Badanie CBOS: Duda, Morawiecki i Błaszczak liderami rankingu zaufania polityków
Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i szef MON Mariusz Błaszczak to liderzy sierpniowego rankingu zaufania polityków CBOS. Najgorszy bilans zaufania i nieufności - jak przekazał CBOS - ma obecnie lider PO Donald Tusk.
Spośród przedstawicieli opozycji największym zaufaniem - według sondażu - cieszy się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
- W sierpniu, w porównaniu z lipcem, wzrosły odsetki deklarujących zaufanie, a zmniejszyły się grupy deklarujących nieufność do wszystkich uwzględnionych w obu badaniach polityków Zjednoczonej Prawicy. Odwrotne zjawisko, czyli zwiększenie się grup badanych deklarujących nieufność przy jednoczesnym spadku odsetków deklarujących zaufanie, nastąpiło natomiast w przypadku polityków opozycyjnych, niezależnie od reprezentowanych przez nich opcji - zauważył CBOS w komentarzu do badania przekazanego w czwartek.
Prezydent na czele rankingu
W sierpniu - podobnie jak przed miesiącem - na czele rankingu zaufania do polityków jest prezydent Andrzej Duda. Zaufanie do niego wyraziło 54 proc. ankietowanych, zaś nieufność 35 proc. Odsetek wskazań zaufania wobec prezydenta w porównaniu z lipcem wzrósł o 8 pkt proc., zaś deklaracji nieufności spadł o 7 pkt proc.
Drugie miejsce w sondażu zajął premier Mateusz Morawiecki, któremu ufa 43 proc. badanych, zaś nieufność wobec niego wyraża 44 proc. W odniesieniu do szefa rządu CBOS odnotował jednak najbardziej znaczące pozytywne zmiany w społecznym odbiorze - wzrost deklaracji zaufania o 8 pkt proc. i spadek deklaracji nieufności o 9 pkt - w porównaniu z badaniem sprzed miesiąca.
Na trzecim miejscu rankingu w sierpniu znalazł się szef MON Mariusz Błaszczak, wobec którego zaufanie wyraziło 39 proc. ankietowanych, a nieufność 34 proc.
Komu spadło, a komu wzrosło?
Następnie - po 38 proc. respondentów deklarujących zaufanie - CBOS odnotował w przypadku prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i wicepremiera, lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego. W przypadku Trzaskowskiego nieufność zadeklarowało 42 proc. badanych, zaś w przypadku Kaczyńskiego - 50 proc. W odniesieniu do tych polityków odnotowano jednak odmienne tendencje w porównaniu z lipcowym badaniem. W przypadku Trzaskowskiego wskazania zaufania spadły o 7 pkt proc., zaś nieufności wzrosły o 5 pkt proc. Natomiast w odniesieniu do Kaczyńskiego wskazania zaufania wzrosły o 7 pkt proc., zaś nieufności spadły o 9 pkt proc.
Spośród innych liderów partii Szymon Hołownia z Polski2050 odnotował w sondażu 33 proc. wskazań zaufania i 42 proc. nieufności; minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro z Suwerennej Polski 31 proc. wskazań ufności i 50 proc. braku zaufania, Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL 29 proc. wskazań zaufania i 32 proc. nieufności. W przypadku lidera PO Donalda Tuska zaufanie do niego wyraziło 27 proc. ankietowanych, a nieufność dwa razy więcej - 54 proc. W porównaniu z lipcem zaufanie do tego polityka spadło o 7 pkt proc., a wskazania nieufności wzrosły o 2 pkt proc.
Połowa ankietowanych nie kojarzy ministra rolnictwa
W badaniu uwzględniono też dwóch liderów Lewicy: Włodzimierza Czarzastego (22 proc. zaufania przy 31 proc. nieufności) oraz Adriana Zandberga (18 proc. zaufania przy 21 proc. nieufności). Z kolei lider Konfederacji Sławomir Mentzen (13 proc. zaufania przy 30 proc. nieufności). W przypadku dwóch ostatnich polityków wielu ankietowanych zadeklarowało ich nieznajomość - 46 proc. wobec Zandberga i 44 proc. wobec Mentzena.
Blisko połowa ankietowanych (49 proc.) nie kojarzyła ministra rolnictwa Roberta Telusa (21 proc. zaufania i 18 proc. nieufności). W badaniu uwzględniono jeszcze ministrów: polityki społecznej i rodziny Marlenę Maląg (28 proc. zaufania i 17 proc. nieufności), aktywów państwowych Jacka Sasina (26 proc. zaufania i 43 proc. nieufności), spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego (24 proc. zaufania i 29 proc. nieufności).
Polacy nie ufają politykom
Zaufanie wobec marszałek Sejmu Elżbiety Witek wyraziło 35 proc. badanych, a nieufność 31 proc. Z kolei marszałek Senatu Tomasz Grodzki cieszy się zaufaniem 22 proc. ankietowanych, zaś nieufność wobec niego wyraża 37 proc. pytanych. - Polacy niezmiennie mają bardzo krytyczny stosunek do klasy politycznej. W sierpniu, tak jak we wcześniejszych sondażach, większość uwzględnionych w badaniu polityków częściej budzi wśród respondentów nieufność niż zaufanie. W tym miesiącu do wyjątków pod tym względem należy pięcioro na 18 uwzględnionych w badaniu osób - zaznaczył CBOS. Z tej piątki najlepiej pod względem bilansu zaufania i nieufności wypada prezydent Andrzej Duda. Dodatni bilans wskazań pozytywnych odnotowali ponadto ministrowie Maląg, Błaszczak, Telus i marszałek Witek.
Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej, imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL, w dniach od 14 do 27 sierpnia br. na próbie liczącej 1024 osoby.
Zobacz także

