Wybory - kampania wyborcza

Rozmowa Dnia

Wojciech Koper

2025-01-22
Wojciech Koper / Fot. Magdalena Gill / Archiwum

Wojciech Koper / Fot. Magdalena Gill / Archiwum

PR PiK- Rozmowa Dnia - Wojciech Koper

Inspektorzy sanitarni w lutym zaczną kontrole we wszystkich punktach szczepień. Skontrolują karty szczepień obowiązkowych wszystkich dzieci w Polsce. Dlaczego to zrobią? O tym w "Rozmowie Dnia" Polskiego Radia PiK rozmawialiśmy z Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym. Wojciech Koper odpowiadał też na pytania Macieja Wilkowskiego dotyczące grypy i zagrożeń związanych z pryszczycą.

W Kujawsko-Pomorskiem zostanie skontrolowanych ok. 400 miejsc - przychodni i punktów szczepień. W tym roku ma też zacząć działać system elektronicznych kart szczepień obowiązkowych.

- W sytuacji, gdy dzieci są niezaszczepione, inspektorzy sanitarni najpierw rozmawiają z rodzicami lub opiekunami prawnymi, edukują i informują co nam grozi, gdy poziom takich dzieci wzrośnie do niebezpiecznych ponad 10 proc. w danych populacjach - mówi Wojciech Koper, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. - Jeśli nie przyniesie to efektu, przewidziane są sankcje karne, aby przemówić do rodziców w inny sposób.

Obecnie dominującą chorobą w Kujawsko-Pomorskiem jest grypa. Problemem jest także krztusiec.

Wiktor Plesiński

2025-01-21
Wiktor Plesiński – dyrektor departamentu transportu w Urzędzie Marszałkowskim/fot. Zdzisław Nawrat

Wiktor Plesiński – dyrektor departamentu transportu w Urzędzie Marszałkowskim/fot. Zdzisław Nawrat

PR PiK - Rozmowa Dnia - Wiktor Plesiński

- Proces przywracania połączeń kolejowych jest długi i skomplikowany, ale podejmujemy wyzwanie - mówił w „Rozmowie Dnia” PR PiK Wiktor Plesiński, dyrektor departamentu transportu w Urzędzie Marszałkowskim.

W tym roku, po 14 latach przerwy, wróci połączenie kolejowe do Ciechocinka. W najbliższych dniach zostaną otwarte oferty przetargowe na remont 7-kilometrowej linii kolejowej na odcinku Aleksandrów Kujawski - Ciechocinek. Prace mają potrwać do sierpnia. Oprócz przebudowy torowiska i rozjazdów, PKP PLK zapowiadają odnowienie peronów w Ciechocinku, Odolionie i Aleksandrowie Kujawskim oraz modernizację urządzeń sterowania ruchem i sieci trakcyjnej.

- Pociągi do Ciechocinka zaczną kursować w grudniu, na początek to będzie osiem par dziennie - mówił w „Rozmowie Dnia” PR PiK dyrektor departamentu transportu UM Wiktor Plesiński. - Wiele lat tych połączeń nie było. Tam były dość zawiłe kwestie prawne – pojawiło się pytanie, czy my jako województwo możemy uruchamiać połączenia na linii, która przebiega w granicach jednego powiatu. Na szczęście wszystkie wątpliwości udało się rozwiać. Natomiast sam proces przywrócenia połączeń, nawet z punktu widzenia prawnego - nie mówię już o całym procesie inwestycyjnym - niestety jest długi. Rozmowy na ten temat zaczęliśmy już trzy lata temu, kiedy zmienialiśmy plan transportowy. Prowadziliśmy rozmowy i z miastem, i z Polskimi Liniami Kolejowymi, czyli zarządcą tej infrastruktury i z przyjemnością mogę powiedzieć, że wszystko się udaje. Przetarg na remont linii został ogłoszony, na dniach będą już wyniki. Natomiast my jako województwo będziemy musieli jeszcze wybrać przewoźnika, przetarg zostanie ogłoszony na początku lutego. (...)

W tym roku Urząd Marszałkowski planuje ogłosić dwa kolejne przetargi na połączenia kolejowe na trasach Brodnica - Rypin i Laskowice Pomorskie - Wierzchucin. Trwają rozmowy z ministerstwem i PLK o remoncie kolejnych tras - zwłaszcza na zachód od Bydgoszczy, m.in. do Kcyni.

Krzysztof Czyżewski

2025-01-20
Prof. Krzysztof Czyżewski/fot. materiały prywatne

Prof. Krzysztof Czyżewski/fot. materiały prywatne

PR PiK - Rozmowa Dnia - Krzysztof Czyżewski

- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to dla nas ważne wsparcie - mówił gość „Rozmowy Dnia” PR PiK prof. Krzysztof Czyżewski.

