Rozmowa Dnia
Paweł Gulewski: Budowanie Metropolii Toruńskiej to nic innego, jak zdrowy rozsądek
– Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska to nie tylko zmiana nazwy, to konsolidacja działań 36 samorządów na rzecz rozwoju, który nam uciekał – mówił w „Rozmowie Dnia” prezydent Torunia Paweł Gulewski. Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska to nie tylko zmiana nazwy, to konsolidacja działań 36 samorządów na rzecz rozwoju, który nam uciekał - mówił w „Rozmowie Dnia” prezydent Torunia Paweł Gulewski.
Jak podkreślił, utworzenie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska to nie tylko zmiana nazwy. – Stowarzyszenie będzie miało inny zakres funkcjonowania, inne poziomy integracji 36 partnerów, niż Miejski Obszar Funkcjonalny – tłumaczył. Metropolia ma służyć „konsolidacji polityki przestrzennej, transportowej, turystycznej, promocyjnej, tożsamościowej”.
– Jesteśmy w sytuacji, w której Bydgoszcz, nasi partnerzy z Bydgoszczy, wprost mówią o tym, że Metropolia tak, ale Bydgoska, bez Torunia – wskazał. Przypomniał, że w ramach Koncepcji Rozwoju Kraju 2050 zarówno Bydgoszcz, jak i Toruń, zostały zakwalifikowane jako ośrodki o mniejszym znaczeniu – aglomeracje, „co ani bydgoszczan, ani torunian nie satysfakcjonuje”. Paweł Gulewski zaznaczył też, że potencjał metropolitalny ma znaczenie finansowe – bo na rozwój ośrodków metropolitalnych będą przeznaczane dodatkowe środki. – Więc budowanie obszaru metropolitalnego to nic innego, jak tylko rozsądek, strategiczne i mądre myślenie – ocenił.
Wskazał także, że Toruń nie przypisuje sobie roli hegemona w tej grupie. Zapewniał, że stowarzyszenie będzie zabiegać o zrównoważony rozwój wszystkich 36 samorządów i rozwijać potencjał każdej gminy.
Norbert Pietrykowski: Chciałbym zmiany w 800+ dla pierwszego dziecka
- Chcemy pomóc młodym ludziom przełamać barierę pierwszego dziecka. Chcemy zachęcić ich do tej pozytywnej zmiany - mówił Norbert Pietrykowski. - Z programu bardzo dużo osób wypada, ponieważ kończą 18 lat, a nowe dzieci się nie rodzą. Cały budżet nie ucierpiałby zatem tak mocno na tej zmianie.
Na razie pomysł posła Norberta Pietrykowskiego nie nabrał oficjalnej formy, czyli np. projektu zmian w świadczeniu wychowawczym.
Czy koniec Trzeciej Drogi jest już pewny? Jak wygląda współpraca tworzących ją dwóch partii w kampanii prezydenckiej? Czy w swoich oświadczeniach majątkowych napisał wszystko? To tylko niektóre z tematów, które Maciej Wilkowski również poruszył w rozmowie z bydgoskim posłem Polski 2050/Trzeciej Drogi.
Więcej szczegółów posłuchacie poniżej:
Maciej Smolarek: Możemy zastępować za pomocą AI powtarzalne zawody
Niektóre zawody zostaną zastąpione przez AI, pojawią się też nowe profesje. – Etyk AI – będzie na przykład badał zastosowanie narzędzi AI, żeby one w żaden sposób nie zagrażały ludziom; różnego rodzaju zawody typu inżynier AI, data scientist AI, czyli osoby, które będą potrafiły za pomoc systemów sztucznej inteligencji przetwarzać olbrzymie ilości danych; kreatorzy wirtualnej rzeczywistości – wyliczał Maciej Smolarek, rzecznik prasowy WUP w Toruniu.
– Jesteśmy w stanie zastępować czy wspomagać za pomocą AI wszystkie zawody, które są powtarzalne, sekwencyjne, natomiast te zawody, które wymagają kreatywności, nieszablonowego myślenia, emocji, empatii – myślę, że one nie będą zastąpione. Jesteśmy w stanie stworzyć coś z niczego, jesteśmy kreatywni, empatyczni, subiektywni – sztuczna inteligencja w takich obszarach sobie jeszcze nie radzi – dodał.
Pytaliśmy też o możliwości dofinansowań do szkoleń dla pracowników i pracodawców.
