Jakub Gorczyński
– Mamy taką kompanię w Toruniu, we Włocławku. Kompania to 94 policjantów. W tym roku chcemy budować czwartą kompanię, której miejscem stacjonowania będzie Grudziądz. Kadrę do pierwszego plutonu tej kompanii już mamy wyselekcjonowaną z policjantów już doświadczonych, którzy mogliby z dnia na dzień rozkazem być przeniesieni do tej jednostki, natomiast myślę, że etaty dostaniemy w najbliższym czasie – myślę tu o 1 marca lub o 1 kwietnia – pierwsze 24 etaty w tym czasie powinny do garnizony przyjść.
Na początek kompania będzie zlokalizowana w siedzibie grudziądzkiej Komendy Miejskiej Policji, potem przeniesie się do obiektów, które policjanci przejmą od strażaków.
Piotr Birecki
Jak mówił gość „Rozmowy Dnia”, dra hab. Piotr Birecki, prof. UMK z Instytutu Historii Sztuki i Dziedzictwa Kulturowego, wśród nich są np. gotycka rzeźba Madonny Toruńskiej, grafika Albrechta Dürera, ale nie tylko.
- Archeolodzy opowiedzą o wspaniałych naczyniach z różnych epok, o bóstwach których rzeźby znajdowane były w regionie, a które przechowywano przed wojną w muzeum toruńskim lub grudziądzkim - opowiada naukowiec. - To także obrazy czy grafiki Leona Wyczółkowskiego, które poginęły z Bydgoszczy. I wiele innych rzeczy.
Gość Polskiego Radia PiK odpowiedział także m.in. na pytanie czy po tylu latach możliwe jest jeszcze odzyskanie naszych najcenniejszych zabytków.
Cezary Graul
Łukasz Krupa
Rozmawialiśmy także o kończącym się głosowaniu w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Prokuratura Okręgowa wyjaśnia to, dlaczego niektóre ze zgłoszonych w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim pomysłów otrzymały bardzo dużą liczbę głosów. Mogło dojść – zdaniem śledczych – do wyłudzenia kwoty znacznej wartości i podszywania się pod inne osoby. – Te projekty Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, które budziły wątpliwości i co do których zostało złożone podejrzenie o możliwości popełnienia przestępstwa, oczywiście nie będą ujęte w końcowym wyniku – poinformował Łukasz Krupa.
– Nie chcę tutaj zdradzać szczegółów, w piątek ogłosimy wyniki głosowania, ale postępowanie prowadzone przez prokuratora ma na celu ustalenie, czy doszło do przestępstwa. Natomiast kwestie formalne, jeżeli widzieliśmy – a przecież dysponujemy i bazą PESELI, i danymi osób głosujących złożonymi online, mogliśmy bardzo łatwo stwierdzić, czy głosy zostały oddane przez mieszkańców Bydgoszczy, czy sposób ich oddania nie budzi wątpliwości – wskazał Krupa.
Karol Wojtczak
Zbigniew Włodarczyk
Roman Rogalski
– Pomysł prosty – bierzemy wodę z Wisły i pompujemy tam, gdzie tej wody nie ma, czyli do stepowiejących Kujaw. Według naszych obliczeń, żeby zasilić nawadnianiem ok. 60 tys. hektarów – ale w sumie podlega temu stepowieniu 250 tys. hektarów – potrzebujemy ok. 65 milionów metrów sześc. wody. Procentowo, żeby to lepiej zobrazować tj. od 0,6 proc. do 2 proc. wody, którą ma Wisła. Już 55 lat temu któryś z prof. UMK powiedział, że warto wodę brać z Wisły, bo to nie jest uszczerbek dla tej rzeki, i dać tam, gdzie jej nie ma – więc tutaj nic nowego nie odkrywamy – wskazał Roman Rogalski.
Nadwiślański Związek Pracodawców Lewiatan szacuje, że budowa takiego rurociągu kosztowałaby ok. dwóch miliardów złotych, a jego budowa trwałaby około dwóch lat. Na razie nie ma w tej sprawie żadnych wiążących decyzji.
Arkadiusz Fajok
Arkadiusz Fajok mówił, że analizuje dokumenty, a decyzja ws. spalarni jest trudna i będzie miała duże znaczenie dla przyszłości miasta. – Jest to decyzja kluczowa i historyczna dla miasta, oczywiście takie inwestycje zawsze wzbudzają wiele kontrowersji, musimy to wszystko wziąć pod uwagę. Cały czas trwa analiza, ja tylko muszę powiedzieć, że od maja, kiedy objąłem urząd prezydenta Inowrocławia, spłynęło mnóstwo nowych dokumentów, nowych opinii, orzeczeń sądowych, które podlegają szerokiej analizie, interpretacji. Na przełomie lutego i marca mam nadzieję ostateczną decyzję środowiskową wydać lub jej nie wydać – zapowiedział.
W czasie kampanii wyborczej Arkadiusz Fajok był przeciwny budowie spalarni.
Wojciech Koper
W Kujawsko-Pomorskiem zostanie skontrolowanych ok. 400 miejsc - przychodni i punktów szczepień. W tym roku ma też zacząć działać system elektronicznych kart szczepień obowiązkowych.
- W sytuacji, gdy dzieci są niezaszczepione, inspektorzy sanitarni najpierw rozmawiają z rodzicami lub opiekunami prawnymi, edukują i informują co nam grozi, gdy poziom takich dzieci wzrośnie do niebezpiecznych ponad 10 proc. w danych populacjach - mówi Wojciech Koper, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. - Jeśli nie przyniesie to efektu, przewidziane są sankcje karne, aby przemówić do rodziców w inny sposób.
Obecnie dominującą chorobą w Kujawsko-Pomorskiem jest grypa. Problemem jest także krztusiec.
Wiktor Plesiński
W tym roku, po 14 latach przerwy, wróci połączenie kolejowe do Ciechocinka. W najbliższych dniach zostaną otwarte oferty przetargowe na remont 7-kilometrowej linii kolejowej na odcinku Aleksandrów Kujawski - Ciechocinek. Prace mają potrwać do sierpnia. Oprócz przebudowy torowiska i rozjazdów, PKP PLK zapowiadają odnowienie peronów w Ciechocinku, Odolionie i Aleksandrowie Kujawskim oraz modernizację urządzeń sterowania ruchem i sieci trakcyjnej.
- Pociągi do Ciechocinka zaczną kursować w grudniu, na początek to będzie osiem par dziennie - mówił w „Rozmowie Dnia” PR PiK dyrektor departamentu transportu UM Wiktor Plesiński. - Wiele lat tych połączeń nie było. Tam były dość zawiłe kwestie prawne – pojawiło się pytanie, czy my jako województwo możemy uruchamiać połączenia na linii, która przebiega w granicach jednego powiatu. Na szczęście wszystkie wątpliwości udało się rozwiać. Natomiast sam proces przywrócenia połączeń, nawet z punktu widzenia prawnego - nie mówię już o całym procesie inwestycyjnym - niestety jest długi. Rozmowy na ten temat zaczęliśmy już trzy lata temu, kiedy zmienialiśmy plan transportowy. Prowadziliśmy rozmowy i z miastem, i z Polskimi Liniami Kolejowymi, czyli zarządcą tej infrastruktury i z przyjemnością mogę powiedzieć, że wszystko się udaje. Przetarg na remont linii został ogłoszony, na dniach będą już wyniki. Natomiast my jako województwo będziemy musieli jeszcze wybrać przewoźnika, przetarg zostanie ogłoszony na początku lutego. (...)
W tym roku Urząd Marszałkowski planuje ogłosić dwa kolejne przetargi na połączenia kolejowe na trasach Brodnica - Rypin i Laskowice Pomorskie - Wierzchucin. Trwają rozmowy z ministerstwem i PLK o remoncie kolejnych tras - zwłaszcza na zachód od Bydgoszczy, m.in. do Kcyni.
Krzysztof Czyżewski
- Wskażemy nasze konkretne potrzeby, sprzęt, który podniesie poziom diagnostyki i leczenia – mówił profesor UMK w Toruniu, który jest też wojewódzkim konsultantem w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej. - Listę przygotuje kierownik kliniki z zespołem. Mamy już część sprzętu wytypowanego, który będzie nam potrzebny. To nie będzie tylko nasz oddział - onkologii i hematologii dziecięcej, ale także na przykład klinika chirurgii dziecięcej też będzie miała przygotowane zamówienie na konkretne sprzęty.
Celem tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest wsparcie dzieci zmagających się z nowotworami i chorobami hematologicznymi. Finał akcji odbędzie się w najbliższą niedzielę (26 stycznia).
Zobacz także
Krzysztof Kukucki - kandydat na prezydenta Włocławka stawia na oświatę
2018-09-03, 18:15Zajęcia z programowania komputerów już w przedszkolu, obowiązkowe lekcje pomocy przedlekarskiej i rozwój szkolnictwa technicznego - to elementy programu edukacyjnego, przedstawionego przez Krzysztofa Kukuckiego, kandydata SLD na prezydenta… Czytaj dalej »
Tomasz Lenz - kandydat na prezydenta Torunia o edukacji
2018-09-03, 17:41- Oświata będzie dla mnie priorytetem - mówił podczas konferencji poseł Tomasz Lenz. Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Torunia przedstawił propozycje zmian dotyczące edukacji, wśród nich m.in. zmniejszenie liczebności… Czytaj dalej »
Wyborcze propozycje Kukiz'15 dla Bydgoszczy
2018-09-03, 16:28Radykalne zmiany w komunikacji miejskiej, budowę największego w Polsce parku wodnego oraz wdrożenie wielu innych pomysłów w mieście zapowiedział poseł Paweł Skutecki - szef lokalnych struktur Kukiz'15 w Bydgoszczy. Towarzyszyli mu… Czytaj dalej »
Partia Razem chce edukacji seksualnej dla dzieci w publicznych szkołach
2018-09-03, 16:13Opartą, ich zdaniem, na zasadach naukowych edukację seksualną chcą wprowadzić do szkół członkowie Partii Razem. Postulaty te przedstawili na konferencji prasowej na pl. Wolności w Bydgoszczy kandydaci tej partii do sejmiku wojew… Czytaj dalej »
Inicjatywa Polska chce ułatwić życie bydgoszczanom
2018-09-03, 12:13- Mamy 20 propozycji na poprawę życia mieszkańców Bydgoszczy - mówią członkowie stowarzyszenia Inicjatywa Polska. To element kampanii członków stowarzyszenia, którzy startują w wyborach samorządowych do rady miasta i sejmiku województwa… Czytaj dalej »
PiS ujawnia kolejnych kandydatów w wyborach samorządowych
2018-08-01, 16:35Bogdan Tarach - sołtys Kozłowa wystartuje w wyborach burmistrza Świecia nad Wisłą, a Jacek Chmarzyński - prywatny przedsiębiorca z Osia, będzie kandydatem do sejmiku województwa z terenu powiatu świeckiego. O nominacjach poinformował… Czytaj dalej »
Zenon Różycki chce powalczyć o urząd prezydenta Grudziądza
2018-06-12, 17:19Zenon Różycki - prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami w Grudziądzu chce wystartować w wyborach prezydenta miasta. Czytaj dalej »
Toruń przygotowuje się do wyborów samorządowych
2018-03-15, 18:09O podziale miasta na okręgi wyborcze zdecydują toruńscy radni na najbliższej sesji Rady Miasta. Czytaj dalej »
Nowoczesna i SLD w Grudziądzu wystartują razem w wyborach samorządowych
2018-03-05, 16:43Nowoczesna i Sojusz Lewicy Demokratycznej pójdą razem do wyborów samorządowych w Grudziądzu. Porozumienie podpisano podczas konferencji prasowej. Czytaj dalej »
Program Partii Razem na wybory samorządowe
2018-03-03, 14:21- Naszym priorytetem jest samorząd przyjazny mieszkańcom - podkreślają działacze Partii Razem, którzy przyjechali do Torunia na forum samorządowe, podczas którego m.in. zaprezentowali program swojej partii. Czytaj dalej »