Rozmowa Dnia
Marzena Wojnar: Biblioteki coraz częściej przejmują rolę domów kultury
- W naszej gminie nie funkcjonuje żaden domu kultury, a więc to właśnie biblioteki przejęły tę rolę. Poza wypożyczaniem książek prowadzimy szereg działań dla mieszkańców - mówi Marzena Wojnar. - Takie zmiany w bibliotekach można zaobserwować na przestrzeni ostatnich 10 lat. Coraz bardziej przekształcają się w centra kultury. Pokazujemy mieszkańców życie kulturalne.
Biblioteka to nie tylko same książki. W Lubiczu Dolnym organizowano spotkania, których mogliby pozazdrościć w dużych miastach. Wśród gości pojawili się m.in. Anita Werner, Katarzyna Bonda, Tomasz Raczek, Przemysław Kossakowski.
- Katarzyna Bonda była ogromnie zaskoczona liczbą osób zgromadzonych na naszej sali, która pękała w szwach. I to w takiej małej miejscowości - opowiada Marzena Wojnar. - Największe wyzwanie dla bibliotekarzy? Podążać za światem, ale nie zapomnieć, że najważniejsza w tym zawodzie jest książka.
Najciekawsze fragmenty wideo naszych „Rozmów Dnia" znajdziesz TUTAJ.
Angelika Jędryka-Pihut: „Expressowe" rozwody" - jest projekt ustawy i są pytania
Małżeństwo mógłby rozwiązać, po spełnieniu określonych warunków, urzędnik stanu cywilnego lub notariusz - zakłada to projekt ustawy, która ma ułatwiać procedurę rozwodową. Te warunki to m.in. nie posiadanie dzieci i minimum rok od ślubu.
- Większość rozwodów kończy się bez orzekania o winie. Nie oznacza to jednak, że takimi sprawami zajmie się notariusz czy Urząd Stanu Cywilnego - mówiła adwokat Angelika Jędryka-Pihut.
- Przede wszystkim strony muszą być zgodne. Muszą być przekonane, że jest to ta ścieżka, na którą się zgadzają. Jeżeli jest jakakolwiek kwestia sporna między stronami, to nadal strony będą zmuszone iść do sądu.
Może się w związku z tym okazać, że spraw, które będą rozwiązywane poza sądem, za pośrednictwem urzędnika czy notariusza, wcale tak dużo nie będzie.
Wojciech Przybysz
Wojciech Przybysz wyjaśnił w „Rozmowie Dnia”, na czym polega youthworking, popularny w Europie Zachodniej. To nie mentoring czy uczenie z wyższej pozycji, tylko mądre towarzyszenie dorosłego.
Warto stworzyć bezpieczną przestrzeń dla młodych ludzi, by pomóc im w walce z problemami. – Tak zwana teoria trzeciego miejsca Raya Oldenburga – stworzył ideę miejsca trzeciego – nie dom, nie szkoła, ale trzecie miejsce, na przykład Wędka, gdzie młodzież przychodzi i sobie jest. Często są pytania do nas: „Co ja będę robił jako wolontariusz?”. „Towarzysz, bądź!”. To jest najtrudniejsze: być, nie zwracając uwagi, nie ucząc, nie moralizując, nie będąc „wyższym” i „lepszym” – to są nasze sposoby, które się sprawdzają – tłumaczył.
Cała rozmowa jest dostępna poniżej.
Podkom. Remigiusz Rakowski: Hulajnogi elektryczne są bardzo niebezpieczne!
Policjanta z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy pytaliśmy o przepisy i zasady bezpieczeństwa. 20 km/h to maksymalna prędkość, z jaką w Polsce można jeździć na elektrycznej hulajnodze, w praktyce to często trzy razy więcej.
- Kierując tego typu pojazdem, bo to jest pojazd, musimy przede wszystkim mieć uprawnienia, przynajmniej kartę rowerową – mówił podkom. Rakowski. - Pojazdy powinny być wyposażone w tzw. blokady ograniczające przekraczanie prędkości. Bardzo często zdarza się, że osoby kupujące hulajnogę elektryczną, bądź innego rodzaju urządzenia, zdejmują takie blokady i poruszają się z naprawdę bardzo dużymi prędkościami. Stąd apel do rodziców, by to kontrolować. Przed nami sezon komunijny, hulajnogi bardzo często są wybierane jako prezenty dla 10-latków, a my jako rodzice zapominamy, że dziecko na hulajnodze trzeba też wyposażyć w kask, w elementy odblaskowe. Jako dorośli powinniśmy też dzieci i młodzież edukować, w jaki sposób poruszać się tego typu pojazdami. One są naprawdę bardzo niebezpieczne, w mojej ocenie - o wiele bardziej niż rower. (...)
Waldemar Rozynkowski: Patriotyzm to nie tylko uczucia, to pewna postawa
– My się nie rodzimy z patriotyzmem, nabywamy go, w różnych odsłonach: poprzez szkołę, wychowanie, ale można powiedzieć, że głównie przez konkretnego człowieka, więc jeżeli młodzi ludzie spotkają na swojej drodze tych, którzy pokażą im, zaszczepią, że to słowo [„patriotyzm” – przyp. red.] ma wartość, że ono waży, dla nich też to słowo będzie mieć swoją wartość, ta flaga będzie mieć swoją wartość – podkreślił dziekan Wydziału Nauk Historycznych UMK.
– To są uczucia, to jest oczywiście pewne przywiązanie, pewna miłość, ale to też jest pewna postawa, pewna ofiarność, zauważenie różnych osób np. w państwie, które mają inne poglądy, które inaczej patrzą na świat. Patriotyzm nie powinien wykluczać – dodał.
Rafał Frąckiewicz: Kujawsko-pomorskie to region dla turysty ciekawego
– Sieciowanie projektów i budowanie nowych marek – to podstawa turystycznej polityki regionu – mówił Rafał Frąckiewicz. Niezwykle ważne są oddolne inicjatywy pasjonatów, których działania wzbogacają ofertę. – Takie miejsca, w które się inwestuje, zmieniają także swoje oblicze – podkreślił.
– Tak jak w Brzózkach jest stowarzyszenie, które wpadło na pomysł, by ozdabiać budynki portretami, malunkami, tak są inne miejsca, chociażby Lovenda Kujawska – nawiązanie do lawendy – wokół tego tematu można było stworzyć produkt turystyczny. Innym przykładem jest obserwatorium astronomiczne w Niedźwiadach, które w zasadzie od podstaw stworzyło grono pasjonatów. Też wpisując się w naszą ideę „Konstelacji” – chociażby Bory Tucholskie, gdzie od pewnego czasu funkcjonuje Ścieżka Ciszy – produkt nieoczywisty, ale potrzebny, że odcinamy się od cywilizacji. Turysta poszukuje czegoś innego, czegoś nowego i chcemy mu to zaoferować – wskazał.
Tradycyjnie majówka rozpoczyna sezon turystyczny. Gdzie w długi weekend warto wybrać się w regionie? – Na majówkę poleciłbym nowe miejsca, które w ostatnich latach pojawiły się na mapie turystycznej województwa – przepięknie odnowione Młyny Rothera w Bydgoszczy, Interaktywne Centrum Fajansu we Włocławku czy też Muzeum Handlu Wiślanego – wyliczał Rafał Frąckiewicz. – Dla mnie wspomniana Bydgoszcz stanowi pewnego rodzaju odkrycie – bo to jest miejsce nieoczywiste. Wiadomo, znam Bydgoszcz, ale widzę turystów, którzy przybywają, którzy odkrywają to miejsce na nowo – dodał.
„Rozwód statystyczny” Bydgoszczy i Torunia. Łukasz Krupa: Oba miasta zyskają
- Bydgoszcz i Toruń zyskają na tym, że ich potencjały w ujęciu statystycznym będą podawane oddzielnie - uważa Łukasz Krupa. Wyjaśniał, dlaczego do EUROSTAT-u został złożony wniosek o rozdział. Mówił też, że wcześniej informowano o tym stronę toruńską i samorząd województwa.
- Dwukrotnie wysyłaliśmy pisma z naszymi argumentami do prezydenta Torunia, starosty toruńskiego i marszałka województwa – powiedział. - W żadnym z tych sześciu pism nie znalazły się konkretne argumenty, poza ogólnikami, które mówią o tym, że razem jest fajniej, że może jest lepiej, że jest w strategii województwa coś takiego, jak stołeczny obszar rozwoju, który oprócz tego, że jest na papierze, to nic z niego nie wynika. Nie było żadnych twardych argumentów za tym, że te dane powinny być zbierane razem – dodał.
Procedowanie wniosku Bydgoszczy może potrwać kilka-kilkanaście miesięcy. Zdaniem Łukasza Krupy potencjały obu miast mogą być podawane oddzielnie od 2027 roku.
Barbara Nawrocka: Program „Moje zdrowie" uwzględni też czynniki ryzyka onkologicznego
Nowością jest także to, że program uwzględni czynniki ryzyka onkologicznego, a w przypadku seniorów także zdrowie psychiczne i funkcje poznawcze. Badania będą dostępne od 5 maja. Jak z programu skorzystać?
- Pierwszy krok to wypełnienie ankiety - albo na Internetowym Koncie Pacjenta, albo poprzez aplikację „mojeIKP” czyli w telefonie komórkowym – tłumaczyła Barbara Nawrocka, rzeczniczka kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ w Bydgoszczy. - Osoby starsze, które nie korzystają z Internetu, będą mogły taką ankietę wypełnić przy pomocy personelu medycznego w swojej placówce. Pytań tym razem będzie więcej, są bardziej dociekliwe, dotyczą naszego stylu życia, chorób. Będzie to też doskonała okazja do weryfikacji szczepień. Po odpowiedzi na pytania, zostaną wygenerowane skierowania na badania i - uwaga – badania wykonamy nie w laboratorium niezależnym – tak, jak było w przypadku programy „Profilaktyka 40 plus”, tylko w laboratorium, które wskaże nam nasza placówka POZ. (…)
Wyniki badań będą analizowane przez personel medyczny i posłużą do przygotowania Indywidualnego Planu Zdrowotnego. Osoby w wieku 20-49 lat będą mogły skorzystać z programu raz na 5 lat, osoby powyżej 49 lat - co 3 lata.
Maciej Batkowski: Zwiększyliśmy liczbę patroli, które kontrolują nie tylko transport, ale także prędkość
Zwiększenie skuteczności działań inspekcyjnych oraz poprawa bezpieczeństwa na drogach regionu - to zapowiedział nowy szef Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego. Jak zamierza to zrealizować?
- Moja wizja oparta jest na czterech filarach. Ludzie, dane, współpraca i technologia - mówił Maciej Batkowski. - Należy wykorzystać dane, które do nas spływają. Ludzie są najważniejsi, ale bez współpracy ze strażą i policją się nie da.
Co zrobić, aby poprawić bezpieczeństwo na DK10 między Bydgoszczą a Toruniem?
- Odbyliśmy już szereg spotkań, jesteśmy po uzgodnieniach z innymi służbami. Zwiększyliśmy liczbę patroli, które kontrolują nie tylko transport, ale także prędkość - mówił Maciej Batkowski.
- Najciekawsze fragmenty naszych „Rozmów Dnia" obejrzycie TUTAJ na naszym kanale na YouTube.
Grażyna Dziedzic: Nie będzie zakazu wnoszenia telefonu do szkół
W tym tygodniu maturzyści odbierają także świadectwa zakończenia edukacji w szkołach ponadpodstawowych. Co czeka ich na egzaminach? O to także pytała Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
Zobacz także

Paweł Szramka: programy dozbrojenia wojska nie są omawiane w Komisji Obrony Narodowej [Rozmowa dnia]
2023-09-12, 10:00Poseł Paweł Szramka, który był dziś gościem „Rozmowy dnia” Polskiego Radia PiK ubolewa, że zakupy uzbrojenia nie są konsultowane z posłami. Czytaj dalej »

Windy w blokach, nowe miejsca parkingowe. PiS chce modernizować osiedla w Mogilnie
2023-09-12, 09:11Kandydat do Sejmu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Ireneusz Stachowiak podsumował inwestycje, jakie udało się zrealizować za rządów PiS w powiecie mogileńskim. Zapowiedział też m.in. program modernizacji osiedli. Czytaj dalej »

Środki od rządu dla szpitala w Rypinie. „Sieć sprawnych szpitali jest istotna dla zdrowia publicznego”
2023-09-12, 08:331,5 miliona złotych trafi do szpitala w Rypinie z rezerwy budżetu państwa. Czek przekazał na poniedziałkowej konferencji prasowej Prezes Rządowego Centrum Legislacji, minister Krzysztof Szczucki. Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2023-09-12, 06:00Gościem „Rozmowy dnia” był poseł Paweł Szramka kandydujących z listy Koalicji Obywatelskiej w Toruniu. Rozmawialiśmy między innymi o programie wyborczym. Michał Jędryka: Czy decyzja o starcie z list Koalicji Obywatelskiej w Toruniu… Czytaj dalej »

Teren po byłym Zachemie priorytetem dla Pawła Szrota, kandydata PiS w Bydgoszczy [Rozmowa Dnia]
2023-09-11, 09:40Oczyszczenie terenów pozachemowskich obiecuje Paweł Szrot, kandydujący na posła z „jedynki” listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu bydgoskim. W dzisiejszej Rozmowie dnia Polskiego Radia PiK pytaliśmy, czy to zadanie jest w ogóle… Czytaj dalej »

Donald Tusk: Te 100 konkretów doprowadzi do tego, że będzie lepiej w każdym polskim domu
2023-09-09, 20:02Te 100 konkretów doprowadzi do tego, że ludzie w Polsce będą mieli więcej w kieszeni, będzie taniej w polskich sklepach i będzie lepiej w każdym polskim domu - mówił w sobotę szef PO Donald Tusk, przedstawiając program wyborczy… Czytaj dalej »

Wiceprezydent Adrian Mól: jako poseł chcę lobbować za Muzeum Narodowym w Toruniu
2023-09-09, 19:16Muzeum Narodowe w Toruniu miałoby powstać na bazie istniejącego naszego Muzeum Okręgowego - powiedział w sobotę wiceprezydent miasta Adrian Mól (Prawo i Sprawiedliwość), który kandyduje do Sejmu. To jeden z sześciu „konkretów… Czytaj dalej »

Premier Morawiecki: chcemy, aby średnie wynagrodzenie w Polsce osiągnęło 10 tysięcy złotych
2023-09-09, 14:18Chcemy, aby średnie wynagrodzenie w Polsce osiągnęło 10 tysięcy złotych na koniec trzeciej kadencji PiS - oświadczył na konferencji programowej PiS w Końskich premier Mateusz Morawiecki. - Eksport jest rekordowy, a wzrost PKB jest… Czytaj dalej »

Kandydat Lewicy do Senatu: Wyróżnia nas podejście do zwykłego obywatela [Rozmowa dnia]
2023-09-08, 09:50Budowa tanich mieszkań na wynajem, podniesienie pensji minimalnej, utrzymanie programu 800 plus, stypendia dla studentów, a dla seniorów - bon turystyczny i bon na kulturę - to wyborcze obietnice Lewicy. O założeniach programowych partii… Czytaj dalej »

Wybory: Głosowanie w szpitalu, domu pomocy społecznej, więzieniu czy internacie
2023-09-08, 08:57W wyborach parlamentarnych i referendum 15 października będzie można oddać głos w szpitalu, więzieniu, areszcie śledczym, domu pomocy społecznej. W poniedziałek 11 września mija termin na utworzenie w tych miejscach tzw. odrębnych… Czytaj dalej »