Wybory - kampania wyborcza

Rozmowa Dnia

Maciej Batkowski: Zwiększyliśmy liczbę patroli, które kontrolują nie tylko transport, ale także prędkość

2025-04-25
Rzecznik prasowy ITD w Bydgoszczy Krzysztof Nowak oraz Szef Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego Maciej Batkowski. / Fot. Tomasz Kaźmierski

Rzecznik prasowy ITD w Bydgoszczy Krzysztof Nowak oraz Szef Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego Maciej Batkowski. / Fot. Tomasz Kaźmierski

O pomysły na poprawę bezpieczeństwa na drogach w Kujawsko-Pomorskiem i nowe urządzenia, które mają w tym pomóc, Maciej Wilkowski pytał Macieja Batkowskiego, nowego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego oraz Krzysztofa Nowaka, rzecznika prasowego ITD.

Zwiększenie skuteczności działań inspekcyjnych oraz poprawa bezpieczeństwa na drogach regionu - to zapowiedział nowy szef Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego. Jak zamierza to zrealizować?

- Moja wizja oparta jest na czterech filarach. Ludzie, dane, współpraca i technologia - mówił Maciej Batkowski. - Należy wykorzystać dane, które do nas spływają. Ludzie są najważniejsi, ale bez współpracy ze strażą i policją się nie da.






Co zrobić, aby poprawić bezpieczeństwo na DK10 między Bydgoszczą a Toruniem?

- Odbyliśmy już szereg spotkań, jesteśmy po uzgodnieniach z innymi służbami. Zwiększyliśmy liczbę patroli, które kontrolują nie tylko transport, ale także prędkość - mówił Maciej Batkowski.

Grażyna Dziedzic: Nie będzie zakazu wnoszenia telefonu do szkół

2025-04-24
Grażyna Dziedzic / Fot. Magdalena Gill / Archiwum

Grażyna Dziedzic / Fot. Magdalena Gill / Archiwum

„Rozmowa Dnia" - Grażyna Dziedzic

Jak skutecznie zabronić używania smartfonów w szkołach, na ile może w tym pomóc edukacja zdrowotna i jak ważna jest w tym przypadku rola rodziców? Na te pytania w „Rozmowie Dnia" odpowiadała Grażyna Dziedzic, kujawsko-pomorska kurator oświaty.

W tym tygodniu maturzyści odbierają także świadectwa zakończenia edukacji w szkołach ponadpodstawowych. Co czeka ich na egzaminach? O to także pytała Iwona Muszytowska-Rzeszotek.



- Pozostawiamy autonomię szkołom. W wielu z nich odpowiednie regulacje w statutach regulują zasady korzystania z telefonu w szkole - mówiła kujawsko-pomorska kurator oświaty Grażyna Dziedzic.
- My mamy, jako naród taką tendencję do tego, żeby łamać zakazy. Wprowadzenie czegoś, co nie będzie przestrzegane jest, moim zdaniem, bez sensu i podważa autorytet dyrektora, nauczycieli, którzy będą się starali egzekwować te nakazy. Smartfony są często wykorzystywane, jako narzędzie pracy na lekcjach, np. do szybkiego sprawdzianu, do szukania informacji. Nie chodzi przecież o to, żeby na przerwach, na przykład leżeć na korytarzu i nie rozmawiać ze swoim przyjacielem, przyjaciółką, którzy są obok, tylko pisać do nich SMS-y. Musimy coś z tym zrobić, ale rodzice, nauczyciele, uczniowie - wszyscy powinni być jednością.


W Polsce takie ograniczenia wprowadziło blisko 52 procent szkół. Całkowity zakaz korzystania z telefonów obowiązuje we Francji, Hiszpanii czy Szwecji. - My musimy wypracować własny system - podkreśliła kurator.

Rafał Świechowicz: W regionie wzrosła liczba pożarów traw i lasów

2025-04-23
St. bryg. Rafał Świechowicz/fot. Michał Zaręba

St. bryg. Rafał Świechowicz/fot. Michał Zaręba

PR PiK - Rafał Świechowicz - Rozmowa Dnia

Czego uczą się burmistrzowie i wójtowie na szkoleniach z obrony cywilnej? Dlaczego wciąż mamy tyle pożarów? Jak zadbać o bezpieczeństwo? To tematy „Rozmowy Dnia", której gościem był st. bryg. Rafał Świechowicz, kujawsko-pomorski komendant wojewódzki PSP.
Zaprasza Agnieszka Marszał.

- Liczba pożarów w naszym regionie się zwiększyła. W tym roku jest to prawie 700 pożarów traw i lasów, w ubiegłym roku było ich czterokrotnie mniej. Ekologiczne skutki są bardzo duże, [pożary] niszczą ekosystem i to nieprawda, że to sprzyja roślinności. To są poważne straty w ekosystemie, ale to również powoduje, może powodować straty w gospodarstwach rolnych – mówił komendant Świechowicz.

- Edukacja społeczna oraz kary mogą istotnie obniżyć liczbę podpaleń. Wydaje nam się, że będzie bardzo dobrym rozwiązanie, jeśli to będzie działało w systemie - wskazał.

Ks. Piotr Roszak: Pontyfikat papieża Franciszka był bardzo bogaty, w wielu miejscach przełomowy [Rozmowa Dnia]

2025-04-22
Ks. Piotr Roszak/fot. Tomasz Bielicki

Ks. Piotr Roszak/fot. Tomasz Bielicki

PR PiK - Piotr Roszak - Rozmowa Dnia

W poniedziałek zmarł Papież Franciszek. Jaki był jego pontyfikat? Jak zmienił się Kościół przez 12 lat jego przewodnictwa? Między innymi o to zapytaliśmy ks. prof. Piotra Roszaka z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

– Umarł w drodze, „w pracy”, we właściwym dla siebie stylu, bo takim była zapamiętany przez wiernych z całego świata – jako ten, który pojawia się w miejscach nieoczywistych, zaskakując – mówił ks. Roszak.

– To był bardzo bogaty pontyfikat, przełomowy w wielu miejscach, także bardzo burzliwy, jeśli weźmiemy pod uwagę okoliczności, w których się toczył – bo to były i czasy pandemii, głębokich zmian geopolitycznych, które papież widział, na które reagował. Mocną stroną Franciszka była diagnoza, on nie zatrzymywał się na powierzchni, ale starał się oceniać procesy, które się dzieją, i budować właściwą odpowiedź – nie w oparciu o środki potężne, polityczne. Chciał, żeby odpowiedź wypływała z wnętrza, od środka – a to nie jest prosta sprawa, dlatego że trzeba zmienić ludzką mentalność, podejście do pewnych spraw, wrażliwość – wskazał.

Dla Ojca Świętego bardzo ważne były kwestie społeczne. – Pracował trochę w „laboratorium”, uważał, że odpowiedzi z przeszłości są bardzo dobre, trzeba się tego trzymać, natomiast nie można tego stosować na zasadzie „kopiuj– wklej”, na zasadzie prefabrykaów, ale trzeba budować teologię i życie Kościoła w oparciu o prawdziwego człowieka, z jego problemami, i nie powtarzać formułek, definicji, tylko starać się naświetlać sytuację, w której się ten człowiek znajduje – ocenił kapłan.



Papież Franciszek stawiał na prostotę. – Samo nawiązanie do imienia św. Franciszka sugeruje, że moc Kościoła nie polega na środkach, które posiada, tyko na Tajemnicy, którą przechowuje, którą celebruje w liturgii, a jest nią Chrystus i Ewangelia i stąd programowa encyklika, „Evangelii Gaudium” – „radość z Ewangelii”, radość połączona z prostotą (…). Dla niego było bardzo ważne, żeby nie stracić kontaktu z realnym światem. Miałem okazję być na kolacji, odwiedzając osoby, które zatrzymywały się w hotelu watykańskim, i widziałem papieża, który przychodził do stołu, do bufetu, sam w kolejce – to było takie naturalne. Chciał być częścią wspólnoty – wspominał ks. profesor.

Podkreślił także, że Ojciec Święty troszczył się o wszystkich wykluczonych. – Zwróćmy uwagę, dokąd jeździł – tam, dokąd wcześniejsi papieże raczej nie jeździli, wybierał bardzo małe wspólnoty katolickie rozsiane po świecie, bo czuł, że trzeba tym ludziom dać wsparcie, nadzieję – mówił ks. Roszak.

