44Anna Gembicka, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, we Włocławku podsumowała cztery lata swojej pracy w parlamencie, jednocześnie prosząc o głosy w najbliższych wyborach. Jako sukcesy swojej kadencji wymieniła m.in. budowę we Włocławku… Czytaj dalej »
Polska Liberalna-Strajk Przedsiębiorców nie wystartuje w wyborach
2023-10-13, 14:03Komitet wyborczy Polska Liberalna-Strajk Przedsiębiorców złożył w piątek do PKW zawiadomienie o swoim rozwiązaniu. W 17 okręgach wyborcy znajdą jednak na kartach do głosowania nazwiska kandydatów z rozwiązanego komitetu. Oddany… Czytaj dalej »
Łukasz Schreiber w Śliwicach: Udało się zrobić więcej, niż obiecaliśmy
2023-10-13, 14:01Minister w Kancelarii Premiera podsumował swoją wyborczą kampanię. Łukasz Schreiber rano odwiedził gminę Śliwice, gdzie poinformował o wsparciu finansowym na rozbudowę ośrodka zdrowia, minister zachęcał też do głosowania w … Czytaj dalej »
Nowy spot PiS: Postaw na tych, którzy trafnie ocenili zagrożenia i dotrzymują słowa
2023-10-13, 13:24- Postaw na tych, którzy zapewnili bezpieczeństwo, rozwój i godne życie Polaków - apeluje w najnowszym spocie wyborczym PiS. Czytaj dalej »
Sypniewski o taśmach Mariana Banasia: Szef NIK nie będzie decydował, z kim wchodzimy w koalicję
2023-10-13, 13:22Liczymy na dwucyfrowy wynik - mówi lider listy wyborczej Konfederacji w okręgu bydgoskim Marcin Sypniewski. Wraz z innym kandydatami podsumował kampanię i program - „piątkę Konfederacji”. Skomentował też ujawnione przez TVP Info… Czytaj dalej »
Zasiłek pogrzebowy, renta wdowia i rewaloryzacje do emerytur. Program Lewicy dla seniorów
2023-10-13, 12:57Kandydaci Lewicy zorganizowali konferencję prasową przy targowisku na Placu Piastowskim w Bydgoszczy. Przedstawili między innymi propozycje dla seniorów. Czytaj dalej »