Wybory parlamentarne 2023: numery list i zasady głosowania
15 października odbędą się wybory parlamentarne pod nadzorem Państwowej Komisji Wyborczej. Wylosowano numery list dla komitetów. Co warto zapamiętać, zanim wybierzemy się do urn wyborczych?
Głosowanie zostanie przeprowadzone przez obwodowe i okręgowe komisje wyborcze. Terytorialnie podzielono kraj na 41 okręgów w wyborach do Sejmu i na 100 okręgów w wyborach do Senatu.
Na początku warto upewnić się, czy znajdujemy się w rejestrze wyborców. Obejmuje on osoby stale zamieszkałe na obszarze gminy, którym przysługuje prawo wybierania. Można być ujętym tylko w jednym rejestrze. Jest on podzielony na dwie części: A – obejmuje polskich obywateli i B – obejmuje obywateli Unii Europejskiej stale zamieszkałych w Polsce i uprawnionych do korzystania z praw wyborczych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Wniosek o udostępnienie rejestru znajduje się tutaj.
Jeśli chcemy zagłosować poza miejscem zameldowania, należy złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania: przez Internet lub w urzędzie (gminy lub miasta). W przypadku przebywania poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej należy przekazać wniosek do właściwemu konsulowi. Wniosek można złożyć na 44 dni przed dniem wyborów, ale nie później niż 3. dnia przed dniem wyborów. Złożenie wniosku jest oczywiście bezpłatne. Odbiera się je tam, gdzie składany jest wniosek. Informacje i wniosek znajdują się na tej stronie.
Zasady głosowania
Zanim pobierzemy kartę do głosowania od członków komisji wyborczej, należy mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, komisja poprosi nas o pokazanie dokumentu przed wydaniem karty,
Wyborca głosuje, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów. Jeżeli znak „x” postawiono w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów albo nie postawiono tego znaku obok nazwiska żadnego kandydata, głos uznaje się za nieważny.
Kodeks wyborczy – osoby z niepełnosprawnością
PKW wydało komunikat o specjalnych uprawnieniach dla osób z niepełnosprawnościami. Mogą m.in. głosować korespondencyjnie lub przez pełnomocnika. Przysługuje im także prawo do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego.
Głosować korespondencyjnie mogą wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat. Głosować korespondencyjnie można tylko w kraju. Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien zostać zgłoszony przez wyborcę komisarzowi wyborczemu najpóźniej 2 października.
Wyborcy o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, którzy najpóźniej w dniu głosowania skończą 60 lat, mają prawo także do bezpłatnego transportu z miejsca zamieszkania do lokalu wyborczego i transport powrotny. Chęć skorzystania z takiej formy należy zgłosić właściwemu organowi (burmistrzowi, wójtowi lub prezydentowi miasta) do 2 października. Głosowanie może odbyć się ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej.
Numery list
15 września, miesiąc przed wyborami w siedzibie PKW odbyło się losowanie list wyborczych wylosowane dla ogólnopolskich komitetów, które wystawią kandydatów do Sejmu we wszystkich 41 okręgach wyborczych.
Najpierw wylosowano numery dla tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały swoje listy we wszystkich 41 okręgach wyborczych. W losowaniu numer 1 przypadł Bezpartyjnym Samorządowcom, 2 - Trzeciej Drodze, 3 - Nowej Lewicy, 4 - Prawu i Sprawiedliwości, 5 - Konfederacji, 6 - Koalicji Obywatelskiej.
W dalszej kolejności wylosowano numery dla list pozostałych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy do Sejmu w więcej niż jednym okręgu. Numer 7 będą miały listy Polska Jest Jedna, 8 - Polska Liberalna-Strajk Przedsiębiorców, 9 - Ruch Dobrobytu i Pokoju, 10 - Normalny Kraj.
Zobacz także

