Wybory parlamentarne 2023: numery list i zasady głosowania
15 października odbędą się wybory parlamentarne pod nadzorem Państwowej Komisji Wyborczej. Wylosowano numery list dla komitetów. Co warto zapamiętać, zanim wybierzemy się do urn wyborczych?
Głosowanie zostanie przeprowadzone przez obwodowe i okręgowe komisje wyborcze. Terytorialnie podzielono kraj na 41 okręgów w wyborach do Sejmu i na 100 okręgów w wyborach do Senatu.
Na początku warto upewnić się, czy znajdujemy się w rejestrze wyborców. Obejmuje on osoby stale zamieszkałe na obszarze gminy, którym przysługuje prawo wybierania. Można być ujętym tylko w jednym rejestrze. Jest on podzielony na dwie części: A – obejmuje polskich obywateli i B – obejmuje obywateli Unii Europejskiej stale zamieszkałych w Polsce i uprawnionych do korzystania z praw wyborczych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Wniosek o udostępnienie rejestru znajduje się tutaj.
Jeśli chcemy zagłosować poza miejscem zameldowania, należy złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania: przez Internet lub w urzędzie (gminy lub miasta). W przypadku przebywania poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej należy przekazać wniosek do właściwemu konsulowi. Wniosek można złożyć na 44 dni przed dniem wyborów, ale nie później niż 3. dnia przed dniem wyborów. Złożenie wniosku jest oczywiście bezpłatne. Odbiera się je tam, gdzie składany jest wniosek. Informacje i wniosek znajdują się na tej stronie.
Zasady głosowania
Zanim pobierzemy kartę do głosowania od członków komisji wyborczej, należy mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, komisja poprosi nas o pokazanie dokumentu przed wydaniem karty,
Wyborca głosuje, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów. Jeżeli znak „x” postawiono w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów albo nie postawiono tego znaku obok nazwiska żadnego kandydata, głos uznaje się za nieważny.
Kodeks wyborczy – osoby z niepełnosprawnością
PKW wydało komunikat o specjalnych uprawnieniach dla osób z niepełnosprawnościami. Mogą m.in. głosować korespondencyjnie lub przez pełnomocnika. Przysługuje im także prawo do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego.
Głosować korespondencyjnie mogą wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat. Głosować korespondencyjnie można tylko w kraju. Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien zostać zgłoszony przez wyborcę komisarzowi wyborczemu najpóźniej 2 października.
Wyborcy o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, którzy najpóźniej w dniu głosowania skończą 60 lat, mają prawo także do bezpłatnego transportu z miejsca zamieszkania do lokalu wyborczego i transport powrotny. Chęć skorzystania z takiej formy należy zgłosić właściwemu organowi (burmistrzowi, wójtowi lub prezydentowi miasta) do 2 października. Głosowanie może odbyć się ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej.
Numery list
15 września, miesiąc przed wyborami w siedzibie PKW odbyło się losowanie list wyborczych wylosowane dla ogólnopolskich komitetów, które wystawią kandydatów do Sejmu we wszystkich 41 okręgach wyborczych.
Najpierw wylosowano numery dla tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały swoje listy we wszystkich 41 okręgach wyborczych. W losowaniu numer 1 przypadł Bezpartyjnym Samorządowcom, 2 - Trzeciej Drodze, 3 - Nowej Lewicy, 4 - Prawu i Sprawiedliwości, 5 - Konfederacji, 6 - Koalicji Obywatelskiej.
W dalszej kolejności wylosowano numery dla list pozostałych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy do Sejmu w więcej niż jednym okręgu. Numer 7 będą miały listy Polska Jest Jedna, 8 - Polska Liberalna-Strajk Przedsiębiorców, 9 - Ruch Dobrobytu i Pokoju, 10 - Normalny Kraj.
Zobacz także

