Wybory parlamentarne 2023: numery list i zasady głosowania
15 października odbędą się wybory parlamentarne pod nadzorem Państwowej Komisji Wyborczej. Wylosowano numery list dla komitetów. Co warto zapamiętać, zanim wybierzemy się do urn wyborczych?
Głosowanie zostanie przeprowadzone przez obwodowe i okręgowe komisje wyborcze. Terytorialnie podzielono kraj na 41 okręgów w wyborach do Sejmu i na 100 okręgów w wyborach do Senatu.
Na początku warto upewnić się, czy znajdujemy się w rejestrze wyborców. Obejmuje on osoby stale zamieszkałe na obszarze gminy, którym przysługuje prawo wybierania. Można być ujętym tylko w jednym rejestrze. Jest on podzielony na dwie części: A – obejmuje polskich obywateli i B – obejmuje obywateli Unii Europejskiej stale zamieszkałych w Polsce i uprawnionych do korzystania z praw wyborczych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Wniosek o udostępnienie rejestru znajduje się tutaj.
Jeśli chcemy zagłosować poza miejscem zameldowania, należy złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania: przez Internet lub w urzędzie (gminy lub miasta). W przypadku przebywania poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej należy przekazać wniosek do właściwemu konsulowi. Wniosek można złożyć na 44 dni przed dniem wyborów, ale nie później niż 3. dnia przed dniem wyborów. Złożenie wniosku jest oczywiście bezpłatne. Odbiera się je tam, gdzie składany jest wniosek. Informacje i wniosek znajdują się na tej stronie.
Zasady głosowania
Zanim pobierzemy kartę do głosowania od członków komisji wyborczej, należy mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, komisja poprosi nas o pokazanie dokumentu przed wydaniem karty,
Wyborca głosuje, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów. Jeżeli znak „x” postawiono w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów albo nie postawiono tego znaku obok nazwiska żadnego kandydata, głos uznaje się za nieważny.
Kodeks wyborczy – osoby z niepełnosprawnością
PKW wydało komunikat o specjalnych uprawnieniach dla osób z niepełnosprawnościami. Mogą m.in. głosować korespondencyjnie lub przez pełnomocnika. Przysługuje im także prawo do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego.
Głosować korespondencyjnie mogą wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat. Głosować korespondencyjnie można tylko w kraju. Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien zostać zgłoszony przez wyborcę komisarzowi wyborczemu najpóźniej 2 października.
Wyborcy o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, którzy najpóźniej w dniu głosowania skończą 60 lat, mają prawo także do bezpłatnego transportu z miejsca zamieszkania do lokalu wyborczego i transport powrotny. Chęć skorzystania z takiej formy należy zgłosić właściwemu organowi (burmistrzowi, wójtowi lub prezydentowi miasta) do 2 października. Głosowanie może odbyć się ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej.
Numery list
15 września, miesiąc przed wyborami w siedzibie PKW odbyło się losowanie list wyborczych wylosowane dla ogólnopolskich komitetów, które wystawią kandydatów do Sejmu we wszystkich 41 okręgach wyborczych.
Najpierw wylosowano numery dla tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały swoje listy we wszystkich 41 okręgach wyborczych. W losowaniu numer 1 przypadł Bezpartyjnym Samorządowcom, 2 - Trzeciej Drodze, 3 - Nowej Lewicy, 4 - Prawu i Sprawiedliwości, 5 - Konfederacji, 6 - Koalicji Obywatelskiej.
W dalszej kolejności wylosowano numery dla list pozostałych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy do Sejmu w więcej niż jednym okręgu. Numer 7 będą miały listy Polska Jest Jedna, 8 - Polska Liberalna-Strajk Przedsiębiorców, 9 - Ruch Dobrobytu i Pokoju, 10 - Normalny Kraj.
Zobacz także

Niemiecki Bundestag wybrał w drugim podejściu kanclerza. To Friedrich Merz
2025-05-06, 16:59Niemiecki parlament wybrał we wtorek, w drugim podejściu chadeka Friedricha Merza na kanclerza. Kandydata trójpartyjnej koalicji CDU, CSU i SPD w tajnym głosowaniu poparło 325 posłów - poinformowała przewodnicząca Bundestagu Julia… Czytaj dalej »

Sławomir Mentzen w Rypinie: Uszczelnię granice, nie pozwolę na masowe migracje do Polski
2025-05-03, 20:24Kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen, zapewnił podczas wiecu w Rypinie, że będzie dbał o polskie interesy, a nie o zagraniczne. Podkreślił, że do Europy napływają setki tysięcy imigrantów, którzy powodują radyklany… Czytaj dalej »

Rafał Trzaskowski w Toruniu: Pod biało-czerwoną flagą zmieścimy się wszyscy
2025-04-29, 18:39Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta przyjechał na spotkanie wyborcze w Toruniu z flagą Polski, którą jego kontrkandydat Karol Nawrocki zostawił w telewizyjnym studiu po debacie w Końskich. Czytaj dalej »

Pierwsza debata z udziałem wszystkich kandydatów. Padały kontrowersyjne wypowiedzi
2025-04-28, 23:18Prawo aborcyjne, polityka mieszkaniowa, migracja i obronność to niektóre z tematów debaty „Super Expressu', pierwszej z udziałem wszystkich kandydatów na prezydenta. Dyskusje przyćmiły kontrowersyjne wypowiedzi Grzegorza Brauna i… Czytaj dalej »

Kolejna debata prezydencka. Tym razem kandydatów przepyta w Warszawie „Super Express"
2025-04-28, 17:39Wszystkich trzynastu kandydatów w zbliżających się wyborach prezydenckich zapowiedziało udział w kolejnej debacie przedwyborczej, tym razem organizowanej w Warszawie przez „Super Express”. Rozpocznie się w poniedziałek, o godz… Czytaj dalej »

Rafał Trzaskowski: Potrzebujemy prezydenta z woli narodu, który będzie łączył, a nie dzielił
2025-04-27, 21:04Polska potrzebuje prezydenta z woli narodu, takiego, który będzie łączył, nie dzielił - mówił na niedzielnym wiecu w Poznaniu kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski. Zapewniał, że jest „kandydatem obywatelskim”… Czytaj dalej »

Prezydent Andrzej Duda: W wyborach prezydenckich zagłosuję na Karola Nawrockiego
2025-04-27, 15:46Prezydent Andrzej Duda podkreślił w niedzielę w Łodzi, że w nadchodzących wyborach zagłosuje na popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego. Zdaniem głowy państwa, legalność wyborów „jest… Czytaj dalej »

Prezydent Andrzej Duda: Wybierzmy nowego prezydenta ze świadomością, że władza to służba
2025-04-25, 18:18Prezydent Andrzej Duda zaapelował w piątek w Gnieźnie, by „wyboru nowego prezydenta dokonywać ze świadomością, że władza to nie przywilej, tylko służba”. - Od tego, co uczynimy dziś, zależy powodzenie następnych pokoleń… Czytaj dalej »

Po schodach do głosowania? Jest decyzja w sprawie bydgoskiego protestu wyborczego
2025-04-22, 16:44Wybory do Rady Osiedla Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto w Bydgoszczy nie będą powtórzone. Tak zadecydowała Komisja Samorządności i Bezpieczeństwa Publicznego przy bydgoskiej radzie Miasta, która na prośbę kilkudziesięciu mieszkańców… Czytaj dalej »

Adrian Zandberg w Grudziądzu: Trzeba wprowadzić limit wpłat na kampanię wyborczą
2025-04-17, 20:22Adrian Zandberg - kandydat na prezydenta Polski, wieczorem spotkał się z mieszkańcami Grudziądza. Współzałożyciel partii Razem chce wprowadzić limity w finansowaniu kampanii politycznych. Czytaj dalej »