Rozmowa Dnia
Roman Rogalski
– Pomysł prosty – bierzemy wodę z Wisły i pompujemy tam, gdzie tej wody nie ma, czyli do stepowiejących Kujaw. Według naszych obliczeń, żeby zasilić nawadnianiem ok. 60 tys. hektarów – ale w sumie podlega temu stepowieniu 250 tys. hektarów – potrzebujemy ok. 65 milionów metrów sześc. wody. Procentowo, żeby to lepiej zobrazować tj. od 0,6 proc. do 2 proc. wody, którą ma Wisła. Już 55 lat temu któryś z prof. UMK powiedział, że warto wodę brać z Wisły, bo to nie jest uszczerbek dla tej rzeki, i dać tam, gdzie jej nie ma – więc tutaj nic nowego nie odkrywamy – wskazał Roman Rogalski.
Nadwiślański Związek Pracodawców Lewiatan szacuje, że budowa takiego rurociągu kosztowałaby ok. dwóch miliardów złotych, a jego budowa trwałaby około dwóch lat. Na razie nie ma w tej sprawie żadnych wiążących decyzji.
Arkadiusz Fajok
Arkadiusz Fajok mówił, że analizuje dokumenty, a decyzja ws. spalarni jest trudna i będzie miała duże znaczenie dla przyszłości miasta. – Jest to decyzja kluczowa i historyczna dla miasta, oczywiście takie inwestycje zawsze wzbudzają wiele kontrowersji, musimy to wszystko wziąć pod uwagę. Cały czas trwa analiza, ja tylko muszę powiedzieć, że od maja, kiedy objąłem urząd prezydenta Inowrocławia, spłynęło mnóstwo nowych dokumentów, nowych opinii, orzeczeń sądowych, które podlegają szerokiej analizie, interpretacji. Na przełomie lutego i marca mam nadzieję ostateczną decyzję środowiskową wydać lub jej nie wydać – zapowiedział.
W czasie kampanii wyborczej Arkadiusz Fajok był przeciwny budowie spalarni.
Wojciech Koper
W Kujawsko-Pomorskiem zostanie skontrolowanych ok. 400 miejsc - przychodni i punktów szczepień. W tym roku ma też zacząć działać system elektronicznych kart szczepień obowiązkowych.
- W sytuacji, gdy dzieci są niezaszczepione, inspektorzy sanitarni najpierw rozmawiają z rodzicami lub opiekunami prawnymi, edukują i informują co nam grozi, gdy poziom takich dzieci wzrośnie do niebezpiecznych ponad 10 proc. w danych populacjach - mówi Wojciech Koper, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. - Jeśli nie przyniesie to efektu, przewidziane są sankcje karne, aby przemówić do rodziców w inny sposób.
Obecnie dominującą chorobą w Kujawsko-Pomorskiem jest grypa. Problemem jest także krztusiec.
Wiktor Plesiński
W tym roku, po 14 latach przerwy, wróci połączenie kolejowe do Ciechocinka. W najbliższych dniach zostaną otwarte oferty przetargowe na remont 7-kilometrowej linii kolejowej na odcinku Aleksandrów Kujawski - Ciechocinek. Prace mają potrwać do sierpnia. Oprócz przebudowy torowiska i rozjazdów, PKP PLK zapowiadają odnowienie peronów w Ciechocinku, Odolionie i Aleksandrowie Kujawskim oraz modernizację urządzeń sterowania ruchem i sieci trakcyjnej.