- Wskażemy nasze konkretne potrzeby, sprzęt, który podniesie poziom diagnostyki i leczenia – mówił profesor UMK w Toruniu, który jest też wojewódzkim konsultantem w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej. - Listę przygotuje kierownik kliniki z zespołem. Mamy już część sprzętu wytypowanego, który będzie nam potrzebny. To nie będzie tylko nasz oddział - onkologii i hematologii dziecięcej, ale także na przykład klinika chirurgii dziecięcej też będzie miała przygotowane zamówienie na konkretne sprzęty.

Celem tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest wsparcie dzieci zmagających się z nowotworami i chorobami hematologicznymi. Finał akcji odbędzie się w najbliższą niedzielę (26 stycznia).

Grażyna Dziedzic

2025-01-17
Grażyna Dziedzic/fot. Katarzyna Bogucka

Grażyna Dziedzic/fot. Katarzyna Bogucka

PR PiK- Rozmowa Dnia - Grażyna Dziedzic

Edukacja zdrowotna. Nowy przedmiot pojawi się w przyszłym roku szkolnym. Będzie nieobowiązkowy. Jak będą wyglądały takie zajęcia w praktyce? To tylko jeden z tematów, jakie Agnieszka Marszał poruszyła w "Rozmowie Dnia" z kujawsko-pomorską kurator oświaty Grażyną Dziedzic.

Jak poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej - program zajęć edukacji zdrowotnej obejmuje dziesięć obszarów, m.in. internet i profilaktykę uzależnień, dojrzewanie, wartości i postawy, zdrowie seksualne i fizyczne oraz zdrowie psychiczne.

- Edukacja w tym zakresie jest bardzo potrzebna - mówiła w "Rozmowie Dnia" kujawsko-pomorska kurator oświaty Grażyna Dziedzic. - Co roku z wielką przykrością odnotowujemy samobójstwa wśród młodzieży. Dziś jest dopiero połowa stycznia, a w naszym województwie mieliśmy już jedno samobójstwo 14-latki. To są wielki porażki nas, dorosłych. I to my, dorośli, musimy zaprojektować coś, co będzie chroniło te dzieci. Dbałość o zdrowie psychiczne i rozmowa o wartości życia jest niezbędna. Wiele osób, które protestuje przeciwko wprowadzeniu tej edukacji nie zna programu, który budowany był przez ekspertów. Nie ma w nim nic, co mogłoby deprawować młodzież.

Od 1 września edukacja zdrowotna będzie przedmiotem dodatkowym od czwartej klasy szkoły podstawowej oraz w klasach I – III liceów ogólnokształcących i techników.

Na antenie mówiliśmy również o tym, jak szkoły z regionu wypadły w Ogólnopolskim Rankingu Liceów i Techników "Perspektywy 2025".

Anna Niewiadomska

2025-01-16
Anna Niewiadomska/fot. nadesłane

Anna Niewiadomska/fot. nadesłane

„Rozmowa Dnia" - Anna Niewiadomska

Jaki jest sejmik naszego województwa z punktu widzenia radnej-debiutantki? Między innymi o tym Maciej Wilkowski rozmawiał z Anną Niewiadomską, pełnomocniczką wojewody m.in. do spraw Równego Traktowania, a także laureatką plebiscytu Ambasady Brytyjskiej „Liderka Równości”.

- Osoby, które czują się dyskryminowane mogą liczyć na moją pomoc - mówiła Anna Niewiadomska. - Bardzo chcę się skupić na tematach antydyskryminacyjnych, antymobbingowych i antyprzemocowych - mówiła pytana o swoje plany na ten rok.

Podawała też przykład, w jaki sposób może pomóc osobom czującym, że zostały niesprawiedliwie potraktowane.
- Zgłosili się rodzice, którzy uważali, że ich dziecko zostało nierówno potraktowane w szkole. Nie chcieli, żeby sprawa została zamieciona pod dywan. Poprosili o pomoc kuratorium, ale ja także zostałam zawiadomiona o sprawie. Uczestniczyłam rozmowach z dyrekcją, z nauczycielami, byłam w stałym kontakcie z kuratorium - zresztą cały czas jestem. Wszystko po to, żeby rodzice czuli, że ich sprawa jest ważna, że nie będzie zamiatana pod dywan. Jeżeli jednak w jakiejś sprawie nie jestem w stanie pomóc, to staram się znaleźć inną drogę wyjścia.

Anna Niewiadomska zachęcała też mieszkanki naszego regionu do wzięcia udziału w plebiscycie Ambasady Brytyjskiej „Liderki Równości". Ona sama jest jego ubiegłoroczną laureatką.

