Prof. Ryba: Rośnie opór przeciwko uzurpacji kompetencji przez instytucje unijne [Rozmowa dnia]
– Istnieją instrumenty obrony suwerenności państw przed uzurpacją instytucji unijnych. Trzeba tworzyć w tej sprawie pewną międzynarodową koalicję – mówił w „Rozmowie dnia” Polskiego Radia PiK prof. Mieczysław Ryba, historyk i politolog z Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Michał Jędryka: Jedna z partii, Solidarna Polska, zmienia nazwę na „Suwerenna Polska”. Czy rzeczywiście suwerenność może być taką kategorią, która w kampanii wyborczej coś Polakom powie? Czy rzeczywiście powinniśmy na to zwracać uwagę, i jak to jest z tą naszą suwerennością?
Prof. Mieczysław Ryba: Zwróćmy uwagę, że to [ma miejsce – przyp. red.] nie tylko w kampanii wyborczej w Polsce. Przypomnijmy sobie zupełnie niedawne wybory we Włoszech, do których pani Meloni szła mniej więcej pod takim hasłem. Problem z suwerennością zawsze jest, kiedy się ją traci. Kiedy się ją ma w pełnym tego słowa znaczeniu, to tego się nie dostrzega. Natomiast kiedy ta uzurpacja kompetencji jest coraz większa, jeśli mówimy o instytucjach unijnych – nawet nie pozatraktatowa, czyli nie, że się godzimy na coś (bo można powiedzieć, że to nie jest nic złego, jeśli kraje decydują się zrezygnować z części swojej podmiotowości czy suwerenności na rzecz instytucji międzynarodowych), mamy do czynienia z pewną uzurpacją. Myśmy tego doświadczali niejednokrotnie przez ostatnie lata i to jest problem, i ten problem narasta.
Mówi Pan o uzurpacji – jak można temu przeciwdziałać? Jak na przykład polski rząd powinien przeciwdziałać takim próbom uzurpacji ze strony instytucji unijnych tego, co powinno być w zakresie suwerenności naszego kraju i każdego innego kraju w Unii Europejskiej? Czy są jakieś narzędzia, które na to pozwolą, czy takie narzędzia pozostały?
Oczywiście, że pozostały, że są, że trzeba budować coś szerzej, niż tylko jakiś układ krajowy, trzeba tworzyć koalicję międzynarodową na rzecz właśnie tego. Zwróćmy uwagę – nie jest tak, jak mówią niektórzy, że tylko polski rząd godzi się w jakiś sposób na tego typu działania Europy, Unii Europejskiej, że w istocie to jest powszechne. Rośnie też opór społeczny w wielu krajach, bo ta uzurpacja kompetencji, o której mówimy, jest też nacechowana pewnym podłożem ideologicznym tej neomarksistowskiej rewolucji, która szczególnie w tej chwili dotyka kwestii tak zwanej zielonej energii, „Fit for 55”, a więc niesamowitej redukcji aktywności ludzkiej dociążonej wszelakimi podatkami, tylko dlatego, żeby jak gdyby zmniejszać ten ślad węglowy.
To jest jeden z elementów pokazujących, do czego to wszystko prowadzi. Takie superpaństwo, które jest budowane – nawet, gdybyśmy uznali, że narody już nie są tak ważne – to model tego państwa jest niesamowicie scentralizowany.
Przejdźmy do polityki krajowej. Konfederacja zapowiada, że we wtorek przedstawi we wszystkich okręgach kandydatów do wyborów senackich. Czy to może zepsuć – bo tak niektóre media zauważają – pakt senacki, który zawarła opozycja?
Może, chociaż pamiętajmy, że Konfederacja odbiera po części i głosy kandydatom PiS-woskim i, w jakimś sensie, głosy Platformy, opozycji. To się oczywiście zwykle w sposób dosyć prosty przerzuca na kwestie kandydatów senackich, bo wyborcy zwykle tak głosują – jeśli ktoś głosuje na kandydata danej partii do Sejmu, to automatycznie czyni to również do Senatu.
Tylko tam jest inna ordynacja, większościowa.
Dlatego każdy głos ma swoje znaczenie, bo nie ma dwóch tur wyborów, tylko jedna. Zwykła większość rozstrzyga, kto jest senatorem. W takiej sytuacji, jeśli pakt nie jest szczelny, czyli nie wszyscy do niego wchodzą, to wyniki tychże wyborów mogą być różne (...)
Cała „Rozmowa dnia” jest dostępna poniżej.
Zobacz także
![](public/info/2023/thumb_480_0/2023-07-20_168987593910.jpg)
Marcin Sypniewski „jedynką” na liście Konfederacji. „Chcę, żeby podatki były niskie i proste”
2023-07-20, 20:01Konfederacja przygotowała już całą listę wyborczą - 24 kandydatów na posłów i 2 na senatorów w naszym regionie. W czwartek (19 lipca) w Bydgoszczy zaprezentowało się trzech kandydatów do parlamentu. Czytaj dalej »
![](../public/info/2019/thumb_480_0/2019-10-01_156992713310.jpg)
Dariusz Kurzawa: Gwarantujemy stabilizację i normalizację wielu stosunków [Rozmowa Dnia]
2023-07-10, 09:53Na trzecie miejsce na podium w wyborach parlamentarnych ma nadzieję Trzecia Droga, będąca koalicją Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050. Dariusz Kurzawa, który był gościem „Rozmowy dnia”, przekonywał, że ludowcy chcą… Czytaj dalej »
![](public/info/2023/thumb_480_0/2023-07-09_168891425010.jpg)
Kosiniak-Kamysz w Jabłonowie: Chcemy prawdziwej zmiany, bo „dobra zmiana” nie dała rady
2023-07-09, 16:52- Głos oddany na Trzecią Drogę (PSL i Polskę 2050) - to jest gwarancja odsunięcia PiS od władzy - powiedział w Jabłonowie Pomorskim prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców zapewniał, że… Czytaj dalej »
![](public/info/2023/thumb_480_0/2023-07-06_168864426510.jpg)
„Sześć gwarancji lepszej Polski”. Polska 2050 przedstawia postulaty w Toruniu
2023-07-06, 14:11Wzrost nakładów na edukację czy rodzinny PIT - to niektóre propozycje Polski 2050 Szymona Hołowni. - Chcemy Polski gospodarnej - podkreślił toruński działacz ugrupowania Marcin Skonieczka. Czytaj dalej »
![](public/info/2023/thumb_480_0/2023-07-03_168839106910.jpg)
Wybory parlamentarne i referendum jednego dnia? Premier potwierdza, że są takie plany
2023-07-03, 15:31- Mogę potwierdzić, że planujemy wybory parlamentarne i referendum ws. relokacji migrantów w tym samym czasie, także po to, by koszty były niższe; przeprowadzenie ich osobno to dodatkowe koszty - powiedział w poniedziałek premier… Czytaj dalej »
![](public/info/2023/thumb_480_0/2023-06-26_168779935310.jpg)
Zjednoczona Prawica w regionie: z miłości do Polski walczymy o trzecią kadencję
2023-06-26, 19:09- Idziemy wygrać trzecią kadencję, bo ta trzecia kadencja rządów Zjednoczonej Prawicy jest niezwykle Polsce potrzebna - mówiła poseł Joanna Borowiak. W poniedziałek (26 czerwca) w różnych miejscowościach regionu odbyły się briefingi… Czytaj dalej »
![](public/info/2023/thumb_480_0/2023-06-25_168765439210.jpg)
Program Konfederacji: „proste i niskie podatki”, „mieszkania tańsze o 30 proc.”, „rozbicie monopolu NFZ”
2023-06-24, 17:11„Proste i niskie podatki”, dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców, „skuteczna polityka unijna”, „mieszkania tańsze o 30 proc.” oraz „rozbicie monopolu NFZ” - to niektóre z propozycji programowych Konfederacji, które w sobotę… Czytaj dalej »
![](public/info/2023/thumb_480_0/2023-06-23_168745751110.jpg)
Szymon Hołownia rozmawiał z mieszkańcami Torunia. „Nikt nie będzie wierzył w obietnice”
2023-06-23, 06:48Szymon Hołownia odbył wizytę w Toruniu. Lider Polski 2050 przyjechał na spotkanie z sympatykami. Odniósł się do bieżących wydarzeń w kraju. m.in. powrotu Jarosława Kaczyńskiego do rządu. Mówił też o przedwyborczych obietnicach… Czytaj dalej »
![](public/info/2023/thumb_480_0/2023-06-21_168733328910.jpg)
Krzysztof Gawkowski: Gdyby wygrała Platforma, to ktoś musi jej pilnować [Rozmowa dnia]
2023-06-21, 09:41- Lewica będzie w parlamencie, bo Lewica jest potrzebna - mówił w „Rozmowie dnia” Polskiego Radia PiK szef Klubu Parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski. Jak wskazał, gdyby to Platforma Obywatelska zwyciężyła w wyborach, Lewica… Czytaj dalej »
![](public/info/2023/thumb_480_0/2023-06-11_168651823310.jpg)
Premier Morawiecki: „Do władzy nie mogą wrócić nieudacznicy, partacze, lenie i cwaniacy”
2023-06-11, 23:21- Nigdy w 1000-letniej historii Polska nie była tak bliska poziomu najbogatszych krajów. Nie dajmy się zepchnąć z tej drogi - mówił Morawiecki na niedzielnym spotkaniu z mieszkańcami w Łochowie. - Polska ma być najlepszym miejscem… Czytaj dalej »