Rozmowa Dnia
Maciej Batkowski: Zwiększyliśmy liczbę patroli, które kontrolują nie tylko transport, ale także prędkość
Zwiększenie skuteczności działań inspekcyjnych oraz poprawa bezpieczeństwa na drogach regionu - to zapowiedział nowy szef Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego. Jak zamierza to zrealizować?
- Moja wizja oparta jest na czterech filarach. Ludzie, dane, współpraca i technologia - mówił Maciej Batkowski. - Należy wykorzystać dane, które do nas spływają. Ludzie są najważniejsi, ale bez współpracy ze strażą i policją się nie da.
Co zrobić, aby poprawić bezpieczeństwo na DK10 między Bydgoszczą a Toruniem?
- Odbyliśmy już szereg spotkań, jesteśmy po uzgodnieniach z innymi służbami. Zwiększyliśmy liczbę patroli, które kontrolują nie tylko transport, ale także prędkość - mówił Maciej Batkowski.
- Najciekawsze fragmenty naszych „Rozmów Dnia" obejrzycie TUTAJ na naszym kanale na YouTube.
Grażyna Dziedzic: Nie będzie zakazu wnoszenia telefonu do szkół
W tym tygodniu maturzyści odbierają także świadectwa zakończenia edukacji w szkołach ponadpodstawowych. Co czeka ich na egzaminach? O to także pytała Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
Rafał Świechowicz: W regionie wzrosła liczba pożarów traw i lasów
Zaprasza Agnieszka Marszał.
- Liczba pożarów w naszym regionie się zwiększyła. W tym roku jest to prawie 700 pożarów traw i lasów, w ubiegłym roku było ich czterokrotnie mniej. Ekologiczne skutki są bardzo duże, [pożary] niszczą ekosystem i to nieprawda, że to sprzyja roślinności. To są poważne straty w ekosystemie, ale to również powoduje, może powodować straty w gospodarstwach rolnych – mówił komendant Świechowicz.
- Edukacja społeczna oraz kary mogą istotnie obniżyć liczbę podpaleń. Wydaje nam się, że będzie bardzo dobrym rozwiązanie, jeśli to będzie działało w systemie - wskazał.
Ks. Piotr Roszak: Pontyfikat papieża Franciszka był bardzo bogaty, w wielu miejscach przełomowy [Rozmowa Dnia]
– Umarł w drodze, „w pracy”, we właściwym dla siebie stylu, bo takim była zapamiętany przez wiernych z całego świata – jako ten, który pojawia się w miejscach nieoczywistych, zaskakując – mówił ks. Roszak.
– To był bardzo bogaty pontyfikat, przełomowy w wielu miejscach, także bardzo burzliwy, jeśli weźmiemy pod uwagę okoliczności, w których się toczył – bo to były i czasy pandemii, głębokich zmian geopolitycznych, które papież widział, na które reagował. Mocną stroną Franciszka była diagnoza, on nie zatrzymywał się na powierzchni, ale starał się oceniać procesy, które się dzieją, i budować właściwą odpowiedź – nie w oparciu o środki potężne, polityczne. Chciał, żeby odpowiedź wypływała z wnętrza, od środka – a to nie jest prosta sprawa, dlatego że trzeba zmienić ludzką mentalność, podejście do pewnych spraw, wrażliwość – wskazał.
Dla Ojca Świętego bardzo ważne były kwestie społeczne. – Pracował trochę w „laboratorium”, uważał, że odpowiedzi z przeszłości są bardzo dobre, trzeba się tego trzymać, natomiast nie można tego stosować na zasadzie „kopiuj– wklej”, na zasadzie prefabrykaów, ale trzeba budować teologię i życie Kościoła w oparciu o prawdziwego człowieka, z jego problemami, i nie powtarzać formułek, definicji, tylko starać się naświetlać sytuację, w której się ten człowiek znajduje – ocenił kapłan.