Izabela Kapsa: Co trzecia uściśnięta dłoń w kampanii prezydenckiej daje głos
Oceniając to, co w dzisiejszych czasach jest ważne w kampanii wyborczej zwróciła uwagę na bezpośrednie spotkania z wyborcami. - Są ważne, szczególnie gdy odbywają się w mniejszych miejscowościach - mówiła w „Rozmowie Dnia” Polskiego Radia PiK. - Są takie badania w marketingu politycznym, które pokazują, że co trzecia uściśnięta dłoń w kampanii prezydenckiej daje głos, czyli rzeczywiście spotkania prezydenckie przekładają się na konkretne decyzje polityczne. Widać, że czołowi kandydaci w wyborach prezydenckich w tym roku, zdają sobie z tego sprawę. Spotkania są też ważne z punktu widzenia komunikowania politycznego, bo skoro wiemy już dziś, że Internet jest nieodłącznym elementem w kampanii wyborczej, to spotkania bezpośrednie są materiałem do relacjonowania – cytowanie poszczególnych fragmentów wypowiedzi, zadawanych pytań, czy pokazywanie choćby zapełnienia sali. (...)
Główni faworyci w wyborach prezydenckich odwiedzają nasz region. Rafał Trzaskowski był w weekend m.in. w Chełmnie, Osiu, Grudziądzu, Ciechocinku i Inowrocławiu. Karol Nawrocki będzie w środę w Nakle, Żninie, Mogilnie i Inowrocławiu. Zdaniem doktor Izabeli Kapsy bardzo wielu wyborców głosuje emocjonalnie, a decyzję o tym, na kogo oddadzą głosy podejmują w ostatniej chwili.
Paweł Olszewski: Jesteśmy celem ataków przestępców i służb specjalnych
– Jesteśmy celem ataków nie tylko przestępców, choć jest to bardzo poważne zjawisko, ale również służb specjalnych obcych państw, głównie Rosji i Białorusi. Wzrost ataków jest wynikiem rozgrywającej się wojny na terytorium Ukrainy i poprzez to, że angażujemy się w pomoc Ukrainie, służby specjalne Rosji obrały sobie Polskę za cel. Drugi aspekt, cyberprzestępcy dokonują szeregu działań celem wyłudzenia danych i pieniędzy. Po prostu chcą zarobić – powiedział Olszewski.
Można pomyśleć, że na ataki są narażeni tylko wysoko postawieni politycy, czy urzędnicy. Jednak okazuje się, że potencjalnym celem może okazać się każdy. – Ataki mają na celu kradzież danych z instytucji, firm prywatnych. Gdy atakujący uzyska taki dostęp, a atak okaże się skuteczny, to niektóre podmioty mają dane wrażliwe. Choćby imię, nazwisko i PESEL. Niejednokrotnie sprzedają te dane cyberprzestępcom. Oni mogą zaciągnąć zobowiązania na daną osobę, która nie będzie tego świadoma. Oczywiście można zastrzec numer PESEL, choćby jednym kliknięciem w mObywatelu.
Według statystyk rok temu przeprowadzono na Polskę ponad 110 tysięcy cyberataków. Czy za większość z nich odpowiadają „ruskie trolle”? – Tak, to są tego typu ataki. Wzrost liczny przypadków jest gigantyczny. Prognozujemy, że tych ataków będzie jeszcze więcej, a na to nakładają się wybory prezydenckie, które również spowodują, że aktywność obcych służb specjalnych będzie jeszcze większa w tym obszarze.
Co możemy zrobić, żeby się zabezpieczyć przed cyberatakiem i jak państwo chroni obywateli? – Przede wszystkim robimy szereg programów, które są dedykowane do konkretnych branż. „Cyberbezpieczny rząd”, to kilkaset milionów złotych, „Cyberbezpieczny samorząd” to już miliardy. Tak samo wodociąg i infrastruktura krytyczna – to miejsca, które są istotne z punktu bezpieczeństwa państwa. Mamy takie ciało, jak Połączone Centrum Operacyjne Cyberbezpieczeństwa, gdzie są przedstawiciele wszystkich instytucji służb specjalnych. Gdy dostrzegamy ryzyko i wrogą aktywność, to natychmiast dzielimy się zadaniami i reagujemy. Teraz jest procedowana ustawa, którą osobiście nadzoruję, wdrażająca dyrektywę unijną NIS2 do Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa, więc tych działań jest bardzo dużo, również dla zwykłych obywateli i przedsiębiorców.
