Rozmowa Dnia
Waldemar Rozynkowski: Patriotyzm to nie tylko uczucia, to pewna postawa
– My się nie rodzimy z patriotyzmem, nabywamy go, w różnych odsłonach: poprzez szkołę, wychowanie, ale można powiedzieć, że głównie przez konkretnego człowieka, więc jeżeli młodzi ludzie spotkają na swojej drodze tych, którzy pokażą im, zaszczepią, że to słowo [„patriotyzm” – przyp. red.] ma wartość, że ono waży, dla nich też to słowo będzie mieć swoją wartość, ta flaga będzie mieć swoją wartość – podkreślił dziekan Wydziału Nauk Historycznych UMK.
– To są uczucia, to jest oczywiście pewne przywiązanie, pewna miłość, ale to też jest pewna postawa, pewna ofiarność, zauważenie różnych osób np. w państwie, które mają inne poglądy, które inaczej patrzą na świat. Patriotyzm nie powinien wykluczać – dodał.
Rafał Frąckiewicz: Kujawsko-pomorskie to region dla turysty ciekawego
– Sieciowanie projektów i budowanie nowych marek – to podstawa turystycznej polityki regionu – mówił Rafał Frąckiewicz. Niezwykle ważne są oddolne inicjatywy pasjonatów, których działania wzbogacają ofertę. – Takie miejsca, w które się inwestuje, zmieniają także swoje oblicze – podkreślił.
– Tak jak w Brzózkach jest stowarzyszenie, które wpadło na pomysł, by ozdabiać budynki portretami, malunkami, tak są inne miejsca, chociażby Lovenda Kujawska – nawiązanie do lawendy – wokół tego tematu można było stworzyć produkt turystyczny. Innym przykładem jest obserwatorium astronomiczne w Niedźwiadach, które w zasadzie od podstaw stworzyło grono pasjonatów. Też wpisując się w naszą ideę „Konstelacji” – chociażby Bory Tucholskie, gdzie od pewnego czasu funkcjonuje Ścieżka Ciszy – produkt nieoczywisty, ale potrzebny, że odcinamy się od cywilizacji. Turysta poszukuje czegoś innego, czegoś nowego i chcemy mu to zaoferować – wskazał.
Tradycyjnie majówka rozpoczyna sezon turystyczny. Gdzie w długi weekend warto wybrać się w regionie? – Na majówkę poleciłbym nowe miejsca, które w ostatnich latach pojawiły się na mapie turystycznej województwa – przepięknie odnowione Młyny Rothera w Bydgoszczy, Interaktywne Centrum Fajansu we Włocławku czy też Muzeum Handlu Wiślanego – wyliczał Rafał Frąckiewicz. – Dla mnie wspomniana Bydgoszcz stanowi pewnego rodzaju odkrycie – bo to jest miejsce nieoczywiste. Wiadomo, znam Bydgoszcz, ale widzę turystów, którzy przybywają, którzy odkrywają to miejsce na nowo – dodał.
„Rozwód statystyczny” Bydgoszczy i Torunia. Łukasz Krupa: Oba miasta zyskają
- Bydgoszcz i Toruń zyskają na tym, że ich potencjały w ujęciu statystycznym będą podawane oddzielnie - uważa Łukasz Krupa. Wyjaśniał, dlaczego do EUROSTAT-u został złożony wniosek o rozdział. Mówił też, że wcześniej informowano o tym stronę toruńską i samorząd województwa.
- Dwukrotnie wysyłaliśmy pisma z naszymi argumentami do prezydenta Torunia, starosty toruńskiego i marszałka województwa – powiedział. - W żadnym z tych sześciu pism nie znalazły się konkretne argumenty, poza ogólnikami, które mówią o tym, że razem jest fajniej, że może jest lepiej, że jest w strategii województwa coś takiego, jak stołeczny obszar rozwoju, który oprócz tego, że jest na papierze, to nic z niego nie wynika. Nie było żadnych twardych argumentów za tym, że te dane powinny być zbierane razem – dodał.
Procedowanie wniosku Bydgoszczy może potrwać kilka-kilkanaście miesięcy. Zdaniem Łukasza Krupy potencjały obu miast mogą być podawane oddzielnie od 2027 roku.
Barbara Nawrocka: Program „Moje zdrowie" uwzględni też czynniki ryzyka onkologicznego
Nowością jest także to, że program uwzględni czynniki ryzyka onkologicznego, a w przypadku seniorów także zdrowie psychiczne i funkcje poznawcze. Badania będą dostępne od 5 maja. Jak z programu skorzystać?
- Pierwszy krok to wypełnienie ankiety - albo na Internetowym Koncie Pacjenta, albo poprzez aplikację „mojeIKP” czyli w telefonie komórkowym – tłumaczyła Barbara Nawrocka, rzeczniczka kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ w Bydgoszczy. - Osoby starsze, które nie korzystają z Internetu, będą mogły taką ankietę wypełnić przy pomocy personelu medycznego w swojej placówce. Pytań tym razem będzie więcej, są bardziej dociekliwe, dotyczą naszego stylu życia, chorób. Będzie to też doskonała okazja do weryfikacji szczepień. Po odpowiedzi na pytania, zostaną wygenerowane skierowania na badania i - uwaga – badania wykonamy nie w laboratorium niezależnym – tak, jak było w przypadku programy „Profilaktyka 40 plus”, tylko w laboratorium, które wskaże nam nasza placówka POZ. (…)
Wyniki badań będą analizowane przez personel medyczny i posłużą do przygotowania Indywidualnego Planu Zdrowotnego. Osoby w wieku 20-49 lat będą mogły skorzystać z programu raz na 5 lat, osoby powyżej 49 lat - co 3 lata.
Maciej Batkowski: Zwiększyliśmy liczbę patroli, które kontrolują nie tylko transport, ale także prędkość
Zwiększenie skuteczności działań inspekcyjnych oraz poprawa bezpieczeństwa na drogach regionu - to zapowiedział nowy szef Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego. Jak zamierza to zrealizować?
- Moja wizja oparta jest na czterech filarach. Ludzie, dane, współpraca i technologia - mówił Maciej Batkowski. - Należy wykorzystać dane, które do nas spływają. Ludzie są najważniejsi, ale bez współpracy ze strażą i policją się nie da.
Co zrobić, aby poprawić bezpieczeństwo na DK10 między Bydgoszczą a Toruniem?
- Odbyliśmy już szereg spotkań, jesteśmy po uzgodnieniach z innymi służbami. Zwiększyliśmy liczbę patroli, które kontrolują nie tylko transport, ale także prędkość - mówił Maciej Batkowski.
- Najciekawsze fragmenty naszych „Rozmów Dnia" obejrzycie TUTAJ na naszym kanale na YouTube.
Grażyna Dziedzic: Nie będzie zakazu wnoszenia telefonu do szkół
W tym tygodniu maturzyści odbierają także świadectwa zakończenia edukacji w szkołach ponadpodstawowych. Co czeka ich na egzaminach? O to także pytała Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
Rafał Świechowicz: W regionie wzrosła liczba pożarów traw i lasów
Zaprasza Agnieszka Marszał.
- Liczba pożarów w naszym regionie się zwiększyła. W tym roku jest to prawie 700 pożarów traw i lasów, w ubiegłym roku było ich czterokrotnie mniej. Ekologiczne skutki są bardzo duże, [pożary] niszczą ekosystem i to nieprawda, że to sprzyja roślinności. To są poważne straty w ekosystemie, ale to również powoduje, może powodować straty w gospodarstwach rolnych – mówił komendant Świechowicz.
- Edukacja społeczna oraz kary mogą istotnie obniżyć liczbę podpaleń. Wydaje nam się, że będzie bardzo dobrym rozwiązanie, jeśli to będzie działało w systemie - wskazał.
Ks. Piotr Roszak: Pontyfikat papieża Franciszka był bardzo bogaty, w wielu miejscach przełomowy [Rozmowa Dnia]
– Umarł w drodze, „w pracy”, we właściwym dla siebie stylu, bo takim była zapamiętany przez wiernych z całego świata – jako ten, który pojawia się w miejscach nieoczywistych, zaskakując – mówił ks. Roszak.
– To był bardzo bogaty pontyfikat, przełomowy w wielu miejscach, także bardzo burzliwy, jeśli weźmiemy pod uwagę okoliczności, w których się toczył – bo to były i czasy pandemii, głębokich zmian geopolitycznych, które papież widział, na które reagował. Mocną stroną Franciszka była diagnoza, on nie zatrzymywał się na powierzchni, ale starał się oceniać procesy, które się dzieją, i budować właściwą odpowiedź – nie w oparciu o środki potężne, polityczne. Chciał, żeby odpowiedź wypływała z wnętrza, od środka – a to nie jest prosta sprawa, dlatego że trzeba zmienić ludzką mentalność, podejście do pewnych spraw, wrażliwość – wskazał.
Dla Ojca Świętego bardzo ważne były kwestie społeczne. – Pracował trochę w „laboratorium”, uważał, że odpowiedzi z przeszłości są bardzo dobre, trzeba się tego trzymać, natomiast nie można tego stosować na zasadzie „kopiuj– wklej”, na zasadzie prefabrykaów, ale trzeba budować teologię i życie Kościoła w oparciu o prawdziwego człowieka, z jego problemami, i nie powtarzać formułek, definicji, tylko starać się naświetlać sytuację, w której się ten człowiek znajduje – ocenił kapłan.
Papież Franciszek stawiał na prostotę. – Samo nawiązanie do imienia św. Franciszka sugeruje, że moc Kościoła nie polega na środkach, które posiada, tyko na Tajemnicy, którą przechowuje, którą celebruje w liturgii, a jest nią Chrystus i Ewangelia i stąd programowa encyklika, „Evangelii Gaudium” – „radość z Ewangelii”, radość połączona z prostotą (…). Dla niego było bardzo ważne, żeby nie stracić kontaktu z realnym światem. Miałem okazję być na kolacji, odwiedzając osoby, które zatrzymywały się w hotelu watykańskim, i widziałem papieża, który przychodził do stołu, do bufetu, sam w kolejce – to było takie naturalne. Chciał być częścią wspólnoty – wspominał ks. profesor.
Podkreślił także, że Ojciec Święty troszczył się o wszystkich wykluczonych. – Zwróćmy uwagę, dokąd jeździł – tam, dokąd wcześniejsi papieże raczej nie jeździli, wybierał bardzo małe wspólnoty katolickie rozsiane po świecie, bo czuł, że trzeba tym ludziom dać wsparcie, nadzieję – mówił ks. Roszak.
Olga Kwiatkowska: W Wielkanoc na Kujawach urządzano pogrzeb śledzia lub pogrzeb żuru
- Świąteczne tradycje to wypadkowa tradycji chrześcijańskich i przedchrześcijańskich – mówiła w „Rozmowie Dnia" dr Olga Kwiatkowska z Muzeum Etnograficznego w Toruniu. - Do świata chrześcijańskiego wkroczyło wiele elementów agrarnych i zaduszkowych, bo łatwiej było je zaadoptować niż eliminować. Wiele obrzędów i praktyk można także dwuznacznie interpretować.
Jakie były tradycje wielkanocne na Kujawach? Co to był pogrzeb żuru lub pogrzeb śledzia? Posłuchajcie.
Wybrane fragmenty wywiadów można obejrzeć na naszym YouTubie TUTAJ.
Marszałek Piotr Całbecki przeciwny rozdzieleniu Bydgoszczy i Torunia w unijnych statystykach
Zobacz także

Konferencja przedwyborcza Metropolii Bydgoskiej
2014-11-12, 17:41W trakcie kolejnej przedwyborczej konferencji prasowej przedstawiciele Metropolii Bydgoskiej poruszali kwestię przywrócenia świetności terenom nad Starym Kanałem Bydgoskim. Czytaj dalej »
Bydgoska konferencja prasowa SLD-Lewica Razem
2014-11-12, 17:17Komitet wyborczy SLD-Lewica Razem zorganizował w Bydgoszczy przedwyborczą konferencję prasową, w trakcie której pojawiło się wiele gorzkich słów pod adresem obecnych władz miasta. Czytaj dalej »

Michał Zaleski i toruńskie inwestycje na kolejne lata
2014-11-12, 16:30Rozbudowa układu komunikacyjnego Torunia, tworzenie kolejnych mieszkań komunalnych oraz modernizacja basenu przy ul. Bażyńskich - to przykłady zaplanowanych na kolejne lata inwestycji, które zapowiedział ubiegający się o czwartą… Czytaj dalej »
Pomysły PO dla mieszkańców Torunia
2014-11-12, 14:05Mniej dużych zadań np. w zakresie infrastruktury, a więcej nastawienia na komfort życia mieszkańców. To główne założenia zaprezentowanego przez Platformę Obywatelską 'Programu Miejskiego', jaki partia przygotowała dla Torunia… Czytaj dalej »
PiS podsumowuje kampanię do sejmiku województwa
2014-11-12, 13:05Słuchać Polaków - zmieniać Polskę to hasło konferencji, która odbyła się w biurze poselskim bydgoskiego posła PiS - Tomasza Latosa. Czytaj dalej »

Konstanty Dombrowicz o sporcie i rekreacji
2014-11-12, 12:09Po raz kolejny Konstanty Dombrowicz spotkał się z dziennikarzami, by poinformować o swoich planach. Czytaj dalej »

Czas Mieszkańców chce zmienić Urząd Miasta w Toruniu
2014-11-12, 11:56Struktura toruńskiego Urzędu Miasta jest skostniała, trzeba to zmienić - uważa Czas Mieszkańców. Czytaj dalej »
W Grudziądzu kolejny proces w trybie wyborczym?
2014-11-12, 11:00Grudziądzka kampania prezydencka nabiera tempa. Szykuje się kolejny pozew do sądu w trybie wyborczym przeciwko Januszowi Dzięciołowi. Czytaj dalej »

Kandydaci lewicy o stadionie bydgoskiej Polonii
2014-11-10, 20:51Kandydaci Koalicyjnego Komitetu Wyborczego SLD - Lewica Razem do bydgoskiej rady miasta obiecują, że jeśli zdobędą zaufanie wyborców zrobią wszystko, by miasto znalazło pieniądze na modernizację stadionu żużlowego przy ul. Sportowej… Czytaj dalej »
Kandydaci Czasu Gospodarzy o swoich programach wyborczych
2014-11-10, 20:47Bezpieczeństwo, inwestycje na osiedlach i dostęp do kultury. To część problemów, którymi chcieliby się zająć kandydaci Czasu Gospodarzy do toruńskiej rady miasta. Czytaj dalej »