Centroprawicowa Partia Ludowa wygrała wybory parlamentarne w Hiszpanii
W niedzielnych wyborach w Hiszpanii zwyciężyła pozostająca dotychczas w opozycji Partia Ludowa (PP) – wynika z danych państwowej komisji wyborczej po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów. Ugrupowanie zdobyły 136 mandatów w 350-osobowym Kongresie Deputowanych, niższej izbie parlamentu, zwanego Kortezami Generalnymi.
Lider partii, Alberto Nunez Feijoo, w nocy z niedzieli na poniedziałek (23/24 lipca) ogłosił zamiar utworzenia nowego rządu. W swoim przemówieniu wezwał partie, które przegrały wybory, do ułatwienia mu sformowania nowego gabinetu i poprosił o unikanie blokowania tej idei. Odnotował, że PP zdobyło w niedzielę o 47 więcej miejsc w Kongresie w porównaniu z wyborami z 2019 roku.
Drugie miejsce, jak wynika z danych państwowej komisji wyborczej, przypadło Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) premiera Pedro Sancheza. Lewicowe ugrupowanie zdobyło 122 mandaty w Kongresie, czyli o dwa więcej niż w 2019 roku.
W wieczornym wystąpieniu Sanchez wyraził zadowolenie ze spadającego, jak określił, poparcia dla bloku partii PP i Vox, co komentatorzy odebrali jako zapowiedź próby zablokowania wotum zaufania w Kongresie Deputowanych dla nowego rządu Feijoo.
Konserwatywna Vox kluczowa dla nowego rządu
Na trzecim miejscu w wyborach uplasowała się konserwatywna partia Vox z 33 mandatami. Ugrupowanie kierowane przez Santiago Abascala wprawdzie otrzyma w nowej izbie o 19 miejsc mniej, ale będzie kluczowe dla Feijoo podczas formowania gabinetu.
W niedzielnym głosowaniu czwarte miejsce zajął blok wyborczy ugrupowań skrajnej lewicy, startujący pod nazwą Sumar, którym kieruje wicepremier i minister pracy i gospodarki społecznej Hiszpanii Yolanda Diaz. Zapewnił on sobie 31 miejsc w Kongresie Deputowanych.
Większość ugrupowań formujących Sumar startowało w wyborach w listopadzie 2019 r. w ramach bloku wyborczego Unidas Podemos. Zdobył on wówczas 35 mandatów w niższej izbie parlamentu.
Najwięcej senatorów z Partii Ludowej
Mandaty w niedzielnych wyborach zdobyły też regionalne ugrupowania z Katalonii i Kraju Basków: po 7 dla Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC) i Razem dla Katalonii (Junts), a także 6 dla baskijskiego EH Bildu i Nacjonalistycznej Partii Basków (PNV). Po jednym mandacie wywalczyły też partie z innych regionów: Unia Ludowa Nawarry (UPN), Galisyjski Blok Nacjonalistyczny (BNG), a także Koalicja Kanaryjska (CC).
W niedzielę Hiszpanie wybierali również na 4-letnią kadencję 208 senatorów do wyższej izby Kortezów Generalnych. Po przeliczeniu 99 proc. głosów zwycięzcą jest Partia Ludowa ze 120 mandatami, która wyprzedziła socjalistów. PSOE zapewniła sobie 72 miejsca w Senacie.
Zobacz także

Kto w regionie wpłacił na partyjne fundusze wyborcze? Znamy nazwiska i stawki!
2019-07-04, 16:29Prasa bydgoska informowała ostatnio, o niektórych wpłatach na rzecz funduszu wyborczego w ubiegłorocznej kampanii wyborczej. Zwróciliśmy się więc do Krajowego Biura Wyborczego z prośbą, o udostępnienie listy wkładów do puli funduszu… Czytaj dalej »

Dr Sławomir Sadowski: Tworzenie bloków to jedyna nadzieja dla opozycji
2019-06-25, 11:00- Jeśli opozycja stworzy jeden, wielki komitet wyborczy, nie ma szans na pokonanie rządzącej partii - uważa dr Sławomir Sadowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. - Szansą jest powołanie kilku bloków. Na razie najsilniejszy jest… Czytaj dalej »

Grzegorz Schetyna chce szerokiej koalicji przed wyborami parlamentarnymi
2019-06-18, 17:27Jestem zwolennikiem szerokiej koalicji na wybory parlamentarne, spójnej programowo i jeszcze lepszej niż w wyborach europejskich - powiedział w Kruszynie koło Włocławka lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Poinformował… Czytaj dalej »

Szersze uprawnienia dla samorządów? To strategia przed wyborami - uważa prof. Janusz Golinowski
2019-06-14, 10:55Pomysłu, aby dać samorządom szerokie uprawnienia nie należy traktować poważnie. - To droga do landyzacji kraju - tak postulaty samorządowców związanych z opozycją komentował w Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK prof. Janusz Golinowski… Czytaj dalej »

Poseł Kłopotek: Popełniliśmy błąd, wchodząc do Koalicji Europejskiej
2019-06-13, 10:37- Coraz więcej osób twierdzi, że Polskie Stronnictwo Ludowe powinno iść do wyborów jesiennych samodzielnie - mówił poseł Eugeniusz Kłopotek, gość Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK. Czytaj dalej »

52 protesty w związku z Eurowyborami. Jeden z okręgu kujawsko-pomorskiego
2019-06-11, 22:00Do wtorku po południu do Sądu Najwyższego wpłynęły 52 protesty przeciwko ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzonych 26 maja br. - poinformował zespół prasowy Sądu Najwyższego. Czytaj dalej »

Im bliżej wyborów, tym na scenie politycznej będzie ciekawiej
2019-06-10, 10:57Dr Paweł Machalski, politolog, który był gościem dzisiejszej Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK, uważa, że dla rozwoju polskiej sceny politycznej decydujące będą zbliżające się wakacje. Czytaj dalej »

Władze PO i Nowoczesnej za połączeniem klubów i budową bloku na wybory parlamentarne
2019-06-08, 15:05Do budowy „jak najszerszego, prodemokratycznego bloku na wybory parlamentarne” wezwały zgromadzone w sobotę w Warszawie na wspólnym posiedzeniu rady krajowe obu ugrupowań, podjęto też decyzję o połączeniu obu klubów parlamen… Czytaj dalej »

Radosław Sikorski: Zbiorowa mądrość narodu zdecydowała o moim sukcesie
2019-06-07, 11:19- Dzisiejsi działacze SLD są bardziej związani z opcją europejską niż prawica - mówił europoseł Radosław Sikorski, wybrany w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego - gość Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK. Czytaj dalej »

Grudziądz uczcił 30. rocznicę wyborów 4 czerwca '89. Uroczystość i wystawa
2019-06-04, 18:39Na grudziądzkim rynku zorganizowana została uroczystość patriotyczna w 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Czytaj dalej »