Rozmowa Dnia
Andrzej Kobiak
Marcinem Zajączkowski
- Największym problemem, który na dzień dzisiejszy identyfikujemy jest problem z personelem medycznym - mówi Marcin Zajączkowski. - Mam tu na myśli lekarzy balneologów po specjalizacji albo po kursie balneologicznym, którzy mogliby pracować w uzdrowiskach. Jest to bardzo poważny problem (...). Lekarze nie są zainteresowani taką formą rozwijania się w swoim zawodzie. Chętniej widzieliby się pewnie w roli operatorów, kardiologów i innych specjalizacji, powiedzmy - ostrzejszych, a niekoniecznie w roli lekarz balneologa, który pracuje na co dzień z seniorami. Oczywiście, rozmawiamy z Ministerstwem Zdrowia i z Narodowym Funduszem Zdrowia, zastanawiamy się wspólnie, w jaki sposób dostosować oczekiwania instytucji, które są odpowiedzialne za służbę zdrowia w Polsce, do faktycznych realiów rynku, jeżeli chodzi o liczbę personelu medycznego przypadająca na konkretną liczbę kuracjuszy (...).
Małgorzata Jarocka-Krzemkowska
O to w „Rozmowie Dnia” Iwona Muszytowska-Rzeszotek zapytała st. bryg. Małgorzatę Jarocką-Krzemkowską, rzeczniczkę prasową Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.
Mamy już sezon grzewczy, a więc wzrasta ryzyko ulatniania się tlenku węgla. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska zaznaczyła, że gaz ten jest bardzo niebezpieczny. – Czad nazywamy cichym zabójcą, bo go nie czuć, nie widać, on po cichu po prostu dusi. Jest on na tyle wredny, że jest tylko nieco lżejszy od powietrza, przez co z tym powietrzem doskonale się miesza. To sprawia, że wszędzie może się schować – powiedziała rzeczniczka.
Co gorsza, zatrucie czadem możemy źle zdefiniować. – Czujemy się tylko zmęczeni, senni. Dopiero później pojawiają się bóle i zawroty głowy. Potem z kolei pojawia się śmierć – dodała.
Ważne zatem, by mieć w swoim miejscu zamieszkania odpowiedni czujnik. Być może niebawem nie będzie to już problem stojący po stronie mieszkańców. – Szykuje nam się rewolucja, jeśli chodzi o budynki mieszkalne. Jako PSP zabiegamy, by w nowych budynkach obowiązkowo montować czujniki dymowe i tlenku węgla. W 2030 roku wszyscy powinniśmy mieć takie urządzenia – zaznaczyła Jarocka-Krzemkowska.
Podczas Rozmowy Dnia nasz gość opowiedział też o tym, jak wyglądają czujniki i gdzie należy je umieścić. – Czujkę dymową warto zamontować na środku sufitu, czy też na klatce schodowej. Z czujką czadową jest inaczej. Montujemy ją na ścianach lub stawiamy na półce na wysokości, na której najczęściej przebywamy – powiedziała rzeczniczka wojewódzkiej PSP.
Anna Jackowska
– Widzimy, jakie są w ogóle realia na rynku pracy i jakie są deficyty kadrowe w firmach, które absolutnie nie chcą zwalniać, tylko chcą zatrudniać dodatkowe kadry. Zawsze w takiej sytuacji pojawia się pytanie: kto będzie zwalniany i kogo dotyczyć mają te zwolnienia grupowe? U nas są one z reguły efektem czegoś, co jest ponad lokalne, to znaczy sytuacji w Europie i na świecie. Może to wynikać z faktu, że dana firma zagraniczna zamyka swoje zakłady w Polsce. To tak naprawdę jednak dowód, że nasza gospodarka jest gospodarką globalną – powiedziała Jackowska.
Czy przenoszenie zakładów z Polski w inne miejsce oznacza, że przestaliśmy być atrakcyjni? – Polska mimo wszystko cały czas jest atrakcyjnym rynkiem, jeżeli chodzi o inwestycje zagraniczne. Nasz region, w momencie kiedy infrastruktura drogowa znacznie się poprawiła, stał się bardziej atrakcyjny. Nasz region jest też atrakcyjny, gdyż jest centralnie usytuowany – dodała rozmówczyni.
Pojawia się zatem pytanie, czemu bezrobocie w naszym regionie wciąż pozostaje wysokie. – Trzeba spojrzeć głębiej. Na nasz region składają się 23 różne powiaty. Cztery z nich to powiaty grodzkie, czyli duże miasta. Mamy duże ośrodki wokół nich, gdzie stopa bezrobocia jest niska. Mamy też jednak inne regiony: powiat włocławski, powiat lipnowski czy radziejowski, gdzie od lat obserwujemy najwyższe stopy bezrobocia – stwierdziła Jackowska.
Krzysztof Kukucki
Sławomir Kliszewski
To, co zebraliśmy podczas naszej radiowej akcji od wczoraj trafia do potrzebujących. O finale akcji pomocy powodzianom Maciej Wilkowski rozmawiał z jej inicjatorem Sławomirem Kliszewskim.
Kubki, sztućce, kuchenki mikrofalowe, ubrania, koce, przedłużacze – to tylko część darów, które nasi Słuchacze przynieśli do radia w ramach akcji pomocy dla powodzian.
Sławomir Kliszewski wraz z kolegami we wtorek ładował zebrane rzeczy do samochodów dostawczych, a w środę rano konwój ruszył w drogę. Na Dolnym Śląsku nasza ekipa pozostanie do piątku. Odwiedzamy 11 miejscowości, a w nich prawie 50 adresów.
Co się dzieje na miejscu? Jak wyglądają spotkania z mieszkańcami? O to Sławomira Kliszewskiego pytał Maciej Wilkowski:
- Radość wielka, po prostu ze szczęścia można się popłakać, widząc ich reakcję na nasz przyjazd, że dowieźliśmy te dary - mówi Sławomir Kliszewski. - Po pierwszym pobycie w Żelaźnie, w Ołdrzychowicach Kłodzkich wiedziałem, czego im potrzeba, dlatego celowaliśmy w takie najprostsze rzeczy: talerze, kubki, sztućce, czajniki, pościele. Chodziło o to, żeby te rzeczy były w miarę lekkie, żeby ich jak najwięcej dowieźć i zaspokoić potrzeby jak największej liczby rodzin (...). Jakaś pani mówi, że schudła 10 kilo, a ja jej na to, że się świetnie składa, bo jest teraz taka schlank kobieta (szczupła - przyp. red.), a my mamy dla niej ciuchy. Ona odpowiada, że nic nie potrzebuje, a potem widzę na zdjęciu, jak ta sama kobieta, bardzo szczęśliwa, stoi w nowej kurtce, z drugą kurtką w rękach, z chemią, z jedzenie, z ręcznikami. Na pożegnanie popłakała się ze szczęścia. A my byliśmy szczęśliwi, że mogliśmy pomóc (...).
Szymon Ostrowski
Monika Chlebicz
W naszym regionie bydgoscy policjanci prowadzą dwa postępowania dotyczące znalezienia w cukierkach niebezpiecznych elementów metalowych. Sprawa dotyczy słodyczy zbieranych przez dzieci podczas Halloween. Jak wyjaśniała mł. insp. Monika Chlebicz, takie działanie to narażenie człowieka na utratę zdrowia i życia, za co grozi do trzech lat pozbawienia wolności.
– Niezwykle ważna w tym temacie jest czujna postawa rodziców – dodała. – Pamiętajmy o tym, że zadbać o bezpieczeństwo naszych dzieci i jako rodzice wydaje mi się niebagatelny rolę do odegrania. Jeśli dzisiaj w przestrzeni medialnej czy mediów społecznościowych pojawiają się doniesienia, że takie zdarzenia miały miejsce, to na pewno w pierwszej kolejności powinniśmy przejrzeć te cukierki, które jeszcze zostały.
Michał Sztybel
Jacek Karnowski
Wśród tematów pojawiły się także: wydawanie unijnych pieniędzy w naszym województwie oraz inwigilowanie Pegasusem.
– Takie spory nie są niczym nowym. Mieliśmy to samo na Pomorzu, między Gdańskiem a Gdynią. Na końcu, dzięki temu, że połączył ich ZIT (Zintegrowana Inwestycja Terytorialna – przyp.) Trójmiejski, udało się rozwiązać tę sytuację. Przy okazji odbyło się bardzo wiele spotkań prezydenta Szczurka z prezydentem Adamowiczem. Czasami żartowaliśmy, że prywatnie też nam pomogły te spotkania – opowiadał Karnowski.
Porównywalną różnicę zdań wydać na przykładzie Bydgoszczy i Torunia. Maciej Wilkowski przypomniał, że na początku lipca nie było zgody na marginalizację tych miast w Koncepcji Rozwoju Kraju 2050. Następnie pojawiła się seria stanowisk: sejmiku województwa o metropolii Bydgosko-Toruńskiej, w podobnym tonie wypowiedziała się Rada Miasta Torunia. Z kolei odcinające się stanowisko opracował bydgoski ratusz. W konsultacjach dotyczących KRK wpłynęło łącznie ponad 700 uwag od strony społecznej z naszego regionu.
Odpowiedź od pani minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz została różnie odczytana. Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski mówił o obawach, że w sprawie ponadregionalnej metropolii „klamka zapadła”. Inaczej stanowisko ministerstwa odczytali wojewoda Michał Sztybel i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
W takim razie, czy w Koncepcji Rozwoju Kraju 2050 w województwie kujawsko-pomorskim będzie ośrodek o znaczeniu ponadregionalnym? – To zależy od mieszkańców i władz metropolii, czy miast takich, jak Toruń i Bydgoszcz, które rzeczywiście się świetnie rozwijają, jak całe województwo. Natomiast nikt metropolii nigdy nie tworzy na siłę. Współpracę metropolitalną muszą wykreować same samorządy, sami mieszkańcy. Mamy na przykład jeden punkt styczny, to jest wspólna uczelnia, w pewnym sensie. Zobaczmy, że Uniwersytet Mikołaja Kopernika to jednocześnie Akademia Medyczna w Bydgoszczy. Można powiedzieć, że to jest taki przykład współpracy.
– Mamy też województwo lubuskie, gdzie z jednej strony jest siedziba marszałka, z drugiej wojewody, w dwóch różnych miastach. Tam chodzi o Gorzów Wielkopolski i Zieloną Górę. Natomiast to, czy miasta będą razem tworzyły metropolie, czy będą starały się budować metropolie oddzielnie, to zależy przede wszystkim od mieszkańców i od włodarzy tych miast. Oczywiście, łatwiej jest to zrobić razem, niż osobno, patrząc na potencjał, ale też na konkurencję. Na północy znajduje się metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot, czy z drugiej strony metropolię wokół Poznania. To są silne ośrodki miejskie. Pytanie do władz Bydgoszczy i Torunia oraz do mieszkańców, tych miast i okolicznych gmin, czy są w stanie wykreować dwie duże metropolie, czy też będą budować jedną – zaznaczył Karnowski.
Wiceminister podkreślił też, że odległość między jednym a drugim miastem to jest 50 kilometrów, dla porównania między Gdańskiem a Gdynią, jadąc poprzez Sopot to około 25 kilometrów, a tak naprawdę nie ma różnicy, kiedy się przekracza granicę tych miast.
Jednak między Bydgoszczą i Toruniem a Trójmiastem jest spora różnica, miasta z Kujaw i Pomorza mają oddzielne ZIT-y. – Tutaj uważam, że stanowisko ministerstwa jest słuszne. On stwierdza fakt, a nie to, co będzie w 2050 roku. Pytanie jest oczywiście o to, czy Bydgoszcz i Toruń będą w stanie osobno stworzyć ośrodek ponadregionalny, czy jedyną szansę mają razem. Zostawmy to, bo ani Unia Europejska, ani rząd polski nie będzie nigdy nikogo zmuszać do współpracy, do jedności i tworzenia jednego organizmu. To zależy już od władz miast i przede wszystkim od mieszkańców, czy przedsiębiorców, którzy tutaj istnieją na tym terenie. (...)
Zobacz także
Program Konfederacji: „proste i niskie podatki”, „mieszkania tańsze o 30 proc.”, „rozbicie monopolu NFZ”
2023-06-24, 17:11„Proste i niskie podatki”, dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców, „skuteczna polityka unijna”, „mieszkania tańsze o 30 proc.” oraz „rozbicie monopolu NFZ” - to niektóre z propozycji programowych Konfederacji, które w sobotę… Czytaj dalej »
Szymon Hołownia rozmawiał z mieszkańcami Torunia. „Nikt nie będzie wierzył w obietnice”
2023-06-23, 06:48Szymon Hołownia odbył wizytę w Toruniu. Lider Polski 2050 przyjechał na spotkanie z sympatykami. Odniósł się do bieżących wydarzeń w kraju. m.in. powrotu Jarosława Kaczyńskiego do rządu. Mówił też o przedwyborczych obietnicach… Czytaj dalej »
Krzysztof Gawkowski: Gdyby wygrała Platforma, to ktoś musi jej pilnować [Rozmowa dnia]
2023-06-21, 09:41- Lewica będzie w parlamencie, bo Lewica jest potrzebna - mówił w „Rozmowie dnia” Polskiego Radia PiK szef Klubu Parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski. Jak wskazał, gdyby to Platforma Obywatelska zwyciężyła w wyborach, Lewica… Czytaj dalej »
Premier Morawiecki: „Do władzy nie mogą wrócić nieudacznicy, partacze, lenie i cwaniacy”
2023-06-11, 23:21- Nigdy w 1000-letniej historii Polska nie była tak bliska poziomu najbogatszych krajów. Nie dajmy się zepchnąć z tej drogi - mówił Morawiecki na niedzielnym spotkaniu z mieszkańcami w Łochowie. - Polska ma być najlepszym miejscem… Czytaj dalej »
Poseł Kwiatkowski: Szykuje się lato z wysoką temperaturą życia politycznego
2023-06-05, 18:29- Po niedzielnym marszu w Warszawie widać, że jest jedna główna siła opozycyjna - powiedział na konferencji w Toruniu poseł Robert Kwiatkowski z koła Lewicy Demokratycznej. Czytaj dalej »
Radni PiS o inwestycjach rządowych w Bydgoszczy. „Takiego wsparcia dotąd nie było”
2023-06-04, 17:54Inwestycje w zdrowie, kulturę, drogi i rodzinę. Radni Prawa i Sprawiedliwości z Bydgoszczy przedstawili w niedzielę inwestycje, jakie w mieście wspiera rząd i działania, jakie podejmuje wobec Polaków. Czytaj dalej »
Nieskazitelny z charakteru, nie za młody, nie za stary. Ławnik sądowy poszukiwany!
2023-05-29, 18:29W Kujawsko-Pomorskiem rozpoczyna się nabór kandydatów na ławników sądowych. Kadencja obecnych ławników upływa wraz z końcem 2023 roku, rady gmin muszą więc wybrać nowy skład na kadencję 2024-2027. W Bydgoszczy Rada Miasta powinna… Czytaj dalej »
Jarosław Wojtas: opozycja musi przedstawić pomysły, które pobudzą wyborców [Rozmowa dnia]
2023-05-29, 09:13- Pomysły natychmiastowego wprowadzenia programu 800 Plus czy podniesienia kwoty wolnej od podatku, zgłaszane przez opozycję, są elementem przedwyborczej licytacji - tak twierdzi dr Jarosław Wojtas, politolog z Uniwersytetu WSB Merito… Czytaj dalej »
Media: Erdogan wygrywa wybory w Turcji zdobywając ponad 50 proc. głosów
2023-05-28, 18:39Obecny szef państwa Recep Tayyip Erdogan zwyciężył w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich w Turcji, zdobywając 52 proc. głosów - wynika z rezultatów opublikowanych przez agencje Anatolia i ANKA po otwarciu 99 proc. urn… Czytaj dalej »
Polska 2050 o nowoczesnych samorządach i ich udziale w ochronie zdrowia
2023-05-25, 18:56Działacze Polski 2050 Szymona Hołowni przedstawili w Toruniu postulaty, które mają poprawić funkcjonowanie samorządów. To między innymi zwiększenie udziałów z podatku PIT. Czytaj dalej »