Rozmowa Dnia
Krzysztof Kukucki: Budowa małych reaktorów we Włocławku coraz bardziej realna [Rozmowa Dnia]
- Spotkałem się w ostatnim czasie z inwestorem – jasno zakomunikował, że lokalizacja we Włocławku jest lokalizacją bardzo prawdopodobną, że rozmawiamy nie o jednym, a o kilku reaktorach. Każdy taki reaktor to 100 dodatkowych miejsc pracy dla mieszkanek i mieszkańców Włocławka, to są też – trzeba to podkreślić – bardzo dobrze płatne miejsca pracy. To miejsca pracy bezpośrednie, a są jeszcze miejsca pracy pośrednie. Plan staje się coraz bardziej realny - mówił.
Całej rozmowy można wysłuchać poniżej.
Honorata Galczewska: Jesteśmy cząstką przyrody, czy tego chcemy, czy nie
Wiadomo, że lasy oczyszczają atmosferę z dwutlenku węgla, a poza tym produkują tlen. Czy da się obliczyć, ile go wytwarzają? – To można określić, są nawet specjalne modele naukowe, które pozwalają sprecyzować te dane. Pamiętajmy, że to wszystko zależy od tego, z jakim lasem mamy do czynienia. Nie chodzi tylko o jego skład gatunkowy, ale też jest ważne, gdzie rośnie, na jakimś siedlisku, jakim czynnikom w ciągu swojego życia jest poddawany, w jakim jest stanie zdrowotnym. Ta kondycja również ma przełożenie na pełnione przez niego funkcje, więc tutaj jest bardzo duże pole manewru przede wszystkim dla naukowców, którzy wspólnie z nami leśnikami starają się od wielu lat zmierzyć z tym tematem.
– W Lasach Państwowych realizowany jest projekt rozwojowy, który między innymi wiąże się z tym policzeniem, ile dwutlenku węgla pochłaniane jest w lasach. Nosi on nazwę „gospodarstwa węglowe”. Jego głównym przedmiotem jest policzenie, ile konkretny hektar lasu w danym nadleśnictwie może pochłonąć tego dwutlenku węgla – podkreślała Honorata Galczewska.
Dodała również, że każdy zdrowy las jest cenny dla środowiska. – Ten, który jest dopasowany do siedliska i do warunków, które mamy lokalnie. Inaczej powinniśmy rozpatrywać te potrzeby, w zależności, chociażby od stref klimatycznych. Myślę, że tego nie trzeba tłumaczyć, ale również patrząc nawet lokalnie. My, leśnicy co roku, dobierając skład gatunkowy nowego pokolenia lasu, również bierzemy to pod uwagę. Nie tylko żyzność gleby ma znaczenie dla przyszłego młodego lasu, a tak zwykle niestety w większości rozmów spłaszczamy ten temat tylko do tego jednego czynnika. Siedlisko, a o nim mówię, to żyzność gleby, warunki wilgotnościowe w tej glebie, ale także ukształtowanie terenu i oczywiście lokalny mikroklimat.
– Te cztery podstawowe dla nas elementy składające się na siedlisko, mówią nam o tym, jakie gatunki drzew powinniśmy dopasować, by ten las przez co najmniej kilkadziesiąt, a nawet ponad 100 lat, dobrze się miał. Nie tylko to bierzemy pod uwagę. Również to, co miało miejsce na danym terenie, co występowało wcześniej, czy był tam las, czy może pole rolne. Mamy także na uwadze to, jak bardzo zmieniają się i są bardzo zauważalne postępujące zmiany klimatu, które oddziałują nie tylko na nas, ludzi. Pamiętajmy, że jesteśmy cząstką przyrody, czy tego chcemy, czy nie, ale przede wszystkim na duże ekosystemy, w tym ekosystemy leśne.
Ireneusz Nitkiewicz: Każdy może się znaleźć na życiowym zakręcie. Warto dzielić się dobrem
Jak dziś wygląda bieda? Kto najczęściej potrzebuje pomocy? Jak pomagać? Gościem „Rozmowy Dnia” był Ireneusz Nitkiewicz, bydgoski społecznik.
- Każdy z nas może się znaleźć na życiowym zakręcie i potrzebować pomocy, dlatego warto dzielić się dobrem - nie tylko od święta - mówi Ireneusz Nitkiewicz.
Dodaje, że kryzysy, które ostatnio się wydarzyły bardzo zmieniły strukturę grupy potrzebującej pomocy: - Mam na myśli epidemię COVID-19, później pojawienie się uchodźców wojennych, po drodze kwestię inflacji, wzrost kosztów życia, najmu mieszkań - to wszystko jest bardzo dynamiczne. Wśród osób potrzebujących mamy więcej niż kiedyś seniorów, także z Ukrainy. Oni co prawda otrzymują jeszcze jakieś świadczenia ze swojego kraju, ale pieniądze te są tak niewielkie, że naprawdę na niewiele ich stać, więc szukają tej pomocy materialnej, żywnościowej.
Ireneusz Nitkiewicz przypomina też o przedświątecznych akcjach: - W sobotę zaprasza „Bazylika Pomaga": o godz. 13:00 przed kościołem odbędzie się spotkanie przedświąteczne. W poniedziałek bydgoska Caritas organizuje posiłek wielkanocny w hali Łuczniczki i można się jeszcze zgłaszać w siedzibie Caritas, przy ul. Grodzkiej. W Wielką Sobotę „Serce Torunia" organizuje spotkanie świąteczne. W Poniedziałek Wielkanocny jest akcja „Ciepło serca w słoiku". Początek, o godz. 11:00. Zapraszamy do jadłodzielni przy ul. Gdańskiej 79.
Marcin Lutowski: Mamy bazę schronów, ale potrzebne są nowe przepisy
Między innymi o to Iwona Muszytowska-Rzeszotek pytała dyrektora Wydziału Ochrony Ludności Urzędu Miasta w Toruniu. - Spodziewaliśmy się większego odzewu. Ostatecznie zgłoszonych zostało 31 obiektów budowlanych – mówił Marcin Lutowski. - Wśród zgłaszających mamy m.in. spółdzielnie mieszkaniowe, są to też zarządcy nieruchomości, wspólnoty mieszkaniowe. Dołączyło też Muzeum Etnograficzne w Toruniu, które również zgłosiło takie miejsca. Podmioty, które czuły się zobowiązane, zrobiły to. Posiłkujemy się też bazą, która została stworzona wcześniej - w 2022 roku. Państwowa Straż Pożarna wskazała 1414 takich obiektów budowlanych. Są podzielone na schrony ukrycia i miejsca doraźnego schronienia, więc mamy bazę, która pozwoli nam pracować dalej. (…)
Tomasz Gollob w Polskim Radiu PiK - o zdrowiu, ekstralidze i bezpieczeństwie żużlowców
Tomasz Gollob był niedawno - ponownie - w szpitalu. Mówił, że to konieczne wizyty, że cały czas jest pod stałą opieką lekarzy. Dziś czuje się znacznie lepiej niż, na przykład dwa tygodnie temu i stęsknił się, jak chyba wszyscy żużlowi kibice, za emocjami.
A te ligowe rozpoczynają się już w najbliższy weekend. Tomasz Gollob będzie w nich ponownie telewizyjnym ekspertem.
Maciej Wilkowski pytał też Tomasza Golloba o jego ocenę szans drużyn z Pomorza i Kujaw. Mistrz uważa, że KS Toruń i Bayer System GKM Grudziądz znajdą się w pierwszej czwórce PGE Ekstraligi, natomiast Abramczyk Polonia Bydgoszcz, czyli drużyna, z którą jest najbardziej emocjonalnie związany, jeśli nie z pierwszego, to z drugiego miejsca do tej ekstraligi awansuje.
W rozmowie nie mogło zabraknąć wątku związanego z bezpieczeństwem żużlowców, czyli dmuchanych band, ale Tomasz Gollob zwrócił uwagę na jeszcze jeden, jego zdaniem ważny element. Chodzi o przyczepność opon do toru.
Krzysztof Jurek: Skrócenie czasu pracy? Moja córka wprowadziła to jako benefit
4-dniowy tydzień pracy lub 7-godzinny dzień pracy - to dwie rozważane propozycje skrócenia czasu pracy.
- Określanie ustawą takich rzeczy jest bardzo trudne. Sam mam córkę, która prowadzi taki eksperyment w swojej firmie. Wprowadzono to jako rodzaj benefitu, a nie stałą zmianę, co pozwala im w pewnym okresie od tego odstąpić - opowiada Krzysztof Jurek. -Gdy pojawiła się większa liczba zamówień, kilka miesięcy znów pracowali w normalnym trybie.
Najciekawsze fragmenty wideo naszych wywiadów obejrzycie na YouTube TUTAJ.
Anna Jackowska: Zdrowie jest tym obszarem, w którym zapotrzebowanie na pracowników będzie coraz większe
– Zdrowie jest tym obszarem, w którym zapotrzebowanie na pracowników będzie coraz większe – wskazała Anna Jackowska. – Od lat w niektórych branżach widzimy pogłębiający się deficyt pracowników. Pierwszą z nich jest branża medyczno-opiekuńcza, bo cały czas potrzebujemy lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, psychologów, psychoterapeutów, masażystów – ta branża się bardzo rozwija i deficyty w tej branży będą pogłębiać, bo [jako społeczeństwo] się starzejemy – mówiła.
– Kolejną branżą, w której obserwujemy deficyty, w kierunku której warto się kształcić, jest branża produkcyjno-przemysłowa – od specjalistycznych stanowisk zaczynając, czyli inżynierskich - automatycy, mechatronicy, elektronicy, czyli studia techniczne, wyższego stopnia; jak też konkretne branżowe specjalizacje, bo potrzebujemy mechaników maszyn, spawaczy, ślusarzy, tokarzy, operatorów CNC. Wreszcie branża budowlana, gdzie obserwujemy deficyty kierowników budów, inżynierów budownictwa, ale także prostych fachowców rzemieślniczych zawodów – murarzy, malarzy, cieśli, dekarzu, pracownicy robót wykończeniowych – wyliczała.
Całej rozmowy można wysłuchać poniżej.
Krzysztof Gawkowski: Nie potrzeba czołgów, aby zniszczyć elektrownię czy wodociągi. Wystarczy pocisk cyfrowy
Kto stoi za ostatnimi poważnymi cyberatakami? Jak możemy chronić się przed cyberoszustami? Jak powinna wyglądać międzynarodowa współpraca w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i jaka jest rola odbywającej się właśnie w Bydgoszczy międzynarodowej konferencji SECURE International Summit 2025.
To tylko niektóre z tematów, które Maciej Wilkowski poruszył w „Rozmowie Dnia" Polskiego Radia PiK z wicepremierem i ministrem cyfryzacji - Krzysztofem Gawkowskim.
Prof. Michał Choraś: Przestrzegałbym przed instalowaniem aplikacji na telefonie komórkowym
Jednym z prelegentów podczas tej konferencji jest gość „Rozmowy Dnia" Polskiego Radia PiK - prof. dr hab. inż. Michał Choraś z Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki Politechniki Bydgoskiej.
Izabela Piotrowska: Największym problemem osób w spektrum autyzmu jest brak akceptacji
– Osoby w spektrum autyzmu nie cierpią na autyzm, tylko na brak akceptacji ze strony innych. Świadomość jest coraz większa i to mnie bardzo cieszy, aczkolwiek uważam, że należałoby podążać bardzo mocno za tym, co się dzieje w świecie nauki odnośnie do spektrum autyzmu i zwracać uwagę na sposób mówienia o autyzmie – absolutnie nie straszyć i nie stygmatyzować osób, które są zdiagnozowane – wskazała.
– Autyzm to inny sposób odbierania świata, można też powiedzieć, że to cecha osobowości danej człowieka. Jeżeli ktoś a spektrum autyzmu, to ma je od urodzenia do śmierci. Chciałabym, żeby wszyscy pamiętali, że taka osoba może żyć w społeczeństwie w sposób naturalny – dodała.
Polskie Towarzystwo Pediatryczne postuluje, by bilans dwulatka został rozszerzony o badania w kierunku autyzmu. Wczesna diagnoza pozwala szybko i skutecznie wesprzeć rozwój dziecka.
Zobacz także

Teren po byłym Zachemie priorytetem dla Pawła Szrota, kandydata PiS w Bydgoszczy [Rozmowa Dnia]
2023-09-11, 09:40Oczyszczenie terenów pozachemowskich obiecuje Paweł Szrot, kandydujący na posła z „jedynki” listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu bydgoskim. W dzisiejszej Rozmowie dnia Polskiego Radia PiK pytaliśmy, czy to zadanie jest w ogóle… Czytaj dalej »

Donald Tusk: Te 100 konkretów doprowadzi do tego, że będzie lepiej w każdym polskim domu
2023-09-09, 20:02Te 100 konkretów doprowadzi do tego, że ludzie w Polsce będą mieli więcej w kieszeni, będzie taniej w polskich sklepach i będzie lepiej w każdym polskim domu - mówił w sobotę szef PO Donald Tusk, przedstawiając program wyborczy… Czytaj dalej »

Wiceprezydent Adrian Mól: jako poseł chcę lobbować za Muzeum Narodowym w Toruniu
2023-09-09, 19:16Muzeum Narodowe w Toruniu miałoby powstać na bazie istniejącego naszego Muzeum Okręgowego - powiedział w sobotę wiceprezydent miasta Adrian Mól (Prawo i Sprawiedliwość), który kandyduje do Sejmu. To jeden z sześciu „konkretów… Czytaj dalej »

Premier Morawiecki: chcemy, aby średnie wynagrodzenie w Polsce osiągnęło 10 tysięcy złotych
2023-09-09, 14:18Chcemy, aby średnie wynagrodzenie w Polsce osiągnęło 10 tysięcy złotych na koniec trzeciej kadencji PiS - oświadczył na konferencji programowej PiS w Końskich premier Mateusz Morawiecki. - Eksport jest rekordowy, a wzrost PKB jest… Czytaj dalej »

Kandydat Lewicy do Senatu: Wyróżnia nas podejście do zwykłego obywatela [Rozmowa dnia]
2023-09-08, 09:50Budowa tanich mieszkań na wynajem, podniesienie pensji minimalnej, utrzymanie programu 800 plus, stypendia dla studentów, a dla seniorów - bon turystyczny i bon na kulturę - to wyborcze obietnice Lewicy. O założeniach programowych partii… Czytaj dalej »

Wybory: Głosowanie w szpitalu, domu pomocy społecznej, więzieniu czy internacie
2023-09-08, 08:57W wyborach parlamentarnych i referendum 15 października będzie można oddać głos w szpitalu, więzieniu, areszcie śledczym, domu pomocy społecznej. W poniedziałek 11 września mija termin na utworzenie w tych miejscach tzw. odrębnych… Czytaj dalej »

Marszałek Całbecki oficjalnie rozpoczyna kampanię wyborczą KO w okręgu toruńsko-włocławskim
2023-09-07, 20:45O mandat do Sejmu walczy 26 osób, m.in byli i obecni parlamentarzyści, samorządowcy, społecznicy i prawnicy. Kandydaci Koalicji Obywatelskiej zaprezentowali się na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Czytaj dalej »

Młoda Lewica i Socjaldemokraci chcą odsunąć ministra Czarnka i dać podwyżki nauczycielom
2023-09-07, 19:27- Chcemy skupić się na tym, żeby w końcu odsunąć ministra Czarnka od szkoły, by wyrzucić z polskiej szkoły homofobię i hejt - tak mówili podczas konferencji w Toruniu działacze Młodej Lewicy i Federacji Młodych Socjaldemokra… Czytaj dalej »

Kandydat Nowej Lewicy: Będę walczył o budowę ważnej drogi w Grudziądzu
2023-09-07, 15:42Przebudowa trasy średnicowej w Grudziądzu to jeden z głównych punktów programu wyborczego Łukasza Kowarowskiego z Nowej Lewicy. Polityk startujący z pozycji numer trzy w okręgu numer 5 chce zabiegać o dofinansowanie tej inwestycj… Czytaj dalej »

Szef MEiN: „Bon szkolny – poznaj Polskę” to kolejny punkt programu PiS
2023-09-07, 08:30Szef MEiN Przemysław Czarnek ogłosił w czwartek kolejny punkt programu PiS. - To „Bon szkolny - poznaj Polskę”, czyli dofinansowanie wycieczek edukacyjnych dla każdej klasy, każdego ucznia - poinformował. Czytaj dalej »