Wybory: od dzisiaj można składać wnioski o głosowanie poza miejscem zamieszkania
Od piątku 1 września aż do 12 października wyborcy będą mogli składać wnioski o zmianę miejsca głosowania oraz o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania, które umożliwi oddanie głosu w dowolnie wybranej obwodowej komisji wyborczej.
Aby zagłosować poza miejscem stałego zamieszkania, wyborca może pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z takim zaświadczeniem można głosować w dowolnej obwodowej komisji wyborczej w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
Wniosek – z własnoręcznym podpisem – o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania można złożyć w dowolnie wybranym urzędzie gminy od 1 września do 12 października. Zaświadczenie wyborca odbiera za pokwitowaniem osobiście albo przez upoważnioną pisemnie osobę, w urzędzie gminy, w którym złożył wniosek.
Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania, zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców, w którym uprzednio był ujęty.
PKW przypomina, by zwrócić szczególną uwagę, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie głosowania właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.
Wiele sposobów na złożenie wniosku
Wyborca, który w czasie wyborów będzie przebywał poza miejscem zameldowania, może wziąć udział w głosowaniu w miejscu czasowego pobytu, jeżeli w okresie od 1 września 2023 r. do 12 października złoży wniosek o zmianę miejsca głosowania. Wniosek może zostać złożony na piśmie z własnoręcznym podpisem do urzędu gminy, na której obszarze wyborca będzie przebywać w dniu wyborów lub w postaci elektronicznej, opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej na stronie internetowej gov.pl.
Wyborca, który zmienił miejsce głosowania, zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców, w którym uprzednio był ujęty.
Od 1 września do 12 października wnioski o zmianę miejsca głosowania będą mogli składać również żołnierze pełniący zasadniczą służbę wojskową albo odbywający ćwiczenia wojskowe, a także ratownicy odbywający zasadniczą służbę w obronie cywilnej poza miejscem stałego zamieszkania, policjanci z jednostek skoszarowanych, funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej pełniący służbę w systemie skoszarowanym, którzy chcą wziąć udział w głosowaniu w miejscu odbywania służby.
Wyborca stale zamieszkały za granicą, który będzie przebywał w Polsce w dniu wyborów, aby wziąć udział w głosowaniu, powinien złożyć w terminie od 1 września do 12 października wniosek o zmianę miejsca głosowania. Wówczas może również głosować na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego przez konsula lub gminę, o ile został na swój wniosek ujęty w spisie wyborców w obwodzie głosowania utworzonym odpowiednio za granicą lub w kraju.
Zobacz także
Jakub Andrzej Lisiecki z Konfederacji kandydatem do Senatu z okręgu włocławskiego
2023-09-07, 08:29Włocławianin Jakub Andrzej Lisiecki z Konfederacji to pierwszy zarejestrowany kandydat do Senatu w okręgu wyborczym nr 13, obejmującym Włocławek oraz powiaty włocławski, aleksandrowski, lipnowski i radziejowski. Czytaj dalej »
Tak się prezentuje Trzecia Droga w Grudziądzu. Co proponują Beata Gurbin i Ryszard Bober?
2023-09-06, 14:00Trzecia Droga zaprezentowała w Grudziądzu swoich kandydatów do Sejmu i Senatu. Z pozycji 3 w okręgu numer 5 wystartuje Beata Gurbin, a wspólnym kandydatem Paktu Senackiego jest Ryszard Bober. Czytaj dalej »
Mikołaj Bogdanowicz: O rolników musimy dbać, bo są naszym dobrem narodowym [Rozmowa Dnia]
2023-09-06, 09:44- To, co proponujemy, może korzystnie zmienić rynek spożywczy i jego ceny — zwracał uwagę gość Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK Mikołaj Bogdanowicz, kandydat do Senatu w okręgu inowrocławskim i wojewoda kujawsko pomorski. A chodzi… Czytaj dalej »
O rozbudowę dróg i poprawę jakości życia na osiedlach będzie zabiegać Ireneusz Stachowiak
2023-09-05, 20:09Ireneusz Stachowiak ogłosił start w wyborach do sejmu. Inowrocławianin z hasłem „Ostatni na liście” reprezentuje Prawo i Sprawiedliwość. Podczas konferencji prasowej zapewnił, że jako poseł będzie dbał o potrzeby lokalnej … Czytaj dalej »
Ekolodzy poprą kandydatów deklarujących walkę o klimat, a później będą ich rozliczać [wideo]
2023-09-05, 18:45„W nadchodzących wyborach zagłosujemy na osoby, które będą działać na rzecz klimatu i ochrony środowiska' - mówią działacze ekologiczni. W Bydgoszczy przedstawiciele trzech organizacji mówili o ekopostulatach dla województwa… Czytaj dalej »
Poseł Łośko (KO): Bez prestiżu finansowego nie będzie miał kto uczyć naszych dzieci
2023-09-05, 16:20Po 8 latach rządów PiS polskie szkoły borykają się z licznymi problemami - mówiła na konferencji prasowej poseł Koalicji Obywatelskiej Magdalena Łośko. Główną bolączką systemu edukacji w Polsce zdaniem polityk są zbyt teoretyczne… Czytaj dalej »
Kandydaci Paktu Senackiego: Startujemy, by rozwiązywać problemy małych ojczyzn
2023-09-05, 14:47Czterech z pięciu kandydatów Paktu Senackiego z województwa kujawsko-pomorskiego zaprezentowało się na konferencji prasowej w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Krzysztof Gawkowski: Od ośmiu lat walczymy o termomodernizację mieszkań [Rozmowa dnia]
2023-09-05, 09:42- Dobrze, że Prawo i Sprawiedliwość realizuje program socjalny — mówił w dzisiejszej „Rozmowie dnia” Polskiego Radia PiK Krzysztof Gawłowski, szef Klubu Parlamentarnego Lewicy. Skrytykował jednak partię rządzącą za brak porozumienia… Czytaj dalej »
Minister zdrowia: Program „Dobry posiłek” jest dla wszystkich pacjentów polskich szpitali
2023-09-05, 08:23- Szpitale otrzymają dodatkowe środki, a NFZ zadba, by jakość żywienia była znacząco lepsza - zapowiedziała we wtorek minister zdrowia Katarzyna Sójka. To nowy punkt programu PiS na kolejną kadencję. Czytaj dalej »
Kandydaci Koalicji Obywatelskiej: Chcemy walczyć z ideologizacją polskiej szkoły
2023-09-04, 21:00- Oczekujemy edukacji na miarę XXI wieku, a nie cofania się do średniowiecza - powiedzieli na konferencji prasowej w Toruniu poseł Arkadiusz Myrcha i Barbara Zalewska - nauczycielka, radna gminy Łubianka. Czytaj dalej »