PKW zaopiniowała projekt postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów
Opinia Państwowej Komisji Wyborczej do projektu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów została przekazana do Kancelarii Prezydenta – poinformował we wtorek przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.
Szef PKW nie zdradził, jaki termin wyborów został wskazany przez prezydenta w projekcie postanowienia, ponieważ – jak zaznaczył – ogłaszanie daty wyborów jest wyłączną kompetencją głowy państwa. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w dokumencie wskazano datę 15 października.
Zgodnie z konstytucją wybory parlamentarne zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Obecna kadencja Sejmu i Senatu trwa od 12 listopada 2019 roku i zakończy się w dniu poprzedzającym pierwsze posiedzenie Sejmu następnej kadencji. Andrzej Duda ma czas na ogłoszenie wyborów do 14 sierpnia.
Po opublikowaniu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw – najpóźniej piątego dnia od dnia zarządzenia wyborów – formalnie ruszy kampania wyborcza.
Zobacz także
20 lat Polski w UE z perspektywy województwa. O tym w Radiokonferencji w PR PiK [wideo]
2024-05-06, 10:01Znane są już listy kandydatów, którzy w województwie kujawsko-pomorskim wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W poniedziałkowej (6 maja) Radiokonferencji w Polskim Radiu PiK ocenili je politycy z naszego regionu. Czytaj dalej »
Komitety przedstawiły liderów list na Kujawach i Pomorzu. O mandatach zdecyduje frekwencja
2024-05-04, 14:31Komitety Wyborcze ogłosiły już kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W okręgu nr 2 (woj. kujawsko-pomorskie) jedynką listy Koalicji Obywatelskiej jest europoseł Krzysztof Brejza. Liderem listy Prawa i Sprawiedliwości europoseł… Czytaj dalej »
Krzysztof Szczucki w Parlamencie Europejskim chce walczyć choćby o te dwie sprawy
2024-05-03, 19:30Jest przeciwko paktowi migracyjnemu i wchodzeniu Polski do strefy euro - poseł PiS Krzysztof Szczucki były szef Rządowego Centrum Legislacji - rozpoczyna walkę o mandat europosła. Na konferencji w Toruniu mówił o najważniejszych p… Czytaj dalej »
Kuracjusze nie będą musieli dojeżdżać, by zagłosować. W Wieńcu-Zdroju powstał obwód
2024-05-03, 08:11Specjalnie z myślą o kuracjuszach w Wieńcu-Zdroju w uzdrowisku utworzono obwód do głosowania. Skończy się poszukiwanie lokalu wyborczego w którejś z okolicznych wsi. Czytaj dalej »
PiS ogłosił „jedynki” w wyborach do Europarlamentu. Kto na czele listy w regionie?
2024-05-02, 14:52Podczas czwartkowej (2 maja) konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Kielcach zaprezentowano liderów list w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W województwie kujawsko-pomorskim „jedynką” jest europoseł Kosma Złotowski Czytaj dalej »
To już ostatni dzień na rejestrację list kandydatów do Parlamentu Europejskiego
2024-05-02, 11:44W czwartek, 2 maja o godz. 16 mija termin na zgłaszanie przez komitety list kandydatów na europosłów. Tych wybierać będziemy w 13 okręgach wyborczych, zazwyczaj odpowiadających jednemu lub dwóm województwom. Czytaj dalej »
Lewica zarejestrowała listę kandydatów do Europarlamentu w regionie. „To jest silna drużyna”
2024-04-30, 18:05- Znalazło się na niej 10 nazwisk, które poparliśmy ponad 20 tysiącami podpisów mieszkańców. To silna drużyna - mówił Piotr Hemmerling, współprzewodniczący ugrupowania. Czytaj dalej »
„Jedynka” na liście Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego w naszym regionie
2024-04-30, 12:19Ryszard Bober - senator Polskiego Stronnictwa Ludowego - został „jedynką' na liście Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego w Kujawsko-Pomorskiem. Czytaj dalej »
Zaczęła się nowa kadencja Rady Miasta Grudziądza. 23 rajców odebrało zaświadczenia
2024-04-29, 16:44Podczas uroczystości nowi radni otrzymali zaświadczenie o wyborze do Rady Miasta Grudziądza. Oznacza to, że rozpoczęła się jej nowa, IX kadencja. Czytaj dalej »
Listę Lewicy do PE w regionie otwiera Kowal. Scheuring-Wielgus startuje w Wielkopolsce
2024-04-27, 12:01Lewica podczas sobotniej (27 kwietnia) konwencji zaprezentowała „jedynki” na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wśród nich są m.in. toruńska posłanka Lewicy, wiceminister kultury Joanna Scheuring-Wielgus, otwiera jednak… Czytaj dalej »