Wybory parlamentarne 2023: numery list i zasady głosowania
15 października odbędą się wybory parlamentarne pod nadzorem Państwowej Komisji Wyborczej. Wylosowano numery list dla komitetów. Co warto zapamiętać, zanim wybierzemy się do urn wyborczych?
Głosowanie zostanie przeprowadzone przez obwodowe i okręgowe komisje wyborcze. Terytorialnie podzielono kraj na 41 okręgów w wyborach do Sejmu i na 100 okręgów w wyborach do Senatu.
Na początku warto upewnić się, czy znajdujemy się w rejestrze wyborców. Obejmuje on osoby stale zamieszkałe na obszarze gminy, którym przysługuje prawo wybierania. Można być ujętym tylko w jednym rejestrze. Jest on podzielony na dwie części: A – obejmuje polskich obywateli i B – obejmuje obywateli Unii Europejskiej stale zamieszkałych w Polsce i uprawnionych do korzystania z praw wyborczych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Wniosek o udostępnienie rejestru znajduje się tutaj.
Jeśli chcemy zagłosować poza miejscem zameldowania, należy złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania: przez Internet lub w urzędzie (gminy lub miasta). W przypadku przebywania poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej należy przekazać wniosek do właściwemu konsulowi. Wniosek można złożyć na 44 dni przed dniem wyborów, ale nie później niż 3. dnia przed dniem wyborów. Złożenie wniosku jest oczywiście bezpłatne. Odbiera się je tam, gdzie składany jest wniosek. Informacje i wniosek znajdują się na tej stronie.
Zasady głosowania
Zanim pobierzemy kartę do głosowania od członków komisji wyborczej, należy mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, komisja poprosi nas o pokazanie dokumentu przed wydaniem karty,
Wyborca głosuje, stawiając znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów. Jeżeli znak „x” postawiono w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów albo nie postawiono tego znaku obok nazwiska żadnego kandydata, głos uznaje się za nieważny.
Kodeks wyborczy – osoby z niepełnosprawnością
PKW wydało komunikat o specjalnych uprawnieniach dla osób z niepełnosprawnościami. Mogą m.in. głosować korespondencyjnie lub przez pełnomocnika. Przysługuje im także prawo do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego.
Głosować korespondencyjnie mogą wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat. Głosować korespondencyjnie można tylko w kraju. Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien zostać zgłoszony przez wyborcę komisarzowi wyborczemu najpóźniej 2 października.
Wyborcy o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, którzy najpóźniej w dniu głosowania skończą 60 lat, mają prawo także do bezpłatnego transportu z miejsca zamieszkania do lokalu wyborczego i transport powrotny. Chęć skorzystania z takiej formy należy zgłosić właściwemu organowi (burmistrzowi, wójtowi lub prezydentowi miasta) do 2 października. Głosowanie może odbyć się ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej.
Numery list
15 września, miesiąc przed wyborami w siedzibie PKW odbyło się losowanie list wyborczych wylosowane dla ogólnopolskich komitetów, które wystawią kandydatów do Sejmu we wszystkich 41 okręgach wyborczych.
Najpierw wylosowano numery dla tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały swoje listy we wszystkich 41 okręgach wyborczych. W losowaniu numer 1 przypadł Bezpartyjnym Samorządowcom, 2 - Trzeciej Drodze, 3 - Nowej Lewicy, 4 - Prawu i Sprawiedliwości, 5 - Konfederacji, 6 - Koalicji Obywatelskiej.
W dalszej kolejności wylosowano numery dla list pozostałych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy do Sejmu w więcej niż jednym okręgu. Numer 7 będą miały listy Polska Jest Jedna, 8 - Polska Liberalna-Strajk Przedsiębiorców, 9 - Ruch Dobrobytu i Pokoju, 10 - Normalny Kraj.
Zobacz także