- Pociągi do Ciechocinka zaczną kursować w grudniu, na początek to będzie osiem par dziennie - mówił w „Rozmowie Dnia” PR PiK dyrektor departamentu transportu UM Wiktor Plesiński. - Wiele lat tych połączeń nie było. Tam były dość zawiłe kwestie prawne – pojawiło się pytanie, czy my jako województwo możemy uruchamiać połączenia na linii, która przebiega w granicach jednego powiatu. Na szczęście wszystkie wątpliwości udało się rozwiać. Natomiast sam proces przywrócenia połączeń, nawet z punktu widzenia prawnego - nie mówię już o całym procesie inwestycyjnym - niestety jest długi. Rozmowy na ten temat zaczęliśmy już trzy lata temu, kiedy zmienialiśmy plan transportowy. Prowadziliśmy rozmowy i z miastem, i z Polskimi Liniami Kolejowymi, czyli zarządcą tej infrastruktury i z przyjemnością mogę powiedzieć, że wszystko się udaje. Przetarg na remont linii został ogłoszony, na dniach będą już wyniki. Natomiast my jako województwo będziemy musieli jeszcze wybrać przewoźnika, przetarg zostanie ogłoszony na początku lutego. (...)
W tym roku Urząd Marszałkowski planuje ogłosić dwa kolejne przetargi na połączenia kolejowe na trasach Brodnica - Rypin i Laskowice Pomorskie - Wierzchucin. Trwają rozmowy z ministerstwem i PLK o remoncie kolejnych tras - zwłaszcza na zachód od Bydgoszczy, m.in. do Kcyni.
Krzysztof Czyżewski
- Wskażemy nasze konkretne potrzeby, sprzęt, który podniesie poziom diagnostyki i leczenia – mówił profesor UMK w Toruniu, który jest też wojewódzkim konsultantem w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej. - Listę przygotuje kierownik kliniki z zespołem. Mamy już część sprzętu wytypowanego, który będzie nam potrzebny. To nie będzie tylko nasz oddział - onkologii i hematologii dziecięcej, ale także na przykład klinika chirurgii dziecięcej też będzie miała przygotowane zamówienie na konkretne sprzęty.
Celem tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest wsparcie dzieci zmagających się z nowotworami i chorobami hematologicznymi. Finał akcji odbędzie się w najbliższą niedzielę (26 stycznia).
Grażyna Dziedzic
Jak poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej - program zajęć edukacji zdrowotnej obejmuje dziesięć obszarów, m.in. internet i profilaktykę uzależnień, dojrzewanie, wartości i postawy, zdrowie seksualne i fizyczne oraz zdrowie psychiczne.
- Edukacja w tym zakresie jest bardzo potrzebna - mówiła w "Rozmowie Dnia" kujawsko-pomorska kurator oświaty Grażyna Dziedzic. - Co roku z wielką przykrością odnotowujemy samobójstwa wśród młodzieży. Dziś jest dopiero połowa stycznia, a w naszym województwie mieliśmy już jedno samobójstwo 14-latki. To są wielki porażki nas, dorosłych. I to my, dorośli, musimy zaprojektować coś, co będzie chroniło te dzieci. Dbałość o zdrowie psychiczne i rozmowa o wartości życia jest niezbędna. Wiele osób, które protestuje przeciwko wprowadzeniu tej edukacji nie zna programu, który budowany był przez ekspertów. Nie ma w nim nic, co mogłoby deprawować młodzież.
Od 1 września edukacja zdrowotna będzie przedmiotem dodatkowym od czwartej klasy szkoły podstawowej oraz w klasach I – III liceów ogólnokształcących i techników.
Na antenie mówiliśmy również o tym, jak szkoły z regionu wypadły w Ogólnopolskim Rankingu Liceów i Techników "Perspektywy 2025".
Anna Niewiadomska
- Osoby, które czują się dyskryminowane mogą liczyć na moją pomoc - mówiła Anna Niewiadomska. - Bardzo chcę się skupić na tematach antydyskryminacyjnych, antymobbingowych i antyprzemocowych - mówiła pytana o swoje plany na ten rok.
Podawała też przykład, w jaki sposób może pomóc osobom czującym, że zostały niesprawiedliwie potraktowane.
- Zgłosili się rodzice, którzy uważali, że ich dziecko zostało nierówno potraktowane w szkole. Nie chcieli, żeby sprawa została zamieciona pod dywan. Poprosili o pomoc kuratorium, ale ja także zostałam zawiadomiona o sprawie. Uczestniczyłam rozmowach z dyrekcją, z nauczycielami, byłam w stałym kontakcie z kuratorium - zresztą cały czas jestem. Wszystko po to, żeby rodzice czuli, że ich sprawa jest ważna, że nie będzie zamiatana pod dywan. Jeżeli jednak w jakiejś sprawie nie jestem w stanie pomóc, to staram się znaleźć inną drogę wyjścia.
Anna Niewiadomska zachęcała też mieszkanki naszego regionu do wzięcia udziału w plebiscycie Ambasady Brytyjskiej „Liderki Równości". Ona sama jest jego ubiegłoroczną laureatką.
Marek Rzepa
Władze spółki początkowo zakładały marginalną rolę radiostacji. – Sytuacja jednak szybko się zmieniła, dzięki lokalnym działaczom. Radio spełniało szczególną rolę, jeżeli chodzi o integrację polskiego społeczeństwa – mówił Marek Rzepa. – Polskie Radio centralne wyobrażało sobie tę rozgłośnię jako swego rodzaju przekaźnik swojego programu, natomiast wiadomo było, że na tzw. wielkim Pomorzu, które się wówczas budowało, była potrzebna radiostacja - chociażby z tego powodu, że wokół była bardzo agresywna radiofonia niemiecka z potężną mocą, która nadawała programy, mające świadczyć przeciwko polskości ziem Mazur, Kaszub, pogranicza itd. Pierwsze programy były dość ubogie, radio polegało na tym, że prowadziło się godzinne odczyty, czyli to była mówiąca gazeta. (...)
Agnieszka Kłopotek
Rok – o tyle ma być opóźniona budowa obwodnicy Tucholi. Okazało się, że jej planowany przebieg koliduje z gazociągiem na trasie Dworzysko – Chojnice. Jak dotąd nie udało się rozwiązać tego problemu, co wpływa na opóźnienia w realizacji tej inwestycji. – Będę interweniowała w tej sprawie – mówiła w „Rozmowie Dnia” Polskiego Radia PiK posłanka PSL–Trzeciej Drogi Agnieszka Kłopotek.
– Będę składała interpelację do ministra właściwego – Ministra Aktywów Państwowych w sprawie Polskiej Spółki Gazowej, będę prosiła o wyjaśnienia, na jakim etapie są ich uzgodnienia, dlaczego to tak długo trwa, kiedy można się spodziewać konkretnych rozwiązań – zapowiada posłanka.
Według pierwotnych ustaleń, droga miała zostać ukończona w 2027 roku. Wiadomo już, że tak się nie stanie. – Został podpisany aneks, założono, że realizacja zadania zakończy się do 2028, więc inwestycja jest przeciągnięta o rok, mam nadzieję, że może nie na wiosnę tego roku, ale na przykład latem ta łopata zostanie wbita – wskazuje Agnieszka Kłopotek.
Obwodnica Tucholi ma mieć około 10 kilometrów, a szacowany koszt jej budowy to 126 mln złotych.
Rafał Wąsowicz
– To jest już nasza druga skarga, w poprzedniej kadencji składaliśmy skargę, kiedy marszałek więcej środków unijnych zamierzał przeznaczyć na drogi, niż na kolej – wówczas Komisja Europejska naszą skargę uznała, część środków z dróg została przeznaczona na transport kolejowy – tłumaczy Wąsowicz.
– Teraz mamy sytuację powtórzoną, uważamy, że unijne środki powinny być przeznaczone na rozwój zrównoważony, ale nie tylko na ścieżki rowerowe czy, jak się teraz mówi, na budowę obwodnic – bo 300 mln zł ma kosztować budowa 14 obwodnic w naszym województwie. Nie mamy zarzutu do środków wydatkowanych na Przewozy Regionalne, tylko do tego, że marszałek nie reaktywuje linii, które są nieczynne. Od 20 lat w naszym regionie nie reaktywowaliśmy żadnej linii kolejowej, inne województwa robią to za środki unijne – podkreśla.
Zobacz także
Dwa bydgoskie murale pod lupą kandydatów PiS do sejmiku
2018-10-10, 19:26Zarzuty wobec władz miasta i regionu z PO w sprawie bydgoskich murali przedstawili dziś kandydaci do sejmiku z Prawa i Sprawiedliwości. Nie podoba im się malowidło św. Jana Pawła II, krytykują też prezydenta Rafała Bruskiego za to… Czytaj dalej »
Sypniewski: Zlikwiduję korki i wybuduję parkingi na osiedlach
2018-10-10, 19:02- Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy to najsłabsze ogniwo rządzącej w mieście koalicji PO-SLD - ocenia Marcin Sypniewski. I zapowiada duże zmiany, jeśli zostanie prezydentem. Czytaj dalej »
Jarosław Gowin na inauguracji UKW: poparcie dla Tomasza Latosa i czek dla uczelni
2018-10-10, 13:22Blisko 30 milionów złotych otrzyma Uniwersytet Kazimierza Wielkiego na inwestycje. Podczas wizyty w Bydgoszczy wicepremier Jarosław Gowin zaprezentował symboliczny czek. Wsparł również kandydaturę posła Tomasza Latosa na prezydenta… Czytaj dalej »
Plany dotyczące okolic dworca kolejowego w Bydgoszczy
2018-10-10, 12:30Będzie nowy blok mieszkalny i tramwaj do ścisłego centrum z Dworca Głównego w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Krzysztof Czabański odwiedził Brodnicę, Książki i Wąbrzeźno
2018-10-09, 21:15- Brodnica to bardzo piękne, historyczne miasto o wielkich szansach, niestety niewykorzystywanych - powiedział goszczący w tym mieście poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Czabański. Czytaj dalej »
We Włocławku kolejny proces w trybie wyborczym
2018-10-09, 19:32Walczący o reelekcję prezydent miasta, Marek Wojtkowski, złożył wniosek przeciwko swojemu konkurentowi w wyborach, liderowi komitetu 'Postaw na Włocławek', Jackowi Kuźniewiczowi. Czytaj dalej »
Poseł Stasiński o Paulinie Wenderlich - szefowej sztabu wyborczego Tomasza Latosa
2018-10-09, 17:15Poseł Michał Stasiński zażądał na konferencji prasowej przed urzędem wojewódzkim w Bydgoszczy przeprowadzenia postępowania dyscyplinarnego wobec pani Pauliny Wenderlich, szefowej sztabu wyborczego Tomasza Latosa, zarzucając jej prowadzenie… Czytaj dalej »
Grudziądz na początek. Debaty prezydenckie w Polskim Radiu PiK [RELACJA]
2018-10-08, 16:35Od spotkania z kandydatami na prezydenta Grudziądza rozpoczęliśmy serię debat w Polskim Radiu PiK. Kolejne odbędą się w Inowrocławiu, Włocławku, Toruniu i Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Liderzy Koalicji Obywatelskiej na konwencji wyborczej w Bydgoszczy
2018-10-06, 12:19Chcemy obronić samorząd przed PiS. To nasze najważniejsze zadanie - powiedział w Bydgoszczy lider PO Grzegorz Schetyna. Zawsze czuliśmy się Europejczykami. UE to wspólny projekt i musimy o niego dbać każdego dnia - powiedziała z… Czytaj dalej »
Michał Zaleski o bezpieczeństwie i infrastrukturze
2018-10-05, 18:45Bezpieczeństwo na osiedlach, rozwój infrastruktury sportowej i wspieranie rodzin - to kolejne zapowiedzi kandydatów do toruńskiej Rady Miasta Komitetu Wyborczego Wyborców Michała Zaleskiego z okręgu nr 3. Czytaj dalej »