Wybory - kampania wyborcza

Rozmowa Dnia

Stanisław Pawlak

2025-02-06
Stanisław Pawlak/fot. Agnieszka Marszał

Stanisław Pawlak/fot. Agnieszka Marszał

PR PiK - Stanisław Pawlak - Rozmowa Dnia

Z senatorem Stanisławem Pawlakiem z Nowej Lewicy rozmawialiśmy o przyszłości stopnia wodnego w Siarzewie i sytuacji ekonomicznej zakładów Anwil. – Pracownicy włocławskiej  firmy Anwil boją się o przyszłość – zakładu i swoją – mówił senator Pawlak. Z pytaniem o aktualną sytuację finansową i przyszłość zakładu napisał do ministra aktywów państwowych, po tym, jak pracownicy zwrócili się do niego z prośbą o pomoc.

– [Pracownicy] są zaniepokojeni sytuacją gospodarczą, finansową spółki. Po drugie, w związku z taką sytuacją dowiedzieli się, że będzie albo zawieszony albo zlikwidowany układ zbiorowy pracy; i po trzecie – widzą, że działanie obecnego zarządu Anwilu nie jest korzystne dla przyszłości, dlatego, że decyzje, jakie są podejmowane – szeroko rozumiane – pogarszają sytuację spółki. Przykładem są chociażby prowadzone remonty – albo ich brak – wskazał senator.

– Przeszedłem już swoją drogę życiową i obejmując jakiekolwiek stanowiska, nigdy nie krytykowałem poprzednika, tylko zawsze mówiłem, co ja sam mogę wykonać, co ja sam mogę zrobić. To może w takim razie koledzy z zarządu odpowiedzą, dlaczego z Orlenu kupują bardzo drogi gaz, co podwyższa koszty, a te mają przełożenie na spadający bardzo szybko wynik ekonomiczny Anwilu – dodał.

Zdaniem senatora Stanisława Pawlaka włocławski Anwil powinien być niezależny od Orlenu, a rządzący powinni zapanować nad importem nawozów sztucznych, by wesprzeć lokalnych producentów.

Waldemar Stupałkowski

2025-02-05
Waldemar Stupałkowski/fot. Urząd Miejski w Sępólnie Krajeńskim

Waldemar Stupałkowski/fot. Urząd Miejski w Sępólnie Krajeńskim

PR PiK - Rozmowa Dnia - Waldemar Stupałkowski

- To historyczna chwila - tak burmistrz Sępólna Krajeńskiego mówił podczas podpisania umowy na zaprojektowanie i wybudowanie obwodnicy tego miasta. Waldemar Stupałkowski był gościem „Rozmowy Dnia” Polskiego Radia PiK.

Umowa podpisana, w 2028 roku droga powinna być gotowa. Burmistrz Waldemar Stupałkowski mówił w Polskim Radiu PiK o znaczeniu obwodnicy dla Sępólna Krajeńskiego.

- Mieszkańcy czekają na nią prawie ćwierć wieku. Jest bardzo ważna nie tylko dla mieszkańców, ale też dla tych wszystkich, którzy korzystają z drogi numer 25 – przekonywał burmistrz. - Widzimy bardzo intensywny ruch samochodowy. Z badań nad obwodnicą wynika, że latem przejeżdżało przez Sępólno 18 tys. pojazdów na dobę. Ponadto Sępólno Krajeńskie ma praktycznie tylko jedną główną drogę, którą można by przez miasto przejechać, jest to więc bardzo ważna sprawa ze względu na bezpieczeństwo, poprawę jakości życia, wyprowadzenie uciążliwego ruchu tranzytowego poza Sępólno, nie wspominając już o tym, że niszczeją nasze budynki. (...)

Obwodnica Sępólna Krajeńskiego będzie miała prawie 6,5 kilometra. Ma kosztować ponad 115 milionów złotych.

Tomasz Mierzwa

2025-02-04
Dr. n. m. Tomasza Mierzwa, koordynatora Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy/fot. Magda Jasińska/archiwum

Dr. n. m. Tomasza Mierzwa, koordynatora Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy/fot. Magda Jasińska/archiwum

PR PiK - Rozmowa Dnia - Tomasz Mierzwa

- Co roku w Polsce umiera z powodu nowotworów 100 tys. osób. W samym Kujawsko-Pomorskiem 10 tys. osób rocznie słyszy diagnozę – mówił gość „Rozmowy Dnia” dr Tomasz Mierzwa, koordynator Zakładu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Od 2003 roku o 20 proc. zwiększyła się też liczba zgonów, spowodowanych nowotworami. Dlaczego ludzie chorują? - Przyczyniają się do tego czynniki genetyczne, ale i styl życia – Dosyć rozpowszechniony nałóg palenia, nadużywanie alkoholu, złe przyzwyczajenia dietetyczne, bardzo słaba aktywność ruchowa, intensywne przebywanie na słońcu - mówił dr Tomasz Mierzwa. - To są też wszystkie czynniki rakotwórcze, które nas otaczają - przemysł, substancje używane w rolnictwie, dużo samochodów na ulicach - tych czynników jest oczywiście bardzo dużo. (...)

