Amerykanie wybierają kandydatów do Kongresu, lokalne władze i gubernatorów
8 września odbywają się w USA wybory mające miejsce w środku prezydenckiej kadencji. Amerykanie będą głosowali m.in. na kandydatów do Kongresu USA, gubernatorów, jak też przedstawicieli władz lokalnych. Niezależnie od tego wyborcy w 37 stanach zadecydują o losach 132 ogólnokrajowych inicjatyw wyborczych. Obejmują one różne zagadnienia, a pośród nich związane z klimatem.
Zagadnienia związane z klimatem znalazły swój wyraz w inicjatywach wyborczych bądź pytaniach umieszczonych na kartach do głosowania. Kalifornia i Nowy Jork wystąpiły z propozycjami, które zapewniłyby miliardy dolarów na finansowanie projektów związanych z klimatem i środowiskiem. Należą do nich, budowa większej liczby stacji ładowania pojazdów elektrycznych, oczyszczanie wody, czy też ochrona zdrowia. Ustosunkują się do tych propozycji również wyborcy w niektórych okręgach Massachusetts.
Jak podkreślił „New York Times" inicjatywa wartości 4,2 mld tzw. „Clean Water, Clean Air, Green Jobs Act", jest największym w historii stanu projektem na rzecz ochrony środowiska. Pomogłoby infrastrukturze stawić czoła zmianom klimatycznym. Zasiliłaby fundusze m.in. na oczyszczanie wody, zabezpieczania przed powodzią i poprawę zdrowia publicznego.
Według radia publicznego w Connecticut wyborcy w kilku okręgach Massachusetts będą mogli odpowiedzieć na kartach wyborczych np. na pytanie, czy ich ustawodawcy stanowi powinni wprowadzić i poprzeć prawo o opłatach na produkty z paliw kopalnych. Większość z tych funduszy trafiłoby do mieszkańców stanu.
- Niewiążące pytania wyborcze mają na celu umożliwienie wyborcom instruowanie swoich ustawodawców, jak mają postępować w danej sprawie – wyjaśniła Natalie Blais z legislatury w Massachusetts.
Amerykańskie media akcentują, że nie tylko wyborcze inicjatywy, ale też wyłonienie konkretnych ustawodawców przesądzi o losach batalii z zmianami klimatycznymi. Większą troskę o ochronę środowiska przypisują generalnie Demokratom.
„Jeśli Republikanie przejmą (prawdopodobnie) Izbę Reprezentantów i (prawdopodobnie) Senat, zrobią wszystko, co w ich mocy, aby udaremnić wysiłki prezydenta Joe Bidena. Stawką jest 370 mld dolarów w zachętach dla (wdrażania) czystej energii, pojazdów elektrycznych i programów redukcji zanieczyszczeń zawartych w ustawie o redukcji inflacji” – podał portal „Politico”. Jak przypomniał ustawa przeszła przy zerowym poparciu GOP.
Według sondaży republikanie powinni zdobyć większość w Izbie Reprezentantów. Walka o Senat jest wyrównana, a o jej wyniku przesadzą pojedynki w kilku stanach: Pensylwanii, Georgii, Newadzie i Arizonie.
W czasie kampanii wyborczej, walcząc o głosy wyborców, republikanie eksponowali wysoką inflację, przestępczość oraz nielegalną imigrację. Demokraci krytykowali ograniczenie prawa do aborcji i mówili o niskim bezrobociu oraz walce z pandemią. W kampanię wyborczą zaangażowali się osoby spoza Kongresu oraz były i obecny prezydent USA.
Nazwa „wybory połówkowe" odnosi się do czasu ich przeprowadzenia: odbywają się w połowie kadencji urzędującego prezydenta USA. Dotyczą one jednak Kongresu.
Zobacz także
Partia Konfederacja zaprasza na prawybory. Chodzi o wskazanie liderów list
2023-01-03, 08:27Konfederacja organizuje w całej Polsce prawybory, które mają wyłonić liderów list w wyborach parlamentarnych. Zagłosować może każdy. W okręgu toruńsko-włocławskim głosowanie odbędzie się 20 stycznia. Czytaj dalej »
Sondaż IBRiS: PiS wygrałoby wybory, ale opozycja mogłaby stworzyć rząd
2022-11-23, 09:09Gdyby wybory do polskiego parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę, to wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 34,1 procent głosów. Tak wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego dla Radia ZET. Czytaj dalej »
Prezydent podpisał ustawę wydłużającą kadencję samorządów
2022-11-22, 18:01Na mocy ustawy podpisanej we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę kadencja samorządów potrwa do 30 kwietnia 2024 roku. Ustawa ma na celu rozdzielenie dat wyborów parlamentarnych i samorządowych. Zgodnie z wcześniejszym kalendarzem wyborczym… Czytaj dalej »
Białorusini z regionu uczcili w Bydgoszczy pamięć ofiar reżimu Łukaszenki [zdjęcia]
2022-11-12, 17:51Była białoruska flaga z wypisanymi nazwiskami, recytacja poezji i wstążki...na wagę życia. Białorusini z regionu wspominali w Bydgoszczy swoich rodaków, którzy zginęli w starciu z dyktaturą Aleksandra Łukaszenki. Okazją była… Czytaj dalej »
Nowo wybrany burmistrz Ciechocinka w środę złoży ślubowanie
2022-11-09, 12:22Jarosław Jucewicz, nowo wybrany burmistrz Ciechocinka, w środę (9 listopada) obejmie urząd. O godzinie 15:00 złoży ślubowanie przed członkami Rady Miasta. Czytaj dalej »
Wybory burmistrza w Ciechocinku: wpłynął pierwszy protest wyborczy. Co było nie tak?
2022-11-07, 13:10Ciechocinek ma nowego burmistrza. Komisarz Wyborczy ogłosiła wyniki głosowania. Przypomnijmy, niedzielną drugą turę wyborów wygrał Jarosław Jucewicz. Tymczasem do Sądu Okręgowego we Włocławku wpłynął protest wyborczy, złożony… Czytaj dalej »
Ciechocinek ma nowego burmistrza. To 40- letni Jarosław Jucewicz, obecny radny
2022-11-07, 07:30Jucewicz pokonał w niedzielnej drugiej turze głosowania Macieja Bartoszka, popieranego przez Platformę Obywatelską i Lewicę. Czytaj dalej »
Mieszkańcy wybierają burmistrza. Druga tura wyborów w Ciechocinku
2022-11-06, 10:00Mieszkańcy Ciechocinka w niedzielę (6 listopada) znowu idą do urn, by w drugiej turze wyborów zdecydować, kto będzie burmistrzem. Czytaj dalej »
Debata kandydatów na burmistrza Ciechocinka. Który z nich wypadł lepiej? [wideo]
2022-11-03, 20:52Kandydaci na burmistrza Ciechocinka Maciej Bartoszek i Jarosław Jucewicz zmierzyli się w przedwyborczej debacie. Zainteresowanie było duże. Widownia w Teatrze Letnim zapełniła się prawie w całości, ponad 300 osób oglądało transmisję… Czytaj dalej »