Wybory: Głosowanie w szpitalu, domu pomocy społecznej, więzieniu czy internacie
W wyborach parlamentarnych i referendum 15 października będzie można oddać głos w szpitalu, więzieniu, areszcie śledczym, domu pomocy społecznej. W poniedziałek 11 września mija termin na utworzenie w tych miejscach tzw. odrębnych obwodów głosowania.
- Wyborcy, którzy będą przebywać w dniu wyborów w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, zostaną ujęci w spisach wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach i będą mogli głosować w tych obwodach - informuje Państwowa Komisja Wyborcza.
Wyborcy ujęci w spisie wyborców w wyżej wymienionych jednostkach zostaną z urzędu skreśleni ze spisu w miejscu stałego zamieszkania. Inaczej jest w przypadku osoby, która trafi do szpitala w dniu wyborów. Komisja wyborcza do spisu wyborców dopisuje osoby, które do jednostki przybyły najpóźniej dzień przed wyborami. W dniu wyborów komisja nie ma możliwości sprawdzenia, czy dana osoba nie oddała już głosu. W takiej sytuacji zagłosować można jedynie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania, które umożliwia oddanie głosu w dowolnym miejscu w kraju i za granicą. Jednak zaświadczenie można uzyskać w dowolnie wybranym urzędzie gminy najpóźniej 12 października.
Komisarz wyborczy tworzy tzw. obwód odrębny w placówce, gdy w dniu wyborów będzie w niej przebywać co najmniej 15 wyborców. Nieutworzenie obwodu jest możliwe wyłącznie w uzasadnionych przypadkach na wniosek osoby kierującej daną jednostką.
Wyborcy będą mogli głosować także w domach studenckich lub zespołach domów studenckich, w których utworzono obwody głosowania. Aby utworzyć obwód odrębny w domu studenckim co najmniej 50 osób uprawnionych do głosowania musiało poinformować rektora uczelni, że w dniu wyborów będzie przebywać w domu studenckim.
Zobacz także

Radni i prezydent Torunia odebrali zaświadczenia o wyborze
2018-10-30, 20:46Zaświadczenia o wyborze na radnego i prezydenta wręczył w Toruniu przewodniczący miejskiej komisji wyborczej. Czytaj dalej »

Koalicja Obywatelska i SLD będą rządzić wspólnie we Włocławku
2018-10-30, 19:49We Włocławku wszystko jasne. Nową Radą Miasta będzie rządzić większościowa koalicja utworzona przez Sojusz Lewicy Demokratycznej i Koalicję Obywatelską. Czytaj dalej »

Premier Morawiecki w regionie: zwiedza fabrykę, wspiera kandydatów PiS
2018-10-30, 17:47- Potrzebujemy w Polsce takich firm jak Hydro-Vacuum SA w Grudziądzu - innowacyjnych, konkurencyjnych i z polskim kapitałem - mówił premier Mateusz Morawiecki, który we wtorek odwiedził tę fabrykę. Z Grudziądza pojechał do Ciechocinka… Czytaj dalej »

Wojtkowski - Chmielewski. Debata przed II turą wyborów prezydenta Włocławka
2018-10-30, 06:00Marek Wojtkowski i Jarosław Chmielewski zmierzyli się w organizowanej przez Polskie Radio PiK debacie przed II turą wyborów prezydenta Włocławka. Pojedynek kandydatów odbyl się w sali Kujawskiej Szkoły Wyższej przy pl. Wolności… Czytaj dalej »

Marek Wojtkowski zaapelował do włocławian o poparcie w II turze wyborów prezydenta miasta
2018-10-29, 20:00Walczący o reelekcję prezydent Włocławka Marek Wojtkowski zorganizował konwencję wyborczą przed drugą turą głosowania. Czytaj dalej »

Łukasz Kowarowski pobił rekord w historii wolnych wyborów w Grudziądzu
2018-10-24, 11:51To Rekordowe poparcie mieszkańców Grudziądza dla przedstawiciela lewicy. 1834 głosy - tyle uzyskał Łukasz Kowarowski, szef grudziądzkich struktur SLD walcząc o mandat miejskiego radnego. Czytaj dalej »

Sejmik województwa: Koalicja Obywatelska bez zmian, spore zdobycze PiS
2018-10-23, 20:44W wyniku wyborów do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego PiS zwiększył o 4 liczbę radnych - pomimo zmniejszenia ich ogólnej liczby z 33 do 30. Tak samo liczebny, jak w poprzedniej kadencji klub będzie miała Koalicja Obywatelska… Czytaj dalej »

Nowa koalicja w grudziądzkiej radzie miasta
2018-10-23, 18:00Koalicja Obywatelska i Sojusz Obywatelski Grudziądz będą tworzyć nową koalicję w nowej radzie miasta. W opozycji pozostanie Prawo i Sprawiedliwość. Czytaj dalej »

Jarosław Chmielewski apeluje o poparcie jego kandydatury
2018-10-23, 17:00Jarosław Chmielewski, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Włocławka, zwołał konferencję prasową i zaapelował do włocławian, głosujących na kandydatów, którzy nie weszli do drugiej tury wyborów, by 4 listopada oddali… Czytaj dalej »

Michał Krzemkowski o marszałku Piotrze Całbeckim
2018-10-23, 16:00Marszałek Całbecki dobrej woli wobec Bydgoszczy nie wykazywał - mówi radny województwa z PiS Michał Krzemkowski. W ten sposób komentuje słowa Piotra Całbeckiego, że jest on gotowy ponownie objąć stanowisko marszałka. Czytaj dalej »