Jacek Saryusz-Wolski: To mogą być ostatnie wolne wybory. Unia szykuje zamach na ustrój
Jacek Saryusz-Wolski na antenie Radia Wnet zwrócił uwagę na procesy centralizacji, które zachodzą w Unii Europejskiej i na zmiany w traktatach. Polityk dodał również, że istnieje geopolityczny plan przekształcenia Europy w superpaństwo i sojusz z Rosją.
Jak powiedział Saryusz-Wolski, Parlament Europejski ma zamiar uruchomić procedurę zmiany traktatów, zgodnie z art. 48. – Do tego jest potrzebne przegłosowanie raportu, który jest gotowy, miał być głosowany wczoraj, ale został przesunięty, podejrzewam, że z uwagi na to, aby nie zaszkodzić polskiej opozycji w wyborach – mówił na antenie Radia Wnet europoseł w kontekście pytania dotyczącego procesów centralizacyjnych wewnątrz UE.
Saryusz-Wolski przypomniał, że raport forsuje pięć frakcji w europarlamencie.
– Komuniści, socjaliści, zieloni, liberałowie i ludowcy. (…) Dla mojej frakcji EKR (konserwatyści) tekst raportu był nie do przyjęcia – powiedział deputowany.
Generalnie rzecz biorąc, jest to zamach na ustrój. To już nie UE suwerennych państw, tylko superpaństwo, gdzie państwa członkowskie byłyby zredukowane do roli landów. Oligarchiczne, ponieważ kierowane przez grupę najsilniejszych państw. (…) Stosowanie logiki przymusu, opartej na sankcjach – powiedział europoseł.
Propozycja, o której mówił europoseł PiS, opiera się na raporcie Parlamentu Europejskiego, który został przygotowany przez niemiecko-francuską grupę ekspercką. Dokument przewiduje liczne zmiany ustrojowe Unii, między innymi likwidację prawa weta w 65 przypadkach, w tym w zakresie polityki zagranicznej, bezpieczeństwa, obrony, podatków i budżetu. Przesuwa również liczne kompetencje z państw narodowych do Brukseli.
Na ten temat Saryusz- Wolski mówił także dla Polskiej Agencji Prasowej.
– Temat raportu z pewnością będzie wracał w trakcie prezydencji hiszpańskiej w UE, a potem belgijskiej. Co to oznacza? Francja i Niemcy nie chcą, żeby proces zmian ustrojowych w UE się przedłużał. Chcą narzucić tempo i narrację. Celem jest przekształcenie UE w oligarchiczno-centralistyczne superpaństwo, pod hegemonią Berlina i Paryża, będące całkowitym zaprzeczeniem i przeciwieństwem wspólnoty suwerennych państw – wskazał europoseł PiS.
Jak dodał, francusko-niemiecki dokument idzie generalnie w tym samym kierunku, w którym podąża raport PE.
– Proponuje się zmianę metody głosowania w Radzie, tzw. podwójnej większości, likwidację weta w głosowaniu w praktycznie wszystkich sferach, wzmocnienie roli Parlamentu Europejskiego, redukcję liczby komisarzy i ich hierarchizację, nowe unijne podatki na rzecz zasobów własnych dla budżetu, usankcjonowanie zaciągania wspólnego długu, rozszerzenie zakresu działania mechanizmu praworządności. Raport proponuje de facto automatyzację sankcjonowania państw w ramach procedury art. 7 unijnego traktatu. Rodzi się UE, która będzie narzucać i karać, a nie budować konsensus – powiedział.
Francja i Niemcy – jak powiedział Saryusz-Wolski – proponują sformalizowanie różnych stopni integracji. – Wybór różnych stopni integracji, czyli z euro lub bez euro, w strefie Schengen lub poza nią, jest możliwy w oparciu o dzisiejszy traktat, który przewiduje tzw. wzmocnioną współpracę. Berlin i Paryż proponują jednak wprowadzenie członków pierwszej, drugiej, trzeciej i czwartej kategorii. Jest to robione po pierwsze po to, aby tym pukającym do drzwi UE zaoferować quasi-członkostwo, czyli np. tylko strefę wolnego handlu czy unię celną. Po drugie niektóre państwa w ramach tej koncepcji będą mieć większy wpływ na decyzje UE, czerpać większe korzyści i mieć większe prawa niż inne Państwa Członkowskie – powiedział.
W opinii polityka to także przełoży się na to, jakimi środkami unijnym będą dysponowały poszczególne kraje. – Przykładowo, fundusze, która mają wyrównywać poziom rozwoju, będą w większości lub nawet wyłącznie zarezerwowane dla członków strefy euro. Niemcy i Francja decydowałyby, kto otrzyma środki. Na to nie pozwala dzisiejszy traktat, dlatego obserwujemy próbę jego zmiany – powiedział.
Zdaniem europosła, sprawa zmiany traktatów trafi na posiedzenie Rady Europejskiej, gdy proporcje między tymi, którzy są za, a tymi, którzy są przeciw będą wskazywały, że próba może się udać. – To się może powieść, bo dziś Bruksela ma dużo mocniejsze instrumenty wywierania wpływu, np. tak zwany mechanizm praworządności, która pozwala na zamrażanie unijnych funduszy. Wykorzysta te instrumenty, żeby złamać opór części krajów. Metodą finansowej presji, szantażu politycznego można zmusić każdego, biorąc pod uwagę, że nawet Wielka Brytania w przeszłości złamała się w kwestii europejskiej konstytucji, mimo, że tak długo była przeciw – podsumował.
Zobacz także
Donos na burmistrza gminy Bobrowniki. Chodzi o zebranie OSP w ciszy wyborczej
2024-04-04, 18:50- Będę musiał uważać na każde słowo, ale pójdę tam, bo jestem urzędującym burmistrzem - tak o zbliżającym się walnym zebraniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Bobrownikach mówi burmistrz gminy, Jarosław Poliwko. A tłumaczy… Czytaj dalej »
Rafał Bruski: Przez działania rządu Zjednoczonej Prawicy miasto straciło 673 mln złotych
2024-04-04, 17:47Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski przedstawił wnioski z raportów Najwyższej Izby Kontroli, Związku Miast Polskich i Instytutu Finansów Publicznych dotyczące finansowania samorządów za czasów poprzedniej władzy. Czytaj dalej »
Pozew Łukasza Schreibera przeciwko Rafałowi Bruskiemu oddalony, ale będzie apelacja
2024-04-04, 17:12Łukasz Schreiber, kandydat Bydgoskiej Prawicy na prezydenta miasta odwołuje się od decyzji Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Polityk poinformował, że złożył apelację, która będzie rozpatrywana 5 kwietnia w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku… Czytaj dalej »
Koalicja Obywatelska w Grudziądzu podsumowała kampanię. Inne partie też
2024-04-04, 16:00Tomasz Szymański podsumował kampanię samorządową Koalicji Obywatelskiej w Grudziądzu. Poseł i sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji zachęcał do wzięcia udziału w wyborach podkreślając poparcie dla… Czytaj dalej »
Marek Gralik o likwidacji zadań domowych: Brutalna ingerencja w autonomię nauczycieli
2024-04-04, 15:49- Likwidacja prac domowych w szkołach podstawowych przyniesie wielką szkodę uczniom. To także votum nieufności rządu wobec nauczycieli, naruszenie ich autonomii - mówi Marek Gralik, były kujawsko-pomorski kurator oświaty, kandydat… Czytaj dalej »
Mentzen poparł Macieja Cichowicza. „Widzi, jakie Toruń ma problemy, ma na nie pomysł”
2024-04-04, 15:11- W Toruniu od lat nie funkcjonuje opozycja, to miasto bez wizji i perspektyw, czas to wreszcie zmienić - mówił w Toruniu poseł Sławomir Mentzen. Lider Konfederacji liczy na to, że podczas najbliższych wyborów samorządowych uda się… Czytaj dalej »
Kandydaci do sejmiku o zdrowiu i pomocy społecznej. Debata w Polskim Radiu PiK [wideo, zdjęcia]
2024-04-04, 13:07W czwartek (4 kwietnia) w Polskim Radiu PiK odbyła się kolejna debata wyborcza z kandydatami do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Czytaj dalej »
Druga tura wyborów w Toruniu? Gulewski opublikował badania, Noga chce powołania pełnomocników
2024-04-03, 21:33Paweł Gulewski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Torunia przedstawił badania, z których wynika, że będzie druga tura wyborów w tym mieście. Sam liczy na uzyskanie 38 procent. Czytaj dalej »
15-minutowe miasto, pozwy komitetów i słyszalny głos kobiet. Kolejny dzień kampanii w Bydgoszczy
2024-04-03, 13:5015-minutowe miasto - to propozycja Joanny Czerskiej-Thomas na poprawę jakości życia w Bydgoszczy. Bydgoska Prawica podkreślała znaczenie wydatków na kulturę, a na placu Praw Kobiet swoje postulaty wygłosiły kandydatki ugrupowania… Czytaj dalej »
Kandydaci do sejmiku o kulturze i nauce w regionie. Debata w Polskim Radiu PiK [wideo, zdjęcia]
2024-04-03, 08:38W Polskim Radiu PiK zakończyła się druga debata wyborcza z kandydatami do sejmiku kujawsko-pomorskiego. Czytaj dalej »