Rozmowa Dnia
Ireneusz Nitkiewicz
Jak dziś wygląda bieda? Kto najczęściej potrzebuje pomocy? Jak pomagać? Gościem „Rozmowy Dnia” będzie Ireneusz Nitkiewicz, bydgoski społecznik.
Marcin Lutowski: Mamy bazę schronów, ale potrzebne są nowe przepisy
Między innymi o to Iwona Muszytowska-Rzeszotek pytała dyrektora Wydziału Ochrony Ludności Urzędu Miasta w Toruniu. - Spodziewaliśmy się większego odzewu. Ostatecznie zgłoszonych zostało 31 obiektów budowlanych – mówił Marcin Lutowski. - Wśród zgłaszających mamy m.in. spółdzielnie mieszkaniowe, są to też zarządcy nieruchomości, wspólnoty mieszkaniowe. Dołączyło też Muzeum Etnograficzne w Toruniu, które również zgłosiło takie miejsca. Podmioty, które czuły się zobowiązane, zrobiły to. Posiłkujemy się też bazą, która została stworzona wcześniej - w 2022 roku. Państwowa Straż Pożarna wskazała 1414 takich obiektów budowlanych. Są podzielone na schrony ukrycia i miejsca doraźnego schronienia, więc mamy bazę, która pozwoli nam pracować dalej. (…)
Tomasz Gollob w Polskim Radiu PiK - o zdrowiu, ekstralidze i bezpieczeństwie żużlowców
Tomasz Gollob był niedawno - ponownie - w szpitalu. Mówił, że to konieczne wizyty, że cały czas jest pod stałą opieką lekarzy. Dziś czuje się znacznie lepiej niż, na przykład dwa tygodnie temu i stęsknił się, jak chyba wszyscy żużlowi kibice, za emocjami.
A te ligowe rozpoczynają się już w najbliższy weekend. Tomasz Gollob będzie w nich ponownie telewizyjnym ekspertem.
Maciej Wilkowski pytał też Tomasza Golloba o jego ocenę szans drużyn z Pomorza i Kujaw. Mistrz uważa, że KS Toruń i Bayer System GKM Grudziądz znajdą się w pierwszej czwórce PGE Ekstraligi, natomiast Abramczyk Polonia Bydgoszcz, czyli drużyna, z którą jest najbardziej emocjonalnie związany, jeśli nie z pierwszego, to z drugiego miejsca do tej ekstraligi awansuje.
W rozmowie nie mogło zabraknąć wątku związanego z bezpieczeństwem żużlowców, czyli dmuchanych band, ale Tomasz Gollob zwrócił uwagę na jeszcze jeden, jego zdaniem ważny element. Chodzi o przyczepność opon do toru.
Krzysztof Jurek: Skrócenie czasu pracy? Moja córka wprowadziła to jako benefit
4-dniowy tydzień pracy lub 7-godzinny dzień pracy - to dwie rozważane propozycje skrócenia czasu pracy.
- Określanie ustawą takich rzeczy jest bardzo trudne. Sam mam córkę, która prowadzi taki eksperyment w swojej firmie. Wprowadzono to jako rodzaj benefitu, a nie stałą zmianę, co pozwala im w pewnym okresie od tego odstąpić - opowiada Krzysztof Jurek. -Gdy pojawiła się większa liczba zamówień, kilka miesięcy znów pracowali w normalnym trybie.
Najciekawsze fragmenty wideo naszych wywiadów obejrzycie na YouTube TUTAJ.
Anna Jackowska: Zdrowie jest tym obszarem, w którym zapotrzebowanie na pracowników będzie coraz większe
– Zdrowie jest tym obszarem, w którym zapotrzebowanie na pracowników będzie coraz większe – wskazała Anna Jackowska. – Od lat w niektórych branżach widzimy pogłębiający się deficyt pracowników. Pierwszą z nich jest branża medyczno-opiekuńcza, bo cały czas potrzebujemy lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, psychologów, psychoterapeutów, masażystów – ta branża się bardzo rozwija i deficyty w tej branży będą pogłębiać, bo [jako społeczeństwo] się starzejemy – mówiła.
– Kolejną branżą, w której obserwujemy deficyty, w kierunku której warto się kształcić, jest branża produkcyjno-przemysłowa – od specjalistycznych stanowisk zaczynając, czyli inżynierskich - automatycy, mechatronicy, elektronicy, czyli studia techniczne, wyższego stopnia; jak też konkretne branżowe specjalizacje, bo potrzebujemy mechaników maszyn, spawaczy, ślusarzy, tokarzy, operatorów CNC. Wreszcie branża budowlana, gdzie obserwujemy deficyty kierowników budów, inżynierów budownictwa, ale także prostych fachowców rzemieślniczych zawodów – murarzy, malarzy, cieśli, dekarzu, pracownicy robót wykończeniowych – wyliczała.
Całej rozmowy można wysłuchać poniżej.
Krzysztof Gawkowski: Nie potrzeba czołgów, aby zniszczyć elektrownię czy wodociągi. Wystarczy pocisk cyfrowy
Kto stoi za ostatnimi poważnymi cyberatakami? Jak możemy chronić się przed cyberoszustami? Jak powinna wyglądać międzynarodowa współpraca w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i jaka jest rola odbywającej się właśnie w Bydgoszczy międzynarodowej konferencji SECURE International Summit 2025.
To tylko niektóre z tematów, które Maciej Wilkowski poruszył w „Rozmowie Dnia" Polskiego Radia PiK z wicepremierem i ministrem cyfryzacji - Krzysztofem Gawkowskim.
Prof. Michał Choraś: Przestrzegałbym przed instalowaniem aplikacji na telefonie komórkowym
Jednym z prelegentów podczas tej konferencji jest gość „Rozmowy Dnia" Polskiego Radia PiK - prof. dr hab. inż. Michał Choraś z Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki Politechniki Bydgoskiej.
Izabela Piotrowska: Największym problemem osób w spektrum autyzmu jest brak akceptacji
– Osoby w spektrum autyzmu nie cierpią na autyzm, tylko na brak akceptacji ze strony innych. Świadomość jest coraz większa i to mnie bardzo cieszy, aczkolwiek uważam, że należałoby podążać bardzo mocno za tym, co się dzieje w świecie nauki odnośnie do spektrum autyzmu i zwracać uwagę na sposób mówienia o autyzmie – absolutnie nie straszyć i nie stygmatyzować osób, które są zdiagnozowane – wskazała.
– Autyzm to inny sposób odbierania świata, można też powiedzieć, że to cecha osobowości danej człowieka. Jeżeli ktoś a spektrum autyzmu, to ma je od urodzenia do śmierci. Chciałabym, żeby wszyscy pamiętali, że taka osoba może żyć w społeczeństwie w sposób naturalny – dodała.
Polskie Towarzystwo Pediatryczne postuluje, by bilans dwulatka został rozszerzony o badania w kierunku autyzmu. Wczesna diagnoza pozwala szybko i skutecznie wesprzeć rozwój dziecka.
Agnieszka Bryc: Pokoju między Ukrainą a Rosją nie będzie długo, może być co najwyżej zawieszenie broni
Dla Stanów Zjednoczonych sukcesem byłoby już zawiedzenie broni. Rosja dąży natomiast do wyeliminowania „pierwotnych” jej zdaniem przyczyn konfliktu z Ukrainą. – [Według Kremla] pokój nastąpi wtedy, kiedy Ukraina wróci do rosyjskiej strefy wpływów, ew. jej państwowość zostanie zlikwidowana. Drugim „pierwotnym problemem” jest tzw. ekspansja NATO na Wschód, czyli przyjmowanie nowych państw członkowskich z państw Europy Środkowej i Wschodniej – wskazała.
– Więc mamy dwa główne warunki, które – mówi Putin – muszą być spełnione, żeby nastąpił pokój. To, co strona ukraińska uznaje za pokój, to powstrzymanie rosyjskiej polityki neoimperialnej. Każda ze stron inaczej definiuje pokój – pytanie, czy te optyki się zbiegną – tłumaczyła.
– Na razie wychodzi na to, że pokoju nie będzie bardzo długo, może być co najwyżej zawieszenie broni. Jesteśmy bardzo daleko od sytuacji stabilnej, która by dobrze rokowała dla bezpieczeństwa Europy i suwerenności Ukrainy – mówiła dr Bryc.
– Putin pomimo różnych zapewnień, deklaracji i rozmów z Amerykanami, nie zatrzyma się ani w swoich: A) działaniach wojennych, B) polityce imperialnej. (...) Ambicje agresywne i neoimperialne Rosja przedstawiała już w 2007 roku. Już wtedy wprost twierdziła, że jest państwem rewizjonistycznym i dąży nie tylko do zmiany granic, ale do zmiany porządku międzynarodowego – wskazała.
Zbigniew Szcześniak: Liczymy, że w nowy program „Czyste Powietrze" włączą się wszystkie gminy
- Po czterech miesiącach przerwy, od 31 marca można ponownie składać wnioski na dotacje. Trzeba je jednak dobrze zaplanować - mówił w Polskim Radiu PiK zastępca prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. - Pomocni będą operatorzy gminni, którzy przeprowadzą beneficjenta przez całą procedurę, ale nie tylko – podkreślił. - Będzie również pilnowanie przez operatora wydatków - na poziomie najwyższym będzie obligatoryjna, a na poziomie podwyższonym fakultatywna możliwość skorzystania z pomocy operatora.
Jak tłumaczył Zbigniew Szcześniak, operatorem mają być gminy. - Do 21 marca zadeklarowało się 71 gmin na 144 w naszym województwie, z czego 31 podpisało umowy operatorskie. To nie jest koniec naboru, nabór jest ciągły. Mam nadzieję, że wszystkie gminy samodzielnie, albo wspólnie z sąsiednimi gminami, bo jest taka możliwość agregacji, włączą się w ten program. (...)
W przypadku braku dostępu do operatora gminnego, skorzystać można będzie z operatorów dostępnych w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
Zobacz także

Kandydat na prezydenta: Styl zarządzania w Grudziądzu? Mechanizm wzajemnych powiązań
2024-03-12, 14:44- Oddajmy miasto mieszkańcom, skończymy z powiązaniami - to dzisiejsze zapowiedzi Marka Nowaka, kandydata na prezydenta Grudziądza. Czytaj dalej »

MZK nie opublikuje na swoich autobusach reklam Bydgoskiej Prawicy. Powód?
2024-03-11, 18:01- Czy pieniądze z naszego komitetu są złe? - pytają przedstawiciele Bydgoskiej Prawicy i zarzucają prezydentowi Bydgoszczy prowadzenie nierównej kampanii wyborczej. Czytaj dalej »

Konfederacja: Czy budowa trasy staromostowej zagrozi targowisku miejskiemu w Toruniu?
2024-03-11, 16:45Poseł Konfederacji Przemysław Wipler i kandydat stronnictwa na prezydenta Torunia Maciej Cichowicz sprzeciwili się realizacji trasy staromostowej w obecnym kształcie. Cichowicz pytał, czy projekt ma wygasić targowisko miejskie. Prezydent… Czytaj dalej »

Jak sfinansować budowę mostu Zachodniego w Toruniu? Paweł Gulewski ma pomysł
2024-03-11, 13:20- Budowa drogi S15 powinna trafić na listę priorytetów inwestycyjnych Ministerstwa Infrastruktury - uważa Paweł Gulewski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Torunia. Na konferencji z sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady… Czytaj dalej »

Paweł Olszewski: Trzecia Droga w Bydgoszczy poszła swoją drogą [Rozmowa dnia]
2024-03-11, 09:01Czy urzędnicy będą mieli zakaz korzystania z Tik-Toka? Czy będziemy mogli głosować w wyborach przez Internet? Jakie są powody tego, że nie wszędzie w naszym regionie powstały koalicje wyborcze KO-Nowa Lewica-Trzecia Droga? O tym… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2024-03-11, 06:00Czy urzędnicy będą mieli zakaz korzystania z Tik-Toka? Czy będziemy mogli głosować w wyborach przez Internet? Jakie są powody tego, że nie wszędzie w naszym regionie powstały koalicje wyborcze KO-Nowa Lewica-Trzecia Droga? O tym… Czytaj dalej »

Przyjechali, by wesprzeć swojego kandydata. Konwencja KO w Inowrocławiu
2024-03-10, 14:23Wojciecha Piniewskiego - kandydata na prezydenta Inowrocławia - poparli w niedzielę najważniejsi politycy Koalicji Obywatelskiej z regionu. Czytaj dalej »

Wojciech Piniewski zapowiada uruchomienie w Inowrocławiu programu in vitro
2024-03-09, 19:37Środki na finansowanie procedury zapłodnienia in vitro dla początkowo 10 par miałby zapewnić miejski program w Inowrocławiu. Pełniący obowiązki prezydenta miasta Wojciech Piniewski (Koalicja Obywatelska) i kandydat w nadchodzących… Czytaj dalej »

Bydgoska Prawica ma pomysł na Młyny Rothera. Chce, by powstało tu centrum gamingowe
2024-03-09, 18:15Kandydat Bydgoskiej Prawicy na prezydenta Bydgoszczy Łukasz Schreiber przedstawił pomysł stworzenia w odrestaurowanych XIX-wiecznych Młynach Rothera centrum gamingowego. Jego zdaniem to sposób na ożywienie obiektu i zwiększenie rozpoznawalności… Czytaj dalej »

Koalicja Obywatelska zaprezentowała kandydatów na toruńskich radnych [lista]
2024-03-09, 17:30Urzędnicy, społecznicy, ludzie kultury znajdują się wśród kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Rady Miasta Torunia. Są znane osoby - jak choćby obecni radni Bartłomiej Jóźwiak czy Michał Rzymyszkiewicz - ale pojawiły się też… Czytaj dalej »