Rozmowa Dnia
Norbert Pietrykowski: Chciałbym zmiany w 800+ dla pierwszego dziecka
- Chcemy pomóc młodym ludziom przełamać barierę pierwszego dziecka. Chcemy zachęcić ich do tej pozytywnej zmiany - mówił Norbert Pietrykowski. - Z programu bardzo dużo osób wypada, ponieważ kończą 18 lat, a nowe dzieci się nie rodzą. Cały budżet nie ucierpiałby zatem tak mocno na tej zmianie.
Na razie pomysł posła Norberta Pietrykowskiego nie nabrał oficjalnej formy, czyli np. projektu zmian w świadczeniu wychowawczym.
Czy koniec Trzeciej Drogi jest już pewny? Jak wygląda współpraca tworzących ją dwóch partii w kampanii prezydenckiej? Czy w swoich oświadczeniach majątkowych napisał wszystko? To tylko niektóre z tematów, które Maciej Wilkowski również poruszył w rozmowie z bydgoskim posłem Polski 2050/Trzeciej Drogi.
Więcej szczegółów posłuchacie poniżej:
Maciej Smolarek
Niektóre zawody zostaną zastąpione przez AI, pojawią się też nowe profesje. – Etyk AI – będzie na przykład badał zastosowanie narzędzi AI, żeby one w żaden sposób nie zagrażały ludziom; różnego rodzaju zawody typu inżynier AI, data scientist AI, czyli osoby, które będą potrafiły za pomoc systemów sztucznej inteligencji przetwarzać olbrzymie ilości danych; kreatorzy wirtualnej rzeczywistości – wyliczał Maciej Smolarek, rzecznik prasowy WUP w Toruniu.
– Jesteśmy w stanie zastępować czy wspomagać za pomocą AI wszystkie zawody, które są powtarzalne, sekwencyjne, natomiast te zawody, które wymagają kreatywności, nieszablonowego myślenia, emocji, empatii – myślę, że one nie będą zastąpione. Jesteśmy w stanie stworzyć coś z niczego, jesteśmy kreatywni, empatyczni, subiektywni – sztuczna inteligencja w takich obszarach sobie jeszcze nie radzi – dodał.
Pytaliśmy też o możliwości dofinansowań do szkoleń dla pracowników i pracodawców.
Izabela Kapsa: Co trzecia uściśnięta dłoń w kampanii prezydenckiej daje głos
Oceniając to, co w dzisiejszych czasach jest ważne w kampanii wyborczej zwróciła uwagę na bezpośrednie spotkania z wyborcami. - Są ważne, szczególnie gdy odbywają się w mniejszych miejscowościach - mówiła w „Rozmowie Dnia” Polskiego Radia PiK. - Są takie badania w marketingu politycznym, które pokazują, że co trzecia uściśnięta dłoń w kampanii prezydenckiej daje głos, czyli rzeczywiście spotkania prezydenckie przekładają się na konkretne decyzje polityczne. Widać, że czołowi kandydaci w wyborach prezydenckich w tym roku, zdają sobie z tego sprawę. Spotkania są też ważne z punktu widzenia komunikowania politycznego, bo skoro wiemy już dziś, że Internet jest nieodłącznym elementem w kampanii wyborczej, to spotkania bezpośrednie są materiałem do relacjonowania – cytowanie poszczególnych fragmentów wypowiedzi, zadawanych pytań, czy pokazywanie choćby zapełnienia sali. (...)
Główni faworyci w wyborach prezydenckich odwiedzają nasz region. Rafał Trzaskowski był w weekend m.in. w Chełmnie, Osiu, Grudziądzu, Ciechocinku i Inowrocławiu. Karol Nawrocki będzie w środę w Nakle, Żninie, Mogilnie i Inowrocławiu. Zdaniem doktor Izabeli Kapsy bardzo wielu wyborców głosuje emocjonalnie, a decyzję o tym, na kogo oddadzą głosy podejmują w ostatniej chwili.
Paweł Olszewski: : Jesteśmy celem ataków przestępców i służb specjalnych
– Jesteśmy celem ataków nie tylko przestępców, choć jest to bardzo poważne zjawisko, ale również służb specjalnych obcych państw, głównie Rosji i Białorusi. Wzrost ataków jest wynikiem rozgrywającej się wojny na terytorium Ukrainy i poprzez to, że angażujemy się w pomoc Ukrainie, służby specjalne Rosji obrały sobie Polskę za cel. Drugi aspekt, cyberprzestępcy dokonują szeregu działań celem wyłudzenia danych i pieniędzy. Po prostu chcą zarobić – powiedział Olszewski.
Można pomyśleć, że na ataki są narażeni tylko wysoko postawieni politycy, czy urzędnicy. Jednak okazuje się, że potencjalnym celem może okazać się każdy. – Ataki mają na celu kradzież danych z instytucji, firm prywatnych. Gdy atakujący uzyska taki dostęp, a atak okaże się skuteczny, to niektóre podmioty mają dane wrażliwe. Choćby imię, nazwisko i PESEL. Niejednokrotnie sprzedają te dane cyberprzestępcom. Oni mogą zaciągnąć zobowiązania na daną osobę, która nie będzie tego świadoma. Oczywiście można zastrzec numer PESEL, choćby jednym kliknięciem w mObywatelu.
Według statystyk rok temu przeprowadzono na Polskę ponad 110 tysięcy cyberataków. Czy za większość z nich odpowiadają „ruskie trolle”? – Tak, to są tego typu ataki. Wzrost liczny przypadków jest gigantyczny. Prognozujemy, że tych ataków będzie jeszcze więcej, a na to nakładają się wybory prezydenckie, które również spowodują, że aktywność obcych służb specjalnych będzie jeszcze większa w tym obszarze.
Co możemy zrobić, żeby się zabezpieczyć przed cyberatakiem i jak państwo chroni obywateli? – Przede wszystkim robimy szereg programów, które są dedykowane do konkretnych branż. „Cyberbezpieczny rząd”, to kilkaset milionów złotych, „Cyberbezpieczny samorząd” to już miliardy. Tak samo wodociąg i infrastruktura krytyczna – to miejsca, które są istotne z punktu bezpieczeństwa państwa. Mamy takie ciało, jak Połączone Centrum Operacyjne Cyberbezpieczeństwa, gdzie są przedstawiciele wszystkich instytucji służb specjalnych. Gdy dostrzegamy ryzyko i wrogą aktywność, to natychmiast dzielimy się zadaniami i reagujemy. Teraz jest procedowana ustawa, którą osobiście nadzoruję, wdrażająca dyrektywę unijną NIS2 do Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa, więc tych działań jest bardzo dużo, również dla zwykłych obywateli i przedsiębiorców.
– Są liczne szkolenia dla seniorów, uczniów, młodzieży i osób wykluczonych cyfrowo, więc wykonujemy bardzo dużą pracę, żeby zabezpieczyć Polskę i Polaków. Musimy sobie też zdawać sprawę, że zarówno służby specjalne obcych krajów, jak i przestępcy wykorzystują i starają się wykorzystać coraz bardziej wyrafinowane metody, więc my musimy być przed nimi – wskazał Olszewski.
Marcin Skonieczka: Kredyt 0 i 2 proc.? Walczymy z takimi rozwiązaniami
Stanisław Pawlak
– [Pracownicy] są zaniepokojeni sytuacją gospodarczą, finansową spółki. Po drugie, w związku z taką sytuacją dowiedzieli się, że będzie albo zawieszony albo zlikwidowany układ zbiorowy pracy; i po trzecie – widzą, że działanie obecnego zarządu Anwilu nie jest korzystne dla przyszłości, dlatego, że decyzje, jakie są podejmowane – szeroko rozumiane – pogarszają sytuację spółki. Przykładem są chociażby prowadzone remonty – albo ich brak – wskazał senator.
– Przeszedłem już swoją drogę życiową i obejmując jakiekolwiek stanowiska, nigdy nie krytykowałem poprzednika, tylko zawsze mówiłem, co ja sam mogę wykonać, co ja sam mogę zrobić. To może w takim razie koledzy z zarządu odpowiedzą, dlaczego z Orlenu kupują bardzo drogi gaz, co podwyższa koszty, a te mają przełożenie na spadający bardzo szybko wynik ekonomiczny Anwilu – dodał.
Zdaniem senatora Stanisława Pawlaka włocławski Anwil powinien być niezależny od Orlenu, a rządzący powinni zapanować nad importem nawozów sztucznych, by wesprzeć lokalnych producentów.
Waldemar Stupałkowski
Umowa podpisana, w 2028 roku droga powinna być gotowa. Burmistrz Waldemar Stupałkowski mówił w Polskim Radiu PiK o znaczeniu obwodnicy dla Sępólna Krajeńskiego.
- Mieszkańcy czekają na nią prawie ćwierć wieku. Jest bardzo ważna nie tylko dla mieszkańców, ale też dla tych wszystkich, którzy korzystają z drogi numer 25 – przekonywał burmistrz. - Widzimy bardzo intensywny ruch samochodowy. Z badań nad obwodnicą wynika, że latem przejeżdżało przez Sępólno 18 tys. pojazdów na dobę. Ponadto Sępólno Krajeńskie ma praktycznie tylko jedną główną drogę, którą można by przez miasto przejechać, jest to więc bardzo ważna sprawa ze względu na bezpieczeństwo, poprawę jakości życia, wyprowadzenie uciążliwego ruchu tranzytowego poza Sępólno, nie wspominając już o tym, że niszczeją nasze budynki. (...)
Obwodnica Sępólna Krajeńskiego będzie miała prawie 6,5 kilometra. Ma kosztować ponad 115 milionów złotych.
Tomasz Mierzwa
Od 2003 roku o 20 proc. zwiększyła się też liczba zgonów, spowodowanych nowotworami. Dlaczego ludzie chorują? - Przyczyniają się do tego czynniki genetyczne, ale i styl życia – Dosyć rozpowszechniony nałóg palenia, nadużywanie alkoholu, złe przyzwyczajenia dietetyczne, bardzo słaba aktywność ruchowa, intensywne przebywanie na słońcu - mówił dr Tomasz Mierzwa. - To są też wszystkie czynniki rakotwórcze, które nas otaczają - przemysł, substancje używane w rolnictwie, dużo samochodów na ulicach - tych czynników jest oczywiście bardzo dużo. (...)
Kluczowa w walce z nowotworami jest profilaktyka. Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany w programach profilaktycznych. Jakie? Cała „Rozmowa Dnia” obok.
Jakub Gorczyński
– Mamy taką kompanię w Toruniu, we Włocławku. Kompania to 94 policjantów. W tym roku chcemy budować czwartą kompanię, której miejscem stacjonowania będzie Grudziądz. Kadrę do pierwszego plutonu tej kompanii już mamy wyselekcjonowaną z policjantów już doświadczonych, którzy mogliby z dnia na dzień rozkazem być przeniesieni do tej jednostki, natomiast myślę, że etaty dostaniemy w najbliższym czasie – myślę tu o 1 marca lub o 1 kwietnia – pierwsze 24 etaty w tym czasie powinny do garnizony przyjść.
Na początek kompania będzie zlokalizowana w siedzibie grudziądzkiej Komendy Miejskiej Policji, potem przeniesie się do obiektów, które policjanci przejmą od strażaków.
Piotr Birecki
Jak mówił gość „Rozmowy Dnia”, dr hab. Piotr Birecki, prof. UMK z Instytutu Historii Sztuki i Dziedzictwa Kulturowego, wśród nich są np. gotycka rzeźba Madonny Toruńskiej, grafika Albrechta Dürera, ale nie tylko.
- Archeolodzy opowiedzą o wspaniałych naczyniach z różnych epok, o bóstwach których rzeźby znajdowane były w regionie, a które przechowywano przed wojną w muzeum toruńskim lub grudziądzkim - opowiada naukowiec. - To także obrazy czy grafiki Leona Wyczółkowskiego, które poginęły z Bydgoszczy. I wiele innych rzeczy.
Gość Polskiego Radia PiK odpowiedział także m.in. na pytanie czy po tylu latach możliwe jest jeszcze odzyskanie naszych najcenniejszych zabytków.
Zobacz także
Uczniowie toruńskiego 4. LO wybraliby PO
2015-10-20, 20:31Gdyby o wyborze parlamentarzystów mieli decydować uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, to najwięcej mandatów zdobyłaby Platforma Obywatelska. W szkolnych prawyborach zagłosowało na nią 22% uczniów. Czytaj dalej »
![](public/info/2015/thumb_480_0/2015-10-19_1445264701.jpg)
Poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski krytykuje władze Grudziądza
2015-10-19, 16:19Poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski - kandydat do Sejmu - krytykuje władze Grudziądza. Szef struktur w okręgu toruńsko-włocławskim zapowiedział również, wizytę prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Toruniu. Czytaj dalej »
Plakaty i debaty - wyborcza walka nabiera rumieńców
2015-10-15, 17:43Kampania wyborcza odbywa się w każdy możliwy sposób. Nie każda jednak droga promocji kandydatów idzie w zgodzie z przepisami o rozpowszechnianiu wyborczych elementów graficznych. W tej kwestii prawo jest często przez komitety wyborcze… Czytaj dalej »
![](public/info/2015/thumb_480_0/2015-10-14_1444820561.jpg)
Jerzy Wenderlich nie chce likwidacji gimnazjów
2015-10-14, 16:53Jerzy Wenderlich, lider listy Zjednoczonej Lewicy do Sejmu w okręgu toruńsko-włocławskim, krytycznie ocenia pomysł własnego ugrupowania, dotyczący likwidacji gimnazjów. Czytaj dalej »
Bydgoszcz polskim Las Vegas - proponuje Cyprian Sajna z partii KORWiN
2015-10-14, 16:52Bydgoszcz centrum hazardu w Europie - proponuje Cyprian Sajna kandydat na senatora z ramienia partii KORWiN. Czytaj dalej »
Spanski wzywa do debaty, Łyczak oraz Person nie chcą promować jej pomysłodawcy
2015-10-12, 13:46Czy dojdzie do debaty kandydatów na senatorów w okręgu włocławskim? Pomysł jest, ale nie wszyscy kandydaci są nim zainteresowani. Czytaj dalej »
Zgłoszenia do głosowania korespondencyjnego do jutra
2015-10-11, 12:32Jeżeli chcemy zagłosować korespondencyjnie w wyborach do parlamentu mamy czas tylko do jutra, by zgłosić to w naszym urzędzie gminy lub miasta. Czytaj dalej »
Mazurkiewicz nie jest "jedyna" do Senatu
2015-10-09, 19:01Zakaz rozpowszechniania nieprawdziwych informacji na materiałach wyborczych oraz ich przepadek - tak postanowił sąd okręgowy w Toruniu wobec Marii Mazurkiewicz, kandydatki PiS do Senatu w okręgu toruńskim. Czytaj dalej »
![](public/info/2015/thumb_480_0/2015-10-08_1444308171.jpg)
"Do zobaczenia w wolnej Polsce" - hasło wyborcze Agaty Banasik
2015-10-08, 13:46Agata Banasik, liderka listy KORWiN do Sejmu w okręgu toruńsko-włocławskim, idzie do wyborów z hasłem 'Do zobaczenia w wolnej Polsce'. Czytaj dalej »
![](public/info/2015/thumb_480_0/2015-10-04_1443968181.jpg)
Lider listy PiS w okręgu toruńsko-włocławskim w trosce o zwierzęta
2015-10-04, 14:40Jest 'zwierzolubem'. W domu ma 4 koty. Krzysztof Czabański - lider listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu toruńsko - włocławskim z okazji przypadającego Światowego Dnia Zwierząt odwiedził Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt… Czytaj dalej »