Marcin Sypniewski w Tucholi: Młodzi muszą uciekać za pracą do większych miejscowości
2023-10-04, 18:27Kandydaci Konfederacji w wyborach do Sejmu i Senatu odwiedzili w środę Tucholę. Spotkali się najpierw z mieszkańcami, a potem z dziennikarzami. Czytaj dalej »

Minister Ziobro w regionie. Mówił o karze śmierci i immunitecie marszałka Grodzkiego
2023-10-04, 17:59Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro w środę odwiedzał nasz region. We Włocławku mówił, że jest za karą śmierci, a w Toruniu zapowiedział, że w najbliższych dniach przedstawi kolejny wniosek do Senatu… Czytaj dalej »

Jan Rulewski rekomenduje Norberta Pietrykowskiego - lidera bydgoskiej listy Trzeciej Drogi
2023-10-04, 17:28Pięć postulatów w drodze do Sejmu przedstawili w Bydgoszczy kandydaci Trzeciej Drogi z ramienia Polski 2050 Szymona Hołowni. Lider listy Norbert Pietrykowski zaapelował o zajęcie się - ponad podziałami - sprawą zanieczyszczeń po… Czytaj dalej »

Stowarzyszenia patriotyczne z Bydgoszczy poparły PiS. „Oni są po prostu wiarygodni”
2023-10-04, 16:29Bydgoskie Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w PRL „Przymierze” i „Idee Solidarności 1980-1989” zachęcają do głosowania na Prawo i Sprawiedliwość. Podczas spotkania z mediami wyraziły poparcie dla tej partii. Czytaj dalej »

Władysław Kosiniak-Kamysz w Grudziądzu: Trzecia Droga chce dostępności programu in vitro
2023-10-04, 13:36Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz w Grudziądzu skrytykował obecne rządy Zjednoczonej Prawicy. Jak uważa, odebrały one samorządom część pieniędzy. Lider Trzeciej Drogi powiedział też, że formacja… Czytaj dalej »

Paweł Szrot: Jeśli opozycja wygra wybory, to zgodzi się na wszystkie rozwiązania z Brukseli [wideo]
2023-10-04, 10:57Rząd Zjednoczonej Prawicy z poparciem pana prezydenta Andrzeja Dudy nigdy nie zgodzi się na mechanizm przymusowej relokacji imigrantów. Jeśli wybory wyga opozycja, to zgodzi się na wszystkie rozwiązania proponowane przez Brukselę -… Czytaj dalej »

Jan Szopiński: Wszystko, co wiąże się z prywatyzacją, powinno być transparentne [Rozmowa dnia]
2023-10-04, 09:53Poseł Jan Szopiński z Lewicy, wypowiadając się na temat referendum ogłoszonego wraz wyborami, stwierdził, że w innych okolicznościach uznałby je za zasadne, ale w obecnej sytuacji nie weźmie w nim udziału. Zapytaliśmy między innymi… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2023-10-04, 06:00Gościem „Rozmowy dnia” był poseł Lewicy Jan Szopiński, kandydujący do Sejmu z listy Lewicy w okręgu bydgoskim. Rozmawialiśmy o toczącej się kampanii wyborczej. Michał Jędryka: Panie pośle, w kończącej się kadencji był… Czytaj dalej »

Arkadiusz Fajok kandydatem na prezydenta Inowrocławia. Stawia na budżet obywatelski
2023-10-03, 20:33Po pierwsze: budżet obywatelski - powiedział na konferencji prasowej Arkadiusz Fajok, czyli pierwszy kandydat na prezydenta Inowrocławia, który chce się ubiegać o to stanowisko w przyszłorocznych wyborach samorządowych. Czytaj dalej »

Lewica w Bydgoszczy: Zmiany klimatyczne to jedno z największych wyzwań
2023-10-03, 18:56Bydgoscy kandydaci do Sejmu z listy Lewicy przedstawili w Parku Kazimierza „Zielony Ład” - proponowany przez nich program, który ma zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo w dobie kryzysu klimatycznego. Czytaj dalej »