Rozmowa Dnia
Piotr Całbecki
Inwestycja za 12 milionów wzbudza jednak wiele wątpliwości. - Morska szkoła pod żaglami ma służyć młodym ludziom, przede wszystkim dzieciom i młodzieży wykluczonej - wyjaśnia marszałek. - Jeżeli ktoś postrzega to jako formę luksusu, to dlaczego ma być ona zarezerwowana tylko dla bogatych? Z taką polityką się nie zgadzam - dodaje.
Jarosław Jucewicz
– Powinniśmy na święta dojechać do swoich bliskich pociągiem – w dobrej relacji i dobrej jakości – bo ta linia będzie wyremontowana w całości. Liczymy też na remont dworca, bo wystosowaliśmy też pismo do PKP Nieruchomości – i, co najważniejsze, basen solankowy. Samorząd województwa odkupił ten basen. Kolejne wyzwanie – trzeba go odbudować. Był taki zapis, że jeżeli uda się basen odzyskać do 2024 roku, to kolejne półtora roku powinno być na projektowanie zamierzeń i zakończenie inwestycji w 2029 roku – jeżeli chcemy skorzystać z programów Unii Europejskiej, które są obecnie dysponowane przez urząd marszałkowski – wskazał. Zdaniem burmistrza Ciechocinka otwarcie basenu w 2029 roku to realny plan.
Piotr Hemmerling
– Zgodnie z zapowiadaną procedurą, którą określiliśmy w połowie roku Nowa Lewica systematycznie, programowo i konsekwentnie dążyła do tego, żeby w grudniu wyłonić kandydata, czy kandydatkę na urząd prezydenta Rzeczypospolitej. Było ich wielu. Gremia statutowe w sposób demokratyczny prowadziły rozpoznanie, badania i rozmowy – wskazał Piotr Hemmerling.
Przyznał również, że jednym z kandydatów był Krzysztof Kukucki, prezydent Włocławka. – Był potencjalnym kandydatem na kandydata do objęcia funkcji prezydenta Rzeczypospolitej. Jest osobą stosunkowo młodą oczywiście z potężnymi perspektywami, jest inteligentny i posiadający bardzo dobre wykształcenie, oraz bardzo rozległe doświadczenie w sprawowaniu funkcji. Odpowiada oczekiwaniom społeczeństwa, jeśli chodzi o ten urząd. Niczego nie wykluczam, wszystko jest możliwe.
– Nie chciałbym być prorokiem. Proszę spojrzeć, że pani Magdalena Biejat osiągnęła w wyborach prezydenckich w Warszawie prawie 13 procent, miała trzeci wynik i to jest wyznacznikiem jej popularności i możliwości. Myślę, że tutaj każdy wynik ponad ten, który osiągnęła w Warszawie, byłby sukcesem dla Magdy Biejat i dla nas, jako Lewicy. Oczywiście mówimy o zwycięstwie. Byłbym hipokrytą, gdybym w to zwycięstwo nie wierzył. Chcielibyśmy, żeby Magdalena Biejat weszła do drugiej tury wyborów prezydenckich i wspólnie z Rafałem Trzaskowskim rywalizowała o ten urząd prezydenta Rzeczypospolitej. To jest nasz cel i to będziemy próbować eksponować w kampanii wyborczej. Walczyć wspólnie z tej lewej strony sceny politycznej. Mamy nadzieję, że pozyskamy również część niezdecydowanych i będziemy starali się osiągnąć jak najlepszy wynik – dodał Hemmerling.
Magdalena Nowak-Paralusz
– Bezpłatny program in vitro, waloryzacja emerytur, renta wdowia, obniżenie składki zdrowotnej, odblokowanie europejskich pieniędzy – między innymi to zaliczono do sukcesów w spocie zamieszczonym w mediach społecznościowych podsumowującym rok od powołania rządu Donalda Tuska.
– Podkreślono rzeczy, które według rządu są sukcesem, natomiast ja zwrócę uwagę na dwie rzeczy – mamy tu przede wszystkim rzeczy związane ze światopoglądem i tzw. socjal, więc mówiąc wprost – jeżeli odniesiemy to do 100 obietnic, które złożyli wyborcom, to sukcesów jest niewiele – oceniła dr Nowak-Paralusz. – Te 100 konkretów, które dla każdego z nas było nie do zrealizowania w 100 dni, są fantastycznym elementem, w który możemy uderzać, jeżeli jesteśmy przeciwnikiem (obecnego rządu - przyp. red.), i obojętnie, w którym miejscu nie uderzymy, oddźwięk będzie taki, że to było nieskuteczne. Myślę, że to nauczka nie tylko dla Koalicji [Obywatelskiej], ale też dla innych ugrupowań, że – oczywiście, można obiecywać gruszki na wierzbie, ale trzeba być bardzo ostrożnym, bo to może być mieczem obosiecznym – wskazała.
