Szymon Hołownia: jednej wspólnej listy opozycji nie będzie [Rozmowa dnia]
– Moim zdaniem już dawno powinniśmy byli powiedzieć sobie, że zrobimy dobre dwie listy – co też będzie wymagało megawysiłku. Jak zrobimy te dwie listy, to ludzie będą mieli wybór, a nie będą zaganiani do jednej czy drugiej zagrody – powiedział Szymon Hołownia, lider ugrupowania Polska 2050 w „Rozmowie dnia” Polskiego Radia PiK.
Marcin Kupczyk: Z czym Pan objeżdża poszczególne regiony kraju? O czym Pan mówi?
Szymon Hołownia: O nadziei, o tym, że możemy mieć wreszcie państwo, które będzie działać. Mamy państwo, które dużo mówi, które mówi, że rozdaje, natomiast ja bym chciał zrobić państwo, które działa. W którym działa szkoła, w którym dziecko ma płynny angielski na poziomie B1 po podstawówce, niezależnie od tego, czy mieszka w Nieszawie, w Bydgoszczy, w Warszawie czy w Małkini. Państwo, w którym działa służba zdrowia, działa transport publiczny – to jest dzisiaj najważniejsze i nie damy też – my jako Polska 2050 – przeparkować tego naszego myślenia o państwie w rejony, w które inni chcą je przeparkować, czyli jakiejś świętej wojny polsko-polskiej, jakichś cywilizacyjnych sporów – zróbmy państwo, które działa, a później będziemy kłócić się o resztę rzeczy.
Wraz z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem mają Panowie pomysł, aby partie opozycyjne przygotowały duże wydarzenia tematyczne. Pan mówi – podzielmy się pracą, przypiszmy sobie poszczególne tematy – Koalicja Obywatelska, Lewica, nawet samorządowcy… Nowe otwarcie, wspólna praca? Jak Pan to widzi, proszę wyjaśnić.
Bardzo bym chciał, żebyśmy przestali pokazywać ludziom, na te pół roku przed wyborami, polityków, którzy kłócą się o listy czy miejsca na listach.
To cały czas trwa…
To jest absurd, by my jesteśmy od dwóch lat „zapakowani” w dyskusję, która niczego nie przynosi, która nic dobrego nie robi, która nie daje nadziei, która tylko pogrąża nas w chaosie, a my powinniśmy dzisiaj ludzi uwodzić – w najlepszym tego słowa znaczeniu – wizją, nadzieją, pokazywać, że może być zmiana, żeby oni w to uwierzyli. I stąd jest ten pomysł – że na przykład skoro tak opornie i po grudzie i bez sensu cały ten dyskurs o jednej liście się toczy, to zróbmy konferencje programowe. Platforma niech weźmie na przykład Unię Europejską i bezpieczeństwo, my z PSL-em weźmiemy zieloną energię i gospodarkę, Lewica niech weźmie demografię i mieszkalnictwo.
Co oni na to? Usłyszeli już te propozycje?
Usłyszeli. Od Platformy usłyszeliśmy, co prawda przez pośredników, ale jednak publicznie, że to nie jest czas na takie konferencje, że teraz jedna lista albo śmierć, Lewica jest bardzo sceptyczna, my z PSL-em – chcemy, samorządowcy stwierdzili, że oni bardzo chętnie zrobią, bo jedna z tych konferencji powinna być o Polsce lokalnej. Więc przypuszczam, że to się nie odbędzie.
Natomiast nasza rozmowa z PSL-em pokazuje, że chociaż to są naprawdę dwie różne partie – jesteśmy jak ogień i woda – [to] jesteśmy w stanie w ciągu trzech tygodni, mimo wszystkich różnic, wydyskutować 21 wspólnych punktów do zrobienia dla przyszłego rządu. No to bylibyśmy w stanie zrobić to też z innymi partnerami. Ja uparcie od dwóch lat mówię: zacznijmy od programu, od wizji, bo ona jest w ludziach. Najpierw powinna być wizja, później strategia, później taktyka. Tak zawsze jest, nie tylko w wojskowości, ale i w biznesie, i w wielu innych miejscach. Ale cóż ja mogę? Ja mogę tyle, ile mogę. Przekonujemy dzisiaj 9–10 proc. Polaków, razem z PSL-em – 15–16. Powalczymy o więcej. Pół roku do wyborów to jest mnóstwo czasu, wszystko się może jeszcze 13 razy odwinąć.
Kształty list też?
Ja uważam, że cały ten peleton ustawi się w takiej, a nie innej strukturze najdalej do czerwca. Dalej już nie będzie można z tym czekać, bo to są formalności. Moim zdaniem jednej listy nie będzie po opozycyjnej stronie, na bank.
To trochę od Was zależy. Trochę – bardzo…
Nie do końca. Przywykłem już, że jestem przez środowisko choćby związane z Platformą obwiniany o to, że nie ma jednej listy, ale przypominam, że PSL od dwóch lat mówi w wywiadach, że nie pójdzie na żadnej liście z Lewicą, a Adrian Zandberg z Razem mówi, że nie pójdzie na żadnej liście z Platformą. Jak dzisiaj ktoś przychodzi do mnie i mówi: jedna lista, to ja mówię: świetny pomysł, najlepszy na świecie. A teraz powiedz mi, jak chcesz zrobić jedną listę, od Zandberga do Sawickiego?
Wygląda na to, że jest więcej polityków, którzy nie chcą jednej listy, niż tych, którzy chcą.
Mam wrażenie, że tak jest. Moim zdaniem już dawno powinniśmy przerwać ten kontredans, powiedzieć sobie, że zrobimy dobre dwie listy – co też będzie wymagało megawysiłku. Jak zrobimy te dwie listy, to ludzie będą mieli wybór, nie zdemobilizują się, będą mogli wybrać to lub tamto, a nie będą zaganiani do jednej czy drugiej zagrody. Przecież dla nas, dla mnie, dla PSL-u robienie takich sojuszy wyborczych to nie są proste rzeczy. To są naprawdę skomplikowane procesy. Po co nam by to było? Ale my wiemy, że tych list powinno być mniej, że wtedy szansa jest większa. Jesteśmy gotowi, ale jak mówię: dajmy czasowi jeszcze popracować, jest jeszcze półtora miesiąca do dwóch, po tych dwóch miesiącach wszystko będzie jasne (…).
Całej „Rozmowy dnia” można posłuchać poniżej.
Zobacz także
Wiceminister Gembicka: Inwestorzy i mieszkańcy Grudziądza zyskają nowe drogi
2023-10-05, 07:4559 milionów złotych trafi do Grudziądza w ramach programu Polski Ład, w ramach edycji dotyczącej Stref Ekonomicznych - poinformowała wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi poseł Anna Gembicka. Czytaj dalej »
Ireneusz Stachowiak: Ciech poradzi sobie bez największej spalarni odpadów w Polsce [odpowiedź spółki]
2023-10-05, 06:50Ireneusz Stachowiak - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i kandydat w wyborach do Sejmu - odpowiada związkowcom Zakładu Ciech. Ci zarzucili mu, że działa na szkodę zakładu krytykując budowę na jego… Czytaj dalej »
Kandydaci Paktu Senackiego: Izba Wyższa jest niezbędna, by prawo było stanowione prawidłowo
2023-10-04, 22:08- Mamy do odegrania wielką role w naprawianiu Rzeczpospolitej - powiedział w Toruniu Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Przed pomnikiem Mikołaja Kopernika zaprezentowali się dziś kandydaci do Senatu z województwa kujawsko-pomorskiego… Czytaj dalej »
Minister Wenderlich: W planach obronnych PO Bydgoszcz byłaby miastem przyfrontowym
2023-10-04, 21:29Temat bydgoskich likwidacji - szczególnie w kontekście jednostek lotnictwa wojskowego - podjął w Fordonie Jarosław Wenderlich, kandydat PiS do Sejmu, przewodniczący klubu radnych PiS w bydgoskiej Radzie Miasta i podsekretarz stanu w… Czytaj dalej »
Remonty dworców w Toruniu i Mogilnie. „Kolej się prężnie rozwija, inaczej niż za rządów PO i PSL"
2023-10-04, 21:00- Przez ostatnie lata intensywnie rozwija się infrastruktura kolejowa, która w dużej mierze została zaprzepaszczona za czasu rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego - mówił podczas konferencji przy dworcu w… Czytaj dalej »
Posłanki PO: Polska szkoła jest źle zarządzana, a pensje nauczycieli bardzo niskie
2023-10-04, 20:26Posłanki PO Iwona Kozłowska oraz Magdalena Łośko skrytykowały w Bydgoszczy obecny system edukacji w Polsce. Czytaj dalej »
Posiłki dla dzieci i wspieranie talentów. Szkoły korzystają z rządowych programów
2023-10-04, 20:02Poseł Prawa i Sprawiedliwości Ewa Kozanecka wspólnie z burmistrzem Janowca Wielkopolskiego Leszkiem Grzeczką podsumowała inwestycje, jakie udało się zrealizować z rządowych programów „Posiłek w szkole i w domu” oraz „Laboratoria… Czytaj dalej »
Posłanka Borowiak: Grozi nam zalew imigrantów, tylko referendum to zatrzyma
2023-10-04, 19:30We Włocławku działacze Prawa i Sprawiedliwości zachęcali mieszkańców do udziału w zbliżającym się referendum. Czytaj dalej »
Minister Moskwa w Nakle: Przeznaczymy 140 mln zł na odbetonowanie mniejszych miast
2023-10-04, 19:01Startuje program odbetonowania miast liczących do 50 tys., samorządy mogą już składać wnioski na realizację inwestycji do 2 mln zł - powiedziała w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Nakle nad Notecią. Czytaj dalej »
Marcin Sypniewski w Tucholi: Młodzi muszą uciekać za pracą do większych miejscowości
2023-10-04, 18:27Kandydaci Konfederacji w wyborach do Sejmu i Senatu odwiedzili w środę Tucholę. Spotkali się najpierw z mieszkańcami, a potem z dziennikarzami. Czytaj dalej »