Marek Rzepa

2025-01-15
Marek Rzepa/fot: archiwum

Marek Rzepa/fot: archiwum

PR PiK - Rozmowa Dnia - Marek Rzepa

- Ta historia zaczęła się 90 lat temu. Pierwsze programy trwały od dwóch do trzech godzin, potem dwanaście - mówił dziś w „Rozmowie Dnia” - wspominając historię naszej rozgłośni - dr Marek Rzepa, kierownik działu Zasobów Fonicznych i Archiwalnych Polskiego Radia PiK.

Władze spółki początkowo zakładały marginalną rolę radiostacji. – Sytuacja jednak szybko się zmieniła, dzięki lokalnym działaczom. Radio spełniało szczególną rolę, jeżeli chodzi o integrację polskiego społeczeństwa – mówił Marek Rzepa. – Polskie Radio centralne wyobrażało sobie tę rozgłośnię jako swego rodzaju przekaźnik swojego programu, natomiast wiadomo było, że na tzw. wielkim Pomorzu, które się wówczas budowało, była potrzebna radiostacja - chociażby z tego powodu, że wokół była bardzo agresywna radiofonia niemiecka z potężną mocą, która nadawała programy, mające świadczyć przeciwko polskości ziem Mazur, Kaszub, pogranicza itd. Pierwsze programy były dość ubogie, radio polegało na tym, że prowadziło się godzinne odczyty, czyli to była mówiąca gazeta. (...)

Agnieszka Kłopotek

2025-01-14
Agnieszka Kłopotek/fot. Agnieszka Kłopotek, Facebook

Agnieszka Kłopotek/fot. Agnieszka Kłopotek, Facebook

PR PiK - Agnieszka Kłopotek - Rozmowa Dnia

Mieszkańcy Tucholi i powiatu tucholskiego od wielu lat starają się o obwodnicę stolicy Borów Tucholskich. Gdy decyzja o jej budowie wydawała się ostateczna, pojawiły się nowe problemy. Czy uda się je rozwiązać? Stara się o to m.in. posłanka PSL Trzeciej Drogi Agnieszka Kłopotek, która była gościem „Rozmowy Dnia" Polskiego Radia PiK.

Rok – o tyle ma być opóźniona budowa obwodnicy Tucholi. Okazało się, że jej planowany przebieg koliduje z gazociągiem na trasie Dworzysko – Chojnice. Jak dotąd nie udało się rozwiązać tego problemu, co wpływa na opóźnienia w realizacji tej inwestycji. – Będę interweniowała w tej sprawie – mówiła w „Rozmowie Dnia” Polskiego Radia PiK posłanka PSL–Trzeciej Drogi Agnieszka Kłopotek.

– Będę składała interpelację do ministra właściwego – Ministra Aktywów Państwowych w sprawie Polskiej Spółki Gazowej, będę prosiła o wyjaśnienia, na jakim etapie są ich uzgodnienia, dlaczego to tak długo trwa, kiedy można się spodziewać konkretnych rozwiązań – zapowiada posłanka.

Według pierwotnych ustaleń, droga miała zostać ukończona w 2027 roku. Wiadomo już, że tak się nie stanie. – Został podpisany aneks, założono, że realizacja zadania zakończy się do 2028, więc inwestycja jest przeciągnięta o rok, mam nadzieję, że może nie na wiosnę tego roku, ale na przykład latem ta łopata zostanie wbita – wskazuje Agnieszka Kłopotek.

Obwodnica Tucholi ma mieć około 10 kilometrów, a szacowany koszt jej budowy to 126 mln złotych.
 

Rafał Wąsowicz

2025-01-13
Rafał Wąsowicz/fot. Rafał Wąsowicz/Facebook

Rafał Wąsowicz/fot. Rafał Wąsowicz/Facebook

PR PiK - Rafał Wąsowicz - Rozmowa Dnia

Kujawsko-Pomorska Fundacja Rozwoju Transportu Publicznego złożyła skargę do Komisji Europejskiej. Zdaniem społeczników, samorząd województwa nie wykorzystuje środków unijnych na rozwój transportu kolejowego. Gościem „Rozmowy Dnia” był przewodniczący fundacji, Rafał Wąsowicz.

– To jest już nasza druga skarga, w poprzedniej kadencji składaliśmy skargę, kiedy marszałek więcej środków unijnych zamierzał przeznaczyć na drogi, niż na kolej – wówczas Komisja Europejska naszą skargę uznała, część środków z dróg została przeznaczona na transport kolejowy – tłumaczy Wąsowicz.