Tomáš Zukal
Dariusz Kurzawa
- Przypomniałbym taki projekt „Polska 100", a potem „I love Poland" - to był jacht, który został wybudowany na stulecie naszej Niepodległości - mówi Dariusz Kurzawa. - Miał kosztować 11 milionów złotych, kosztował, jak się okazało, 53 miliony złotych. Czy państwo polskie było wtedy tak bogate, że można było wyrzucać 53 miliony złotych, podczas gdy walczyliśmy z różnego rodzaju problemami m.in. gospodarczymi?
Co do naszej inwestycji: rzeczywiście, może troszeczkę za późno zaczęliśmy akcję informacyjną. Nie wszyscy jeszcze wiedzą, jak to ma wyglądać, jaka jest idea tej szkoły pod żaglami. Ma przede wszystkim służyć dzieciakom z województwa kujawsko-pomorskiego, aby także doświadczyły morza, aby doświadczyły tej wspaniałej przygody, ale też i lekcji, jaką jest właśnie ta szkoła pod żaglami (...).
Łukasz Wudarski
- Działania instytucji kultury to praca zespołowa. Sukces wydarzenia zależy od wszystkich - montażysty, artysty plastyka, animatora czy oświetleniowca – mówił gość „Rozmowy Dnia”. - Dlatego praca każdego pracownika w instytucji kultury jest bardzo ważna i trzeba ją doceniać. W tym roku staraliśmy się docenić nie tylko animatorkę kultury, ale także pracownika gospodarczego, teoretycznie najbardziej niewidzialnego. To jest bardzo ważne, żeby pokazać, że tworzenie kultury to nie tylko ta piękna wizja, że „siadamy, wymyślamy, organizujemy”, ale ktoś musi przygotować dane wydarzenie, ustawić je, przygotować serwis kawowy. Dlatego tak ważne jest, żeby doceniać także tych pracowników, którzy bardzo często są spychani na margines.
Uroczystość wręczenia Nagród Marszałka odbędzie się we wtorek (10 grudnia) w Teatrze im. Horzycy w Toruniu.
Jarosław Chmielewski
– To Koalicja Obywatelska ma doświadczenie w wymienianiu kandydata na prezydenta, w Prawie i Sprawiedliwości takiej sytuacji nie będzie – mówił Chmielewski.
Po ogłoszeniu informacji o starcie Karola Nawrockiego, pojawiły się spekulacje, że jeżeli kandydat popierany przez PiS nie będzie sobie radził w kampanii, może zostać wymieniony. – Taki scenariusz nie jest brany pod uwagę – zapewniał nasz gość.
– Takiej sytuacji w Prawie i Sprawiedliwości nie będzie. Naszym kandydatem jest Karol Nawrocki, doskonale przygotowany do tego, żeby pełnić funkcję prezydenta i, jak widać, zyskujący w spotkaniach z mieszkańcami i zyskujący też w sondażach. Pamiętajmy, że 10 lat temu, kiedy po raz pierwszy kandydował na urząd prezydenta pan prezydent Andrzej Duda, Platforma Obywatelska mówiła o tym i pokazywała, że pan Komorowski [ubiegający się wówczas o reelekcję – przyp. red.] ma 70 proc. poparcia i właściwie to nie ma żadnego zagrożenia dla tej kandydatury. Okazało się, że tą ogromną pracą, którą wykonał przede wszystkim sztab, ale i sam kandydat, przekonał Polaków do swojej kandydatury.
Jarosław Chmielewski pytany o to, kiedy Karol Nawrocki ogłosi swój program wyborczy, odpowiedział, że zgodnie z prawem, gdy oficjalnie wystartuje kampania wyborcza.
Przypomnijmy – marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas spotkania w Rypinie ogłosił, że kampania w ramach wyborów prezydenckich rozpocznie się 8 stycznia.
Michał Koniuch
Na te pytania odpowiadał wicewojewoda kujawsko-pomorski Michał Koniuch.
Karolina Jaruszewska
Jak duży? O tym w „Rozmowie Dnia" rozmawialiśmy z Karoliną Jaruszewską, inspektorką ds. organizacji pozarządowych i wolontariatu w Biurze Aktywności Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Według raportu „Szlachetnej Paczki” blisko 2,5 miliona osób żyje w skrajnym ubóstwie. Z kolei Polski Czerwony Krzyż podaje, że co trzeci senior żyje samotnie. Niestety skala potrzeb nadal rośnie.
– Zdajemy sobie sprawę z tego, w Biurze Aktywności Społecznej podejmujemy szeroki zakres działań, które przeciwdziałają tym liczbom, one są przerażające. Wprowadzamy bardzo dużo akcji, które wychodzą naprzeciw potrzebom i wspólnie z organizacjami pozarządowymi i z wolontariuszami staramy się załagodzić te problemy. Realizujemy cele edukacyjne i charytatywne, ale też wspieramy kulturę i sztukę. Dotykamy każdych dziedzin, które są potrzebne dla naszego miasta – wskazała Karolina Jaruszewska.
Dodała również, że najbardziej popularną odmianą jest wolontariat akcyjny. – W nim nie musimy się zobowiązywać do działania długoterminowego, a w zależności od naszych możliwości. Jednak grono ludzi decyduje się na wolontariat stały. Wiąże się na dłuższy czas z konkretnym podmiotem, który jest uprawniony do współpracy z wolontariuszami. Jest także wolontariat pracowniczy, w zakładach pracy. Pracodawca umożliwia przepracowanie danego dnia w formie wolontariatu. Jest też wsparcie dla seniorów. Otworzyliśmy niedawno Centrum Seniorów przy ul. Dworcowej 3. Oni także prowadzą wiele działań na rzecz osób starszych. (...)
Zobacz także
Gmina z najwyższą frekwencją dostanie nagrodę: 10 tys. zł na zabawę
2020-06-25, 08:05Stowarzyszenie Metropolia Bydgoszcz chce zmobilizować mieszkańców do pójścia na wybory. Gmina, która w najbliższych wyborach prezydenckich odnotuje najwyższą frekwencję, otrzyma 10 tys. zł na organizację wydarzenia o charakterze… Czytaj dalej »
Posłanka Scheuring-Wielgus: Robert Biedroń jedynym lewicowym kandydatem
2020-06-24, 20:23- Wyborcy Lewicy zdecydują, kto zostanie prezydentem Polski - mówiła toruńska posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, podsumowując kampanię wyborczą Roberta Biedronia. Czytaj dalej »
Krzysztof Bosak: prezydent nie ma obowiązku konsultowania zagranicznych wyjazdów
2020-06-24, 17:02- Skorelowanie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu z finałem kampanii wyborczej jest elementem tej kampanii - powiedział w środę w Inowrocławiu Krzysztof Bosak. Zastrzegł jednak, że nie ma zamiaru potępiać negocjowania… Czytaj dalej »
Borys Budka w Toruniu: Wizyta prezydenta Dudy w USA budzi kontrowersje
2020-06-24, 15:25- Prezydent Andrzej Duda nie powinien poza granicami Polski podejmować wiążących zobowiązań, które mogłyby godzić w nasze sojusze w ramach NATO czy UE — powiedział w środę w Toruniu lider PO Borys Budka. Dodał, że takie decyzje… Czytaj dalej »
Zażalenie komitetu wyborczego Andrzeja Dudy ws. słów Trzaskowskiego prawomocnie oddalone
2020-06-24, 12:45Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił w środę zażalenie na poniedziałkowe orzeczenie sądu okręgowego ws. słów kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego - poinformował sąd. Oznacza to, że pozew wyborczy komitetu Andrzeja Dudy… Czytaj dalej »
O ojcostwie, budżecie i wyborach mówił w Bydgoszczy Krzysztof Bosak
2020-06-23, 20:10Zapełniony - głównie młodymi ludźmi - amfiteatr przy ulicy Mostowej w Bydgoszczy powitał kandydata na prezydenta Krzysztofa Bosaka. Przedstawiciel Konfederacji apelował do rządu o pomoc Polakom za granicą, którzy mają, jak twierdzi… Czytaj dalej »
Sasin: prezydentura konfrontacyjna wobec rządu byłaby zgubna dla Polski i Polaków
2020-06-22, 20:58Prezydentura nastawiona konfrontacyjnie do rządu, byłaby dla Polski i Polaków czymś zdecydowanie zgubnym, biorąc pod uwagę wielkie wyzwania, jakie stoją przed naszym krajem - ocenił w poniedziałek wicepremier, minister aktywów państwowych… Czytaj dalej »
Premier w Bydgoszczy: wszystkie inwestycje są możliwe dzięki współpracy prezydenta z rządem
2020-06-22, 15:54Wszystkie inwestycje są tutaj możliwe, jeżeli będzie kontynuacja dobrej, bezproblemowej współpracy prezydenta z rządem - powiedział w poniedziałek na spotkaniu z mieszkańcami Bydgoszczy premier Mateusz Morawiecki. Czytaj dalej »
Politolog z UMK o finale kampanii: To będzie walka do ostatniej minuty
2020-06-22, 11:09- Szalę zwycięstwa na stronę prezydenta Andrzeja Dudy może przechylić wizyta w Stanach Zjednoczonych i spotkanie z Donaldem Trumpem - tak o finiszu kampanii wyborczej mówił w Rozmowie Dnia dr Patryk Tomaszewski. Zdaniem politologa z… Czytaj dalej »
Wicepremier Emilewicz w Inowrocławiu: Ważne, by za tydzień wszyscy poszli na wybory
2020-06-21, 21:00- Wybory to święto demokracji. Ważne, abyśmy wszyscy w nich uczestniczyli i wrzucili kartkę z dobrym nazwiskiem - powiedziała w niedzielę w Inowrocławiu wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że tylko prezydent… Czytaj dalej »