Listę Lewicy do PE w regionie otwiera Kowal. Scheuring-Wielgus startuje w Wielkopolsce
2024-04-27, 12:01Lewica podczas sobotniej (27 kwietnia) konwencji zaprezentowała „jedynki” na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wśród nich są m.in. toruńska posłanka Lewicy, wiceminister kultury Joanna Scheuring-Wielgus, otwiera jednak… Czytaj dalej »

Minister Budka: Oddaliśmy się do dyspozycji premiera. Do 10 maja pełnimy nasze funkcje
2024-04-26, 14:30Minister aktywów państwowych Borys Budka został zapytany, czy złożył dymisję w związku ze startem w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Poinformował, że oddał się do dyspozycji premiera Donalda Tuska. Czytaj dalej »

Będą zmiany w rządzie. Minister Sienkiewicz podał się do dymisji, kandyduje do PE
2024-04-24, 16:42- W związku z zatwierdzeniem przez Radę Krajową PO list kandydatów do Parlamentu Europejskiego, złożyłem na ręce premiera Donalda Tuska rezygnację z pełnienia funkcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - poinformował Bartłomiej… Czytaj dalej »

Listy KO do Parlamentu Europejskiego zatwierdzone. „Jedynką” w regionie Krzysztof Brejza
2024-04-24, 16:00Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na pierwszych miejscach list są m.in. członkowie rządu: szef MSWiA Marcin Kierwiński, minister aktywów państwowych Borys Budka… Czytaj dalej »

Czas podziękowań i pożegnań bydgoskich radnych. Ostatnia sesja Rady Miasta VIII kadencji
2024-04-24, 14:45Od podziękowań za dotychczasową pracę i pożegnania radnych, którzy odchodzą, rozpoczęła się ostatnia w tej kadencji sesja Rady Miasta Bydgoszczy. Nasza reporterka rozmawiała z przedstawicielami trzech opcji politycznych, którzy… Czytaj dalej »

Wybory do Parlamentu Europejskiego już w czerwcu. Kto może reprezentować nasz region?
2024-04-24, 10:22Wybory do europarlamentu odbędą się w czerwcu, ale już od kilku dni w poszczególnych partiach trwa intensywna praca nad ułożeniem list kandydatów. Sprawdziliśmy, kto ma szanse na reprezentowanie Kujaw i Pomorza na arenie międzyn… Czytaj dalej »

Pierwsze decyzje prezydenta Kukuckiego. Chce poprawić kondycję szpitala [Rozmowa Dnia]
2024-04-24, 08:59Zwycięstwo senatora Krzysztofa Kukuckiego w wyborach na prezydenta Włocławka oznacza, że konieczne będą uzupełniające wybory do Senatu w okręgu numer 13. Czy mandat może wywalczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości? Czy możliwa… Czytaj dalej »

Z fotela zastępcy burmistrza na fotel starosty. Taka zmiana szykuje się w Świeciu
2024-04-23, 20:49Polityczna rewolucja wśród koalicjantów w Świeciu i w powiecie świeckim. Zmieni się starosta i wiceburmistrzowie. Czytaj dalej »

Będzie koalicja PiS-u z Lewicą we Włocławku? Chmielewski: Nie widzę problemu
2024-04-22, 20:47Nowo wybrany prezydent Włocławka, Krzysztof Kukucki z Lewicy, nie będzie rządził samodzielnie - jego klub jest za słaby. Konieczna jest koalicja, jednak Kukucki nie zamierza zawiązać jej z Platformą Obywatelską. Czytaj dalej »

Zakłócania ciszy wyborczej w województwie. Sprawcy agitowali w Internecie
2024-04-22, 17:47Cztery przypadki nawoływania wyborców do określonych zachowań podczas głosowania i jedno zerwanie plakatu wyborczego - takie zgłoszenia otrzymała kujawsko-pomorska policja w związku z niedzielnymi (21 kwietnia) wyborami samorząd… Czytaj dalej »