Minister Ziobro: Musimy zrobić wszystko, by przymusowa relokacja nie dotyczyła Polski
- Nie chcemy wyprowadzić Polski z Unii, ale nie możemy pozwolić, żeby rozwiązania dotyczące relokacji migrantów w państwach UE obowiązywały w stosunku do Polski -mówił w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
- Oczywiście przyszły rząd może zmienić to stanowisko i dlatego tak ważne jest to referendum i te wybory - przekonywał w piątek na antenie Polskiego Radia Białystok.
W piątek w Grenadzie odbędzie się nieformalny szczyt Unii Europejskiej. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że przedstawi „twarde weto wobec nielegalnej imigracji na Radzie Europejskiej." W zaproszeniu wystosowanym do uczestników szczytu, przewodniczący RE Charles Michel napisał, że podczas spotkania odbędzie się „konstruktywny dialog na temat najpilniejszych kwestii, przed którymi stoi obecnie nasza Unia, takich jak migracja".
W ocenie Ziobry, zgłaszając weto, polskie władze będą mogły powołać się „na wolę narodu wyrażoną w referendum". - To jest bardzo silny argument w UE, który odwołuje się do korzeni demokratycznych i nie może być zlekceważony - mówił minister sprawiedliwości, lider Suwerennej Polski. Pytany, co jeszcze może zrobić polska dyplomacja, Ziobro mówił, że „prezydent Andrzej Duda może złożyć sprzeciw, tak jak już wcześniej to uczynili przedstawiciele polskiego rządu". - Prezydent może mieć wsparcie w postaci decyzji większości polskich obywateli - dodał. - Jest pewność, że my się nie zgodzimy, bo już raz nie zgodziliśmy się i jest pewność, że oni (opozycja) się zgodzą, bo już raz się zgodzili - mówił Ziobro.
Zapewniał też, że Zjednoczona Prawica nie ma planów wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej. - Nie jest wyprowadzeniem Polski z UE korzystanie z praw, jakie państwo ma w UE. Jeżeli naszym prawem jest się nie zgodzić na jakieś rozwiązania, bo jest zasada jednomyślności, to korzystajmy z tego prawa. Chcemy, żeby UE wróciła do korzeni. Nie chcemy UE, która nam mówi, w co mamy wierzyć, co mamy robić, jak dzieci wychowywać. My tego nie chcemy, od tego nie jest UE - mówił Ziobro.
15 października - w dniu wyborów parlamentarnych - odbędzie się referendum, w którym zostaną zadane pytania: „Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?", „czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?", „czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?" oraz „czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".
WIĘCEJ O KRYZYSIE MIGRACYJNYM - TAKŻE NA PORTALU POLSKIEGO RADIA
Zobacz także
To będą wybory inne niż wszystkie. I wyjątkowe będą też środki ostrożności
2020-04-24, 21:42Przed zaplanowanymi na niedzielę 26 kwietnia przedterminowymi wyborami burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego i wyborami uzupełniającymi do Rady Miasta Ciechocinka, inspekcja sanitarna wydała zalecenia w sprawie środków bezpieczeństwa… Czytaj dalej »
Jan Szopiński o propozycji wystawienia wspólnego kandydata przez opozycję
2020-04-23, 10:24- Robert Biedroń nie zrezygnuje na rzecz innego kandydata- powiedział Polskiemu Radiu PiK poseł Jan Szopiński. Polityk Nowej Lewicy skomentował w ten sposób propozycję Aleksandra Kwaśniewskiego, aby opozycja wybrała jednego, wspólnego… Czytaj dalej »
Na 1652 komisje wyborcze w regionie, udało się utworzyć jedynie 959. Co to oznacza?
2020-04-21, 07:12W Kujawsko-Pomorskiem nie udało się powołać wszystkich obwodowych komisji w majowych wyborach prezydenckich. Zgodnie z kalendarzem wyborczym powinny powstać do 20 kwietnia. Czytaj dalej »
Minister Szumowski: Moją główną rekomendacją są bezpieczne wybory za dwa lata
2020-04-20, 09:04- Nie widzę odzewu na propozycję, abyśmy wszyscy w zgodzie zajęli się epidemią, a przełożyli dyskusję o wyborach na później - powiedział w poniedziałek w radiowej Trójce minister zdrowia Łukasz Szumowski. Czytaj dalej »
Tomasz Latos: - Opozycja się nie zgadza, nie przedstawia też swoich propozycji
2020-04-15, 11:13Poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, w Rozmowie dnia Polskiego Radia PiK, mówił, że w sprawie wyborów prezydenckich czeka na konstruktywną propozycję opozycji. Czytaj dalej »
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Czy młodzi chcą głosować, a jeśli nie, to dlaczego?
2020-04-10, 07:00Studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika będą reprezentować Polskę w konkursie Europejskiej Nagrody dla Młodzieży im. Karola Wielkiego. Przygotowali projekt, który miał zachęcić młodych do licznego i świadomego udziału w wyborach… Czytaj dalej »
Wybory prezydenckie za dwa lata? Czy Porozumienie przekona opozycję do swojej wizji?
2020-04-07, 10:00Kamil Bortniczuk — polityk Porozumienia i wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej - w dzisiejszej Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK, wyjaśniał, dlaczego posłowie Porozumienia podjęli w poniedziałek (06.04.) decyzję o poparciu… Czytaj dalej »
Korespondencyjne głosowanie na prezydenta przegłosowane w Sejmie
2020-04-06, 23:41Posłowie uchwalił w poniedziałek (06.04) ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii, marszałek Sejmu… Czytaj dalej »
Iwona Michałek: - Chcemy, żeby kadencja prezydencka trwała siedem lat
2020-04-06, 21:30Prawo i Sprawiedliwość nie zdołało wprowadzić do porządku obrad posiedzenia Sejmu projektu w sprawie głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich. 228 parlamentarzystów było za projektem i tyle samo przeciwko. Czytaj dalej »
Poseł Girzyński: Troszczymy się o zdrowie, ale każda strona ma interes polityczny
2020-04-06, 11:31- Poczekajmy na rekomendację ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego - mówił o terminie wyborów poseł Zbigniew Girzyński, który był dziś gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK. Czytaj dalej »