– Są liczne szkolenia dla seniorów, uczniów, młodzieży i osób wykluczonych cyfrowo, więc wykonujemy bardzo dużą pracę, żeby zabezpieczyć Polskę i Polaków. Musimy sobie też zdawać sprawę, że zarówno służby specjalne obcych krajów, jak i przestępcy wykorzystują i starają się wykorzystać coraz bardziej wyrafinowane metody, więc my musimy być przed nimi – wskazał Olszewski.
Marcin Skonieczka: Kredyt 0 i 2 proc.? Walczymy z takimi rozwiązaniami
Stanisław Pawlak: Pracownicy Anwilu boją się o przyszłość - swoją i zakładu
– [Pracownicy] są zaniepokojeni sytuacją gospodarczą, finansową spółki. Po drugie, w związku z taką sytuacją dowiedzieli się, że będzie albo zawieszony albo zlikwidowany układ zbiorowy pracy; i po trzecie – widzą, że działanie obecnego zarządu Anwilu nie jest korzystne dla przyszłości, dlatego, że decyzje, jakie są podejmowane – szeroko rozumiane – pogarszają sytuację spółki. Przykładem są chociażby prowadzone remonty – albo ich brak – wskazał senator.
– Przeszedłem już swoją drogę życiową i obejmując jakiekolwiek stanowiska, nigdy nie krytykowałem poprzednika, tylko zawsze mówiłem, co ja sam mogę wykonać, co ja sam mogę zrobić. To może w takim razie koledzy z zarządu odpowiedzą, dlaczego z Orlenu kupują bardzo drogi gaz, co podwyższa koszty, a te mają przełożenie na spadający bardzo szybko wynik ekonomiczny Anwilu – dodał.
Zdaniem senatora Stanisława Pawlaka włocławski Anwil powinien być niezależny od Orlenu, a rządzący powinni zapanować nad importem nawozów sztucznych, by wesprzeć lokalnych producentów.
Waldemar Stupałkowski: Sępólno Krajeńskie będzie miało obwodnicę. To historyczna chwila
Umowa podpisana, w 2028 roku droga powinna być gotowa. Burmistrz Waldemar Stupałkowski mówił w Polskim Radiu PiK o znaczeniu obwodnicy dla Sępólna Krajeńskiego.
- Mieszkańcy czekają na nią prawie ćwierć wieku. Jest bardzo ważna nie tylko dla mieszkańców, ale też dla tych wszystkich, którzy korzystają z drogi numer 25 – przekonywał burmistrz. - Widzimy bardzo intensywny ruch samochodowy. Z badań nad obwodnicą wynika, że latem przejeżdżało przez Sępólno 18 tys. pojazdów na dobę. Ponadto Sępólno Krajeńskie ma praktycznie tylko jedną główną drogę, którą można by przez miasto przejechać, jest to więc bardzo ważna sprawa ze względu na bezpieczeństwo, poprawę jakości życia, wyprowadzenie uciążliwego ruchu tranzytowego poza Sępólno, nie wspominając już o tym, że niszczeją nasze budynki. (...)
Obwodnica Sępólna Krajeńskiego będzie miała prawie 6,5 kilometra. Ma kosztować ponad 115 milionów złotych.
Tomasz Mierzwa: Co roku 10 tys. osób w regionie dowiaduje się, że choruje na raka
Od 2003 roku o 20 proc. zwiększyła się też liczba zgonów, spowodowanych nowotworami. Dlaczego ludzie chorują? - Przyczyniają się do tego czynniki genetyczne, ale i styl życia – Dosyć rozpowszechniony nałóg palenia, nadużywanie alkoholu, złe przyzwyczajenia dietetyczne, bardzo słaba aktywność ruchowa, intensywne przebywanie na słońcu - mówił dr Tomasz Mierzwa. - To są też wszystkie czynniki rakotwórcze, które nas otaczają - przemysł, substancje używane w rolnictwie, dużo samochodów na ulicach - tych czynników jest oczywiście bardzo dużo. (...)
Kluczowa w walce z nowotworami jest profilaktyka. Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany w programach profilaktycznych. Jakie? Cała „Rozmowa Dnia” obok.
Jakub Gorczyński: W policji mamy 386 wakatów w Kujawsko-Pomorskiem
– Mamy taką kompanię w Toruniu, we Włocławku. Kompania to 94 policjantów. W tym roku chcemy budować czwartą kompanię, której miejscem stacjonowania będzie Grudziądz. Kadrę do pierwszego plutonu tej kompanii już mamy wyselekcjonowaną z policjantów już doświadczonych, którzy mogliby z dnia na dzień rozkazem być przeniesieni do tej jednostki, natomiast myślę, że etaty dostaniemy w najbliższym czasie – myślę tu o 1 marca lub o 1 kwietnia – pierwsze 24 etaty w tym czasie powinny do garnizony przyjść.
Na początek kompania będzie zlokalizowana w siedzibie grudziądzkiej Komendy Miejskiej Policji, potem przeniesie się do obiektów, które policjanci przejmą od strażaków.
Zobacz także
Regionalna inauguracja kampanii wyborczej Zjednoczonej Lewicy
2015-08-31, 08:19Zjednoczona Lewica zainaugurowała kampanię wyborczą w Kujawsko-Pomorskiem. W niedzielę na pl.Wolności w Bydgoszczy pojawili się kandydaci, wśród nich sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski, który otwiera bydgoską listę do … Czytaj dalej »
W 20 okręgach Kujawsko-Pomorskiego ponowne wybory samorządowe
2015-08-21, 11:15Prawie 20 ponownych i uzupełniających wyborów zarządzono w naszym regionie po ubiegłorocznych wyborach samorządowych. Czytaj dalej »
![](public/info/2015/thumb_480_0/2015-08-11_1439316791.jpg)
Jasiakiewicz: Senat nie, Sejm tak
2015-08-11, 19:59Różnica zdań przy tworzeniu bydgoskiej listy Zjednoczonej Lewicy. Iskry posypały się po spotkaniu Łuczak-Jasiakiewicz. Czytaj dalej »
Pawłowicz i Myrcha liderami list PO w Kujawsko-Pomorskiem, do Senatu raczej bez niespodzianek
2015-08-07, 22:57Zbigniew Pawłowicz otworzy listę Platformy Obywatelskiej w okręgu bydgoskim, a Arkadiusz Myrcha będzie liderem listy w okręgu toruńsko-włocławskim - zdecydował Zarząd PO. Czytaj dalej »
Zbigniew Girzyński rozważa start w wyborach do Senatu
2015-08-04, 09:39Niezwykle trudne wyzwanie z niewielkimi szansami na powodzenie - tak w 'Rozmowie Dnia' w Polskim Radiu PiK poseł Zbigniew Girzyński ocenił swój ewentualny start w wyborach do Senatu. Czytaj dalej »
Kopaczewska do Sejmu, Person do Senatu - lokomotywy wyborcze włocławskiej PO
2015-07-30, 16:55Platforma Obywatelska we Włocławku ma już swoich kandydatów do Sejmu i Senatu. O mandat poselski po raz kolejny będzie się ubiegać poseł Domicela Kopaczewska, a także Barbara Moraczewska - obecna zastępczyni prezydenta Włocław… Czytaj dalej »
Łukasz Krupa wystartuje z listy PO potwierdza poseł Tomasz Lenz
2015-07-22, 09:46Obecni posłowie, ale także były poseł Twojego Ruchu Łukasz Krupa znajdą się na liście Platformy Obywatelskiej w okręgu bydgoskim - powiedział w 'Rozmowie dnia' ma antenie Polskiego Radia PiK szef kujawsko - pomorskiej PO, poseł… Czytaj dalej »
Posłowie Kłopotek i Sosnowski jedynkami na listach PSL w Kujawsko-Pomorskiem
2015-07-07, 16:26Posłowie Eugeniusz Kłopotek i Zbigniew Sosnowski otworzą w Kujawsko-Pomorskiem listy PSL w wyborach do Sejmu RP - zapowiedział na antenie Polskiego Radia PiK szef kujawsko - pomorskich ludowców. Czytaj dalej »
Podsumowanie kadencji posła Tomasza Szymańskiego
2015-06-22, 13:21Tomasz Szymański poseł Platformy Obywatelskiej podsumował swoją dotychczasową pracę w Sejmie. Konferencja odbyła się w jego biurze parlamentarnym w Grudziądzu. Czytaj dalej »
Wybory w gminie Bukowiec
2015-05-29, 18:50W niedzielę - 31 maja odbędą się wybory w gminie Bukowiec, w powiecie świeckim. Po tym jak Teresa Sułkowska zrzekła się mandatu, wybierany będzie jeden radny. O miejsce w radzie gminy ubiega się troje kandydatów. Czytaj dalej »