Kluczowa w walce z nowotworami jest profilaktyka. Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany w programach profilaktycznych. Jakie? Cała „Rozmowa Dnia” obok.

Jakub Gorczyński

2025-02-03
Insp. Jakub Gorczyński, komendant wojewódzki Policji w Bydgoszczy/ Fot. Amelia Januszewska

Insp. Jakub Gorczyński, komendant wojewódzki Policji w Bydgoszczy/ Fot. Amelia Januszewska

PR PiK - Jakub Gorczyński - Rozmowa Dnia

Zwiększenie liczby policjantów w regionie – to jeden z celów, jaki stawia sobie w tym roku Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy. Inspektor Jakub Gorczyński dokładnie rok temu został szefem kujawsko–pomorskiej policji. – W Grudziądzu powstanie kompania oddziału prewencji – poinformował w „Rozmowie Dnia” Polskiego Radia PiK.

– Mamy taką kompanię w Toruniu, we Włocławku. Kompania to 94 policjantów. W tym roku chcemy budować czwartą kompanię, której miejscem stacjonowania będzie Grudziądz. Kadrę do pierwszego plutonu tej kompanii już mamy wyselekcjonowaną z policjantów już doświadczonych, którzy mogliby z dnia na dzień rozkazem być przeniesieni do tej jednostki, natomiast myślę, że etaty dostaniemy w najbliższym czasie – myślę tu o 1 marca lub o 1 kwietnia – pierwsze 24 etaty w tym czasie powinny do garnizony przyjść.

Na początek kompania będzie zlokalizowana w siedzibie grudziądzkiej Komendy Miejskiej Policji, potem przeniesie się do obiektów, które policjanci przejmą od strażaków.

Piotr Birecki

2025-02-03
dr Piotr Birecki/fot: Michał Zaręba

dr Piotr Birecki/fot: Michał Zaręba

Mówi dra hab. Piotr Birecki, prof. UMK z Instytutu Historii Sztuki i Dziedzictwa Kulturowego

Tysiące zabytków i dzieł sztuki zostały zrabowane w naszym regionie w czasie II wojny światowej. Niektóre - jak dzwon z Torunia, którego historię odkrywa nasz redakcyjny kolega Michał Zaręba - miały szczęście i wróciły do kraju. Większość jednak nadal jest uważana za zaginione.

Jak mówił gość „Rozmowy Dnia”, dra hab. Piotr Birecki, prof. UMK z Instytutu Historii Sztuki i Dziedzictwa Kulturowego, wśród nich są np. gotycka rzeźba Madonny Toruńskiej, grafika Albrechta Dürera, ale nie tylko.

- Archeolodzy opowiedzą o wspaniałych naczyniach z różnych epok, o bóstwach których rzeźby znajdowane były w regionie, a które przechowywano przed wojną w muzeum toruńskim lub grudziądzkim - opowiada naukowiec. - To także obrazy czy grafiki Leona Wyczółkowskiego, które poginęły z Bydgoszczy. I wiele innych rzeczy.

Gość Polskiego Radia PiK odpowiedział także m.in. na pytanie czy po tylu latach możliwe jest jeszcze odzyskanie naszych najcenniejszych zabytków.

Cezary Graul

2025-02-03
Cezary Graul/fot: WSB Merito

Cezary Graul/fot: WSB Merito

„Rozmowa Dnia" - Cezary Graul

Jak groźny jest DeepSeek – darmowy, chiński odpowiednik ChatGPT? O to pytaliśmy w „Rozmowie Dnia” Cezarego Graula, wykładowcę i eksperta Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu i Bydgoszczy. Poruszyliśmy także temat ochrony wyborów i nowych pomysłów, jakie mają cyberprzestępcy.

Czy „Parasol Wyborczy"- program wdrażany przez rząd i inne narzędzia zaproponowane m.in. przez opozycję sprawią, że wybory prezydenckie będą bezpieczne? I jaka ma być zasada działania tych ochronnych projektów?
- Można je określić, jako filtr antyspamowy, który stosujemy chociażby przy poczcie elektronicznej - wyjaśnia Cezary Graul. - Zwykły Kowalski nie jest w stanie samodzielnie odróżnić informacji, które otrzymuje z różnych kanałów informacyjnych w Internecie. Informacje te bardzo często pojawiają się dynamicznie. Brakuje czasu na ich weryfikację. Samodzielnie można mieć trudności z odróżnieniem, czy jest to informacja prawdziwa, czy może jakaś obca prowokacja.