„Wieczór wyborczy" w Polskim Radiu PiK. Analizy ekspertów i relacje na żywo ze sztabów
2024-04-20, 20:00Debaty, ostre polemiki, czasem zagrania na pograniczu faulu - to wszystko już za nami. Teraz czas na mieszkańców, którzy pójdą do lokali wyborczych. Zapraszamy na „Wieczór wyborczy” w niedzielę (21 kwietnia) tuż po godz. 21:0… Czytaj dalej »

PKW przed II turą wyborów: Zakaz agitacji obowiązuje na terenie całego kraju
2024-04-19, 20:42Agitacja wpływa na wyborców bez względu na to, gdzie jest prowadzona. Zakaz należy przestrzegać na terenie całego kraju - mówił szef PKW Sylwester Marciniak przed rozpoczęciem ciszy wyborczej poprzedzającej drugą turę wyborów… Czytaj dalej »

Ostatni dzień kampanii w Inowrocławiu. Piniewski z kolejnym poparciem, Fajok chce otworzyć gabinet
2024-04-19, 19:42Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, wspólnie z posłem Jackiem Karnowskim poparła w Inowrocławiu kandydaturę Wojciecha Piniewskiego. Arkadiusz Fajok symbolicznymi budzikami wzywał miasto do pobudki, a Ewa Koman zachęcała do głosowan… Czytaj dalej »

Michał Zaleski: Jestem uważnym słuchaczem mieszkańców Torunia. Zawsze dotrzymywałem słowa
2024-04-19, 18:57- Jestem zakochany w Toruniu - powiedział na zakończenie kampanii wyborczej walczący o szóstą kadencję Michał Zaleski. Zadeklarował, że będzie współpracował z Radą Miasta, jeśli w niedzielę zdobędzie więcej głosów od Pawła… Czytaj dalej »

Druga tura wyborów coraz bliżej. Komitety z Włocławka „przekazują” swoje głosy
2024-04-19, 18:08Już w niedzielę (21 kwietnia) druga tura wyborów prezydenckich we Włocławku. Zmierzą się w niej urzędujący prezydent, Marek Wojtkowski z Koalicji Obywatelskiej i jego były zastępca, Krzysztof Kukucki z Lewicy. To właśnie drugi… Czytaj dalej »

Prezydent Warszawy: Widząc taką energię wiem, że Paweł Gulewski wygra wybory w Toruniu
2024-04-19, 14:47Rafał Trzaskowski - prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący PO - przyjechał w piątek do Torunia, by poprzeć kandydata KO w drugiej turze wyborów. Paweł Gulewski podziękował za poparcie Bartoszowi Szymanskiemu z Aktywnych dla Toru… Czytaj dalej »

Wyborcza dogrywka w 35 miejscowościach regionu. W trzech miastach wybory prezydentów
2024-04-19, 10:30Mieszkańcy trzech miast Kujawsko-Pomorskiego - Torunia, Inowrocławia i Włocławka - wybiorą w niedzielę (21 kwietnia) prezydentów. Czytaj dalej »

Kto groził prezydentowi Włocławka? Sprawę bada prokuratura [Rozmowa Dnia]
2024-04-19, 08:58- W kampanii wyborczej przed drugą turą jest za dużo emocji - mówił w „Rozmowie Dnia” w PR PiK Marek Wojtkowski, ubiegający się o reelekcję prezydent Włocławka. Czytaj dalej »

Prezydent Zaleski ma propozycje dla przedsiębiorców. Walka w drugiej turze wyborów
2024-04-18, 17:33O lokalnej gospodarce i planach inwestycyjnych rozmawiał z przedsiębiorcami ubiegający się o szóstą kadencję Michał Zaleski. Prezydent zapowiada nowe rozwiązania. Czytaj dalej »

Paweł Gulewski: Wykorzystywanie oficjalnego profilu prezydenta do kampanii jest nieetyczne
2024-04-18, 14:35Od kilku dni na profilu Prezydent Torunia Michał Zaleski na Facebooku jego sztab wrzuca materiały wyborcze przed II turą wyborów w mieście. Rzecznik prasowa Urzędu Miasta Torunia Malwina Jeżewska została zapytana, czy konto jest miejskie… Czytaj dalej »