Wybory: Co dzieje się po zamknięciu lokalu wyborczego? Jak są liczone głosy?
Po zakończeniu głosowania obwodowa komisja wyborcza ustala wyniki głosowania w obwodzie. Wszystkie czynności członkowie komisji wykonują wspólnie.
Przepisy stanowią, że nie jest dopuszczalne tworzenie z członków komisji grup roboczych, które wykonywałyby oddzielnie czynności po zakończeniu głosowania.
W niedzielę odbędą się wybory do Sejmu i Senatu oraz referendum ogólnokrajowe. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7:00 do godz. 21:00.
O godzinie 21:00 przewodniczący każdej obwodowej komisji zarządzi zakończenie głosowania, a komisja zamknie lokal, jednak wyborcom przybyłym do lokalu przed tą godziną zostanie umożliwione oddanie głosu.
Po zamknięciu lokalu i po zakończeniu głosowania, w lokalu mogą przebywać – poza członkami komisji – mężowie zaufania, obserwatorzy społeczni i obserwatorzy międzynarodowi. Nie mogą oni jednak uczestniczyć w liczeniu głosów ani pomagać członkom komisji w wykonywaniu ich zadań.
Ustalanie frekwencji i otwarcie urny
Zgodnie z przepisami, po zakończeniu głosowania przewodniczący obwodowej komisji wyborczej zapieczętowuje otwór urny wyborczej.
Następnie, obwodowa komisja wyborcza ustala – na podstawie spisu wyborców – liczbę osób uprawnionych do głosowania oraz liczbę wyborców, którym wydano karty do głosowania, a także liczbę niewykorzystanych kart do głosowania, a następnie karty te umieszcza w zapieczętowanych pakietach.
Kolejnym krokiem jest otwarcie urny wyborczej przez przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej. Komisja liczy wyjęte z urny karty do głosowania i ustala liczbę kart ważnych, liczbę kart nieważnych oraz liczbę głosów ważnych oddanych na poszczególne listy i poszczególnych kandydatów, a także liczbę głosów nieważnych.
Następnie komisja sporządza protokoły głosowania: na listy kandydatów na posłów, na kandydatów na senatora oraz w referendum. Po sporządzeniu protokołów głosowania komisja wprowadza dane do systemu teleinformatycznego oraz wywiesza ich kopie w miejscu łatwo dostępnym dla zainteresowanych i widocznym po zamknięciu lokalu.
Każda karta musi być pokazana
Jeżeli liczba kart ważnych do głosowania wyjętych z urny jest mniejsza lub większa od liczby kart wydanych, komisja podaje w protokole przypuszczalną przyczynę tej niezgodności.
Wszystkie czynności obwodowej komisji wyborczej wykonywane są wspólnie przez członków komisji w liczbie stanowiącej co najmniej 2/3 jej pełnego składu, w tym przewodniczącego lub jego zastępcy.
Kodeks wyborczy nakłada także obowiązek okazywania wszystkim członkom obwodowej komisji każdej karty do głosowania podczas ustalania wyniku głosowania.
Z wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych wynika, że należy rozumieć to wyłącznie jako zakaz przeglądania kart i wykonywania czynności związanych z ustaleniem wyników głosowania pojedynczo przez część członków komisji albo w odrębnych grupach. Wykonywanie czynności komisji w zakresie ustalenia wyników głosowania powinno zostać tak zorganizowane, by każdy z członków komisji widział karty do głosowania i mógł dokonać ich oceny, a jednocześnie nie może prowadzić do utrudniania, opóźniania lub paraliżowania pracy komisji – zakładają wytyczne.
Kiedy poznamy wyniki wyborów?
Wielu komentatorów obawia się, że procedura okazywania kart wszystkim członkom komisji – wprowadzona nowelizacją przepisów z początku tego roku – spowoduje wydłużenie czasu koniecznego na zliczenie głosów – szczególnie w sytuacji, w której razem z wyborami do Sejmu i Senatu przeprowadzone będzie referendum ogólnokrajowe. Do sprawy odnosiła się wielokrotnie szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak, wskazując, że nowelizacja Kodeksu wyborczego uszczegółowiła tylko obowiązujące wcześniej przepisy w tej kwestii.
Jak mówiła, także w poprzednim stanie prawnym komisje musiały liczyć głosy wspólnie, nie można było tworzyć zespołów i grup roboczych, a członkowie komisji nie mogli pracować pojedynczo. "Te zasady są więc takie same" - podkreśliła Pietrzak.
Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu w 2011 r. Polacy poznali wczesnym popołudniem w powyborczy wtorek. Również w wyborach parlamentarnych w 2015 r. Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła wyniki w powyborczy wtorek po południu.
Z kolei w wyborach w 2019 r. wyniki wyborów do Sejmu i Senatu zostały podane rekordowo szybko – Polacy poznali nowych posłów i senatorów już w poniedziałek wieczorem.
Szefowa KBW nie spodziewa się, by w tym roku udało się pobić, czy nawet zrównać z rekordem sprzed czterech lat z powodu dodatkowego, trzeciego głosowania – w referendum ogólnokrajowym. "Liczymy na to, że we wtorek 17 października podamy wyniki głosowania" - zapowiedziała.
Zobacz także
Ryszard Brejza: Nie da się zbudować niczego dobrego w oparciu o nienawiść
2023-10-12, 22:00Ryszard Brejza - kandydat do Senatu reprezentujący Pakt Senacki -podsumował dziś w Parku Solankowym w Inowrocławiu swoją kampanię wyborczą. - Była bardzo brutalna ze strony polityków PiS - powiedział prezydent Inowrocławia. Czytaj dalej »
Radna Szabelska: Chaos komunikacyjny w Bydgoszczy, kierowcy nie są dobrze informowani
2023-10-12, 21:33Problemom komunikacyjnym w Bydgoszczy i trudnej sytuacji w Miejskich Zakładach Komunikacyjnych poświęcona była konferencja prasowa Grażyny Szabelskiej. Czytaj dalej »
Orędzie marszałka Senatu: Wybory powinny wyłonić najlepszą reprezentację narodu [wideo]
2023-10-12, 21:10- Apeluję o udział w wyborach; niezależnie od tego, jakie są państwa preferencje personalne, apeluję, abyście wybrali kandydatów, którzy respektują demokrację, praworządność, prawa mniejszości, są pełni szacunku do kobiet… Czytaj dalej »
Minister Gembicka: Przez cztery lata pokazałam, że jestem cały czas z mieszkańcami
2023-10-12, 20:58Anna Gembicka podsumowała dzisiaj swoją kampanię wyborczą. Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi ze swoimi sympatykami spotkała się na Błoniach Nadwiślańskich w Grudziądzu. Czytaj dalej »
Jak uzdrowić służbę zdrowia w Polsce? Sławomir Szeliga ma na to receptę
2023-10-12, 20:29Sławomir Szeliga - inowrocławski kandydat do Senatu wie, jak uzdrowić polską służbę zdrowia. Z zawodu lekarz-pediatra - po spotkaniach ze środowiskiem medycznym - przedstawił dziś swoją „piątkę” w ochronie zdrowia. Czytaj dalej »
Orędzie prezydenta: Decyzje wyborcze wpłyną na przyszłość Polski i wszystkich Polaków [wideo]
2023-10-12, 20:23- Głos oddany w wyborach jest nie tylko wyrazem naszych przekonań i wartości, które wyznajemy, ale także wyznaczeniem kierunku, w jakim Polska powinna się rozwijać - powiedział w orędziu telewizyjnym prezydent Andrzej Duda. Czytaj dalej »
Trzecia Droga w Bydgoszczy: Wydatki na edukację i pensje nauczycieli muszą wzrosnąć
2023-10-12, 20:02Zbliża się Dzień Edukacji Narodowej, z tej okazji nauczyciele i jednocześnie kandydaci Trzeciej Drogi - Sławomir Drelich i Rafał Schaffrath - przedstawili pomysły koalicji na uzdrowienie polskiego szkolnictwa. Czytaj dalej »
Politycy PiS w Toruniu: Utrzymanie sześciu mandatów w okręgu to byłby pełen sukces
2023-10-12, 19:32Do udziału w wyborach i referendum - zachęcali w Toruniu politycy Prawa i Sprawiedliwości - na finiszu kampanii. Czytaj dalej »
Minister Schreiber: Rozbudowa Filharmonii, modernizacja CO i stadionu Polonii to moje cele
2023-10-12, 19:04Minister Łukasz Schreiber podsumował dziś w Bydgoszczy kampanię wyborczą i zaprezentował swoje plany. Odniósł się także do oskarżeń dotyczących dofinansowania na modernizację stadionu Polonia. Czytaj dalej »
Poseł Gawkowski w regionie: Startujemy w wyborach, żeby odsunąć PiS od władzy
2023-10-12, 18:35- Chcemy innej Polski, która będzie odpowiadała na wyzwania przyszłości - powiedział w czwartek w Bydgoszczy szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. - Wierzę, że w poniedziałek obudzimy się w innej rzeczywistości - dodał. Czytaj dalej »