Olga Kwiatkowska: W Wielkanoc na Kujawach urządzano pogrzeb śledzia lub pogrzeb żuru

2025-04-18
Olga Kwiatkowska/fot. Tomasz Bielicki

Olga Kwiatkowska/fot. Tomasz Bielicki

Skąd się wzięły wielkanocne tradycje? Które z nich okazały się najtrwalsze, jak je interpretować? O to - w Wielki Piątek - pytaliśmy dr Olgę Kwiatkowską, etnolożkę, antropolożkę kultury, kierowniczkę działu edukacji Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

- Świąteczne tradycje to wypadkowa tradycji chrześcijańskich i przedchrześcijańskich – mówiła w „Rozmowie Dnia" dr Olga Kwiatkowska z Muzeum Etnograficznego w Toruniu. - Do świata chrześcijańskiego wkroczyło wiele elementów agrarnych i zaduszkowych, bo łatwiej było je zaadoptować niż eliminować. Wiele obrzędów i praktyk można także dwuznacznie interpretować.

Jakie były tradycje wielkanocne na Kujawach? Co to był pogrzeb żuru lub pogrzeb śledzia? Posłuchajcie.



Wybrane fragmenty wywiadów można obejrzeć na naszym YouTubie TUTAJ.

Marszałek Piotr Całbecki przeciwny rozdzieleniu Bydgoszczy i Torunia w unijnych statystykach

2025-04-17
Marszałek Piotr Całbecki w studiu Polskiego Radia PiK/fot. Zdzisław Nawrat

Marszałek Piotr Całbecki w studiu Polskiego Radia PiK/fot. Zdzisław Nawrat

PR PiK - Piotr Całbecki - Rozmowa Dnia

Gościem „Rozmowy Dnia” był marszałek województwa Piotr Całbecki. Co sądzi o wniosku Bydgoszczy w sprawie statystycznego „rozwodu” z Toruniem? Czy podczas wizyty wiceministra kultury, która odbyła się kilka dni temu, zostały podjęte jakieś decyzje w sprawie Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage? I co dalej z promem Flisak? Między innymi o to pytała marszałka Adriana Andrzejewska-Kuras.

– Jeśli coś dobrze działa, to nie powinno się tego zmieniać – skomentował w „Rozmowie Dnia” plany „statystycznego rozwodu” Bydgoszczy i Torunia marszałek Piotr Całbecki.
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski chce, aby unijne statystyki uwzględniały osobno obie stolice naszego województwa. Stosowny wniosek złożył do GUS. Tych działań nie popiera marszałek województwa Piotr Całbecki. Wniosek prezydenta Bruskiego nazwał dużą niezręcznością. Dodał, że region ma dwie stolice, które się uzupełniają:

- Chyba jest to logiczne, że lepiej używać w promocji regionu i w poszukiwaniu najprzeróżniejszych partnerów biznesowych, rozwojowych, potencjału dwóch miast i dużego obszaru stołecznego niż jednego miasta, jednego z nich. Czy to coś złego, jeżeli pokazujemy Bydgoszcz z Toruniem jako bardzo silny ośrodek turystyczny czy gospodarczy? No chyba nie - mówił.


Magdalena Nowak-Paralusz: Czy debaty prezydenckie mają wpływ na wyborcze słupki?

2025-04-16
Magdalena Nowak-Paralusz/fot. centrumprasowe.merito.pl

Magdalena Nowak-Paralusz/fot. centrumprasowe.merito.pl

„Rozmowa Dnia" - dr Magdalena Nowak-Paralusz

Kto w debatach prezydenckich wypada najlepiej, a komu ten element kampanii nie służy? Czy takie spotkania mają wpływ na decyzje wyborców? Czy kolejny bydgosko-toruńskim spór, tym razem o statystyczne ujęcie obu miast przez Unię Europejską, będzie miał wpływ na rozwój Bydgoszczy i Torunia?
O to Maciej Wilkowski pytał w „Rozmowie Dnia" doktor Magdalenę Nowak-Paralusz, politolożkę z Uniwersytetu WSB Merito.



Jakie wnioski płyną z „Rozmowy Dnia"? Dzisiejsze debaty nie mają aż tak wielkiego znaczenia, jak kiedyś, jak np. ta najsłynniejsza - pierwsza telewizyjna: Kennedy - Nixon, albo w Polsce: Kwaśniewski - Wałęsa.

Debaty mają mniejszą wartość, chyba, że... stają się viralem, padnie jedno - dwa zdania, które rozniosą się po Internecie.
Według Magdaleny Nowak-Paralusz, w ostatnich debatach było więcej chaosu niż treści. Zabrakło w nich merytoryki, a ich uczestnicy odgrywali przygotowane wcześniej scenariusze. Były pokazem „politycznej choreografii".
Czy są więc potrzebne? Tak, bo to okazja do prezentacji, konfrontacji, do - mówiąc kolokwialnie - „sprzedania się".
W rozmowie poruszony został także wątek kolejnej odsłony sporu bydgosko-toruńskiego.

Krzysztof Kukucki: Budowa małych reaktorów we Włocławku coraz bardziej realna

2025-04-15
Krzysztof Kukucki, prezydent Włocławka/fot. Agnieszka Marszał

Krzysztof Kukucki, prezydent Włocławka/fot. Agnieszka Marszał

PR PiK - Krzysztof Kukucki - Rozmowa Dnia

Gościem „Rozmowy dnia" był prezydent Włocławka Krzysztof Kukucki, a jej tematy to: zarobki kierowców MPK, budowa małych reaktorów jądrowych i największe wyzwania dla samorządów.

- Spotkałem się w ostatnim czasie z inwestorem – jasno zakomunikował, że lokalizacja we Włocławku jest lokalizacją bardzo prawdopodobną, że rozmawiamy nie o jednym, a o kilku reaktorach. Każdy taki reaktor to 100 dodatkowych miejsc pracy dla mieszkanek i mieszkańców Włocławka, to są też – trzeba to podkreślić – bardzo dobrze płatne miejsca pracy. To miejsca pracy bezpośrednie, a są jeszcze miejsca pracy pośrednie. Plan staje się coraz bardziej realny - mówił.

Całej rozmowy można wysłuchać poniżej.

Honorata Galczewska: Jesteśmy cząstką przyrody, czy tego chcemy, czy nie

2025-04-14
Honorata Galczewska / Fot. Tomasz Bielicki

Honorata Galczewska / Fot. Tomasz Bielicki

Rozmowa Dnia – PR PiK – Honorata Galczewska

Ile drzew zostanie w tym roku posadzonych w lasach regionu? Ile zostanie wyciętych? O godz. 8.30 w Polskim Radiu PiK Agnieszka Marszał rozmawiała z Honoratą Galczewską, rzeczniczką prasową Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Wiadomo, że lasy oczyszczają atmosferę z dwutlenku węgla, a poza tym produkują tlen. Czy da się obliczyć, ile go wytwarzają? – To można określić, są nawet specjalne modele naukowe, które pozwalają sprecyzować te dane. Pamiętajmy, że to wszystko zależy od tego, z jakim lasem mamy do czynienia. Nie chodzi tylko o jego skład gatunkowy, ale też jest ważne, gdzie rośnie, na jakimś siedlisku, jakim czynnikom w ciągu swojego życia jest poddawany, w jakim jest stanie zdrowotnym. Ta kondycja również ma przełożenie na pełnione przez niego funkcje, więc tutaj jest bardzo duże pole manewru przede wszystkim dla naukowców, którzy wspólnie z nami leśnikami starają się od wielu lat zmierzyć z tym tematem.

– W Lasach Państwowych realizowany jest projekt rozwojowy, który między innymi wiąże się z tym policzeniem, ile dwutlenku węgla pochłaniane jest w lasach. Nosi on nazwę „gospodarstwa węglowe”. Jego głównym przedmiotem jest policzenie, ile konkretny hektar lasu w danym nadleśnictwie może pochłonąć tego dwutlenku węgla – podkreślała Honorata Galczewska.

Dodała również, że każdy zdrowy las jest cenny dla środowiska. – Ten, który jest dopasowany do siedliska i do warunków, które mamy lokalnie. Inaczej powinniśmy rozpatrywać te potrzeby, w zależności, chociażby od stref klimatycznych. Myślę, że tego nie trzeba tłumaczyć, ale również patrząc nawet lokalnie. My, leśnicy co roku, dobierając skład gatunkowy nowego pokolenia lasu, również bierzemy to pod uwagę. Nie tylko żyzność gleby ma znaczenie dla przyszłego młodego lasu, a tak zwykle niestety w większości rozmów spłaszczamy ten temat tylko do tego jednego czynnika. Siedlisko, a o nim mówię, to żyzność gleby, warunki wilgotnościowe w tej glebie, ale także ukształtowanie terenu i oczywiście lokalny mikroklimat.



– Te cztery podstawowe dla nas elementy składające się na siedlisko, mówią nam o tym, jakie gatunki drzew powinniśmy dopasować, by ten las przez co najmniej kilkadziesiąt, a nawet ponad 100 lat, dobrze się miał. Nie tylko to bierzemy pod uwagę. Również to, co miało miejsce na danym terenie, co występowało wcześniej, czy był tam las, czy może pole rolne. Mamy także na uwadze to, jak bardzo zmieniają się i są bardzo zauważalne postępujące zmiany klimatu, które oddziałują nie tylko na nas, ludzi. Pamiętajmy, że jesteśmy cząstką przyrody, czy tego chcemy, czy nie, ale przede wszystkim na duże ekosystemy, w tym ekosystemy leśne.

Ireneusz Nitkiewicz: Każdy może się znaleźć na życiowym zakręcie. Warto dzielić się dobrem

2025-04-11
Ireneusz Nitkiewicz/fot: Facebook, Ireneusz Nitkiewicz

Ireneusz Nitkiewicz/fot: Facebook, Ireneusz Nitkiewicz

„Rozmowa Dnia" - Ireneusz Nitkiewicz

Co 15. Polak żyje w skrajnej biedzie. Zagrożenie ubóstwem w naszym regionie wynosi ponad 24 procent i daje nam niechlubne trzecie miejsce w kraju.
Jak dziś wygląda bieda? Kto najczęściej potrzebuje pomocy? Jak pomagać? Gościem „Rozmowy Dnia” był Ireneusz Nitkiewicz, bydgoski społecznik.



- Każdy z nas może się znaleźć na życiowym zakręcie i potrzebować pomocy, dlatego warto dzielić się dobrem - nie tylko od święta - mówi Ireneusz Nitkiewicz.

Dodaje, że kryzysy, które ostatnio się wydarzyły bardzo zmieniły strukturę grupy potrzebującej pomocy: - Mam na myśli epidemię COVID-19, później pojawienie się uchodźców wojennych, po drodze kwestię inflacji, wzrost kosztów życia, najmu mieszkań - to wszystko jest bardzo dynamiczne. Wśród osób potrzebujących mamy więcej niż kiedyś seniorów, także z Ukrainy. Oni co prawda otrzymują jeszcze jakieś świadczenia ze swojego kraju, ale pieniądze te są tak niewielkie, że naprawdę na niewiele ich stać, więc szukają tej pomocy materialnej, żywnościowej.



Ireneusz Nitkiewicz przypomina też o przedświątecznych akcjach: - W sobotę zaprasza „Bazylika Pomaga": o godz. 13:00 przed kościołem odbędzie się spotkanie przedświąteczne. W poniedziałek bydgoska Caritas organizuje posiłek wielkanocny w hali Łuczniczki i można się jeszcze zgłaszać w siedzibie Caritas, przy ul. Grodzkiej. W Wielką Sobotę „Serce Torunia" organizuje spotkanie świąteczne. W Poniedziałek Wielkanocny jest akcja „Ciepło serca w słoiku". Początek, o godz. 11:00. Zapraszamy do jadłodzielni przy ul. Gdańskiej 79.

Zobacz także

Wizyta Wandy Nowickej we Włocławku

2015-03-09, 13:12

"Bronkobus" wyrusza w trasę na Kujawach i Pomorzu

2015-03-08, 15:16

Wybory uzupełniające na Kujawach i Pomorzu

2015-03-06, 11:03

Posłowie PiS o programie wyborczym Andrzeja Dudy

2015-03-02, 13:34

Dogrywki wyborcze na Kujawach i Pomorzu

2015-02-28, 15:16

Jarosław Gowin w Toruniu przekonuje o poparciu Andrzeja Dudy

2015-02-26, 14:55

Kampania prezydencka nabiera rumieńców - wizyty kandydatów na Kujawach i Pomorzu

2015-02-16, 14:22

Komisarz wyborczy wygasił mandat radnego z Osięcin

2015-01-27, 15:54

PiS zbiera podpisy pod projektem ustawy "Uczciwe wybory"

2015-01-02, 11:29

W Unisławiu ponowne wybory do rady gminy

2014-12-17, 12:00
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę