Rozmowa Dnia
Magdalena Nowak-Paralusz
Można do nas napisać - wysłać pytanie na adres: rozmowadnia@radiopik.pl.
Tomáš Zukal
Dariusz Kurzawa
- Przypomniałbym taki projekt „Polska 100", a potem „I love Poland" - to był jacht, który został wybudowany na stulecie naszej Niepodległości - mówi Dariusz Kurzawa. - Miał kosztować 11 milionów złotych, kosztował, jak się okazało, 53 miliony złotych. Czy państwo polskie było wtedy tak bogate, że można było wyrzucać 53 miliony złotych, podczas gdy walczyliśmy z różnego rodzaju problemami m.in. gospodarczymi?
Co do naszej inwestycji: rzeczywiście, może troszeczkę za późno zaczęliśmy akcję informacyjną. Nie wszyscy jeszcze wiedzą, jak to ma wyglądać, jaka jest idea tej szkoły pod żaglami. Ma przede wszystkim służyć dzieciakom z województwa kujawsko-pomorskiego, aby także doświadczyły morza, aby doświadczyły tej wspaniałej przygody, ale też i lekcji, jaką jest właśnie ta szkoła pod żaglami (...).
Łukasz Wudarski
- Działania instytucji kultury to praca zespołowa. Sukces wydarzenia zależy od wszystkich - montażysty, artysty plastyka, animatora czy oświetleniowca – mówił gość „Rozmowy Dnia”. - Dlatego praca każdego pracownika w instytucji kultury jest bardzo ważna i trzeba ją doceniać. W tym roku staraliśmy się docenić nie tylko animatorkę kultury, ale także pracownika gospodarczego, teoretycznie najbardziej niewidzialnego. To jest bardzo ważne, żeby pokazać, że tworzenie kultury to nie tylko ta piękna wizja, że „siadamy, wymyślamy, organizujemy”, ale ktoś musi przygotować dane wydarzenie, ustawić je, przygotować serwis kawowy. Dlatego tak ważne jest, żeby doceniać także tych pracowników, którzy bardzo często są spychani na margines.
Uroczystość wręczenia Nagród Marszałka odbędzie się we wtorek (10 grudnia) w Teatrze im. Horzycy w Toruniu.
Jarosław Chmielewski
– To Koalicja Obywatelska ma doświadczenie w wymienianiu kandydata na prezydenta, w Prawie i Sprawiedliwości takiej sytuacji nie będzie – mówił Chmielewski.
Po ogłoszeniu informacji o starcie Karola Nawrockiego, pojawiły się spekulacje, że jeżeli kandydat popierany przez PiS nie będzie sobie radził w kampanii, może zostać wymieniony. – Taki scenariusz nie jest brany pod uwagę – zapewniał nasz gość.
– Takiej sytuacji w Prawie i Sprawiedliwości nie będzie. Naszym kandydatem jest Karol Nawrocki, doskonale przygotowany do tego, żeby pełnić funkcję prezydenta i, jak widać, zyskujący w spotkaniach z mieszkańcami i zyskujący też w sondażach. Pamiętajmy, że 10 lat temu, kiedy po raz pierwszy kandydował na urząd prezydenta pan prezydent Andrzej Duda, Platforma Obywatelska mówiła o tym i pokazywała, że pan Komorowski [ubiegający się wówczas o reelekcję – przyp. red.] ma 70 proc. poparcia i właściwie to nie ma żadnego zagrożenia dla tej kandydatury. Okazało się, że tą ogromną pracą, którą wykonał przede wszystkim sztab, ale i sam kandydat, przekonał Polaków do swojej kandydatury.
Jarosław Chmielewski pytany o to, kiedy Karol Nawrocki ogłosi swój program wyborczy, odpowiedział, że zgodnie z prawem, gdy oficjalnie wystartuje kampania wyborcza.
Przypomnijmy – marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas spotkania w Rypinie ogłosił, że kampania w ramach wyborów prezydenckich rozpocznie się 8 stycznia.
Michał Koniuch
Na te pytania odpowiadał wicewojewoda kujawsko-pomorski Michał Koniuch.
Karolina Jaruszewska
Jak duży? O tym w „Rozmowie Dnia" rozmawialiśmy z Karoliną Jaruszewską, inspektorką ds. organizacji pozarządowych i wolontariatu w Biurze Aktywności Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Według raportu „Szlachetnej Paczki” blisko 2,5 miliona osób żyje w skrajnym ubóstwie. Z kolei Polski Czerwony Krzyż podaje, że co trzeci senior żyje samotnie. Niestety skala potrzeb nadal rośnie.
– Zdajemy sobie sprawę z tego, w Biurze Aktywności Społecznej podejmujemy szeroki zakres działań, które przeciwdziałają tym liczbom, one są przerażające. Wprowadzamy bardzo dużo akcji, które wychodzą naprzeciw potrzebom i wspólnie z organizacjami pozarządowymi i z wolontariuszami staramy się załagodzić te problemy. Realizujemy cele edukacyjne i charytatywne, ale też wspieramy kulturę i sztukę. Dotykamy każdych dziedzin, które są potrzebne dla naszego miasta – wskazała Karolina Jaruszewska.
Dodała również, że najbardziej popularną odmianą jest wolontariat akcyjny. – W nim nie musimy się zobowiązywać do działania długoterminowego, a w zależności od naszych możliwości. Jednak grono ludzi decyduje się na wolontariat stały. Wiąże się na dłuższy czas z konkretnym podmiotem, który jest uprawniony do współpracy z wolontariuszami. Jest także wolontariat pracowniczy, w zakładach pracy. Pracodawca umożliwia przepracowanie danego dnia w formie wolontariatu. Jest też wsparcie dla seniorów. Otworzyliśmy niedawno Centrum Seniorów przy ul. Dworcowej 3. Oni także prowadzą wiele działań na rzecz osób starszych. (...)
Grażyna Dziedzic
Przeciwko treściom edukacji zdrowotnej w niedzielę w Warszawie protestowali rodzice i pedagodzy z Koalicji na rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły. Dlaczego przedmiot dzieli społeczeństwo? - Myślę, że to są pozamerytoryczne powody - uważa kurator Dziedzic. - Często jest tak, że nowe pomysły, które usprawniają polską edukację, spotykają się już na wejściu z krytyką i nie wynika to z tego, że ktoś zapoznał się gruntownie, tylko chce krytykować to, co w tej chwili się dzieje - mówiła w „Rozmowie Dnia”.
Edukacja zdrowotna zastąpi nieobowiązkowe wychowanie do życia w rodzinie. Kurator przekonuje, że także nowy przedmiot będzie promował wartości rodzinne. - Dzisiejsza rodzina przechodzi bardzo wiele zmian, wynikających z tego, że społeczeństwo się zmienia. Musimy na to reagować, musimy podejmować takie tematy, które pozwolą tym dzieciakom z rodzin niepełnych odnaleźć również wsparcie i zrozumienie, a tym, które się rozwijają w normalnych, pełnych rodzinach, dawać takie poczucie bezpieczeństwa, że rodzina jest tym filarem w wychowaniu - mówiła kurator.
Jak podaje, nie zapadła jeszcze decyzja, czy nowy przedmiot będzie podlegał ocenie, ma jednak być obowiązkowy.
Ewa Fol i Monika Lamka-Czerwińska
W Unii Europejskiej żyje ponad 100 mln osób z niepełnosprawnością. Co druga czuje się dyskryminowana, jednej osobie na trzy grozi ubóstwo lub wykluczenie społeczne, jedna na pięć jest bezrobotna. O tym rozmawialiśmy podczas wtorkowej „Rozmowy Dnia”.
- Brak pieniędzy i systemowego wsparcia to kluczowy problem dorosłych osób z niepełnosprawnościami - mówiła w „Rozmowie Dnia” PR PiK Monika Lamka-Czerwińska - oligofrenopedagog i mama niepełnosprawnej 21-letniej Nadii. - Na przestrzeni tych 21 lat działo się niewiele. Raz się dzieje więcej i świetnie, bo na przykład osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o tzw. świadczenie wspierające, ale automatycznie wzrosła wycena specjalnych usług opiekuńczych. Nadia ma 21 lat, zostały nam 4 lata systemu, bo nie ma wsparcia w postaci programów po 25. roku życia. Osoba 25-letnia wypada całkowicie z funkcjonowania społecznego, ponieważ jest zdana tylko na swoją rodzinę. To jest czarny scenariusz dla wielu rodzin. Mówi się tutaj m.in. o asystencji, ale też system wsparcia środowiskowego - to jest rzecz do zrobienia! Bo politycy każdej opcji wychodzą przed kamery i opowiadają, co zrobili, ale ale ciągle brakuje tego wsparcia. (...)
3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
Sebastian Chmara
Jego zdaniem - bez tego nie ma szans na znalezienie talentów, które w przyszłości mogą odnieść sukces. - Przed nami ogromne wyzwanie i też trudny czas. Polska lekkoatletyka i nie tylko - cały polski sport i to paradoksalnie nie ten na samym szczycie piramidy - ma ogromne problemy – mówił Sebastian Chmara w Polskim Radiu PiK. - Najważniejszy problem w moim przekonaniu jest taki, że mamy coraz mniej osób, które chcą uprawiać sport. Jest coraz mniej osób, które dadzą jakąkolwiek nadzieję, że po kilku czy kilkunastu latach treningu będą w stanie osiągnąć wysoki poziom sportowy. Młodzież jest coraz mniej sprawna, mamy jedną czwartą młodzieży w całej Polsce, która ma nadwagę, więc to jest poważny problem.
Zdaniem Sebastiana Chmary - w szkołach, na lekcjach wychowania fizycznego, powinny pojawić się obowiązkowe testy sportowe, dzięki którym łatwiej będzie „wyłowić" utalentowanych uczniów. Jego zdaniem warto też bardziej rozpowszechnić program „Lekkoatletyka dla każdego”.
Zobacz także
Zgłoszenia kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów do środy
2018-09-26, 09:46W środę o północy mija termin rejestrowania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Swoich kandydatów mogą zgłaszać tylko te komitety, które zarejestrowały listy w wyborach do rad w co najmniej połowie okręgów… Czytaj dalej »
Politycy PiS oskarżają władze Bydgoszczy o bezczynność w sprawie Babiej Wsi
2018-09-25, 17:51Popękane ściany, sypiący się tynk wewnątrz i na zewnątrz - tak wyglądają dwa domy na Babiej Wsi w Bydgoszczy. Problem dotyczy budynków, które znalazły się najbliżej budowy wieżowca Nordic Astrum nad Brdą. Czytaj dalej »
Kukiz'15 chce rozwiązań przyjaznych bydgoskim seniorom
2018-09-25, 15:49O rozwiązaniach przyjaznych osobom starszym mówił dziś na bydgoskich Bartodziejach Paweł Skutecki, kandydat Kukiz'15 na prezydenta miasta. Czytaj dalej »
Marcin Sypniewski: Płacisz podatki w Bydgoszczy - zyskujesz
2018-09-25, 14:00Wprowadzenie Karty Bydgoszczanina dla osób, które płacą podatki w Bydgoszczy - proponuje Marcin Sypniewski. Walczący o urząd prezydenta miasta kandydat Czasu Bydgoszczy CB2018.PL przekonywał, że takie rozwiązanie przyniosłoby korzyści… Czytaj dalej »
Rafał Bruski częstował kawą na rondzie Jagiellonów
2018-09-25, 10:06Przystosowanie ronda Jagiellonów dla osób niepełnosprawnych obiecał ubiegający się o ponowny wybór prezydent Bydgoszczy. Rafał Bruski razem z kandydatami Koalicji Obywatelskiej na radnych miasta częstował również mieszkańców… Czytaj dalej »
Tomasz Latos o centrum wystawienniczym w Bydgoszczy
2018-09-24, 16:45- Jak wygram wybory rozruszam Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze - obiecuje kandydat PiS na prezydenta Bydgoszczy poseł Tomasz Latos. Czytaj dalej »
Partia Zieloni z Torunia o ekologii i transporcie regionalnym
2018-09-24, 15:41Na czystość powietrza, lepszą jakość transportu publicznego w regionie, odnawialne źródła energii i wsparcie gospodarstw ekologicznych, stawiają kandydaci Partii Zieloni do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. W Toruniu zaprezentowali… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2018-09-24, 06:00Gościem Rozmowy Dnia był prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. Starającego się o reelekcję prezydenta zapytaliśmy między innymi o jego wizję miasta za 5 lat, o bieżące inwestycje, sukcesy i porażki mijającej kadencji. Marcin Kupczyk:… Czytaj dalej »
Bydgoskie PiS: czy marszałek Całbecki robi sobie kampanię za publiczne pieniądze?
2018-09-23, 15:02Okręg bydgoski PiS skarży marszałka województwa Piotra Całbeckiego do Państwowej Komisji Wyborczej. Politycy uważają, że marszałek promuje się w mediach za publiczne pieniądze, łamiąc kodeks wyborczy. Czytaj dalej »
Koalicja Obywatelska zaprezentowała kandydatów do sejmiku województwa
2018-09-22, 16:30Tworzenie nowych obszarów inwestycyjnych, wspieranie innowacji w przedsiębiorstwach oraz działania na rzecz osób starszych, wymagających długoterminowej opieki - zapowiedział marszałek województwa Piotr Całbecki. Przed Teatrem im… Czytaj dalej »