Szymon Hołownia: jednej wspólnej listy opozycji nie będzie [Rozmowa dnia]
– Moim zdaniem już dawno powinniśmy byli powiedzieć sobie, że zrobimy dobre dwie listy – co też będzie wymagało megawysiłku. Jak zrobimy te dwie listy, to ludzie będą mieli wybór, a nie będą zaganiani do jednej czy drugiej zagrody – powiedział Szymon Hołownia, lider ugrupowania Polska 2050 w „Rozmowie dnia” Polskiego Radia PiK.
Marcin Kupczyk: Z czym Pan objeżdża poszczególne regiony kraju? O czym Pan mówi?
Szymon Hołownia: O nadziei, o tym, że możemy mieć wreszcie państwo, które będzie działać. Mamy państwo, które dużo mówi, które mówi, że rozdaje, natomiast ja bym chciał zrobić państwo, które działa. W którym działa szkoła, w którym dziecko ma płynny angielski na poziomie B1 po podstawówce, niezależnie od tego, czy mieszka w Nieszawie, w Bydgoszczy, w Warszawie czy w Małkini. Państwo, w którym działa służba zdrowia, działa transport publiczny – to jest dzisiaj najważniejsze i nie damy też – my jako Polska 2050 – przeparkować tego naszego myślenia o państwie w rejony, w które inni chcą je przeparkować, czyli jakiejś świętej wojny polsko-polskiej, jakichś cywilizacyjnych sporów – zróbmy państwo, które działa, a później będziemy kłócić się o resztę rzeczy.
Wraz z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem mają Panowie pomysł, aby partie opozycyjne przygotowały duże wydarzenia tematyczne. Pan mówi – podzielmy się pracą, przypiszmy sobie poszczególne tematy – Koalicja Obywatelska, Lewica, nawet samorządowcy… Nowe otwarcie, wspólna praca? Jak Pan to widzi, proszę wyjaśnić.
Bardzo bym chciał, żebyśmy przestali pokazywać ludziom, na te pół roku przed wyborami, polityków, którzy kłócą się o listy czy miejsca na listach.
To cały czas trwa…
To jest absurd, by my jesteśmy od dwóch lat „zapakowani” w dyskusję, która niczego nie przynosi, która nic dobrego nie robi, która nie daje nadziei, która tylko pogrąża nas w chaosie, a my powinniśmy dzisiaj ludzi uwodzić – w najlepszym tego słowa znaczeniu – wizją, nadzieją, pokazywać, że może być zmiana, żeby oni w to uwierzyli. I stąd jest ten pomysł – że na przykład skoro tak opornie i po grudzie i bez sensu cały ten dyskurs o jednej liście się toczy, to zróbmy konferencje programowe. Platforma niech weźmie na przykład Unię Europejską i bezpieczeństwo, my z PSL-em weźmiemy zieloną energię i gospodarkę, Lewica niech weźmie demografię i mieszkalnictwo.
Co oni na to? Usłyszeli już te propozycje?
Usłyszeli. Od Platformy usłyszeliśmy, co prawda przez pośredników, ale jednak publicznie, że to nie jest czas na takie konferencje, że teraz jedna lista albo śmierć, Lewica jest bardzo sceptyczna, my z PSL-em – chcemy, samorządowcy stwierdzili, że oni bardzo chętnie zrobią, bo jedna z tych konferencji powinna być o Polsce lokalnej. Więc przypuszczam, że to się nie odbędzie.
Natomiast nasza rozmowa z PSL-em pokazuje, że chociaż to są naprawdę dwie różne partie – jesteśmy jak ogień i woda – [to] jesteśmy w stanie w ciągu trzech tygodni, mimo wszystkich różnic, wydyskutować 21 wspólnych punktów do zrobienia dla przyszłego rządu. No to bylibyśmy w stanie zrobić to też z innymi partnerami. Ja uparcie od dwóch lat mówię: zacznijmy od programu, od wizji, bo ona jest w ludziach. Najpierw powinna być wizja, później strategia, później taktyka. Tak zawsze jest, nie tylko w wojskowości, ale i w biznesie, i w wielu innych miejscach. Ale cóż ja mogę? Ja mogę tyle, ile mogę. Przekonujemy dzisiaj 9–10 proc. Polaków, razem z PSL-em – 15–16. Powalczymy o więcej. Pół roku do wyborów to jest mnóstwo czasu, wszystko się może jeszcze 13 razy odwinąć.
Kształty list też?
Ja uważam, że cały ten peleton ustawi się w takiej, a nie innej strukturze najdalej do czerwca. Dalej już nie będzie można z tym czekać, bo to są formalności. Moim zdaniem jednej listy nie będzie po opozycyjnej stronie, na bank.
To trochę od Was zależy. Trochę – bardzo…
Nie do końca. Przywykłem już, że jestem przez środowisko choćby związane z Platformą obwiniany o to, że nie ma jednej listy, ale przypominam, że PSL od dwóch lat mówi w wywiadach, że nie pójdzie na żadnej liście z Lewicą, a Adrian Zandberg z Razem mówi, że nie pójdzie na żadnej liście z Platformą. Jak dzisiaj ktoś przychodzi do mnie i mówi: jedna lista, to ja mówię: świetny pomysł, najlepszy na świecie. A teraz powiedz mi, jak chcesz zrobić jedną listę, od Zandberga do Sawickiego?
Wygląda na to, że jest więcej polityków, którzy nie chcą jednej listy, niż tych, którzy chcą.
Mam wrażenie, że tak jest. Moim zdaniem już dawno powinniśmy przerwać ten kontredans, powiedzieć sobie, że zrobimy dobre dwie listy – co też będzie wymagało megawysiłku. Jak zrobimy te dwie listy, to ludzie będą mieli wybór, nie zdemobilizują się, będą mogli wybrać to lub tamto, a nie będą zaganiani do jednej czy drugiej zagrody. Przecież dla nas, dla mnie, dla PSL-u robienie takich sojuszy wyborczych to nie są proste rzeczy. To są naprawdę skomplikowane procesy. Po co nam by to było? Ale my wiemy, że tych list powinno być mniej, że wtedy szansa jest większa. Jesteśmy gotowi, ale jak mówię: dajmy czasowi jeszcze popracować, jest jeszcze półtora miesiąca do dwóch, po tych dwóch miesiącach wszystko będzie jasne (…).
Całej „Rozmowy dnia” można posłuchać poniżej.
Zobacz także
Wiceminister spraw zagranicznych z wizytą w powiecie inowrocławskim
2020-06-20, 16:20'#Łączy nas Polska' pod takim hasłem politycy Prawa i Sprawiedliwości od tygodnia spotykają się z wyborcami. W sobotę, w powiecie inowrocławskim gościł wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Czytaj dalej »
„30 mln dla każdego miasta, ochrona praw pracowniczych". Rafał Trzaskowski w regionie
2020-06-19, 17:27Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski spotkał się w piątek z mieszkańcami województwa kujawsko-pomorskiego. Czytaj dalej »
Komitet Dudy domaga się od Trzaskowskiego sprostowania słów o 1 mln bezrobotnych
2020-06-19, 16:09Sprostowania wypowiedzi z Wrocławia o tym, że „dzisiaj 1 mln osób straciło pracę' domaga się komitet wyborczy Andrzeja Dudy od Rafała Trzaskowskiego. Wniosek do sądu w tej sprawie został złożony w piątek. Czytaj dalej »
Członkowie komisji wyborczych szkolą się przed wyborami prezydenckimi
2020-06-19, 11:07Samorządy przygotowują się organizacji głosowania 28 czerwca. Będą to wybory pod szczególnym nadzorem sanitarnym. W Toruniu odbyło się pierwsze szkolenie członków komisji wyborczych. Zasiąść w nich zdecydowało się ponad 900… Czytaj dalej »
Biedroń w Bydgoszczy i w Toruniu: o mieszkaniach, edukacji i Kościele
2020-06-18, 16:13Pakt „Start dla Młodych' przedstawił w czwartek w Bydgoszczy kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. W Toruniu poruszył m.in. temat rozdziału państwa od Kościoła. Czytaj dalej »
Tadeusz Zwiefka: „stawka tych wyborów jest ogromna”
2020-06-16, 10:13Poseł Tadeusz Zwiefka z Koalicji Obywatelskiej, który był gościem Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK, uważa, że stawką nadchodzących wyborów nie jest spór cywilizacyjny tylko postrzeganie Polski w Europie. Czytaj dalej »
Lewica: Prezydent krzyczy jak Hitler. Prof. Sajna: Takie porównania alogiczne
2020-06-15, 17:44Lewica Bydgoszcz ripostuje w odpowiedzi na niedzielne wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy w Brzegu Dolnym. - Politycy powinni uważniej dobierać słowa, żeby nie były interpretowane wbrew ich intencjom. Prędzej czy później do takiej… Czytaj dalej »
PKW: możliwość zgłoszenia głosowania korespondencyjnego - do wtorku [wideo]
2020-06-15, 15:55We wtorek 16 czerwca upływa termin, do którego wyborcy mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w tegorocznych wyborach prezydenckich. Później będą mogły to zrobić jedynie osoby objęte kwarantanną. Czytaj dalej »
Iwona Michałek: Idźmy na wybory albo głosujmy korespondencyjnie. Na Andrzeja Dudę
2020-06-15, 13:05Kujawsko-pomorscy działacze Porozumienia Jarosława Gowina przekonują do ponownego poparcia Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Czytaj dalej »
Jedenastu kandydatów. Tylko jeden zostanie prezydentem RP
2020-06-13, 10:20Państwowa Komisja Wyborcza podała informacje o kandydatach chcących ubiegać się o fotel prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. O najważniejszy urząd w kraju walczy 11 osób. Czytaj dalej »