– Teraz mamy sytuację powtórzoną, uważamy, że unijne środki powinny być przeznaczone na rozwój zrównoważony, ale nie tylko na ścieżki rowerowe czy, jak się teraz mówi, na budowę obwodnic – bo 300 mln zł ma kosztować budowa 14 obwodnic w naszym województwie. Nie mamy zarzutu do środków wydatkowanych na Przewozy Regionalne, tylko do tego, że marszałek nie reaktywuje linii, które są nieczynne. Od 20 lat w naszym regionie nie reaktywowaliśmy żadnej linii kolejowej, inne województwa robią to za środki unijne – podkreśla.

Prof. Barbara Brodzińska-Mirowska

2025-01-10
Prof. Barbara Brodzińska-Mirowska/fot. instagram.com/basiabrodzinskamirowska

Prof. Barbara Brodzińska-Mirowska/fot. instagram.com/basiabrodzinskamirowska

PR PiK - Barbara Brodzińska-Mirowska - Rozmowa Dnia

Co będzie najważniejszym politycznym wydarzeniem tego roku? Czy koalicja rządząca przetrwa kolejne 12 miesięcy? Czy są szanse na powtórzenie rekordowej frekwencji wyborczej z wyborów parlamentarnych w 2023 roku w wyborach prezydenckich? O tym Maciej Wilkowski rozmawiał z prof. Barbarą Brodzińską-Mirowską z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

– Zdecydują o naszej przyszłości na najbliższe lata – tak oceniła znaczenie wyborów prezydenckich. – Bardzo ważne wybory, dlatego że one w istocie „ustawią” najbliższe lata politycznie, dlatego że od decyzji, czy domknie się realnie ta zmiana, którą rozpoczęto w 2023 roku – mówiła.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja.

Łukasz Krasoń

2025-01-08
Łukasz Krasoń/fot. Maciej Wilkowski

Łukasz Krasoń/fot. Maciej Wilkowski

PR PiK - Łukasz Krasoń - Rozmowa Dnia

Gościem „Rozmowy Dnia” był Łukasz Krasoń – sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. Zapytaliśmy o szczegóły ustawy o asystencji osobistej, uwagi, jakie zgłaszają do projektu zainteresowani i o problemy osób z niepełnosprawnościami, które pilnie trzeba rozwiązać.

Ustawa o asystencji osobistej ma być dla nich szansą na bardziej niezależne życie i wejście na rynek pracy. Projekt ustawy jest właśnie konsultowany.

Jakie wątpliwości i uwagi osób najczęściej zgłaszają uczestniczący w konsultacjach? – Dotyczą one wieku osób, do których będą kierowane te usługi. W naszym projekcie to osoby od 13. do 65. roku życia. Są osoby, które chciałby rozszerzyć tę grupę; zdarzają się uwagi dotyczące liczby godzin – w projekcie jest do 240 godzin miesięcznie. Są też uwagi czysto techniczne, wynikające z większej być może wiedzy, doświadczenia samorządowców, którzy tę ustawę będą realizować – mówi wiceminister Krasoń.

– Te uwagi bierzemy bardzo na serio, staramy się na bieżąco je „obrabiać” i w momencie, kiedy konsultacje się skończą – a zakończą się 15 stycznia – będziemy do tego siadać, będziemy starali się nanosić to, co możemy, na projekt ustawy, tak, aby ta ustawa była jeszcze lepsza – zapowiada.

Całej rozmowy można wysłuchać poniżej.

Zobacz także

Rozmowa Dnia

2023-10-11, 01:06

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w regionie. Odwiedzi Bydgoszcz i Inowrocław

2023-10-10, 21:54

Patryk Jaki w Toruniu: Rozwój Polski jest nieporównywalnie lepszy, niż za Donalda Tuska

2023-10-10, 19:27

Włodzisław Giziński: Opieka psychiatryczna dla dzieci, młodzieży i dorosłych musi być ujednolicona

2023-10-10, 15:39

Głosuj w innym miejscu! Sprawdź, czy twojej komisji wyborczej nie przenieśli

2023-10-10, 14:47

Wojewoda: Miliony dla gmin, w których frekwencja podczas wyborów będzie najwyższa

2023-10-10, 13:19

Budynek szatni przy boisku przekazany gminie Strzelno. Poseł Kozanecka: Będzie też remont

2023-10-10, 12:31

Grzegorz Braun poparł Sławomira Ozdyka. „Jest teoretykiem i praktykiem ds. bezpieczeństwa”

2023-10-10, 11:45

Szefowa KBW: Liczymy na to, że we wtorek 17 października podamy wyniki głosowania

2023-10-10, 10:16

Jan Krzysztof Ardanowski: Samorządy dostają ogromne pieniądze na inwestycje [Rozmowa dnia]

2023-10-10, 09:48
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę