Krzysztof Szczucki: ustawy tej kadencji Sejmu znacząco zmieniły poziom życia Polaków [Rozmowa dnia]
Tym, co odróżnia Prawo i Sprawiedliwość od innych politycznych formacji, jest wiarygodność – uważa gość dzisiejszej „Rozmowy dnia”, minister Krzysztof Szczucki, szef Centrum Legislacyjnego Rządu.
– Dobrze wiemy, tak jak Polacy, że niestety byliśmy przyzwyczajeni do pewnej patologii lat 90. i początku XXI wieku. Formacje polityczne, jak i sami politycy składali różne deklaracje i obietnice, ale nikt nie liczył na to, że w jakimkolwiek zakresie się z nich wywiążą. Nasza formacja wprowadziła do polityki nową jakość. Realizujemy to, co zapowiadamy i ta wiarygodność jest cechą, która zwraca uwagę na nasz program. Myślę, że Polacy będą wczytywać się w nasze propozycje. Zakładając, że one mogą być wprowadzone, w przeciwieństwie do tych wszystkich tez, które proponuje opozycja, one nie mają w sobie takich wartości i nawet gdyby opozycja wygrała, choć wątpię, że tak się stanie, to one i tak nie byłyby zrealizowane.
Jak ogłoszono wczoraj, Krzysztof Szczucki kandyduje z pierwszego miejsca listy PiS w Toruniu.
Michał Jędryka: Panie Ministrze, zanim zapytam o perspektywę przyszłych wyborów, w których jest Pan „jedynką” listy Toruńskiej, to chciałbym zapytać o podsumowanie mijającej kadencji Sejmu. Odbyło się ostatnie posiedzenie. Jak Pan sądzi, co było takim najważniejszym punktem Sejmu, jako organu legislacyjnego?
Krzysztof Szczucki: To był taki Sejm, który musiał sobie radzić z kryzysami zewnętrznymi, bo to była właśnie ta kadencja, kiedy musieliśmy podołać pandemii Covid-19, a później wielkiemu kryzysowi wywołanemu przez Putina i jego atakiem na Ukrainę. Jeśli chodzi o większość parlamentarną, to był Sejm, który dzielnie sobie radził z tymi problemami, mimo nierzadko bardzo obstrukcyjnych zachowań ze strony Platformy Obywatelskiej i innych formacji opozycyjnych.
Czy można zauważyć jakieś osiągnięcia legislacyjne w tej kadencji? Pomniki prawa to może za dużo powiedziane.
– Tutaj był szereg aktów legislacyjnych. Wydaje mi się, że tutaj warto wspomnieć o ustawie o obronie ojczyzny. Myślę, że to był pomnik legislacyjny, jeżeli chodzi o Sejm w tej kadencji, bardzo ważna ustawa o bezpieczeństwie i obronie, a także umożliwiająca daleko idące zwiększenie poziomu finansowania Wojska Polskiego. Też oczywiście te ustawy społeczne, zmiana programu 500 plus na 800 plus, kolejne ustawy o darmowych lekach. To są te wszystkie ważne ustawy, które znacząco zmieniły poziom życia obywateli. Ustawa o 14. emeryturze, tu można wymienić szereg ustaw uchwalonych przez Sejm.
Jak już wspomniałem, Pan jest „jedynką” na liście toruńskiej Prawa i Sprawiedliwości. Wczoraj prezes partii, Jarosław Kaczyński przedstawił liderów list. Jak Pan sądzi, czy to nowe rozdanie pozwala myśleć z jakimś optymizmem o tych wyborach, jeśli chodzi o Prawo i Sprawiedliwość?
– Jak najbardziej, walczymy po to, żeby wygrać. Głęboko wierzymy w to, że uda nam się przekonać Polaków do naszego programu, żeby zaufali nam na trzecią kadencję. Zależy nam na tym, żeby znowu objąć samodzielne rządy i móc realizować ten dobry program dla Polaków i Polski.
Jeśli chodzi o konfrontację programową w tej kampanii wyborczej, to jak Pan sądzi, co tutaj będzie najistotniejsze, co będzie decydowało o tym, wokół czego skupi się walka wyborcza?
– Myślę, że przede wszystkim powinna się skupić wokół wiarygodności. Dobrze wiemy, tak jak Polacy, że niestety byliśmy przyzwyczajeni do pewnej patologii lat 90. i początku XXI wieku. Formacje polityczne, jak i sami politycy składali różne deklaracje i obietnice, ale nikt nie liczył na to, że w jakimkolwiek zakresie się z nich wywiążą. Nasza formacja wprowadziła do polityki nową jakość. Realizujemy to, co zapowiadamy i ta wiarygodność jest cechą, która zwraca uwagę na nasz program. Myślę, że Polacy będą wczytywać się w nasze propozycje. Zakładając, że one mogą być wprowadzone, w przeciwieństwie do tych wszystkich tez, które proponuje opozycja, one nie mają w sobie takich wartości i nawet gdyby opozycja wygrała, choć wątpię, że tak się stanie, to one i tak nie byłyby zrealizowane.
Prawo i Sprawiedliwość szczyci się wiarygodnością. Oczywiście są takie sytuacje, w których coś się obiecuje, a to nie jest możliwe do zrealizowania w takim, a nie innym terminie i z konkretnych powodów. Tak było na przykład z programem mieszkalnictwa. Natomiast, jeśli chodzi o te najważniejsze punkty, w których będziecie podkreślać swoją wiarygodność, to co Pan wymieniłby
– Jeżeli chodzi o wiarygodność, są to przede wszystkim wszelkie reformy podatkowe i uszczelnienie systemu finansów publicznych, które umożliwiły realizowanie programów społecznych. O nich warto przypominać. Wsparcie dla dzieci, rodzin, seniorów i osób, które były wykluczane przez naszych poprzedników. W końcu modernizacja armii, czyli bezpieczeństwo. Rozumiemy je podwójnie: bezpieczeństwo polskich rodzin, czyli socjalne, ekonomiczne i bezpieczeństwo naszej ojczyzny, które jest podstawą do mówienia o jakichkolwiek prawach, wolnościach i jakimkolwiek bezpiecznym oraz spokojnym funkcjonowaniu. To są te hasła, wokół których nasza formacja się skupiała i nadal będzie się skupiać. Jeżeli chodzi o sam program, to jeszcze chwilkę trzeba poczekać, niebawem zostanie już ogłoszony i zaprezentowany. (...)
Cała Rozmowa Dnia do wysłuchania niżej, pozostałe są zamieszczone TUTAJ
Zobacz także
Prezydent podpisał ustawę w sprawie organizacji wyborów
2020-06-02, 21:42Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 roku z możliwością głosowania korespondencyjnego - poinformował we wtorek na Twitterze rzecznik… Czytaj dalej »
Poseł Tomasz Lenz mówi: sprawdzam. Chodzi o wyborcze obietnice Andrzeja Dudy
2020-06-02, 17:55Poseł Tomasz Lenz rozlicza obietnice prezydenta Andrzeja Dudy. Jak wskazuje toruński polityk Platformy Obywatelskiej, najważniejsze niezrealizowane z ostatniej kampanii wyborczej postulaty to między innymi podniesienie kwoty wolnej od… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia z Tomaszem Latosem: - W co gra opozycja? W destabilizację i chaos
2020-05-27, 10:30Gość Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK przypuszcza, że jedna z poprawek senackich ma spowodować przesunięcie wyborów prezydenckich na dni po 6 sierpnia. Czytaj dalej »
W urzędzie zbierano podpisy pod kandydaturą na prezydenta? Sprawdza to policja
2020-05-26, 20:25Policja prowadzi postępowanie sprawdzające w związku z zawiadomieniem o zbieraniu w Świeciu podpisów pod jedną z kandydatur na prezydenta - poinformował oficer prasowy tamtejszej komendy powiatowej st. sierż Damian Jankowski. Czytaj dalej »
Europoseł Karski: Mechanizm „ulica i zagranica” przed wyborami to standard [wywiad]
2020-05-26, 10:42- Przed wyborami zawsze uruchamiany jest mechanizm „ulica i zagranica” - uważa europoseł Karol Karski, który był dziś gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK. Eurodeputowany określił w ten sposób wczorajszą debatę w Parlamencie… Czytaj dalej »
Dariusz Kurzawa: Zbieranie podpisów dla Rafała Trzaskowskiego nie oznacza jego poparcia
2020-05-25, 09:26Zbieranie przez Polskie Stronnictwo Ludowe podpisów dla kandydatury Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich nie oznacza jego poparcia, ale staranie o równe szanse — tłumaczył poseł Koalicji Polskiej Dariusz Kurzawa w poniedziałkowej… Czytaj dalej »
Trzaskowski w Solcu Kujawskim: Mobilizujemy Polaków do pójścia na wybory
2020-05-22, 12:31- Trzeba być blisko ludzi, wsłuchiwać się w ich problemy i pobudzać rządzących do działania - mówił w Solcu Kujawskim prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski. Czytaj dalej »
Prof. Jacek Woźny wygrywa! Przez kolejne cztery lata będzie rządził UKW
2020-05-20, 15:04Są już oficjalne wyniki wyborów rektora na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Profesora Jacka Woźnego poparło dwie trzecie elektorów. Zdobył 79 głosów, a jego konkurent 38. Czytaj dalej »
Wybory rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego: zwycięzcę poznamy za dwa dni
2020-05-18, 20:4020 maja najprawdopodobniej znane będzie nazwisko rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na kadencję 2020 - 2024. Dla elektorów to już ostatnie dni na podjęcie decyzji, na którego kandydata oddadzą głos. Czytaj dalej »
Nowi kandydaci w wyborach prezydenckich będą musieli zebrać 100 tys. podpisów
2020-05-16, 10:15Nowi kandydaci, którzy chcieliby wystartować w wyborach prezydenckich będą musieli zebrać 100 tys. podpisów poparcia. Wciąż nie wiadomo jednak, ile czasu będą mieli na zbiórkę. Zgodnie z ustawą ws. tegorocznych wyborów prezydenckich… Czytaj dalej »