Papież Franciszek stawiał na prostotę. – Samo nawiązanie do imienia św. Franciszka sugeruje, że moc Kościoła nie polega na środkach, które posiada, tyko na Tajemnicy, którą przechowuje, którą celebruje w liturgii, a jest nią Chrystus i Ewangelia i stąd programowa encyklika, „Evangelii Gaudium” – „radość z Ewangelii”, radość połączona z prostotą (…). Dla niego było bardzo ważne, żeby nie stracić kontaktu z realnym światem. Miałem okazję być na kolacji, odwiedzając osoby, które zatrzymywały się w hotelu watykańskim, i widziałem papieża, który przychodził do stołu, do bufetu, sam w kolejce – to było takie naturalne. Chciał być częścią wspólnoty – wspominał ks. profesor.
Podkreślił także, że Ojciec Święty troszczył się o wszystkich wykluczonych. – Zwróćmy uwagę, dokąd jeździł – tam, dokąd wcześniejsi papieże raczej nie jeździli, wybierał bardzo małe wspólnoty katolickie rozsiane po świecie, bo czuł, że trzeba tym ludziom dać wsparcie, nadzieję – mówił ks. Roszak.
Olga Kwiatkowska: W Wielkanoc na Kujawach urządzano pogrzeb śledzia lub pogrzeb żuru
- Świąteczne tradycje to wypadkowa tradycji chrześcijańskich i przedchrześcijańskich – mówiła w „Rozmowie Dnia" dr Olga Kwiatkowska z Muzeum Etnograficznego w Toruniu. - Do świata chrześcijańskiego wkroczyło wiele elementów agrarnych i zaduszkowych, bo łatwiej było je zaadoptować niż eliminować. Wiele obrzędów i praktyk można także dwuznacznie interpretować.
Jakie były tradycje wielkanocne na Kujawach? Co to był pogrzeb żuru lub pogrzeb śledzia? Posłuchajcie.
Wybrane fragmenty wywiadów można obejrzeć na naszym YouTubie TUTAJ.
Marszałek Piotr Całbecki przeciwny rozdzieleniu Bydgoszczy i Torunia w unijnych statystykach
Magdalena Nowak-Paralusz: Czy debaty prezydenckie mają wpływ na wyborcze słupki?
O to Maciej Wilkowski pytał w „Rozmowie Dnia" doktor Magdalenę Nowak-Paralusz, politolożkę z Uniwersytetu WSB Merito.
Jakie wnioski płyną z „Rozmowy Dnia"? Dzisiejsze debaty nie mają aż tak wielkiego znaczenia, jak kiedyś, jak np. ta najsłynniejsza - pierwsza telewizyjna: Kennedy - Nixon, albo w Polsce: Kwaśniewski - Wałęsa.
Debaty mają mniejszą wartość, chyba, że... stają się viralem, padnie jedno - dwa zdania, które rozniosą się po Internecie.
Według Magdaleny Nowak-Paralusz, w ostatnich debatach było więcej chaosu niż treści. Zabrakło w nich merytoryki, a ich uczestnicy odgrywali przygotowane wcześniej scenariusze. Były pokazem „politycznej choreografii".
Czy są więc potrzebne? Tak, bo to okazja do prezentacji, konfrontacji, do - mówiąc kolokwialnie - „sprzedania się".
W rozmowie poruszony został także wątek kolejnej odsłony sporu bydgosko-toruńskiego.
Krzysztof Kukucki: Budowa małych reaktorów we Włocławku coraz bardziej realna
- Spotkałem się w ostatnim czasie z inwestorem – jasno zakomunikował, że lokalizacja we Włocławku jest lokalizacją bardzo prawdopodobną, że rozmawiamy nie o jednym, a o kilku reaktorach. Każdy taki reaktor to 100 dodatkowych miejsc pracy dla mieszkanek i mieszkańców Włocławka, to są też – trzeba to podkreślić – bardzo dobrze płatne miejsca pracy. To miejsca pracy bezpośrednie, a są jeszcze miejsca pracy pośrednie. Plan staje się coraz bardziej realny - mówił.
Całej rozmowy można wysłuchać poniżej.
Honorata Galczewska: Jesteśmy cząstką przyrody, czy tego chcemy, czy nie
Wiadomo, że lasy oczyszczają atmosferę z dwutlenku węgla, a poza tym produkują tlen. Czy da się obliczyć, ile go wytwarzają? – To można określić, są nawet specjalne modele naukowe, które pozwalają sprecyzować te dane. Pamiętajmy, że to wszystko zależy od tego, z jakim lasem mamy do czynienia. Nie chodzi tylko o jego skład gatunkowy, ale też jest ważne, gdzie rośnie, na jakimś siedlisku, jakim czynnikom w ciągu swojego życia jest poddawany, w jakim jest stanie zdrowotnym. Ta kondycja również ma przełożenie na pełnione przez niego funkcje, więc tutaj jest bardzo duże pole manewru przede wszystkim dla naukowców, którzy wspólnie z nami leśnikami starają się od wielu lat zmierzyć z tym tematem.
– W Lasach Państwowych realizowany jest projekt rozwojowy, który między innymi wiąże się z tym policzeniem, ile dwutlenku węgla pochłaniane jest w lasach. Nosi on nazwę „gospodarstwa węglowe”. Jego głównym przedmiotem jest policzenie, ile konkretny hektar lasu w danym nadleśnictwie może pochłonąć tego dwutlenku węgla – podkreślała Honorata Galczewska.
Dodała również, że każdy zdrowy las jest cenny dla środowiska. – Ten, który jest dopasowany do siedliska i do warunków, które mamy lokalnie. Inaczej powinniśmy rozpatrywać te potrzeby, w zależności, chociażby od stref klimatycznych. Myślę, że tego nie trzeba tłumaczyć, ale również patrząc nawet lokalnie. My, leśnicy co roku, dobierając skład gatunkowy nowego pokolenia lasu, również bierzemy to pod uwagę. Nie tylko żyzność gleby ma znaczenie dla przyszłego młodego lasu, a tak zwykle niestety w większości rozmów spłaszczamy ten temat tylko do tego jednego czynnika. Siedlisko, a o nim mówię, to żyzność gleby, warunki wilgotnościowe w tej glebie, ale także ukształtowanie terenu i oczywiście lokalny mikroklimat.
– Te cztery podstawowe dla nas elementy składające się na siedlisko, mówią nam o tym, jakie gatunki drzew powinniśmy dopasować, by ten las przez co najmniej kilkadziesiąt, a nawet ponad 100 lat, dobrze się miał. Nie tylko to bierzemy pod uwagę. Również to, co miało miejsce na danym terenie, co występowało wcześniej, czy był tam las, czy może pole rolne. Mamy także na uwadze to, jak bardzo zmieniają się i są bardzo zauważalne postępujące zmiany klimatu, które oddziałują nie tylko na nas, ludzi. Pamiętajmy, że jesteśmy cząstką przyrody, czy tego chcemy, czy nie, ale przede wszystkim na duże ekosystemy, w tym ekosystemy leśne.
Ireneusz Nitkiewicz: Każdy może się znaleźć na życiowym zakręcie. Warto dzielić się dobrem
Jak dziś wygląda bieda? Kto najczęściej potrzebuje pomocy? Jak pomagać? Gościem „Rozmowy Dnia” był Ireneusz Nitkiewicz, bydgoski społecznik.
- Każdy z nas może się znaleźć na życiowym zakręcie i potrzebować pomocy, dlatego warto dzielić się dobrem - nie tylko od święta - mówi Ireneusz Nitkiewicz.
Dodaje, że kryzysy, które ostatnio się wydarzyły bardzo zmieniły strukturę grupy potrzebującej pomocy: - Mam na myśli epidemię COVID-19, później pojawienie się uchodźców wojennych, po drodze kwestię inflacji, wzrost kosztów życia, najmu mieszkań - to wszystko jest bardzo dynamiczne. Wśród osób potrzebujących mamy więcej niż kiedyś seniorów, także z Ukrainy. Oni co prawda otrzymują jeszcze jakieś świadczenia ze swojego kraju, ale pieniądze te są tak niewielkie, że naprawdę na niewiele ich stać, więc szukają tej pomocy materialnej, żywnościowej.
Ireneusz Nitkiewicz przypomina też o przedświątecznych akcjach: - W sobotę zaprasza „Bazylika Pomaga": o godz. 13:00 przed kościołem odbędzie się spotkanie przedświąteczne. W poniedziałek bydgoska Caritas organizuje posiłek wielkanocny w hali Łuczniczki i można się jeszcze zgłaszać w siedzibie Caritas, przy ul. Grodzkiej. W Wielką Sobotę „Serce Torunia" organizuje spotkanie świąteczne. W Poniedziałek Wielkanocny jest akcja „Ciepło serca w słoiku". Początek, o godz. 11:00. Zapraszamy do jadłodzielni przy ul. Gdańskiej 79.
Zobacz także

Tomasz Latos zaprezentował swój Komitet Honorowy
2018-10-14, 19:12Lekarze, byli prezydenci miasta i artyści znaleźli się w Komitecie Honorowym kandydata na prezydenta Bydgoszczy Tomasza Latosa. Czytaj dalej »

Zbigniew Ostrowski o współpracy samorządu województwa z Bydgoszczą
2018-10-14, 14:15Właściwie na każdym kroku w Bydgoszczy widać efekty dobrej współpracy samorządu województwa z tym miastem - mówi kandydat Koalicji Obywatelskiej do sejmiku Zbigniew Ostrowski. Czytaj dalej »

Kandydaci na radnych z Koalicji Obywatelskiej rozegrali charytatywny mecz. Sędziował Rafał Bruski
2018-10-13, 18:00Działacze Koalicji Obywatelskiej w Bydgoszczy wybiegli na boisko. Bydgoscy radni oraz kandydaci do Rady Miasta i Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego rozegrali mecz piłkarski, z którego dochód trafi na rzecz Bydgoskiego Zespołu Placówek… Czytaj dalej »

Włocławska lewica chce budowy izby wytrzeźwień
2018-10-13, 08:00Pododdział dla ludzi pijanych albo budowa izby wytrzęźwień - takie są pomysły włoclawskiej lewicy na rozwiązanie problemów oddziału ratunkowego Szpitala Wojewódzkiego we Włocławku. Czytaj dalej »

Nowe rozwiązania komunikacyjne propozycją kandydatów z MY Toruń
2018-10-13, 07:15Wyprowadzenie tranzytu z centrum miasta, przebudowa przejść dla pieszych, na których dochodzi do wypadków oraz ronda zamiast świateł. Kandydaci do Rady Miasta z 'MY Toruń' przedstawili program Wizja Zero. Czytaj dalej »

Mackiewicz: Powołam społecznego pełnomocnika ds. równego traktowania
2018-10-12, 20:45Społecznego pełnomocnika ds. równego traktowania chce powołać Anna Mackiewicz, kandydatka na prezydenta Bydgoszczy koalicji SLD-Lewica Razem. Czytaj dalej »

Michał Zaleski o swoich propozycjach dla Bydgoskiego Przedmieścia
2018-10-12, 20:19Kolejny etap rewitalizacji Parku Miejskiego, wsparcie mieszkańców przy wymianie starych pieców oraz modernizacja linii tramwajowych - to propozycje dla Bydgoskiego Przedmieścia, które z kandydatami do Rady Miasta z tego okręgu przedstawił… Czytaj dalej »

Wicepremier Gliński o pośle Olszewskim: "On pochodzi ze środowiska postkomunistycznego"
2018-10-12, 18:44Poseł Platformy Obywatelskiej Paweł Olszewski zapowiada, że wytoczy proces wicepremierowi Piotrowi Glińskiemu. Chodzi o słowa, które padły na konferencji posła PiS Tomasza Latosa - kandydata na prezydenta Bydgoszczy. Czytaj dalej »

Poseł Olszewski o budowie drogi S5
2018-10-12, 17:15- Równe trzy lata temu podpisywaliśmy umowy na S5, a trasy wciąż nie ma - mówi poseł PO Paweł Olszewski. Czytaj dalej »

Kolejne pomysły kandydatów na ułatwienie życia bydgoszczanom
2018-10-12, 16:15Stworzenie na bydgoskich Bartodziejach sensorycznego placu zabaw dla dzieci to pomysł Komitetu Wyborczego Czas Bydgoszczy. Czytaj dalej »