Jak może wyglądać manipulacja w Internecie?
- Na przykład ktoś w mediach społecznościowych zakłada grypę. Celuje w wybrane grono odbiorców. Mogą to być, np. nauczyciele, rolnicy, osoby młodsze, starsze, emeryci. Później bazując na emocjach motywuje ich do dołączenia do takiej grupy i do aktywnego udzielania się, wyrażenia swoich opinii. Przez jakiś czas osoby atakujące działają w trybie uśpienia. Aktywują się właśnie w momencie wyborów i wtedy mogą taką stargetowaną grupą bardzo mocno sterować, chociażby pod katem podejmowania decyzji wyborczej. Podsumowując: informacje, czy też próba nakłaniania do podjęcia pewnych decyzji może być bardzo mocno celowana i przez to bardzo skuteczna - wyjaśnia Cezary Graul.

Jak ocenia ekspert, sytuacji wcale nie poprawia wzrost jakości narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji. Najwięcej zależy - zdaniem gościa „Rozmowy Dnia" - od nas samych. Od tego, czy potrafimy sprawdzić wiarygodność informacji, jej źródła i ocenić co jest prawdą, a co kłamstwem.

Łukasz Krupa

2025-02-03
Łukasz Krupa/fot. Radosław Łączkowski, archiwum

Łukasz Krupa/fot. Radosław Łączkowski, archiwum

PR PiK - Łukasz Krupa - Rozmowa Dnia

Z Łukaszem Krupą, zastępcą prezydenta Bydgoszczy, dyrektorem Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz, rozmawialiśmy o tym, czego chcą mieszkańcy Metropolii Bydgoszcz - specjalna ankieta ma dać odpowiedzi, dzięki którym opracowana zostanie strategia rozwoju tego obszaru.

Rozmawialiśmy także o kończącym się głosowaniu w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Prokuratura Okręgowa wyjaśnia to, dlaczego niektóre ze zgłoszonych w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim pomysłów otrzymały bardzo dużą liczbę głosów. Mogło dojść – zdaniem śledczych – do wyłudzenia kwoty znacznej wartości i podszywania się pod inne osoby. – Te projekty Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, które budziły wątpliwości i co do których zostało złożone podejrzenie o możliwości popełnienia przestępstwa, oczywiście nie będą ujęte w końcowym wyniku – poinformował Łukasz Krupa.

– Nie chcę tutaj zdradzać szczegółów, w piątek ogłosimy wyniki głosowania, ale postępowanie prowadzone przez prokuratora ma na celu ustalenie, czy doszło do przestępstwa. Natomiast kwestie formalne, jeżeli widzieliśmy – a przecież dysponujemy i bazą PESELI, i danymi osób głosujących złożonymi online, mogliśmy bardzo łatwo stwierdzić, czy głosy zostały oddane przez mieszkańców Bydgoszczy, czy sposób ich oddania nie budzi wątpliwości – wskazał Krupa.

Głosowanie na projekty Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego potrwa do piątku (31 stycznia).

Karol Wojtczak

2025-02-03
Karol Wojtczak/fot: Facebook, Karol Wojtczak

Karol Wojtczak/fot: Facebook, Karol Wojtczak

„Rozmowa Dnia" - Karol Wojtczak

Co powinno się zmienić, by ratownicy medyczni byli w pracy bezpieczni? O tym rozmawialiśmy z Karolem Wojtczakiem - ratownikiem z Torunia, koordynatorem regionu północnego w Krajowej Izbie Ratowników Medycznych.

Zbigniew Włodarczyk

2025-02-03
Prof. Zbigniew Włodarczyk/fot. Tomasz Kaźmierski, archiwum

Prof. Zbigniew Włodarczyk/fot. Tomasz Kaźmierski, archiwum

„Rozmowa Dnia" - prof. Zbigniew Włodarczyk

Przeszczep to dar życia. Ile przeszczepów wykonuje się w naszym regionie? Jak długa jest kolejka oczekujących na drugie życie? O tym w „Rozmowie Dnia". Gościem był prof. Zbigniew Włodarczyk, kierownik Katedry Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.



W Polsce przeszczepy uratowały życie już ponad 40 tysięcy osób, a liczba ta każdego roku rośnie. 50 przeszczepień nerek, w tym trzy od dawców rodzinnych, wykonano w naszym regionie w ubiegłym roku.
- To wciąż za mało w stosunku do tego, ile osób czeka w kolejce po nowe życie - mówi prof. Zbigniew Włodarczyk, kierownik Katedry Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. - Mamy dramatycznie mało pobrań nerek czy fragmentów wątroby od dawców żywych. Moglibyśmy też mieć więcej pobrań po rozpoznaniu śmierci mózgowej - tu procedurę bardzo ułatwia orzeczenie woli. Musimy rozmawiać z naszymi rodzinami, z naszymi najbliższymi, żeby znali nasze stanowisko, gdyby doszło do najgorszego, czyli gdybyśmy zmarli.

Jak podkreśla prof. Włodarczyk, nie ma procedury medycznej tak dokładnie opisanej, jak rozpoznanie śmierci mózgu. - Śmierć mózgu jest zjawiskiem biologicznym, obiektywnym. To nie jest kwestia wiary czy przekonań. Mózg jest siedliskiem biologicznym tego, co mówi o nas, jako o człowieku przez duże „C". Kiedy umiera mózg, umiera człowiek, który wcześniej był świadomy, który wcześniej był nosicielem idei, pamięci. Kiedy umiera mózg - wszystko znika.
Profesor Włodarczyk ponownie akcentuje wagę rozmowy: - Musimy rozmawiać. Te inicjatywy powinny być kierowane przede wszystkim do ludzi młodych, do tych, którzy podejmują swoje życiowe decyzje, którzy kształtują swój światopogląd. I takie spotkanie dla młodych planujemy - zapowiada.

Na początku kwietnia w Bydgoszczy odbędzie się Forum Młodych - BO NOWE JEST NADZIEJĄ, poświęcone donacji i transplantacji narządów. Z młodzieżą ze szkół ponadpodstawowych z całego regionu spotkają się lekarze transplantolodzy, koordynatorzy transplantacyjni oraz osoby, które dzięki przeszczepieniu dostały drugie życie.

Roman Rogalski

2025-02-03
Roman Rogalski/fot: Radosław Łączkowski

Roman Rogalski/fot: Radosław Łączkowski

PR PiK - Roman Rogalski - Rozmowa Dnia

Czy można zatrzymać stepowienie Kujaw? Jakie są na to sposoby? Między innymi o tym, w Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK, Maciej Wilkowski rozmawiał z prezesem Nadwiślańskiego Związku Pracodawców Lewiatan Romanem Rogalskim.

– Pomysł prosty – bierzemy wodę z Wisły i pompujemy tam, gdzie tej wody nie ma, czyli do stepowiejących Kujaw. Według naszych obliczeń, żeby zasilić nawadnianiem ok. 60 tys. hektarów – ale w sumie podlega temu stepowieniu 250 tys. hektarów – potrzebujemy ok. 65 milionów metrów sześc. wody. Procentowo, żeby to lepiej zobrazować tj. od 0,6 proc. do 2 proc. wody, którą ma Wisła. Już 55 lat temu któryś z prof. UMK powiedział, że warto wodę brać z Wisły, bo to nie jest uszczerbek dla tej rzeki, i dać tam, gdzie jej nie ma – więc tutaj nic nowego nie odkrywamy – wskazał Roman Rogalski.

Nadwiślański Związek Pracodawców Lewiatan szacuje, że budowa takiego rurociągu kosztowałaby ok. dwóch miliardów złotych, a jego budowa trwałaby około dwóch lat. Na razie nie ma w tej sprawie żadnych wiążących decyzji.

Zobacz także

Orędzie prezydenta Dudy: Idźmy na wybory! Zmieniajmy Europę w interesie naszej Ojczyzny

2024-06-06, 20:26

Jaka powinna być Europa? Ostatnia debata wyborcza w Polskim Radiu PiK [wideo]

2024-06-06, 13:05

Wybory do Parlamentu Europejskiego: konferencje polityków w Bydgoszczy i Toruniu

2024-06-06, 08:40

Prezydent Torunia namawia mieszkańców: Idźmy w niedzielę na eurowybory!

2024-06-06, 06:50

Nie będzie bratobójczej walki o Senat we Włocławku. „Pakt senacki" już zdecydował

2024-06-05, 12:01

Błaszczak o obowiązkowej służbie wojskowej: Przez politykę PO może być konieczna

2024-06-04, 20:12

Region pamięta o wyborach z 1989 roku. „4 czerwca to taka data, jak 11 listopada”

2024-06-04, 17:34

Gospodarka Unii Europejskiej tematem drugiej debaty wyborczej w PR PiK [wideo]

2024-06-04, 13:05

Politolog: Eurowybory są ważne. Znaczna część prawa krajowego to prawo UE [Rozmowa Dnia]

2024-06-03, 09:03

Debaty wyborcze z kandydatami do Parlamentu Europejskiego w Polskim Radiu PiK!

2024-06-02, 13:17
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę