Wybory parlamentarne 2023: numery list i zasady głosowania
15 października odbędą się wybory parlamentarne pod nadzorem Państwowej Komisji Wyborczej. Wylosowano numery list dla komitetów. Co warto zapamiętać, zanim wybierzemy się do urn wyborczych?
Głosowanie zostanie przeprowadzone przez obwodowe i okręgowe komisje wyborcze. Terytorialnie podzielono kraj na 41 okręgów w wyborach do Sejmu i na 100 okręgów w wyborach do Senatu.
Na początku warto upewnić się, czy znajdujemy się w rejestrze wyborców. Obejmuje on osoby stale zamieszkałe na obszarze gminy, którym przysługuje prawo wybierania. Można być ujętym tylko w jednym rejestrze. Jest on podzielony na dwie części: A – obejmuje polskich obywateli i B – obejmuje obywateli Unii Europejskiej stale zamieszkałych w Polsce i uprawnionych do korzystania z praw wyborczych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Wniosek o udostępnienie rejestru znajduje się tutaj.
Jeśli chcemy zagłosować poza miejscem zameldowania, należy złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania: przez Internet lub w urzędzie (gminy lub miasta). W przypadku przebywania poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej należy przekazać wniosek do właściwemu konsulowi. Wniosek można złożyć na 44 dni przed dniem wyborów, ale nie później niż 3. dnia przed dniem wyborów. Złożenie wniosku jest oczywiście bezpłatne. Odbiera się je tam, gdzie składany jest wniosek. Informacje i wniosek znajdują się na tej stronie.
Zasady głosowania
Zanim pobierzemy kartę do głosowania od członków komisji wyborczej, należy mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, komisja poprosi nas o pokazanie dokumentu przed wydaniem karty,
Wyborca głosuje, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów. Jeżeli znak „x” postawiono w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów albo nie postawiono tego znaku obok nazwiska żadnego kandydata, głos uznaje się za nieważny.
Kodeks wyborczy – osoby z niepełnosprawnością
PKW wydało komunikat o specjalnych uprawnieniach dla osób z niepełnosprawnościami. Mogą m.in. głosować korespondencyjnie lub przez pełnomocnika. Przysługuje im także prawo do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego.
Głosować korespondencyjnie mogą wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat. Głosować korespondencyjnie można tylko w kraju. Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien zostać zgłoszony przez wyborcę komisarzowi wyborczemu najpóźniej 2 października.
Wyborcy o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, którzy najpóźniej w dniu głosowania skończą 60 lat, mają prawo także do bezpłatnego transportu z miejsca zamieszkania do lokalu wyborczego i transport powrotny. Chęć skorzystania z takiej formy należy zgłosić właściwemu organowi (burmistrzowi, wójtowi lub prezydentowi miasta) do 2 października. Głosowanie może odbyć się ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej.
Numery list
15 września, miesiąc przed wyborami w siedzibie PKW odbyło się losowanie list wyborczych wylosowane dla ogólnopolskich komitetów, które wystawią kandydatów do Sejmu we wszystkich 41 okręgach wyborczych.
Najpierw wylosowano numery dla tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały swoje listy we wszystkich 41 okręgach wyborczych. W losowaniu numer 1 przypadł Bezpartyjnym Samorządowcom, 2 - Trzeciej Drodze, 3 - Nowej Lewicy, 4 - Prawu i Sprawiedliwości, 5 - Konfederacji, 6 - Koalicji Obywatelskiej.
W dalszej kolejności wylosowano numery dla list pozostałych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy do Sejmu w więcej niż jednym okręgu. Numer 7 będą miały listy Polska Jest Jedna, 8 - Polska Liberalna-Strajk Przedsiębiorców, 9 - Ruch Dobrobytu i Pokoju, 10 - Normalny Kraj.
Zobacz także
Lewica apeluje o realizację projektu renty wdowiej. Chce poparcia od wojewody
2023-07-21, 10:34- Renta wdowia, którą proponuje Lewica, powinna wejść w życie jak najszybciej, tymczasem rząd zwleka z uchwaleniem zmian korzystnych dla wdów i wdowców - mówili w Bydgoszczy działacze Lewicy. Zapowiedzieli, że złożą wniosek do… Czytaj dalej »
Marcin Sypniewski „jedynką” na liście Konfederacji. „Chcę, żeby podatki były niskie i proste”
2023-07-20, 20:01Konfederacja przygotowała już całą listę wyborczą - 24 kandydatów na posłów i 2 na senatorów w naszym regionie. W czwartek (19 lipca) w Bydgoszczy zaprezentowało się trzech kandydatów do parlamentu. Czytaj dalej »
Dariusz Kurzawa: Gwarantujemy stabilizację i normalizację wielu stosunków [Rozmowa Dnia]
2023-07-10, 09:53Na trzecie miejsce na podium w wyborach parlamentarnych ma nadzieję Trzecia Droga, będąca koalicją Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050. Dariusz Kurzawa, który był gościem „Rozmowy dnia”, przekonywał, że ludowcy chcą… Czytaj dalej »
Kosiniak-Kamysz w Jabłonowie: Chcemy prawdziwej zmiany, bo „dobra zmiana” nie dała rady
2023-07-09, 16:52- Głos oddany na Trzecią Drogę (PSL i Polskę 2050) - to jest gwarancja odsunięcia PiS od władzy - powiedział w Jabłonowie Pomorskim prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców zapewniał, że… Czytaj dalej »
„Sześć gwarancji lepszej Polski”. Polska 2050 przedstawia postulaty w Toruniu
2023-07-06, 14:11Wzrost nakładów na edukację czy rodzinny PIT - to niektóre propozycje Polski 2050 Szymona Hołowni. - Chcemy Polski gospodarnej - podkreślił toruński działacz ugrupowania Marcin Skonieczka. Czytaj dalej »
Wybory parlamentarne i referendum jednego dnia? Premier potwierdza, że są takie plany
2023-07-03, 15:31- Mogę potwierdzić, że planujemy wybory parlamentarne i referendum ws. relokacji migrantów w tym samym czasie, także po to, by koszty były niższe; przeprowadzenie ich osobno to dodatkowe koszty - powiedział w poniedziałek premier… Czytaj dalej »
Zjednoczona Prawica w regionie: z miłości do Polski walczymy o trzecią kadencję
2023-06-26, 19:09- Idziemy wygrać trzecią kadencję, bo ta trzecia kadencja rządów Zjednoczonej Prawicy jest niezwykle Polsce potrzebna - mówiła poseł Joanna Borowiak. W poniedziałek (26 czerwca) w różnych miejscowościach regionu odbyły się briefingi… Czytaj dalej »
Program Konfederacji: „proste i niskie podatki”, „mieszkania tańsze o 30 proc.”, „rozbicie monopolu NFZ”
2023-06-24, 17:11„Proste i niskie podatki”, dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców, „skuteczna polityka unijna”, „mieszkania tańsze o 30 proc.” oraz „rozbicie monopolu NFZ” - to niektóre z propozycji programowych Konfederacji, które w sobotę… Czytaj dalej »
Szymon Hołownia rozmawiał z mieszkańcami Torunia. „Nikt nie będzie wierzył w obietnice”
2023-06-23, 06:48Szymon Hołownia odbył wizytę w Toruniu. Lider Polski 2050 przyjechał na spotkanie z sympatykami. Odniósł się do bieżących wydarzeń w kraju. m.in. powrotu Jarosława Kaczyńskiego do rządu. Mówił też o przedwyborczych obietnicach… Czytaj dalej »
Krzysztof Gawkowski: Gdyby wygrała Platforma, to ktoś musi jej pilnować [Rozmowa dnia]
2023-06-21, 09:41- Lewica będzie w parlamencie, bo Lewica jest potrzebna - mówił w „Rozmowie dnia” Polskiego Radia PiK szef Klubu Parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski. Jak wskazał, gdyby to Platforma Obywatelska zwyciężyła w wyborach, Lewica… Czytaj dalej »