Wybory - kampania wyborcza

Rozmowa Dnia

Ireneusz Nitkiewicz

2025-04-11
Ireneusz Nitkiewicz/fot: Facebook, Ireneusz Nitkiewicz

Ireneusz Nitkiewicz/fot: Facebook, Ireneusz Nitkiewicz

Co 15. Polak żyje w skrajnej biedzie. Zagrożenie ubóstwem w naszym regionie wynosi ponad 24 procent i daje nam niechlubne trzecie miejsce w kraju.

Jak dziś wygląda bieda? Kto najczęściej potrzebuje pomocy? Jak pomagać? Gościem „Rozmowy Dnia” będzie Ireneusz Nitkiewicz, bydgoski społecznik.

Marcin Lutowski: Mamy bazę schronów, ale potrzebne są nowe przepisy

2025-04-10
Marcin Lutowski/fot. Iwona Muszytowska-Rzeszotek

Marcin Lutowski/fot. Iwona Muszytowska-Rzeszotek

PR PiK - Rozmowa Dnia - Marcin Lutowski

Do 31 marca właściciele, użytkownicy i zarządcy budynków mieli obowiązek powiadomić prezydenta miasta o schronach i miejscach ukrycia. Jaki jest efekt tego spisu w Toruniu? W jakim stanie znajdują się obiekty i gdzie znajdziemy mapę dostępności?

Między innymi o to Iwona Muszytowska-Rzeszotek pytała dyrektora Wydziału Ochrony Ludności Urzędu Miasta w Toruniu. - Spodziewaliśmy się większego odzewu. Ostatecznie zgłoszonych zostało 31 obiektów budowlanych – mówił Marcin Lutowski. - Wśród zgłaszających mamy m.in. spółdzielnie mieszkaniowe, są to też zarządcy nieruchomości, wspólnoty mieszkaniowe. Dołączyło też Muzeum Etnograficzne w Toruniu, które również zgłosiło takie miejsca. Podmioty, które czuły się zobowiązane, zrobiły to. Posiłkujemy się też bazą, która została stworzona wcześniej - w 2022 roku. Państwowa Straż Pożarna wskazała 1414 takich obiektów budowlanych. Są podzielone na schrony ukrycia i miejsca doraźnego schronienia, więc mamy bazę, która pozwoli nam pracować dalej. (…)

Tomasz Gollob w Polskim Radiu PiK - o zdrowiu, ekstralidze i bezpieczeństwie żużlowców

2025-04-09
Rozmowa z Tomaszem Gollobem/fot. Radosław Łączkowski

Rozmowa z Tomaszem Gollobem/fot. Radosław Łączkowski

„Rozmowa Dnia" - Tomasz Gollob

Tomasz Gollob, legenda polskiego żużla, ostatnio spędził kilka dni w szpitalu. Jaki jest stan jego zdrowia, czy nadal będzie telewizyjnym komentatorem? Na co stać w tym sezonie drużyny z Pomorza i Kujaw? Czy dmuchane bandy są niebezpieczne i co jeszcze powinno się zmienić, by zwiększyć bezpieczeństwo żużlowców na torze? O to Maciej Wilkowski pytał go w „Rozmowie Dnia” Polskiego Radia PiK.



Tomasz Gollob był niedawno - ponownie - w szpitalu. Mówił, że to konieczne wizyty, że cały czas jest pod stałą opieką lekarzy. Dziś czuje się znacznie lepiej niż, na przykład dwa tygodnie temu i stęsknił się, jak chyba wszyscy żużlowi kibice, za emocjami.
A te ligowe rozpoczynają się już w najbliższy weekend. Tomasz Gollob będzie w nich ponownie telewizyjnym ekspertem.

Maciej Wilkowski pytał też Tomasza Golloba o jego ocenę szans drużyn z Pomorza i Kujaw. Mistrz uważa, że KS Toruń i Bayer System GKM Grudziądz znajdą się w pierwszej czwórce PGE Ekstraligi, natomiast Abramczyk Polonia Bydgoszcz, czyli drużyna, z którą jest najbardziej emocjonalnie związany, jeśli nie z pierwszego, to z drugiego miejsca do tej ekstraligi awansuje.
W rozmowie nie mogło zabraknąć wątku związanego z bezpieczeństwem żużlowców, czyli dmuchanych band, ale Tomasz Gollob zwrócił uwagę na jeszcze jeden, jego zdaniem ważny element. Chodzi o przyczepność opon do toru.

Krzysztof Jurek: Skrócenie czasu pracy? Moja córka wprowadziła to jako benefit

2025-04-08
Krzysztof Jurek/ Fot. Radosław Łączkowski

Krzysztof Jurek/ Fot. Radosław Łączkowski

Zakończył się pierwszy etap prac nad skróceniem czasu pracy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ocenia, że zmiany są "oczekiwane, pożądane i potrzebne". Co na to pracodawcy? M.in. o to Adriana Andrzejewska-Kuras pytała Krzysztofa Jurka z Nadwiślańskiego Związku Pracodawców Lewiatan.

4-dniowy tydzień pracy lub 7-godzinny dzień pracy - to dwie rozważane propozycje skrócenia czasu pracy.

- Określanie ustawą takich rzeczy jest bardzo trudne. Sam mam córkę, która prowadzi taki eksperyment w swojej firmie. Wprowadzono to jako rodzaj benefitu, a nie stałą zmianę, co pozwala im w pewnym okresie od tego odstąpić - opowiada Krzysztof Jurek. -Gdy pojawiła się większa liczba zamówień, kilka miesięcy znów pracowali w normalnym trybie.




Najciekawsze fragmenty wideo naszych wywiadów obejrzycie na YouTube TUTAJ.

Anna Jackowska: Zdrowie jest tym obszarem, w którym zapotrzebowanie na pracowników będzie coraz większe

2025-04-07
Anna Jackowska / Fot. Archiwum

Anna Jackowska / Fot. Archiwum

PR PiK - Anna Jackowska - Rozmowa Dnia

Jakie będą zawody przyszłości? Jakich specjalistów brakuje na rynku pracy w regionie? Jakie umiejętności cenią dziś pracodawcy? O tym w „Rozmowie Dnia" PR PiK mówiła Anna Jackowska, dyrektor PUP we Włocławku.

– Zdrowie jest tym obszarem, w którym zapotrzebowanie na pracowników będzie coraz większe – wskazała Anna Jackowska. – Od lat w niektórych branżach widzimy pogłębiający się deficyt pracowników. Pierwszą z nich jest branża medyczno-opiekuńcza, bo cały czas potrzebujemy lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, psychologów, psychoterapeutów, masażystów – ta branża się bardzo rozwija i deficyty w tej branży będą pogłębiać, bo [jako społeczeństwo] się starzejemy – mówiła.

– Kolejną branżą, w której obserwujemy deficyty, w kierunku której warto się kształcić, jest branża produkcyjno-przemysłowa – od specjalistycznych stanowisk zaczynając, czyli inżynierskich - automatycy, mechatronicy, elektronicy, czyli studia techniczne, wyższego stopnia; jak też konkretne branżowe specjalizacje, bo potrzebujemy mechaników maszyn, spawaczy, ślusarzy, tokarzy, operatorów CNC. Wreszcie branża budowlana, gdzie obserwujemy deficyty kierowników budów, inżynierów budownictwa, ale także prostych fachowców rzemieślniczych zawodów – murarzy, malarzy, cieśli, dekarzu, pracownicy robót wykończeniowych – wyliczała.

Całej rozmowy można wysłuchać poniżej.

Krzysztof Gawkowski: Nie potrzeba czołgów, aby zniszczyć elektrownię czy wodociągi. Wystarczy pocisk cyfrowy

2025-04-04
Krzysztof Gawkowski/fot: Radosław Łączkowski

Krzysztof Gawkowski/fot: Radosław Łączkowski

Posłuchaj całej „Rozmowy Dnia"

- Jesteśmy na hybrydowej wojnie z Rosją. Liczba ataków jest coraz większa. Odpieramy je z prawie 100-procentowa skutecznością - mówił w Polskim Radiu PiK wicepremier i minister cyfryzacji.

Kto stoi za ostatnimi poważnymi cyberatakami? Jak możemy chronić się przed cyberoszustami? Jak powinna wyglądać międzynarodowa współpraca w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i jaka jest rola odbywającej się właśnie w Bydgoszczy międzynarodowej konferencji SECURE International Summit 2025.

To tylko niektóre z tematów, które Maciej Wilkowski poruszył w „Rozmowie Dnia" Polskiego Radia PiK z wicepremierem i ministrem cyfryzacji - Krzysztofem Gawkowskim.







Prof. Michał Choraś: Przestrzegałbym przed instalowaniem aplikacji na telefonie komórkowym

2025-04-03
Michał Choraś/fot. Tomasz Bielicki

Michał Choraś/fot. Tomasz Bielicki

PR PiK - Michał Choraś - Rozmowa Dnia

Cyberbezpieczeństwo – to słowo będzie przez dwa dni odmieniane w Bydgoszczy przez wszystkie przypadki za sprawą rozpoczynającej się dzisiaj SECURE International Summit. To największe spotkanie poświęcone cyberbezpieczeństwu w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE.

Jednym z prelegentów podczas tej konferencji jest gość „Rozmowy Dnia" Polskiego Radia PiK - prof. dr hab. inż. Michał Choraś z Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki Politechniki Bydgoskiej.

Na cyberataki narażony jest każdy z nas. Jak się przed nimi bronić? – „Zdrowa nieufność” to podstawa – mówił profesor Choraś. – Na pewno przestrzegałbym przed umieszczaniem rzeczy w mediach społecznościowych – one nie zginą, one tam są, o dziwo często są analizowane przez złych ludzi, przez naszych wrogów – wskazał.

– Przestrzegałbym przed – do czego jesteśmy co chwilę nakłaniani – instalowaniem aplikacji na telefonie komórkowym. Każdy chce, żebyśmy jakąś apkę zainstalowali. Tylko jeżeli zainstalujemy nagle 200 apek, z czego 100 powstało w Chinach albo nie wiemy, gdzie, Google play jeszcze nie zdążył sprawdzić, że ta apka ma bardzo wiele podatności, to później okazuje się, że można z naszego komputera czy telefonu te dane wydobyć. Świadomość to to, czego powinniśmy uczyć, chyba tej cyberhigieny jeszcze za mało uczymy w szkołach – naprawdę powinniśmy zacząć od szkół podstawowych, od szkół średnich – ocenił.

Edukacji potrzeba jednak na wszystkich poziomach. – Najczęstsze ataki to ataki polegająca na słabości ludzkiej – podkreślił.

Izabela Piotrowska: Największym problemem osób w spektrum autyzmu jest brak akceptacji

2025-04-02
Izabela Piotrowska/fot. poczujsam.com.pl

Izabela Piotrowska/fot. poczujsam.com.pl

PR PiK - Izabela Piotrowska - Rozmowa Dnia

2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jak odbierają świat osoby w spektrum autyzmu? Z jakimi trudnościami mierzą się na co dzień? O tym Agnieszka Marszał rozmawiała z Izabelą Piotrowską - neurologopedką i pedagożką specjalną, która od wielu lat prowadzi terapię osób z autyzmem i grupę wsparcia dla rodziców.

– Osoby w spektrum autyzmu nie cierpią na autyzm, tylko na brak akceptacji ze strony innych. Świadomość jest coraz większa i to mnie bardzo cieszy, aczkolwiek uważam, że należałoby podążać bardzo mocno za tym, co się dzieje w świecie nauki odnośnie do spektrum autyzmu i zwracać uwagę na sposób mówienia o autyzmie – absolutnie nie straszyć i nie stygmatyzować osób, które są zdiagnozowane – wskazała.

– Autyzm to inny sposób odbierania świata, można też powiedzieć, że to cecha osobowości danej człowieka. Jeżeli ktoś a spektrum autyzmu, to ma je od urodzenia do śmierci. Chciałabym, żeby wszyscy pamiętali, że taka osoba może żyć w społeczeństwie w sposób naturalny – dodała.

Polskie Towarzystwo Pediatryczne postuluje, by bilans dwulatka został rozszerzony o badania w kierunku autyzmu. Wczesna diagnoza pozwala szybko i skutecznie wesprzeć rozwój dziecka.

Agnieszka Bryc: Pokoju między Ukrainą a Rosją nie będzie długo, może być co najwyżej zawieszenie broni

2025-04-01
Dr Agnieszka Bryc/fot. nadesłane

Dr Agnieszka Bryc/fot. nadesłane

PR PiK - Agnieszka Bryc - Rozmowa Dnia

Doktora Agnieszka Bryc z Katedry Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu pytana, czy rozmowy prezydenta Trumpa z Putinem i Zelenskim przybliżają do zakończenia konfliktu, stwierdziła, że problemem jest zupełnie inne definiowanie pokoju przez wszystkie strony.

Dla Stanów Zjednoczonych sukcesem byłoby już zawiedzenie broni. Rosja dąży natomiast do wyeliminowania „pierwotnych” jej zdaniem przyczyn konfliktu z Ukrainą. – [Według Kremla] pokój nastąpi wtedy, kiedy Ukraina wróci do rosyjskiej strefy wpływów, ew. jej państwowość zostanie zlikwidowana. Drugim „pierwotnym problemem” jest tzw. ekspansja NATO na Wschód, czyli przyjmowanie nowych państw członkowskich z państw Europy Środkowej i Wschodniej – wskazała.

