Krzysztof Gawkowski: Gdyby wygrała Platforma, to ktoś musi jej pilnować [Rozmowa dnia]
– Lewica będzie w parlamencie, bo Lewica jest potrzebna – mówił w „Rozmowie dnia” Polskiego Radia PiK szef Klubu Parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski. Jak wskazał, gdyby to Platforma Obywatelska zwyciężyła w wyborach, Lewica będzie jej „pilnować” w parlamencie. – Pilnować tego, że nie podwyższymy wieku emerytalnego; będziemy rozmawiali o mieszkaniach, że na wynajem, a nie tylko do kupienia, będziemy rozmawiali o lekach. Na przykład o programie Lewicy „Leki po pięć złotych”, a nie: leki za darmo, ale nie dla wszystkich, a my mówimy: dla wszystkich – zapowiadał.
Michał Jędryka: Jest Pan w Bydgoszczy ze swoją nową książką „Nowe państwo”, wieczór autorski był wczoraj. „Nowe” państwo to jakie państwo?
Krzysztof Gawkowski: Nowe państwo to takie, które trochę mniej mówi o przeszłości, a zdecydowanie więcej o przyszłości. Państwo, które widzi, jakie są problemy i stara się je rozwiązywać, nie zamiata ich pod dywan. Jak okazuje się, że jest problem w demografii – bo zbliżamy się do problemów demograficznych w Polsce, które będą powodowały, że ludzie będą się starzeli, a młodych się rodzi coraz mniej – no to musimy wiedzieć, że trzeba zreformować system emerytalny, musimy mieć świadomość, że Polska potrzebuje zmian w tym zakresie.
Jeżeli widzimy, że jest wojna na Ukrainie, i że nie wiadomo, jak się skończy – chociaż kibicujemy Ukrainie, trzymamy za nią kciuki – musimy mieć świadomość, że trzeba nie tylko się zbroić, ale również myśleć, jakie sojusze [zawrzeć – przyp. red.], jakimi nowymi broniami Polska powinna dysponować – więc piszę o państwie, które jest trochę państwem przyszłości, pokazując, jakie były błędy przeszłości w różnych formacjach – bo czepiam się każdej, również swojej, ale pokazuję, co powinno być w przyszłości. Bardzo się cieszę, że w Bydgoszczy wczoraj tak dużo osób przyszło do Muzeum Okręgowego na wieczór autorski, bo to pokazuje, że ludzie interesuję się nie tylko kryminałami, które piszę, ale interesują się też polityką.
Mówi Pan: mniej przeszłości, więcej przyszłości. „Wybierzmy przyszłość” – pamięta Pan takie hasło?
Pamiętam, jestem wielkim fanem Aleksandra Kwaśniewskiego, który zresztą napisał wstęp do mojej książki i który też mówi o niej jako o książce wyrażającej to, co jest nadzieją Polaków. Po prostu bardziej powinniśmy skupiać się na tym, co jest dzisiaj naszą codziennością, a nie cały czasie „rozbijać się”, co było w ’89, co było w rządzie Olszewskiego, jaka była narracja przy wyborach w 2001. Z całym szacunkiem – ja jestem pokoleniem ’80, w 1989 roku miałem dziewięć lat, moje pokolenie jest już dojrzałymi ludźmi. Kogo to obchodzi? Znaczy, generalnie to obchodzi dużą część polityków starszego pokolenia. Ja lubię moich kolegów, tylko zawsze im powtarzam: skończcie z tą historią, oddajcie ją do archiwów i tam ją róbcie, a nie wprowadzajcie ją na salony i nie opowiadajcie o tym cały czas.
A nie ma Pan wrażenia, że obecny spór polityczny to jest trochę spór – na pewno nie tylko o to – ale trochę między beneficjentami zmiany z 89 roku a tymi, którzy na niej nie skorzystali, a może chcieli skorzystać?
Tylko że ja należę właśnie do tej grupy, które na niej nie korzystała. Po transformacji, od roku 1990, mieliśmy najtrudniejsze 10 lat w historii mojej rodziny. Nam się naprawdę trudno żyło. Często nie było na czynsze. Ja pracowałem od 15. roku życia, będąc w szkole średniej, jako 16–17 latek, pracowałem po sześć godzin dziennie, więc ja nie miałem łatwo i właśnie o tym piszę, że zamknijmy już tę kartę historii. To, co było rozliczone, rozliczmy, a teraz zajmijmy się tym, żeby na przykład dzisiaj 16-latek miał perspektywę fajnych zawodów, żeby 24-latek wiedział, jak sobie mieszkanie kupić w przyszłości, żeby go było stać na to mieszkanie, żeby 30-latek miał świadomość, że wspaniale jest założyć rodzinę, że dzieciaki są ważne w życiu – ja o tym piszę. I myślę, że to też dla ludzi jest ważne, żeby rozmawiać rzeczywiście o problemach przyszłości, a nie sieczka polityczna: ile było na Marszu [4 czerwca – przyp. red.], czy było na Marszu, co się wydarzyło, co ten powiedział, konwencja, kto szefem sztabu… Tym można żyć czasami, ale nie cały czas, bo ludzie też mają określoną percepcję, nie chcą cały czas słuchać tej bieżączki (...).
Całej „Rozmowy dnia” można odsłuchać poniżej.
Inne „Rozmowy dnia” są dostępne TUTAJ.
Zobacz także

