Rozmowa Dnia
Ks. Dariusz Iwański: Papieżowi Leonowi XIV dobrze o oczu patrzy. Odnowa Kościoła przyjdzie ze Wschodu, nie z Europy
– Bardzo ucieszyłem się z tego wyboru. Mam i myślę, że my, jako Polacy takie coś, jak „soft spot”, czyli takie miękkie miejsce w naszym sercu, taką sympatię do Amerykanów. Spędziłem sporo czasu w Stanach Zjednoczonych, jako nauczyciel akademicki, ale również jako ksiądz pracujący w parafii. Wiem, że ten kościół ma ogromny potencjał, chociaż można powiedzieć „inni nie wierzą w niego i on sam siebie nie wierzy”, czasami miałem wrażenie. To, że amerykański kardynał z doświadczeniem z obu Ameryk został papieżem, uważam za niezwykle opatrznościowe – mówił ks. Iwański.
Kard. Prevost znaczną część swojego życia spędził w Peru i wydaje się, że to ten kraj jeszcze mocniej cieszy się z tego wyboru. – Byłem tam rok temu. Poznałem ten kościół od środka, na tyle, ile można w ramach 11-dniowej pielgrzymki. Rzeczywiście to jest też bardzo specyficzna religijność. To są najczęściej bardzo biedni ludzie. Wiara dla nich jest częścią ich tożsamości w dosłownym tego słowa znaczeniu. Myślę, że odnowa przyjdzie stamtąd, ze Wschodu. Na pewno nie z Europy.
– Myślę, że papież, który ma doświadczenia z obu tych kontynentów, będzie takim języczkiem u wagi. Jeszcze nie znam Leona XIV. Mówiąc szczerze, nie jestem specjalistą od spraw watykańskich, nie śledzę życiorysów poszczególnych kardynałów. Już tak bardzo kolokwialnie mówiąc „dobrze mu z oczu patrzy”. Ta jego reputacja, która się za nim ciągnie, ludzie opowiadają różne rzeczy. O tym, jak skromnym jest człowiekiem. Przecież wyszedł z zakonu augustyńskiego. Tam skromność, pokora, wspólnota to są takie zasadnicze charyzmaty. Myślę, że to wszystko zostanie przeniesione na grunt papieski. To powinno służyć ku dobremu Kościołowi – dodał ks. Iwański.
Marzena Wojnar: Biblioteki coraz częściej przejmują rolę domów kultury
- W naszej gminie nie funkcjonuje żaden domu kultury, a więc to właśnie biblioteki przejęły tę rolę. Poza wypożyczaniem książek prowadzimy szereg działań dla mieszkańców - mówi Marzena Wojnar. - Takie zmiany w bibliotekach można zaobserwować na przestrzeni ostatnich 10 lat. Coraz bardziej przekształcają się w centra kultury. Pokazujemy mieszkańców życie kulturalne.
Biblioteka to nie tylko same książki. W Lubiczu Dolnym organizowano spotkania, których mogliby pozazdrościć w dużych miastach. Wśród gości pojawili się m.in. Anita Werner, Katarzyna Bonda, Tomasz Raczek, Przemysław Kossakowski.
- Katarzyna Bonda była ogromnie zaskoczona liczbą osób zgromadzonych na naszej sali, która pękała w szwach. I to w takiej małej miejscowości - opowiada Marzena Wojnar. - Największe wyzwanie dla bibliotekarzy? Podążać za światem, ale nie zapomnieć, że najważniejsza w tym zawodzie jest książka.
Najciekawsze fragmenty wideo naszych „Rozmów Dnia" znajdziesz TUTAJ.
Angelika Jędryka-Pihut: „Expressowe" rozwody" - jest projekt ustawy i są pytania
Małżeństwo mógłby rozwiązać, po spełnieniu określonych warunków, urzędnik stanu cywilnego lub notariusz - zakłada to projekt ustawy, która ma ułatwiać procedurę rozwodową. Te warunki to m.in. nie posiadanie dzieci i minimum rok od ślubu.
- Większość rozwodów kończy się bez orzekania o winie. Nie oznacza to jednak, że takimi sprawami zajmie się notariusz czy Urząd Stanu Cywilnego - mówiła adwokat Angelika Jędryka-Pihut.
- Przede wszystkim strony muszą być zgodne. Muszą być przekonane, że jest to ta ścieżka, na którą się zgadzają. Jeżeli jest jakakolwiek kwestia sporna między stronami, to nadal strony będą zmuszone iść do sądu.
Może się w związku z tym okazać, że spraw, które będą rozwiązywane poza sądem, za pośrednictwem urzędnika czy notariusza, wcale tak dużo nie będzie.
Wojciech Przybysz
Wojciech Przybysz wyjaśnił w „Rozmowie Dnia”, na czym polega youthworking, popularny w Europie Zachodniej. To nie mentoring czy uczenie z wyższej pozycji, tylko mądre towarzyszenie dorosłego.
Warto stworzyć bezpieczną przestrzeń dla młodych ludzi, by pomóc im w walce z problemami. – Tak zwana teoria trzeciego miejsca Raya Oldenburga – stworzył ideę miejsca trzeciego – nie dom, nie szkoła, ale trzecie miejsce, na przykład Wędka, gdzie młodzież przychodzi i sobie jest. Często są pytania do nas: „Co ja będę robił jako wolontariusz?”. „Towarzysz, bądź!”. To jest najtrudniejsze: być, nie zwracając uwagi, nie ucząc, nie moralizując, nie będąc „wyższym” i „lepszym” – to są nasze sposoby, które się sprawdzają – tłumaczył.
Cała rozmowa jest dostępna poniżej.
Podkom. Remigiusz Rakowski: Hulajnogi elektryczne są bardzo niebezpieczne!
Policjanta z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy pytaliśmy o przepisy i zasady bezpieczeństwa. 20 km/h to maksymalna prędkość, z jaką w Polsce można jeździć na elektrycznej hulajnodze, w praktyce to często trzy razy więcej.
- Kierując tego typu pojazdem, bo to jest pojazd, musimy przede wszystkim mieć uprawnienia, przynajmniej kartę rowerową – mówił podkom. Rakowski. - Pojazdy powinny być wyposażone w tzw. blokady ograniczające przekraczanie prędkości. Bardzo często zdarza się, że osoby kupujące hulajnogę elektryczną, bądź innego rodzaju urządzenia, zdejmują takie blokady i poruszają się z naprawdę bardzo dużymi prędkościami. Stąd apel do rodziców, by to kontrolować. Przed nami sezon komunijny, hulajnogi bardzo często są wybierane jako prezenty dla 10-latków, a my jako rodzice zapominamy, że dziecko na hulajnodze trzeba też wyposażyć w kask, w elementy odblaskowe. Jako dorośli powinniśmy też dzieci i młodzież edukować, w jaki sposób poruszać się tego typu pojazdami. One są naprawdę bardzo niebezpieczne, w mojej ocenie - o wiele bardziej niż rower. (...)
Waldemar Rozynkowski: Patriotyzm to nie tylko uczucia, to pewna postawa
– My się nie rodzimy z patriotyzmem, nabywamy go, w różnych odsłonach: poprzez szkołę, wychowanie, ale można powiedzieć, że głównie przez konkretnego człowieka, więc jeżeli młodzi ludzie spotkają na swojej drodze tych, którzy pokażą im, zaszczepią, że to słowo [„patriotyzm” – przyp. red.] ma wartość, że ono waży, dla nich też to słowo będzie mieć swoją wartość, ta flaga będzie mieć swoją wartość – podkreślił dziekan Wydziału Nauk Historycznych UMK.
– To są uczucia, to jest oczywiście pewne przywiązanie, pewna miłość, ale to też jest pewna postawa, pewna ofiarność, zauważenie różnych osób np. w państwie, które mają inne poglądy, które inaczej patrzą na świat. Patriotyzm nie powinien wykluczać – dodał.
Rafał Frąckiewicz: Kujawsko-pomorskie to region dla turysty ciekawego
– Sieciowanie projektów i budowanie nowych marek – to podstawa turystycznej polityki regionu – mówił Rafał Frąckiewicz. Niezwykle ważne są oddolne inicjatywy pasjonatów, których działania wzbogacają ofertę. – Takie miejsca, w które się inwestuje, zmieniają także swoje oblicze – podkreślił.
– Tak jak w Brzózkach jest stowarzyszenie, które wpadło na pomysł, by ozdabiać budynki portretami, malunkami, tak są inne miejsca, chociażby Lovenda Kujawska – nawiązanie do lawendy – wokół tego tematu można było stworzyć produkt turystyczny. Innym przykładem jest obserwatorium astronomiczne w Niedźwiadach, które w zasadzie od podstaw stworzyło grono pasjonatów. Też wpisując się w naszą ideę „Konstelacji” – chociażby Bory Tucholskie, gdzie od pewnego czasu funkcjonuje Ścieżka Ciszy – produkt nieoczywisty, ale potrzebny, że odcinamy się od cywilizacji. Turysta poszukuje czegoś innego, czegoś nowego i chcemy mu to zaoferować – wskazał.
Tradycyjnie majówka rozpoczyna sezon turystyczny. Gdzie w długi weekend warto wybrać się w regionie? – Na majówkę poleciłbym nowe miejsca, które w ostatnich latach pojawiły się na mapie turystycznej województwa – przepięknie odnowione Młyny Rothera w Bydgoszczy, Interaktywne Centrum Fajansu we Włocławku czy też Muzeum Handlu Wiślanego – wyliczał Rafał Frąckiewicz. – Dla mnie wspomniana Bydgoszcz stanowi pewnego rodzaju odkrycie – bo to jest miejsce nieoczywiste. Wiadomo, znam Bydgoszcz, ale widzę turystów, którzy przybywają, którzy odkrywają to miejsce na nowo – dodał.
„Rozwód statystyczny” Bydgoszczy i Torunia. Łukasz Krupa: Oba miasta zyskają
- Bydgoszcz i Toruń zyskają na tym, że ich potencjały w ujęciu statystycznym będą podawane oddzielnie - uważa Łukasz Krupa. Wyjaśniał, dlaczego do EUROSTAT-u został złożony wniosek o rozdział. Mówił też, że wcześniej informowano o tym stronę toruńską i samorząd województwa.
- Dwukrotnie wysyłaliśmy pisma z naszymi argumentami do prezydenta Torunia, starosty toruńskiego i marszałka województwa – powiedział. - W żadnym z tych sześciu pism nie znalazły się konkretne argumenty, poza ogólnikami, które mówią o tym, że razem jest fajniej, że może jest lepiej, że jest w strategii województwa coś takiego, jak stołeczny obszar rozwoju, który oprócz tego, że jest na papierze, to nic z niego nie wynika. Nie było żadnych twardych argumentów za tym, że te dane powinny być zbierane razem – dodał.
Procedowanie wniosku Bydgoszczy może potrwać kilka-kilkanaście miesięcy. Zdaniem Łukasza Krupy potencjały obu miast mogą być podawane oddzielnie od 2027 roku.
Barbara Nawrocka: Program „Moje zdrowie" uwzględni też czynniki ryzyka onkologicznego
Nowością jest także to, że program uwzględni czynniki ryzyka onkologicznego, a w przypadku seniorów także zdrowie psychiczne i funkcje poznawcze. Badania będą dostępne od 5 maja. Jak z programu skorzystać?
- Pierwszy krok to wypełnienie ankiety - albo na Internetowym Koncie Pacjenta, albo poprzez aplikację „mojeIKP” czyli w telefonie komórkowym – tłumaczyła Barbara Nawrocka, rzeczniczka kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ w Bydgoszczy. - Osoby starsze, które nie korzystają z Internetu, będą mogły taką ankietę wypełnić przy pomocy personelu medycznego w swojej placówce. Pytań tym razem będzie więcej, są bardziej dociekliwe, dotyczą naszego stylu życia, chorób. Będzie to też doskonała okazja do weryfikacji szczepień. Po odpowiedzi na pytania, zostaną wygenerowane skierowania na badania i - uwaga – badania wykonamy nie w laboratorium niezależnym – tak, jak było w przypadku programy „Profilaktyka 40 plus”, tylko w laboratorium, które wskaże nam nasza placówka POZ. (…)
Wyniki badań będą analizowane przez personel medyczny i posłużą do przygotowania Indywidualnego Planu Zdrowotnego. Osoby w wieku 20-49 lat będą mogły skorzystać z programu raz na 5 lat, osoby powyżej 49 lat - co 3 lata.
Maciej Batkowski: Zwiększyliśmy liczbę patroli, które kontrolują nie tylko transport, ale także prędkość
Zwiększenie skuteczności działań inspekcyjnych oraz poprawa bezpieczeństwa na drogach regionu - to zapowiedział nowy szef Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego. Jak zamierza to zrealizować?
- Moja wizja oparta jest na czterech filarach. Ludzie, dane, współpraca i technologia - mówił Maciej Batkowski. - Należy wykorzystać dane, które do nas spływają. Ludzie są najważniejsi, ale bez współpracy ze strażą i policją się nie da.
Co zrobić, aby poprawić bezpieczeństwo na DK10 między Bydgoszczą a Toruniem?
- Odbyliśmy już szereg spotkań, jesteśmy po uzgodnieniach z innymi służbami. Zwiększyliśmy liczbę patroli, które kontrolują nie tylko transport, ale także prędkość - mówił Maciej Batkowski.
- Najciekawsze fragmenty naszych „Rozmów Dnia" obejrzycie TUTAJ na naszym kanale na YouTube.
Zobacz także
Rozmowa Dnia
2023-10-11, 01:06Gościem „Rozmowy dnia” był poseł Tomasz Lenz, kandydat do Senatu z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Rozmawialiśmy o ostatniej prostej kampanii wyborczej, a także o eskalacji konfliktu arabsko-izraelskiego. Michał Jędryka: Kampania… Czytaj dalej »

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w regionie. Odwiedzi Bydgoszcz i Inowrocław
2023-10-10, 21:54W środę (11 października) w województwie kujawsko-pomorskim będzie przebywał prezydent RP Andrzej Duda. Czytaj dalej »

Patryk Jaki w Toruniu: Rozwój Polski jest nieporównywalnie lepszy, niż za Donalda Tuska
2023-10-10, 19:27Europoseł Patryk Jaki przyjechał do Torunia, żeby poprzeć w wyborach posła Suwerennej Polski Mariusza Kałużnego. - Takie regiony jak województwo kujawsko-pomorskie skorzystały na tym, że budżet jest równomiernie dzielony - po… Czytaj dalej »

Włodzisław Giziński: Opieka psychiatryczna dla dzieci, młodzieży i dorosłych musi być ujednolicona
2023-10-10, 15:39Większych nakładów z budżetu państwa na psychiatrię, szczególnie dzieci i młodzieży, chcą kandydaci KO z Bydgoszczy. Dziś wyrazili swój sprzeciw wobec różnicy w finansowaniu takiego leczenia względem dzieci (których opieka… Czytaj dalej »

Głosuj w innym miejscu! Sprawdź, czy twojej komisji wyborczej nie przenieśli
2023-10-10, 14:47Uwaga bydgoszczanie - na trzech osiedlach trzeba będzie pójść głosować gdzie indziej, niż do tej pory. Czytaj dalej »

Wojewoda: Miliony dla gmin, w których frekwencja podczas wyborów będzie najwyższa
2023-10-10, 13:19Rząd chce zachęcić mieszkańców do udziału w zbliżających się wyborach. Założenia programów pro-frekwencyjnych przedstawił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Czytaj dalej »

Budynek szatni przy boisku przekazany gminie Strzelno. Poseł Kozanecka: Będzie też remont
2023-10-10, 12:31Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oficjalnie przekazał gminie Strzelno (powiat mogileński) budynek szatni i grunt przy boisku w Markowicach. - Dodatkowo udało się pozyskać 100 tysięcy złotych dofinansowania na remont szatni sportowej… Czytaj dalej »

Grzegorz Braun poparł Sławomira Ozdyka. „Jest teoretykiem i praktykiem ds. bezpieczeństwa”
2023-10-10, 11:45Bezpieczeństwo - również tożsamościowe - Polski było jednym z tematów spotkania z Grzegorzem Braunem. Polityk odwiedził Bydgoszcz. Jak podkreślił, Konfederacja jest jedynym ugrupowaniem, które nie pomyliło się w żadnej „kardynalnej”… Czytaj dalej »

Szefowa KBW: Liczymy na to, że we wtorek 17 października podamy wyniki głosowania
2023-10-10, 10:16- Jesteśmy gotowi do przeprowadzenia wyborów parlamentarnych i referendum. Liczymy na to, że we wtorek 17 października podamy wyniki głosowania - zapowiada szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. Czytaj dalej »

Jan Krzysztof Ardanowski: Samorządy dostają ogromne pieniądze na inwestycje [Rozmowa dnia]
2023-10-10, 09:48Szef prezydenckiej Rady ds. rolnictwa i obszarów wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski uważa, że obecny system finansowania samorządów ma wiele zalet w stosunku do poprzedniego. Czytaj dalej »