– Więc mamy dwa główne warunki, które – mówi Putin – muszą być spełnione, żeby nastąpił pokój. To, co strona ukraińska uznaje za pokój, to powstrzymanie rosyjskiej polityki neoimperialnej. Każda ze stron inaczej definiuje pokój – pytanie, czy te optyki się zbiegną – tłumaczyła.

– Na razie wychodzi na to, że pokoju nie będzie bardzo długo, może być co najwyżej zawieszenie broni. Jesteśmy bardzo daleko od sytuacji stabilnej, która by dobrze rokowała dla bezpieczeństwa Europy i suwerenności Ukrainy – mówiła dr Bryc.

– Putin pomimo różnych zapewnień, deklaracji i rozmów z Amerykanami, nie zatrzyma się ani w swoich: A) działaniach wojennych, B) polityce imperialnej. (...) Ambicje agresywne i neoimperialne Rosja przedstawiała już w 2007 roku. Już wtedy wprost twierdziła, że jest państwem rewizjonistycznym i dąży nie tylko do zmiany granic, ale do zmiany porządku międzynarodowego – wskazała.

Zbigniew Szcześniak: Liczymy, że w nowy program „Czyste Powietrze" włączą się wszystkie gminy

2025-03-31
Zbigniew Szcześniak w studiu Polskiego Radia PiK/fot. Tomasz Bielicki

Zbigniew Szcześniak w studiu Polskiego Radia PiK/fot. Tomasz Bielicki

PR PiK - Rozmowa Dnia - Zbigniew Szcześniak

- Audyty i przeglądy energetyczne na nowych zasadach, podwyższenie progów dochodowych oraz minimalny 3-letni okres własności domu jednorodzinnego - to tylko niektóre zmiany wprowadzone w programie Czyste Powietrze. Opowiadał o nich gość „Rozmowy Dnia” Zbigniew Szcześniak.

- Po czterech miesiącach przerwy, od 31 marca można ponownie składać wnioski na dotacje. Trzeba je jednak dobrze zaplanować - mówił w Polskim Radiu PiK zastępca prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. - Pomocni będą operatorzy gminni, którzy przeprowadzą beneficjenta przez całą procedurę, ale nie tylko – podkreślił. - Będzie również pilnowanie przez operatora wydatków - na poziomie najwyższym będzie obligatoryjna, a na poziomie podwyższonym fakultatywna możliwość skorzystania z pomocy operatora.

Jak tłumaczył Zbigniew Szcześniak, operatorem mają być gminy. - Do 21 marca zadeklarowało się 71 gmin na 144 w naszym województwie, z czego 31 podpisało umowy operatorskie. To nie jest koniec naboru, nabór jest ciągły. Mam nadzieję, że wszystkie gminy samodzielnie, albo wspólnie z sąsiednimi gminami, bo jest taka możliwość agregacji, włączą się w ten program. (...)




W przypadku braku dostępu do operatora gminnego, skorzystać można będzie z operatorów dostępnych w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Zobacz także

Kandydat na prezydenta: Styl zarządzania w Grudziądzu? Mechanizm wzajemnych powiązań

2024-03-12, 14:44

MZK nie opublikuje na swoich autobusach reklam Bydgoskiej Prawicy. Powód?

2024-03-11, 18:01

Konfederacja: Czy budowa trasy staromostowej zagrozi targowisku miejskiemu w Toruniu?

2024-03-11, 16:45

Jak sfinansować budowę mostu Zachodniego w Toruniu? Paweł Gulewski ma pomysł

2024-03-11, 13:20

Paweł Olszewski: Trzecia Droga w Bydgoszczy poszła swoją drogą [Rozmowa dnia]

2024-03-11, 09:01

Rozmowa Dnia

2024-03-11, 06:00

Przyjechali, by wesprzeć swojego kandydata. Konwencja KO w Inowrocławiu

2024-03-10, 14:23

Wojciech Piniewski zapowiada uruchomienie w Inowrocławiu programu in vitro

2024-03-09, 19:37

Bydgoska Prawica ma pomysł na Młyny Rothera. Chce, by powstało tu centrum gamingowe

2024-03-09, 18:15

Koalicja Obywatelska zaprezentowała kandydatów na toruńskich radnych [lista]

2024-03-09, 17:30
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę