Centroprawicowa Partia Ludowa wygrała wybory parlamentarne w Hiszpanii
W niedzielnych wyborach w Hiszpanii zwyciężyła pozostająca dotychczas w opozycji Partia Ludowa (PP) – wynika z danych państwowej komisji wyborczej po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów. Ugrupowanie zdobyły 136 mandatów w 350-osobowym Kongresie Deputowanych, niższej izbie parlamentu, zwanego Kortezami Generalnymi.
Lider partii, Alberto Nunez Feijoo, w nocy z niedzieli na poniedziałek (23/24 lipca) ogłosił zamiar utworzenia nowego rządu. W swoim przemówieniu wezwał partie, które przegrały wybory, do ułatwienia mu sformowania nowego gabinetu i poprosił o unikanie blokowania tej idei. Odnotował, że PP zdobyło w niedzielę o 47 więcej miejsc w Kongresie w porównaniu z wyborami z 2019 roku.
Drugie miejsce, jak wynika z danych państwowej komisji wyborczej, przypadło Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) premiera Pedro Sancheza. Lewicowe ugrupowanie zdobyło 122 mandaty w Kongresie, czyli o dwa więcej niż w 2019 roku.
W wieczornym wystąpieniu Sanchez wyraził zadowolenie ze spadającego, jak określił, poparcia dla bloku partii PP i Vox, co komentatorzy odebrali jako zapowiedź próby zablokowania wotum zaufania w Kongresie Deputowanych dla nowego rządu Feijoo.
Konserwatywna Vox kluczowa dla nowego rządu
Na trzecim miejscu w wyborach uplasowała się konserwatywna partia Vox z 33 mandatami. Ugrupowanie kierowane przez Santiago Abascala wprawdzie otrzyma w nowej izbie o 19 miejsc mniej, ale będzie kluczowe dla Feijoo podczas formowania gabinetu.
W niedzielnym głosowaniu czwarte miejsce zajął blok wyborczy ugrupowań skrajnej lewicy, startujący pod nazwą Sumar, którym kieruje wicepremier i minister pracy i gospodarki społecznej Hiszpanii Yolanda Diaz. Zapewnił on sobie 31 miejsc w Kongresie Deputowanych.
Większość ugrupowań formujących Sumar startowało w wyborach w listopadzie 2019 r. w ramach bloku wyborczego Unidas Podemos. Zdobył on wówczas 35 mandatów w niższej izbie parlamentu.
Najwięcej senatorów z Partii Ludowej
Mandaty w niedzielnych wyborach zdobyły też regionalne ugrupowania z Katalonii i Kraju Basków: po 7 dla Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC) i Razem dla Katalonii (Junts), a także 6 dla baskijskiego EH Bildu i Nacjonalistycznej Partii Basków (PNV). Po jednym mandacie wywalczyły też partie z innych regionów: Unia Ludowa Nawarry (UPN), Galisyjski Blok Nacjonalistyczny (BNG), a także Koalicja Kanaryjska (CC).
W niedzielę Hiszpanie wybierali również na 4-letnią kadencję 208 senatorów do wyższej izby Kortezów Generalnych. Po przeliczeniu 99 proc. głosów zwycięzcą jest Partia Ludowa ze 120 mandatami, która wyprzedziła socjalistów. PSOE zapewniła sobie 72 miejsca w Senacie.
Zobacz także

Kłopotek liderem listy do PE na Kujawach i Pomorzu
2014-03-01, 17:37Poseł Eugeniusz Kłopotek otworzy kujawsko-pomorską listę PSL w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Kandydatów przedstawiono na sobotniej Wojewódzkiej Konwencji Wyborczej Polskiego Stronnictwa Ludowego w Bydgoszczy. Czytaj dalej »

Jarosław Gowin w Toruniu
2014-02-27, 14:24W wyborach do Parlamentu Europejskiego idziemy pod hasłem 'Wielka Polska w małej Unii' - mówił podczas pobytu w Toruniu Jarosław Gowin. Czytaj dalej »
Kontrowersje wokół wyborów Miss UMK
2014-02-14, 12:09Przeciwnicy organizowania wyborów najpiękniejszej studentki UMK zwrócili się do rektora Uczelni prof. Andrzeja Tretyna. W piśmie apelują o niefirmowanie nazwy konkursu nazwą uczelni oraz brak obecności kogokolwiek z władz rektorskich… Czytaj dalej »

Wicepremier na Kujawach i Pomorzu
2014-02-01, 15:58Nie ma Europy i przyszłości bez przedsiębiorczości - mówił goszczący w sobotę w Przysieku pod Toruniem Janusz Piechociński. Czytaj dalej »

"Wybory? Lubię to!"
2014-01-30, 18:45'Wybory? Lubię to!' - to hasło kampanii, zorganizowanej przez Centrum Studiów Wyborczych UMK w Toruniu. Akcja adresowana jest do młodzieży, która pierwszy raz może skorzystać ze swojego prawa wyborczego. Czytaj dalej »

Tworzą się struktury Polski Razem we Włocławku
2014-01-21, 16:01Polska Razem Jarosława Gowina rozpoczęła budowę swoich struktur we Włocławku. Prowadzi już pierwsze rozmowy z potencjalnymi koalicjantami o tworzeniu samorządowych list wyborczych. Działania nowych struktur wspiera od początku młodzież… Czytaj dalej »
Włocławska Młodzieżowa Rada Miasta zawiesiła działalność
2014-01-13, 18:10Wybory do Rady Miejskiej Włocławka unieważnione. Działalność rady zawieszona przynajmniej do końca kwietnia. Chodzi o Młodzieżową Radę Miasta, tworzoną przez nastolatków - uczniów włocławskich szkół. Czytaj dalej »
Toruń ma pieniądze na kolejne inwestycje współfinansowane z UE
2014-01-01, 12:33W 2014 roku toruński samorząd chce skupić się na zadaniach związanych z nowym podziałem unijnych pieniędzy. Czytaj dalej »

Prognozy "Europy Plus" na Kujawach i Pomorzu
2013-10-24, 21:28Projekt 'Europa Plus' w kujawsko-pomorskiem ma się dobrze - mówią przedstawiciele partii i organizacji wchodzących w skład rady politycznej Europy Plus w regionie. Czytaj dalej »
Prawica we Włocławku stanie do wyborów podzielona
2013-09-23, 16:58Jeśli w zbliżającym się referendum włocławianie odwołają prezydenta Andrzeja Pałuckiego z SLD, zaś premier nie ustanowi komisarza rządowego, lecz zarządzi wybory - prawica nie pójdzie do nich zjednoczona. Czytaj dalej »