Nie jest rozczarowany, ale lekko zdziwiony. Wójt Osielska odchodzi po 28 latach
2024-04-22, 13:20Głosy policzone, ostateczne dane przekazane. Wybory samorządowe zakończone. Druga tura przyniosła kilka niespodzianek, m.in. w podbydgoskiej gminie Osielsko. Po 28 latach z urzędem żegna się Wojciech Sypniewski. Na stanowisku wójta… Czytaj dalej »

Prezydent Fajok chce na początek poznać urząd i rozmawiać o układzie sił w radzie miasta
2024-04-22, 12:42Arkadiusz Fajok, zwycięzca prezydenckich wyborów w Inowrocławiu spotkał się na rynku z mediami i mieszkańcami. - Już jesteśmy w pracy - mówili członkowie sztabu Fajoka w poniedziałek przed południem. Czytaj dalej »

Włocławek: Krzysztof Kukucki wyklucza możliwość współpracy z Platformą Obywatelską
2024-04-22, 12:00We Włocławku nie będzie koalicji Lewicy i Platformy Obywatelskiej. Taki mariaż wykluczył nowo wybrany prezydent Włocławka, lider Lewicy w mieście, Krzysztof Kukucki. Czytaj dalej »

Pierwszy wywiad w nowej roli. Paweł Gulewski, prezydent Torunia, gościem „Rozmowy Dnia” PR PiK
2024-04-22, 09:04Michał Zaleski po 22 latach przestaje być włodarzem Torunia. Jakie będą pierwsze decyzje nowego prezydenta, Pawła Gulewskiego? Czy będzie rozliczał swojego poprzednika? O to zwycięzcę wyborów pytaliśmy w „Rozmowie Dnia” Polskiego… Czytaj dalej »

Wyborcza sensacja w Toruniu! Paweł Gulewski wygrywa z Michałem Zaleskim
2024-04-22, 01:20Po 22 latach Michał Zaleski przestaje być prezydentem Torunia. Zastąpi go kandydat Koalicji Obywatelskiej Paweł Gulewski, który w drugiej turze wyborów zdobył 65 proc. głosów. Czytaj dalej »

Arkadiusz Fajok wygrał wybory w Inowrocławiu. Pokonał Wojciecha Piniewskiego
2024-04-22, 00:36Polskie Radio PiK już godzinę po zamknięciu lokali wyborczych podało jako pierwsze, że zdecydowanym wygranym wyborów w Inowrocławiu jest Arkadiusz Fajok. Czytaj dalej »

Wójtowie i burmistrzowie wybrani w drugiej turze. Oficjalne wyniki PKW
2024-04-22, 00:30Policzono już wszystkie głosy po niedzielnych wyborach w Kujawsko-Pomorskiem. Oto oficjalne wyniki podane przez Państwową Komisję Wyborczą. Czytaj dalej »

Krzysztof Kukucki nowym prezydentem Włocławka. Pokonał Marka Wojtkowskiego
2024-04-22, 00:12Senator, wiceminister rozwoju i technologii Krzysztof Kukucki (KWW Lewica) został wybrany na prezydenta Włocławka. Według danych PKW ze 100 proc. obwodów - w drugiej turze wyborów zdobył proc. 56,28 głosów Czytaj dalej »

Trzy sygnały o łamaniu ciszy wyborczej w regionie: z Brodnicy, Lubicza i Radziejowa
2024-04-21, 19:00Kolejny sygnał o łamaniu ciszy wyborczej dotarł do policjantów z województwa kujawsko-pomorskiego. Tym razem dotyczy Brodnicy. Na portalu społecznościowym pojawiło się zdjęcie lokalu wyborczego z sugestią na kogo głosować - a… Czytaj dalej »

Druga tura wyborów w 35 miejscach Kujaw i Pomorza. Frekwencja i relacje Polskiego Radia PiK
2024-04-21, 12:23W naszym regionie wybieranych jest 3 prezydentów, 15 burmistrzów i 17 wójtów. Reporterzy PR PiK odwiedzają komisje wyborcze, rozmawiają z mieszkańcami. Jak dotąd, głosowanie przebiega spokojnie i w ciszy - wyborczej. Czytaj dalej »