Kandydat Lewicy do Senatu: Wyróżnia nas podejście do zwykłego obywatela [Rozmowa dnia]
Budowa tanich mieszkań na wynajem, podniesienie pensji minimalnej, utrzymanie programu 800 plus, stypendia dla studentów, a dla seniorów - bon turystyczny i bon na kulturę - to wyborcze obietnice Lewicy. O założeniach programowych partii mówił dziś w „Rozmowie dnia” w PR PiK Krzysztof Kukucki - kandydat Lewicy do Senatu z list Paktu Senackiego.
Agnieszka Marszał: Jakie są najważniejsze punkty programu wyborczego Lewicy?
Krzysztof Kukucki: Fundament to oczywiście szacunek do Konstytucji, praworządność, trójpodział władzy, ale myślę, że to nie tylko Lewicę wyróżnia. Nas wyróżnia przede wszystkim podejście do zwykłego obywatela. Mówimy o podniesieniu wydatków na służbę zdrowia do 8 proc. PKB. To byłby skokowy wręcz wzrost, bo wiemy, że dla Polek i Polaków kwestia ochrony zdrowia jest kluczowa, ważna dla każdego. Prędzej czy później wszyscy będziemy korzystali z tych usług, a wiemy, że niestety w naszym kraju poziom ochrony zdrowia jest nieprzystający do krajów Unii Europejskiej, do krajów w XXI wieku.
Ale czy to realna obietnica, na którą będzie pokrycie w pieniądzach? Jak wyliczył portal money.pl przedwyborcze obietnice Lewicy są najdroższymi, jak na razie. Obliczono, że wszystko, co obiecujecie ma kosztować ponad 227 miliardów złotych. To jedna trzecia aktualnego budżetu naszego państwa.
- I bardzo dobrze, bo mówimy o wysokiej jakości usługach publicznych, a muszą takie być, żeby Polki i Polacy czuli się zaopiekowani przez państwo, żeby czuli że państwo faktycznie o nich dba…
Ale skąd pieniądze na to?
- To widać przecież, że pieniądze w budżecie są. Zresztą nasze propozycje będą generować też dodatkowe pieniądze. Przykład pierwszy z brzegu – my proponujemy nie rozdawanie, nie pompowanie pieniędzy bankom, czy deweloperom, tylko budowę mieszkań przez samorządy. Przy tych budowach będą pracowały polskie firmy, które na tym zarobią. Na budowach zarobią też robotnicy, a wtedy będą mieli więcej pieniędzy do wydania i pójdą do sklepów, do teatrów itd. .
Ale czy nie kupią mniej, bo ceny znowu wzrosną?
- Nie wzrosną, bo proponujemy też obniżenie podatku VAT. W tym roku mamy 14. rocznicę wprowadzenia na trzy lata wyższej stawki VAT. Kolejne rządy jakoś omijają obietnicę obniżenia VAT-u. My to po prostu zrobimy, bo niższy VAT to niższe ceny dla klienta końcowego, czyli dla Polek i Polaków - dla tych z nas, którzy codziennie robimy zakupy w sklepach.
To są konkrety, rozwiązania również gospodarcze, które planujemy i które wdrożymy. To nie jest coś wyssanego z palca, bo przypomnę, że po drugiej wojnie światowej cały Zachód odbudował się i gospodarki zostały zbudowane właśnie przez inwestycje publiczne – przez to, co my proponujemy, chociażby poprzez budowę mieszkań. (...)
INNE ROZMOWY DNIA
Zobacz także
W Niemczech trwają wybory m.in. do Bundestagu. Będzie rekord frekwencji?
2021-09-26, 14:15W niedzielę (26 września) za zachodnią granicą odbywają się wybory do Bundestagu i do Izby Deputowanych. Nowy parlament wybierze następcę kanclerz Angeli Merkel, która odchodzi po 16 latach rządów. W przedwyborczych sondażach socjaldemokraci… Czytaj dalej »
Antypartia: To wyborcy, a nie partie powinny trzymać posła za gardło
2021-07-24, 20:05Likwidacja progu referendalnego, zmiana ordynacji wyborczej na większościową, wprowadzenie możliwości odwoływania posła w czasie kadencji - to niektóre z postulatów Antypartii. Nowe ugrupowanie polityczne zaprezentowano podczas konferencji… Czytaj dalej »
Przekładane od grudnia cztery razy: w niedzielę wybory w Warlubiu
2021-06-13, 07:35Troje kandydatów powalczy wreszcie o fotel wójta gminy Warlubie w powiecie świeckim. Wybory miały się odbyć już 20 grudnia, ale ze względu na pandemię, dla bezpieczeństwa głosujących, trzeba było je odwoływać. Czytaj dalej »
Pierwsze, częściowo wolne wybory w Polsce odbyły się 4 czerwca, 32 lata temu
2021-06-04, 19:4932 lata temu, 4 czerwca 1989 r., na mocy porozumień między władzami PRL a częścią opozycji odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne. Zwycięstwo „S” otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski oraz wpłynęło… Czytaj dalej »
NIK zawiadamia prokuraturę ws. wyborów korespondencyjnych
2021-05-25, 16:17W związku z organizacją wyborów w trybie korespondencyjnym z 10 maja 2020 r. Najwyższa Izba Kontroli kieruje do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego, szefa KPRM Michała… Czytaj dalej »
Rzecznik rządu w odpowiedzi na raport NIK ws. wyborów prezydenckich. Decyzje zgodne z prawem
2021-05-13, 14:50Wszystkie decyzje o rozpoczęciu technicznych przygotowań do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich były wydane zgodne z przepisami prawa; zarzuty wobec Poczty Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych nie mają… Czytaj dalej »
NIK negatywnie ocenia przygotowanie korespondencyjnych wyborów prezydenta RP
2021-05-13, 11:20- Organizowanie i przygotowanie wyborów na podstawie decyzji administracyjnej nie powinno mieć miejsca i było pozbawione podstaw prawnych - oświadczył w czwartek (13.05.) prezes NIK Marian Banaś. Na te zarzuty odpowiada Centrum Informacji… Czytaj dalej »
Był już styczeń, kwiecień, teraz jest maj. Wybory w Warlubiu znowu przełożone
2021-03-31, 14:38Dopiero 9 maja odbędą się wybory na wójta w gminie Warlubie w powiecie świeckim. Tak zdecydował premier mając na uwadzę sytuację pandemiczną w kraju. Czytaj dalej »
Głosowanie w terminie, w systemie zdalnym - tego chcą toruńskie rady okręgu
2021-02-24, 16:50„Nie ograniczajcie demokracji lokalnej' - apelują do Rady Miasta społecznicy z Torunia. Przedstawiciele rad osiedli, których kadencję z powodu epidemii wydłużono o pół roku, domagają się przeprowadzenia wyborów nowych rad terminowo… Czytaj dalej »
Przepisy powinny się zmienić, żeby rady mogły skuteczniej działać
2021-02-08, 17:41- To zabijanie aktywności obywatelskiej - alarmują członkowie rad osiedlowych w Toruniu. Oczekują takich zmian w ordynacji wyborczej, które ułatwią powoływanie rad oraz będą sprzyjać pracy społeczników na rzecz mieszkańców. Czytaj dalej »