Listy PiS zarejestrowane. Czas na podróż po regionie
2019-08-28, 08:06Działacze PiS w okręgu bydgoskim informują, że zebrali odpowiednią liczbę podpisów, i jako pierwsi złożyli dokumenty potrzebne do rejestracji listy kandydatów w komisji wyborczej. Czytaj dalej »

Kto jest odpowiedzialny za falę hejtu na prawicowych działaczy?
2019-08-27, 22:30Czy za falą nienawiści stoi były dziennikarz Gazety Wyborczej, który współpracował z lokalnymi spółkami miejskimi? - zastanawia się Ireneusz Stachowiak, kandydat PiS w wyborach parlamentarnych. Czytaj dalej »

Kandydat Konfederacji do Senatu: „Nie pozwolę na zamach na rodzinę i polski biznes”
2019-08-27, 14:35Bydgoski biznesmen Leszek Posłuszny jest kandydatem Konfederacji do Senatu. Na Wyspie Młyńskiej zaprezentował go dziś lider listy ugrupowania do Sejmu, Marcin Sypniewski Czytaj dalej »

Wybory bez hejtu? Da się - twierdzi jedna z kandydatek PiS do Sejmu
2019-08-26, 18:48Stop mowie nienawiści - apeluje Paulina Wenderlich. „Dwudziestka” na liście PiS do Sejmu z okręgu bydgoskiego postuluje, by w kampanii wyborczej walczyć na programy, a nie inwektywy. Czytaj dalej »

Cel Lewicy? „Europejskie Państwo Dobrobytu”. Spotkania w Grudziądzu i Toruniu
2019-08-26, 14:34Politycy Lewicy zaprezentowali dziś swoich kandydatów do Sejmu z okręgu toruńsko-włocławskiego. Spotkania z dziennikarzami zorganizowano w Grudziądzu i w Toruniu. Czytaj dalej »

Konfederację wsparli niemal wszyscy lokalni działacze Kukiz'15
2019-08-25, 06:50Marcin Sypniewski będzie otwierał kujawsko-pomorską listę Konfederacji w wyborach parlamentarnych. Ugrupowanie zaprezentowało swoich kandydatów i najważniejsze punkty programowe. Czytaj dalej »

Aleksander Kwaśniewski poparł Lewicę w zbliżających się wyborach parlamentarnych
2019-08-24, 19:00- Wspólna lista wyborcza lewicy daje nadzieję na lepszą Polskę - mówił były prezydent w przesłaniu skierowanym do uczestników sobotniej konwencji ugrupowań lewicowych: SLD, Wiosny i Lewicy Razem, które wspólnie startują w jesiennych… Czytaj dalej »

Znaleźliśmy równowagę między polityką społeczną i gospodarczą - ocenia szef rządu
2019-08-24, 16:50- Wierzę, że za cztery lata, Polska będzie jeszcze zasobniejszym krajem, że znacząco w górę pójdzie dochód do dyspozycji wszystkich Polaków - powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Michałem Jędryką, na antenie PR… Czytaj dalej »

Apel toruńskiego posła PO do premiera Morawieckiego. Chodzi o sprawę tzw. hejtu
2019-08-24, 13:35-Premier Mateusz Morawiecki powinien odciąć się od zmian kadrowych w sądach, na które wpływ miał odwołany wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, powinien też dokonać ponownej analizy tych zmian - uważa poseł PO-KO Arkadiusz… Czytaj dalej »

Premier Mateusz Morawiecki w Toruniu i w Bydgoszczy, na regionalnej konwencji PiS [galeria]
2019-08-24, 12:28- Przyszłością Rzeczpospolitej są ludzie młodzi - mówił w Toruniu premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu wziął udział w konwencji regionalnej PiS, która odbyła się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Później pojechał… Czytaj dalej »