Prof. Ryba: Rośnie opór przeciwko uzurpacji kompetencji przez instytucje unijne [Rozmowa dnia]
– Istnieją instrumenty obrony suwerenności państw przed uzurpacją instytucji unijnych. Trzeba tworzyć w tej sprawie pewną międzynarodową koalicję – mówił w „Rozmowie dnia” Polskiego Radia PiK prof. Mieczysław Ryba, historyk i politolog z Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Michał Jędryka: Jedna z partii, Solidarna Polska, zmienia nazwę na „Suwerenna Polska”. Czy rzeczywiście suwerenność może być taką kategorią, która w kampanii wyborczej coś Polakom powie? Czy rzeczywiście powinniśmy na to zwracać uwagę, i jak to jest z tą naszą suwerennością?
Prof. Mieczysław Ryba: Zwróćmy uwagę, że to [ma miejsce – przyp. red.] nie tylko w kampanii wyborczej w Polsce. Przypomnijmy sobie zupełnie niedawne wybory we Włoszech, do których pani Meloni szła mniej więcej pod takim hasłem. Problem z suwerennością zawsze jest, kiedy się ją traci. Kiedy się ją ma w pełnym tego słowa znaczeniu, to tego się nie dostrzega. Natomiast kiedy ta uzurpacja kompetencji jest coraz większa, jeśli mówimy o instytucjach unijnych – nawet nie pozatraktatowa, czyli nie, że się godzimy na coś (bo można powiedzieć, że to nie jest nic złego, jeśli kraje decydują się zrezygnować z części swojej podmiotowości czy suwerenności na rzecz instytucji międzynarodowych), mamy do czynienia z pewną uzurpacją. Myśmy tego doświadczali niejednokrotnie przez ostatnie lata i to jest problem, i ten problem narasta.
Mówi Pan o uzurpacji – jak można temu przeciwdziałać? Jak na przykład polski rząd powinien przeciwdziałać takim próbom uzurpacji ze strony instytucji unijnych tego, co powinno być w zakresie suwerenności naszego kraju i każdego innego kraju w Unii Europejskiej? Czy są jakieś narzędzia, które na to pozwolą, czy takie narzędzia pozostały?
Oczywiście, że pozostały, że są, że trzeba budować coś szerzej, niż tylko jakiś układ krajowy, trzeba tworzyć koalicję międzynarodową na rzecz właśnie tego. Zwróćmy uwagę – nie jest tak, jak mówią niektórzy, że tylko polski rząd godzi się w jakiś sposób na tego typu działania Europy, Unii Europejskiej, że w istocie to jest powszechne. Rośnie też opór społeczny w wielu krajach, bo ta uzurpacja kompetencji, o której mówimy, jest też nacechowana pewnym podłożem ideologicznym tej neomarksistowskiej rewolucji, która szczególnie w tej chwili dotyka kwestii tak zwanej zielonej energii, „Fit for 55”, a więc niesamowitej redukcji aktywności ludzkiej dociążonej wszelakimi podatkami, tylko dlatego, żeby jak gdyby zmniejszać ten ślad węglowy.
To jest jeden z elementów pokazujących, do czego to wszystko prowadzi. Takie superpaństwo, które jest budowane – nawet, gdybyśmy uznali, że narody już nie są tak ważne – to model tego państwa jest niesamowicie scentralizowany.
Przejdźmy do polityki krajowej. Konfederacja zapowiada, że we wtorek przedstawi we wszystkich okręgach kandydatów do wyborów senackich. Czy to może zepsuć – bo tak niektóre media zauważają – pakt senacki, który zawarła opozycja?
Może, chociaż pamiętajmy, że Konfederacja odbiera po części i głosy kandydatom PiS-woskim i, w jakimś sensie, głosy Platformy, opozycji. To się oczywiście zwykle w sposób dosyć prosty przerzuca na kwestie kandydatów senackich, bo wyborcy zwykle tak głosują – jeśli ktoś głosuje na kandydata danej partii do Sejmu, to automatycznie czyni to również do Senatu.
Tylko tam jest inna ordynacja, większościowa.
Dlatego każdy głos ma swoje znaczenie, bo nie ma dwóch tur wyborów, tylko jedna. Zwykła większość rozstrzyga, kto jest senatorem. W takiej sytuacji, jeśli pakt nie jest szczelny, czyli nie wszyscy do niego wchodzą, to wyniki tychże wyborów mogą być różne (...)
Cała „Rozmowa dnia” jest dostępna poniżej.
Zobacz także
Minister Szumowski: Moją główną rekomendacją są bezpieczne wybory za dwa lata
2020-04-20, 09:04- Nie widzę odzewu na propozycję, abyśmy wszyscy w zgodzie zajęli się epidemią, a przełożyli dyskusję o wyborach na później - powiedział w poniedziałek w radiowej Trójce minister zdrowia Łukasz Szumowski. Czytaj dalej »
Tomasz Latos: - Opozycja się nie zgadza, nie przedstawia też swoich propozycji
2020-04-15, 11:13Poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, w Rozmowie dnia Polskiego Radia PiK, mówił, że w sprawie wyborów prezydenckich czeka na konstruktywną propozycję opozycji. Czytaj dalej »
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Czy młodzi chcą głosować, a jeśli nie, to dlaczego?
2020-04-10, 07:00Studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika będą reprezentować Polskę w konkursie Europejskiej Nagrody dla Młodzieży im. Karola Wielkiego. Przygotowali projekt, który miał zachęcić młodych do licznego i świadomego udziału w wyborach… Czytaj dalej »
Wybory prezydenckie za dwa lata? Czy Porozumienie przekona opozycję do swojej wizji?
2020-04-07, 10:00Kamil Bortniczuk — polityk Porozumienia i wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej - w dzisiejszej Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK, wyjaśniał, dlaczego posłowie Porozumienia podjęli w poniedziałek (06.04.) decyzję o poparciu… Czytaj dalej »
Korespondencyjne głosowanie na prezydenta przegłosowane w Sejmie
2020-04-06, 23:41Posłowie uchwalił w poniedziałek (06.04) ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii, marszałek Sejmu… Czytaj dalej »
Iwona Michałek: - Chcemy, żeby kadencja prezydencka trwała siedem lat
2020-04-06, 21:30Prawo i Sprawiedliwość nie zdołało wprowadzić do porządku obrad posiedzenia Sejmu projektu w sprawie głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich. 228 parlamentarzystów było za projektem i tyle samo przeciwko. Czytaj dalej »
Poseł Girzyński: Troszczymy się o zdrowie, ale każda strona ma interes polityczny
2020-04-06, 11:31- Poczekajmy na rekomendację ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego - mówił o terminie wyborów poseł Zbigniew Girzyński, który był dziś gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK. Czytaj dalej »
Wicepremier Jarosław Gowin chce przesunięcia wyborów prezydenckich o dwa lata
2020-04-03, 13:50- Wybory prezydenckie 10 maja nie mogą się odbyć; bezpiecznym terminem jest przesunięcie ich o dwa lata; jest to możliwe tylko poprzez zmianę konstytucji i my, posłowie Porozumienia, taki projekt przedstawiamy - oświadczył wicepremier… Czytaj dalej »
Radni KO w Toruniu: Wybory prezydenta RP powinny zostać przesunięte w czasie
2020-03-31, 15:13Klub Koalicji Obywatelskiej apeluje do prezydenta Torunia i radnych o wspólne stanowisko w sprawie zmiany terminu wyborów. - Skupmy się teraz na walce z koronawirusem - odpowiada przewodniczący klubu radnych PiS. Czytaj dalej »
Prezydent Włocławka: Nie zorganizujemy wyborów 10 maja. Jest uchwała Rady Miasta
2020-03-30, 20:52Radni we Włocławku w poniedziałek przyjęli stanowisko, w którym zwrócili się o wstrzymanie przygotowań i przełożenie terminu wyborów na prezydenta RP. Uchwałę przyjęto na wniosek prezydenta miasta Marka Wojtkowskiego. Czytaj dalej »